Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Aiz Lielā Ķīnas mūra

   

Pērnā gada nogalē no 4. līdz 11. decembrim Honkongā notika starptautiskā telekomunikāciju izstāde ITU Telecom Asia 2000, kuru vēroja arī 30 Latvijas telekomunikāciju speciālisti, to skaitā arī no LVEI.

Viesos Mazā Drakona zemē

Pirmo reizi tik nozīmīgs Starptautiskās Elektrosakaru savienības (ITU) pasākums notika Ķīnas Tautas Republikā. Ar laipnu Ķīnas telekomunikāciju kompānijas Shenzhen Huawei Technologies Co.Ltd. uzaicinājumu arī trīsdesmit dažādu Latvijas uzņēmējsabiedrību telekomunikāciju speciālistiem bija iespēja apmeklēt šo starptautisko telekomunikāciju forumu.
Kā zināms, 1997. gadā Honkongu pievienoja ĶTR, un tagad tā ir Ķīnas īpašais administratīvais rajons. Teritorija ir tikai 1095 km² liela, bet iedzīvotāju skaits -vairāk nekā 6,7 miljoni.
Par mazo drakonu dēvētā Honkonga ir supermoderna sapņu zeme ar augstiem debesskrāpjiem, attīstītu banku un finansu iestāžu tīklu, augstas klases viesnīcām, dārgiem veikaliem, šaurām ielām, vairākstāvu autobusiem.
Honkonga daudzējādā ziņā ir pārāka par citiem civilizācijas centriem: tajā ir viens no visaugstākajiem dzīves līmeņiem pasaulē, tā ir ceturtā lielākā osta pasaulē, tur tiek lietotas vismodernākās tehnoloģijas, bet tā ir arī vispārapdzīvotākā teritorija pasaulē.
Tomēr neko nevarētu sasniegt bez modernajām sakaru tehnoloģijām. Honkonga ir viens no visatvērtākajiem telekomunikāciju tirgiem pasaulē, tur ir teicama telekomunikāciju infrastruktūra, darbojas desmit fiksēto telekomunikāciju operatori, no kuriem pieci izmanto arī bezvadu sakaru tehnoloģijas. Platjoslas sakaru tīkls aptver visas biznesa ēkas un 90 procentus dzīvokļu. Honkongā darbojas 11 mobilo sakaru operatori un tie kopā aptver 70 procentus iedzīvotāju, tātad vairāk nekā 4,7 miljoni iedzīvotāju ir mobilā telefona lietotāji.

Sakaru pasaules sasniegumi zem viena jumta

Tik tiešām Honkongas konferenču un izstāžu centrā vairāk nekā 350 stendos tika demonstrēti jaunākie sasniegumi sakaru nozarē. Izstādē piedalījās daudz Āzijas telekomunikāciju iekārtu ražotāju, taču savu preču piedāvājumu demonstrēja arī tādas pasaulē pazīstamas firmas kā Rohde & Schwarz, Andrew Corporation, Cisco Systems, Breezecom Wireless Communications u. c.
Ļoti plaši tikām iepazīstināti ar firmas Huawei Technologies Co. Ltd. telekomunikāciju iekārtu piedāvājumu tirgū. Šā pazīstamā Ķīnas uzņēmuma galvenie darbības virzieni ir: optiskās piekļuves tīkli, vadu un bezvadu komunikāciju sistēmas, SDH/DWDM pārraides iekārtas, datu komunikāciju un pārraides sistēmas, monitoringa sistēmas un iekārtas, kabeļu televīzijas komunikāciju sistēmas, mobilie intelektuālie tīkli, sistēmas mūsdienīgu telekomunikāciju tīklu izveidei, iekārtas videofrekvenču organizēšanai u.c.

No nelielas firmas līdz telekomunikāciju gigantam

Huawei Technologies Co. Ltd. izveidota 1988. gadā. Sākumā tas bija neliels tirdzniecības uzņēmums. Tagad tas nodarbojas ar sakaru iekārtu un telekomunikāciju sistēmu izstrādi, ražošanu, izplatīšanu un ieviešanu Ķīnā un citās pasaules valstīs. Huawei Technologies Co. Ltd. ienākumi 1998. gadā bija 1,1 miljards USD, kas to ierindoja Ķīnā pārstāvēto elektronikas kompāniju pirmajā desmitniekā. Firmas 1999. gada ienākumi bija 1,5 miljardi USD. Huawei Technologies Co. Ltd. produkciju piegādā vairāk nekā 30 ārvalstīm, to skaitā ASV, Krievijai, Lietuvai. Šīs firmas ciparu telefona centrāle C&C08 ar 2048 numuru tilpumu sekmīgi darbojas arī Liepājā, Karostā. Tā ir Ķīnas Tautas Republikas dāvana Latvijai.
Ķīnā Huawei Technologies Co. Ltd. ir 35 uzņēmumi, kuri nodarbojas ar produkcijas izstrādi, ražošanu, tirdzniecību un apkalpošanu. Mēs apmeklējām ražošanas un apmācību uzņēmumus Šenženā (Shenzhen) un produkcijas izstrādes kompleksu Pekinā. Ar produkcijas izstrādi nodarbojas 40 procentu firmas darbinieku, t. i. 6000 cilvēku. Tikām iepazīstināti ar vairākām kompleksa laboratorijām.
Šenženas ražošanas uzņēmumā bija tikšanās ar ražošanas uzņēmuma vadību, mūs iepazīstināja ar informāciju par produkcijas veidiem, uzņēmuma ienākumiem, apmeklējām uzņēmuma produkcijas izstādi, kurā varēja iepazīsties ar katru izgatavoto izstrādājumu grupu. Tērpušies baltos halātos kā kādreiz Rīgas Alfā, apmeklējām ražošanas korpusus un iepazināmies ar ražošanas tehnoloģiju. Apmeklējām arī Huawei Technologies Co. Ltd. mācību centru Šenženā. Tikām iepazīstināti ar mācību norisi un aprīkojumu.

Ceļojums, protams, bija ļoti tāls un, atgriežoties Latvijā, katrs sev uzdevām jautājumu, ko varam mācīties no Āzijas reģiona telekomunikāciju speciālistiem. Pirmkārt, droši vien neatlaidību un spēju enerģiski darboties savu mērķu sasniegšanai, jo galu galā Honkongas IT un telekomunikāciju sasniegumi nebūt nav vērtējami zemāk par Silīcija ielejas panākumiem ASV. Turklāt ķīniešiem tik raksturīgā viesmīlība un atvērtība izpaužas arī tā, ka viņi savus sasniegumus liek lietā, dalās ar citiem un netur noslēptus aiz Lielā Ķīnas mūra.

Kārlis BOGENS
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001