Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Tālmācības kurss Datorzinību pamati – atslēga ECDL sertifikāta saņemšanai

   

Modernās informācijas tehnoloģijas sāk ieņemt aizvien nozīmīgāku vietu izglītībā, jo sabiedrības informatizācijas process ir objektīvs un neatgriezenisks – jaunajai paaudzei būs jādzīvo informatizētā vidē. Tādēļ 1997. gadā radās Latvijas izglītības informatizācijas sistēmas (LIIS) izveides projekts, kurā tiek ievērots princips: tehniku kopā ar lietojumu – apmācītam lietotājam. LIIS projektā tika izstrādāta mūžizglītības sistēma, lai sagatavotu lielo (vairāk nekā 40 000) skolotāju saimi lietot IT pedagoģiskajā darbā. Viens no tās pamatuzdevumiem ir iemācīt mācīt mācoties.

Sistēma balstās uz LIIS projektā izveidoto infrastruktūru, t. i., 40 reģionālajiem centriem.
Sistēmas attīstības etapi:
· 1997.gads – pilotfāze;
· 1998.gads - infrastruktūras izveidošana;
· 1999.gads - sistēmas nostiprināšanas fāze;
· 2000.gads - sistēmas neatgriezeniskuma nostiprināšanas fāze.
LIIS reģionālajos centros no projekta sākuma līdz 2000. gada 31. decembrim datorlietotprasmi apguvuši 15 026 skolotāji (to skaitā 6 719 par LIIS līdzekļiem). Pieņemot, ka daļa skolotāju ir pēdējo piecu gadu augstskolu absolventi un daļa datorlietotprasmi ieguvuši pašmācības ceļā, varam apgalvot, ka gandrīz puse skolotāju prot elementārā līmenī izmantot datoru savā pedagoģiskajā darbā. LIIS devumu skolotāju tālākizglītībā skatīt 1.diagrammā.

2000.gadā tika izveidots tālmācības kurss Datorzinību pamati, kas paredzēts ikvienam, kurš patstāvīgi vēlas apgūt pamatiemaņas darbā ar datoru. Cikls sastāv no sešām grāmatām: Pirmie soļi pie datora, Teksta redaktors Microsoft Word, Elektroniskās tabulas Microsoft Excel, Prezentācijas materiālu sagatavošanas pakete Microsoft PowerPoint, Datortīkli un interneta pakalpojumu izmantošana, WWW lappušu veidošana.
bilde
Pirmie soļi pie datora

Šis tālmācības kurss paredzēts pilnai 96 stundu skolotāju apmācības programmai vai arī, izmantojot pirmās piecas grāmatas, bāzes – 72 stundu – programmai. Izstrādātais kurss ir pieejams grāmatas formātā, bet ar 2001. gada 2. ceturksni – WWW lappušu formātā internetā. Tajā būs iekļauta ne tikai statiska informācija, bet arī daudzi dinamiski attēli, kas palīdzēs apgūt dažādas darbības ar programmām un padarīs saprotamākus dažādus procesus, kā arī ātrrakstīšanas apguves programma gan QWERTY, gan arī latviešu valodas ergonomiskajai klaviatūrai.

Tālmācības kurss Datorzinību pamati tika sekmīgi aprobēts pie Jelgavas pilsētas un Tukuma rajona skolotājiem (kopā 28), tādējādi aizstājot LIIS bāzes apmācības kursu pēc 72 stundu programmas klātienē. Šī programma sastāv no šādiem tematiem:
· pirmie soļi pie datora.(Microsoft Windows standartprogrammu apskats) - 8 stundas;
· interneta pamati - 12 stundu;
· teksta redaktors - 18 stundu;
· elektroniskās tabulas - 16 stundu;
· organizācijas prezentācijas materiālu sagatavošanas pakete - 10 stundu;
· iepazīšanās ar LIIS izstrādnēm – 8stundas.
Pēc tālmācības kursa aprobācijas tika atzīts, ka visoptimālāk to realizēt piecās vienas dienas sesijās ik pēc trim nedēļām pēc šādas shēmas:
1. sesija
· Iepazīšanās ar Microsoft Windows vidi un pamatiemaņu apgūšana ar teksta redaktoru Microsoft Word (8 stundas).
· Līdz 2. sesijai patstāvīgi jāizstudē 1. grāmata Pirmie soļi pie datora un 2. grāmata Teksta redaktors Microsoft Word līdz 52. lpp.
2. sesija
· Atbildes uz kursantu jautājumiem un kontroldarbs par patstāvīgi studēto materiālu (4 stundas).
· Metodiski norādījumi teksta redaktora Microsoft Word sarežģītāko iespēju apguvei (4 stundas).
· Līdz 3. sesijai jāpabeidz patstāvīgi studēt 2. grāmatu Teksta redaktors Microsoft Word.
3. sesija
· Atbildes uz kursantu jautājumiem un kontroldarbs par patstāvīgi studēto materiālu (4 stundas).
· Metodiski norādījumi elektronisko tabulu Microsoft Excel iespēju apguvei (4 stundas).
· Līdz 4. sesijai patstāvīgi jāizstudē 3. grāmata Elektroniskās tabulas Microsoft Excel.
4. sesija
· Atbildes uz kursantu jautājumiem un kontroldarbs par patstāvīgi studēto materiālu (4 stundas).
· Metodiski norādījumi organizācijas prezentācijas materiālu sagatavošanas paketes Microsoft PowerPoint un interneta pakalpojumu izmantošanas iespēju apguvei (4 stundas).
· Līdz 5. sesijai patstāvīgi jāizstudē 4. grāmata Prezentācijas materiālu sagatavošanas pakete Microsoft PowerPoint un 5. grāmata Datortīkli un interneta pakalpojumu izmantošana.
5. sesija
· Atbildes uz kursantu jautājumiem un kontroldarbs par patstāvīgi studēto materiālu (4 stundas).
· Iepazīšanās ar LIIS izstrādnēm (4 stundas).
Piezīme: Ja kursantiem darba vietās pieejams internets, tad ar e-pasta programmas lietošanas iespējām kursanti tiek iepazīstināti 2. sesijā.
Sesiju starplaikā skolotāji var saņemt konsultācijas pie kursa vadītāja vai pie kolēģiem skolā.

Lai objektīvi izvērtētu skolotāju datorlietotprasmes līmeni, kopš 1999. gada nogales Latvijā tiek veikti European Computer Driving Licence (ECDL) programmas iedibināšanas priekšdarbi. Kad programma būs ieviesta, arī Latvijā varēs kārtot ECDL eksāmenus un iegūt attiecīgus zināšanas un prasmes apliecinošus dokumentus.
ECDL programmu 1997. gadā izveidoja Council of European Professional Informatics Societies (CEPIS), un tās mērķis ir dot iespēju ierindas datorlietotājam – ne informācijas tehnoloģiju nozares profesionālim – dokumentāri apliecināt savu kompetenci datorzinībās. Īpaši ir atzīmējams, ka eksāmenu jautājumi visās ECDL programmas dalībvalstīs ir vieni un tie paši, vienāda ir arī eksaminēšanas procedūra, kas garantē ECDL dokumentu atzīšanu visās ECDL programmas dalībvalstīs.
ECDL programma sastāv no 7 moduļiem, un eksāmenu var kārtot par katru moduli atsevišķi vai par visu programmu kopumā:
1. modulis - informācijas tehnoloģijas pamatjēdzieni;
2. modulis - datora lietošana un rīkošanas ar datnēm;
3. modulis - tekstu apstrāde;
4. modulis - izklājlapas (elektroniskās tabulas);
5. modulis - datu bāzes;
6. modulis – prezentācija;
7. modulis - informācija un komunikācija.
Pašlaik ECDL programmai ir 44 dalībvalstis, un vairākas no tām nav Eiropas valstis. ECDL programmas licences turētāja Latvijā ir Latvijas Informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju asociācija (LITTA), kas arī pārvalda programmas iedibināšanas darbus. ECDL programma ir iekļauta sociāli ekonomiskās programmas e-Latvija rīcības plāna projektā un ir saistīta ar Latvijas izglītības informatizācijas sistēmas izveidi.
Tālmācības kurss Datorzinību pamati aptver visu ECDL moduļu, izņemot piekto, izvirzītās prasības, tikai tās ir citādi strukturētas. Datu bāzu veidošana un izmantošana apzināti tika piedāvāta skolotājiem kā patstāvīgs izvēles kurss, neiekļaujot to kursā Datorzinību pamati. Pēc raksta autoru domām ECDL izglītības standarts būtu attiecināms ne tikai uz pieaugušo izglītību, bet arī pelnītu, ka to izskata un izvērtē kā iespējamo skolas lietišķās informātikas kursa programmas kodolu.

Viesturs VĒZIS, Mg.dat., LU lektors, LIIS Apmācības grupas vadītājs
Māris VĪTIŅŠ, Dr.dat., RITI Mācību direktors
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001