Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Komunikācija mobilam darbiniekam

   

Pēdējo pāris gadu attīstība bezvadu risinājumos arvien skaļāk piesaka tādas tehnoloģijas kā Bluetooth, Wireless LAN, GSM High Speed Data un GPRS. IT un sakaru industriju optimistiskās prognozes šobrīd kontrastē ar ikdienas lietotāju pieredzi, jo jauno tehnoloģiju pieejamības ierobežojumi lielā mērā ierobežo to popularitāti.
Pēdējos gados arvien vairāk darbinieku gan pasaulē, gan (lai arī šī tendence nav tik strauja) Latvijā lieto mobilos datorus, strādā pie klienta, mājās. Otra raksturīgā laikmeta iezīme ir plašāka darba plānošanas programmatūras lietošana, visvairāk izmanto e-pastu, kalendāra plānošanu un sinhronizāciju, kā arī pieeju dažādām uzņēmuma datubāzēm.
Atskatoties uz lietotāja darbadienu un prasībām tehniskajam nodrošinājumam, izejot no nosacīti mobila darbinieka vajadzībām (daļu laika strādā birojā vai mājās, bet daļu – pavada pie klienta vai pārvietojoties) pašreizējā infrastruktūrā iezīmējas daži problēmpunkti: nepietiekama iespēja komunicēties ar savas kompānijas vidi attālinātā svešā vidē – pie klienta vai pārvietojoties.
Jaunās sakaru tehnoloģijas Bluetooth vai Wireless LAN risina šādas personālās komunikācijas problēmas, ļaujot atbrīvoties no vadu savienojumiem starp datoru un perifērijas iekārtām, saziņu starp dažāda veida mobilajām iekārtām, savukārt Wireless LAN ir alternatīva pašreizējiem fiksēta savienojuma datortīkliem birojā.
Saziņas iespēja ārpus savas kompānijas infrastruktūras ir šībrīža līdz galam neatrisinātais jautājums telekomunikāciju jomā, kas izejot no biznesa vajadzību viedokļa būtu risināms ar mobilo sakaru palīdzību.
Lai gan datu pārraide mobilajos sakaros ir pieejama jau vairākus gadus, mobilā datu savienojuma tehniskās iespējas nav apmierinājušas lietotāju vajadzības un vēlmes, jo datu pārraide mobilo sakaru tīklā Latvijā līdz pagājušajam gadam bijusi ierobežota ar ātrumu 9600 bit/s, kas ir vairāk nekā 5 (!!!) reizes lēnāk par analogās iezvanpieejas iespējām fiksētajā telekomunikāciju tīklā. Lai gan mobilo sakaru operatori Latvijā šobrīd piedāvā datu pārraides ātrumu 14400 bit/s, šis uzlabojums ir pārāk nebūtisks, lai apmierinātu mobilo datoru lietotāju prasības pēc savienojuma ātruma, kurš līdzinātos analogās iezvanpieejas iespējām fiksētajā telekomunikāciju tīklā.
Tomēr tuvas nākotnes iespējas mobilo sakaru datu pārraides ātruma uzlabošanā ir daudzsološas, pateicoties uzlabojumiem pašreizējās tehnoloģijās un tuvas nākotnes tehnoloģijai. Pirmā ir GSM High Speed Data, otrā – General Packet Radio Switching tehnoloģija.
GSM High Speed Data ir šobrīd pieejama tehnoloģija, kura GSM tīklā nodrošina datu pārraides ātrumu 28800 bit/s virzienā no tīkla uz vai otrādi vai arī 43200 bit/s virzienā no tīkla uz lietotāja iekārtu un 14400 bit/s virzienā no lietotāja uz tīklu. Tieši pēdējā datu pārraides ātrumu kombinācija ir visizdevīgākā mobilā datora lietotājam, lai izmantotu interneta aplikācijas.
Mobilo sakaru iekārtu ražotāji šobrīd piedāvā telefonu modeļus, kuros ir iekļauta GSM High Speed Data funkcionalitāte, līdz ar to varam apgalvot, ka mobilo datu pārraides ātrumi ir pietuvojušies analogās iezvanpieejas iespējām.
International Business Machines pēc GSM High Speed Data tehnoloģijas risinājumu izvērtēšanas ir testējis IBM mobilos datorus IBM ThinkPad un Nokia ražoto Card Phone, kas ir standarta PCMCIA kartes izmēra GSM datu pārraides telefons, kurš integrējams mobilajā datorā un nodrošina ērtu lietošanu un drošu interfeisu ar mobilo datoru.
IBM, piestrādājot pie nepieciešamās sistēmprogrammatūras un ērtāka savienojuma konfigurēšanas interneta pieejai, ir noformējis piedāvājumu, kas satur IBM ThinkPad un Nokia Card Phone, kas tiek piedāvāts Ziemeļvalstīs. Šāda divu ražotāju produktu apvienošana vienā piedāvājumā ir IBM Ziemeļvalstu organizācijas iniciatīva, kas ieviesta sadarbībā ar IBM programmatūras laboratorijām Lielbritānijā un Nokia kompānijas atbalstu. Kopš ieviešanas 2000. gada beigās risinājums, pateicoties savienojuma ērtai konfigurēšanai, ir ieguvis augstu biznesa lietotāju popularitāti, tai skaitā mazā un vidējā biznesa aprindās. IBM atkarībā no mobilo sakaru tīklu iespējām šogad piedāvās ThinkPad un Card Phone kopējas komplektācijas produktus arī Baltijas valstīs.

Guntars OTTO,
Telekomunikāciju risinājumu nodaļas pārstāvis Latvijā,
guntars.otto@fi.ibm.com

IBM Latvija
Vesetas ielā 9, Rīgā
Tālr. 7070300
http://www.ibm.com
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001