Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

E - Saldus rajons satricina laukus

   

Viens no unikālākajiem un skaļākajiem Latvijas komunikāciju projektiem šobrīd ir Informācijas sabiedrības projekts - Saldus, kurš tautā jau nodēvēts par E-Saldus rajonu. To apliecina arī jaunā ceļazīme pie rajona robežas. Šis projekts patiesi ir jaunā informācijas gadsimta cienīgs pamatakmens. Tas tiek realizēts Valsts investīciju programmas Pašvaldību informatizācijas projekta ietvaros (pirmā kārta - Ls 16 910), papildu finansējot arī no pašvaldību budžetiem (pirmā kārta - Ls 24 499). Šobrīd gan noslēgusies tikai Saldus rajona vienotā informācijas tīkla pirmā kārta, bet svarīgi, ka tā jau darbojas un līdz gada beigām taps arī otrā. 7. februārī notika svinīga pirmās kārtas prezentācija Saldus rajona Druvas vidusskolā.

Pirmā kārta noslēgusies

Saldū noslēgusies projekta pirmā kārta, ko rajona pašvaldība realizē sadarbībā ar Lattelekom. Šis projekts nodrošina vienotu datu un balss pārraides pieslēgumu Saldus rajona padomei un divām vietējām pašvaldībām – Saldus pagasta padomei un Brocēnu pilsētas domei. Vienlaikus 9 pašvaldību iestādes – to skaitā mākslas un mūzikas skola, bibliotēkas, rajona centrālā slimnīca, poliklīnika, vēstures un mākslas muzejs – ir nodrošinātas ar savstarpēju datu pārraides tīklu. Visos šajos objektos ir pastāvīga piekļuve internetam, savstarpēja datu apmaiņa, kvalitatīvi faksa un balss pārraides sakari un, galvenais, – iespēja veidot Saldus rajona pašvaldību vienotu informācijas sistēmu. Tas nozīmē, ka šīm iestādēm pieejams on-line režīma internets, kopēja lietvedības dokumentu plūsma, iespēja iegūt datus no savstarpējām datu bāzēm, brīva pieeja izglītības un medicīnas informācijai, bibliotēkas varēs piekļūt grāmatu katalogiem Rīgas un citu pilsētu bibliotēkās.
Projekts paredz tādu sakaru modernizāciju trijās Saldus rajona pašvaldībās, ka pašvaldībai un tās iestādēm, bet nedaudz tālākā nākotnē – arī uzņēmējam nebūs svarīgi, vai viņš atrodas Saldū, Rīgā vai Liepājā. Viņam konkrētajā pagastā būs pieejami tieši tie paši sakari un datu apmaiņa, kādi ir daudzviet galvaspilsētā.
– Uzņēmēju, iedzīvotāju un pašvaldības saziņas vajadzības var itin sekmīgi risināt, nekur nebraucot, - ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību, – uzsver Saldus rajona padomes priekšsēdētājs Zigmunds Fīrers. – Manuprāt, šis projekts būtiski palielinās pašvaldību konkurētspēju un sekmēs attīstību.
Lattelekom Klientu apkalpošanas daļas Saldus projekta vadītājs Mārtiņš Mucenieks atzīst: – Saldus rajonā ienākusi Latvijas lauku reģioniem pagaidām vēl tik netipiskā mūsdienu datu pārrraides tehnoloģija, kas par pieņemamu cenu dod iespēju pašvaldībām un to finansētajām iestādēm strādāt ar neierobežotu informācijas daudzumu.

Trīs vaļi

Projekta trīs vaļi ir datu pārraide, balss pārraide un internets. Datu pārraide palīdzēs pašvaldībām un to finansētām iestādēm organizēt darbu un optimizēt laika plānošanu. Balss pārraide ir patīkama piedeva, jo ļauj lokālā tīkla robežās sarunāties bez maksas.
Ar interneta starpniecību bibliotēkām un skolām tiek atvērta pieeja Lauksaimniecības universitātes vai Valsts bibliotēkas grāmatu katalogiem, slimnīcām – iespēja izmantot videokonsultācijas. Piemēram, Saldus slimnīcai ir iespēja iesaistīties konsultāciju projektā, kurā ar zviedru atbalstu piedalās Ventspils, Liepājas un Rīgas slimnīcas. Ja operāciju zālē uzstādītu videokameru un datoru, Saldus slimnīcai būtu visas tehniskās iespējas, lai sarežģītas operācijas varētu vadīt no Rīgas vai Zviedrijas. Ar interneta starpniecību būtu, piemēram, iespējama arī rentgena uzņēmumu pārsūtīšana konsultācijām.

Pirmie informācijas centri

Izveidots iedzīvotāju informācijas un pakalpojumu centrs Saldus rajona Druvas vidusskolā, Brocēnos tapusi tā sauktā vienas pieturas aģentūra. Paredzams, ka, tur iegriežoties, iedzīvotāji varēs atrisināt ap 85 procentiem visu jautājumu: piemēram, iegūt dažādas izziņas vai aizpildīt veidlapas varēs ar modernas, datorizētas sistēmas palīdzību. Ja kādam pagasta iemītniekam būs vajadzīga zemes dienesta, arhitekta, sociālā darbinieka vai kāda cita speciālista palīdzība, viņš varēs pierakstīties uz pieņemšanu sev izdevīgā laikā, nesēžot garās rindās. Tiek pilnveidotas šī centra programmatūras, tur būs aizvien jauni pakalpojumi iedzīvotājiem, to skaitā pat autobusu saraksti u. tml.
Kā informēja Zigmunds Fīrers, atvērti arī sabiedriskie interneta piekļuves punkti Saldus un Brocēnu bibliotēkā. Tur par 15 santīmiem (!) var veselu stundu darboties internetā, tā kā nav nekāds brīnums, ka rinda izveidojusies jau divas nedēļas uz priekšu. Ļoti aktīvi piesakās ne tikai jaunieši un studenti, bet arī tie, kas interesējas par uzņēmējdarbību un vēlas aplūkot kādas firmas mājas lapu. Visdrīzākajā laikā to pašvaldību iedzīvotājiem, kuras jau ir pieslēgušās datu tīklam, būs iespēja iekļūt arī vispārējām pašvaldību datu bāzēm, piemēram, ja interesē kāds jautājums par domes sēdes lēmumiem u. tml.

Būs vietējie datorspeciālisti

- Tā kā mūsu projekta sekmīgam darbam vajadzīgi spēcīgi profesionāļi, - stāsta Z. Fīrers, - esam vienojušies ar Saldus tehnikumu par trīs gadu apmācības kursu 30-35 datorspeciālistiem. Mācību programma ir saskaņota ar Lauksaimniecības universitāti. Finansiāli šajā projektā piedalās Unibanka, bet Microsoft uzdāvināja programmatūru visai datorklasei. Domāju, ka mēs varētu gatavot datorspeciālistus un tīkla administratorus visai Kurzemei, jo pieprasījums ir liels.

Darbi turpinās

Realizēta tikai viena Lattelekom un pašvaldības kopīgā projekta daļa, taču tai ir īpaši svarīga nozīme, jo tiek veidota infrastruktūra, datu transporta vide, lai projekts varētu attīstīties.
Projekta otro kārtu paredzēts noslēgt gada nogalē. Kopējā tīklā tiks saslēgti atlikušie 17 pagasti un Saldus pilsēta - pavisam 81 objekts. Katra pagasta lokālajam tīklam kopā ar pagasta padomi tiks pievienoti vismaz divi objekti (skola un bibliotēka), izveidojot nelielu informatīvo centru. Ja pagastā ir, piemēram, divas skolas un kāds muzejs, tad var būt arī trīs, četri vai vairāk pieslēgumi katrā pagastā.
Starp citu, projektu varētu attīstīt vēl tālāk, plānojot arī trešo kārtu. Ja vien informatizācijas radītās iespējas visām ieinteresētajām pusēm iegaršosies tik ļoti, ka atradīsies arī nauda.

Anita KĻAVA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001