Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Multipoint pakalpojumu sniedzējiem

   

Ātra jaunu pakalpojumu sniedzēju ienākšana kā datu pakalpojumu, tā arī perspektīvā balss jomā nav iedomājama, neizmantojot radio risinājumus, jo izveidot piekļuves tīklu lieliem datu pārraides ātrumiem ir visai dārgi un darbietilpīgi. Turklāt, lai klientam sniegtu nepieciešamos pakalpojumus, ja tas atrodas ārpus kabeļu piekļuves tīkla, ir jāpatērē liels laiks, kas ir zaudēti līdzekļi.

Protams, radio risinājumiem ir savi trūkumi, kas saistīti ar to darbības drošumu un pārraides kapacitāti, tomēr tehnoloģijas nemitīgi attīstās un pašlaik ir iespējams piedāvāt risinājumus, kas kapacitātes ziņā spēj nodrošināt visai augstu līmeni. Tādējādi radio risinājumi arī lielos datu pārraides ātrumos spēj visai nopietni konkurēt ar kabeļu tīkliem.
Šādu produktu piedāvā ASV visai populārais Nortel koncerns. System 5000 ir lielu ātrumu pakalpojumu sniedzēju klases multipoint risinājums, kas izmanto servisa līmenī ATM tehnoloģijas, bet radio līmenī spēj izmantot gan FDM (frekvenču dalīšanas modulācija), gan TDM (laika dalīšanas modulācija). Tas nozīmē, ka pārraides ātrumu var garantēt, izmantojot datu nesēja frekvenci (FDM) un laika intervālus (TDM), kā arī jau augstākā līmenī izmantojot ATM virtuālos kanālus ar atšķirīgiem adaptācijas līmeņiem.
   

ATM izvēle nav nejauša, jo tieši tā spēj nodrošināt lielus pārraides ātrumus, vienlaikus ļaujot izmantot dažādus pakalpojumu kvalitātes līmeņus. System 5000 no ATM specifikācijām izmanto AAL1 (garantēts ātrums, kas tiek rezervēts attiecīgajam lietotājam) un AAL5 (iespējami labākais ātrums; ja joslu nelieto, tā tiek atdota citam). Pārsvarā AAL1 izmanto, lai klientus nodrošinātu ar nomāto līniju, bet AAL5 ir piemērots datu pārraidei (IP), kas neprasa garantētus ātruma, tā maiņas un aiztures parametrus.
No iepriekš minētā izriet, ka AAL1 aizņem radio joslu neatkarīgi no tā, vai ir informācija, ko pārraidīt, bet AAL5 – tikai datu pārraides gadījumā un negarantē nekādus kvalitātes parametrus. Praktiski tās ir divas galējības. Agrāk, kad IP nepildīja svarīgus uzdevumus un aplikācijas aizņēma nelielus pārraides ātrumus, šāda situācija bija pieņemama, bet tagad arī IP vajag garantētu pārraides ātrumu. Šādiem mērķiem ir iespējams izmantot radio tehnoloģijas (FDM un TDM).

FDM izmantošana

FDM ir balstītā uz principu, ka katram klientam tiek piešķirta noteikta frekvence, kurai ir spēja nodrošināt noteikta ātruma datu pārraidi. Tas nozīmē, ka klients teorētiski nevar saņemt lielāku vai mazāku pārraides joslu nekā piešķirto. Šo joslu teorētiski ir iespējams vēl sadalīt, izmantojot AAL1 un AAL5, bet lietderīgi tas nav, jo nav jau citu klientu, kas varētu to izmantot. Tādēļ FDM ir lietderīgi izmantot, ja ir liels AAL1 trafika īpatsvars (balss, video un citas aplikācijas, kurām ir augstas prasības pret pārraides ātrumu un tā maiņām). Šāds risinājums nodrošina, protams, augstu garantijas pakāpi, ir orientēts uz nomāto līniju kvalitātes un veida pieslēgumu organizēšanu un prasa visai lielus frekvenču resursus, kuri tiek izmantoti tikai vienam klientam.

TDM izmantošana

Gadījumos, kad klientiem ir liels pieprasījums pēc datu pārraides ar zemākām kvalitātes prasībām, ir lietderīgi izmantot TDM. Šī tehnoloģija balstās uz principu, ka visi lietotāji izmanto vienādas radiofrekvences, bet šo kopējo resursu sadala, izmantojot katrs savu laika intervālu. Tos piešķir dinamiski, pēc nepieciešamības ar speciālu protokolu griežoties pie bāzes stacijas. Kad attālinātajai iekārtai nav sūtāmas informācijas, šie laika intervāli tiek atbrīvoti un tos var izmantot citi lietotāji. Tādā veidā ir iespējams iegūt ārkārtīgi lielu lietderības pakāpi, izmantojot radiofrekvences, un praktiski veikt tā saucamo over-subscription, kas izpauţas tâdçjâdi, ka visi lietotâji nestrâdâ vienlaikus un ir iespçjams nodrođinât lielâku pârraides joslu, nekâ to ďauj pieđíirtâs radiofrekvences. Protams, rodas jautâjums, ko iesâkt, ja ir nepiecieđami garantçti âtrumi.
Tad ir iespējams izmantot divus risinājumus:
ATM piedāvātās iespējas, konkrēti AAL1, kas, organizējot virtuālo savienojumu, rezervē sev nepieciešamo joslu bez iespējām to izmantot citiem mērķiem vai lietotājiem;
atsevišķiem attālinātajiem pieslēgumiem iespējams piedefinēt jau noteiktus, konkrētus laika intervālus.
Tādējādi ir iespējams garantēt noteiktu pārraides ātrumu un kvalitāti, kombinējot un izmantojot divas atšķirīgas tehnoloģijas –ATM un radio, kas sniedz augstu elastību un kvalitāti pakalpojumu nodrošināšanā.

Bāzes stacija

Bāzes stacija sastāv no trim lielām daļām:
ATM komutatora, kas pēc būtības nav System 5000 komponents, bet bez tā reāls darbs nav iespējams. Tas var būt jebkurš komutators, kas atbalsta AAL1 un AAL5, kā arī ir aprīkots ar STM-1 optisko portu;
bāzes stacijas šasijas, kurai ir izeja uz ATM tīklu un radio daļu. Vienā šasijā ir iespējams nodrošināt divu bāzes staciju darbu;
radio daļas, ko uzstāda ārā un kas sastāv no antenām ar virziendarbību (15*; 45*; 90*), radio transiveriem, kas veic radio uztveršanu, raidīšanu un mikroviļņu pastiprināšanu, kā arī no barošanas iekārtām, kas nodrošina transiverus ar barošanu un to bojājuma gadījumā pārslēdz darbu uz rezerves transiveriem.

Lietotāja stacija

Stacija sastāv no:
tīkla iekārtas, kas ietver četrus E1 portus, 10 Base-T pieslēgumu, kā arī izeju uz radio daļu, kuras uzdevums ir attālināta radio daļas barošana. Šīs iekārtas var saslēgt kopā, tas ir lietderīgi, kad portu daudzums nav pietiekošs vai arī vienā ēkā atrodas vairāki neatkarīgi lietotāji;
antenas un transivera, kas uztur automātisku jaudas regulēšanu un spēj izmantot dažādas modulācijas (līdz pat 16 QAM). Tās izvēle ir atkarīga no radio plānošanas un apkārtējās vides apstākļiem.

Tīkla vadība

Tīkla vadība
Izmantojot System 5000, ir iespējams izveidot visai lielu transporta piekļuves tīklu, kam, protams, vajag attiecīgu vadību un uzraudzību. Šim nolūkam ir izstrādāts menedžmenta programmnodrošinājums, kas izmanto HP-Open View. Par darba staciju izmanto SUN ar Solaris operacionālo sistēmu. Šāda tīkla vadības sistēma nodrošina grafisku tīkla uzraudzību un pilnu iekārtu konfigurēšanu. Ir iespējams saņemt trauksmes signālus un novērot tīkla noslodzi, kas ļauj laikus noteikt tīkla vājās vietas. Iespējas attiecas kā uz bāzes stacijas, tā arī uz attālināto lietotāju iekārtām.

Kaspars KĻAVIS
telekomunikāciju inženieris


BELAM Communications
Nortel Networks oficiālais pārstāvis Baltijas valstīs

BELAM-RĪGA, Ģertrūdes ielā 94, tālrunis 7 013 444
BELAM-DAUGAVPILS, Stacijas ielā 85, tālrunis 54 07017
BELAM-LIEPĀJA, Klaipēdas ielā 19/21, tālrunis 34 84064
BELAM-VENTSPILS, Fabrikas ielā 4, tālrunis 36 65290
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001