Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Zeme sākusi griezties ātrāk

   

Astoņdesmito gadu sākumā, kad ikdienā sāka iedzīvoties dators, radās arī pirmie datu pieslēgumi no punkta - uz punktu. Šīs prasības nodrošināja modemu sakari un ciparu nomātās līnijas (CNL). 90. gados uzņēmumi, kuriem bija vairākas filiāles ar plašu norēķinu un uzskaites sistēmu vairs nevarēja iztikt bez Frame Relay un Biroju savienošanas (Lan2Lan), radās savienojumi no punkta – uz daudziem. 2000. gada aktualitāte ir: savienot dažādu uzņēmumu tīklus un turklāt strādāt arī internetā ar ātrumu, kas pārsniedz 2 Mbit/s. Vai var savienot nesavienojamo un likt visām tehnoloģijām saprast vienai otru? Vai var iegūt vēl lielākus ātrumus? Par to SP stāsta Lattelekom Datu pakalpojumu vadības nodaļas pakalpojumu vadītājs Andris LOGINS.

Ātrgaitas datu tīkls

Elektroniskā komercija un pieaugošais interneta lietotāju skaits Latvijā piešauj asumu biznesa un darījumu dzīvei. Esam liecinieki arvien jaunu e-uzņēmumu radīšanai. Galveno vietu uz biznesa skatuves ieņem vārdi, kuri sākas ar e – e-bizness, e-uzvedība, e-attiecības. Jauno iespēju efektīvs lietojums kļūst par veiksmes priekšnoteikumu. Uzņēmuma www lapas, e-pasts, pasūtījumu pieņemšana internetā, elektroniskie norēķini – tas viss jau ir kļuvis par moderna uzņēmuma nepieciešamību. Vēlme izbaudīt lielākus ātrumus joprojām ir aktuāla: pēc tiem izslāpuši gan interneta piegādātāji, gan mediju kompānijas, gan tirgotāji un apdrošinātāji.
Pieaug lietotāju interneta pieslēguma ātrumi, šobrīd sasniedzot jau vairākus megabitus sekundē. Tas ļauj piedāvāt klientiem pilnīgi jaunus, daudz kvalitatīvākus pakalpojumus: interneta radio un televīzija, mūzikas un video failu tirdzniecība, videokonferences, tālmācība, telemedicīna u.c.
Datoros uzkrātā informācija iegūst biznesam kritisku nozīmi. Līdz ar to aktuāls kļūst jautājums par serveru izvietošanu drošos datorcentros vai vismaz regulāru informācijas rezerves kopēšanu uz attālinātām iekārtām.
Par laimi, strauji attīstās arī datu pārraide, arvien plašāk izmantojot optiskās šķiedras kabeļu sniegtās iespējas. Pēdējā gada laikā pasaulē paralēli jau labi pazīstamajam ATM (Asynchronous Transfer Mode) popularitāti strauji iemanto Giga Ethernet tehnoloģijas, kas ļauj veikt datu pārraidi ar ātrumu līdz 1000 Mbit/s, tuvākajā laikā paredzot šo tehnoloģiju attīstību līdz pat 10 Gbit/s.
Šādas datu pārraides iespējas tagad sniedz Lattelekom, piedāvājot pakalpojumu Ātrgaitas datu tīkls (Fast Data Net). Šis pakalpojums izveidots, lai nodrošinātu datu pārraidi ar ātrumu no 10Mbit/s līdz 1000 Mbit/s.
Atkarībā no klienta vēlmēm datu pārraide var tikt nodrošināta ATM vai Gigabit Ethernet tehnoloģijās. ATM izmantošanas gadījumā iespējams izvēlēties CBR, rtVBR, nrtVBR vai UBR servisa klases, taču maksimālais pārraides ātrums šai gadījumā ir 155Mbit/s. Gigabit Ethernet maksimālais, šobrīd pieejamais ātrums ir 1000 Mbit/s. Lattelekom, ieviešot MPLS protokolu, arī Gigabit Ethernet izmantošanas gadījumā būs pieejamas dažādas pakalpojuma kategorijas.
Ātrgaitas datu tīkls ir kā radīts uzņēmumiem, kuru darbība saistīta ar liela apjoma teksta, grafikas vai video informācijas saņemšanu vai nosūtīšanu starp birojiem tieši vai caur internetu. Šādi revolucionāri ātrumi ir svarīgi uzņēmumiem, kuri vēlas būt līderi informācijas jomā, kā arī uzņēmumiem, kuri rūpējas par to, lai viņu klienti veiksmīgi, bez starpgadījumiem varētu lietot uzņēmuma mājas lapas un iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Kas ātrumam vēderā

Klienta pieslēgumi tiek veidoti, izmantojot optiskās šķiedras kabeļus. Rīgā jau ir izbūvēti optisko kabeļu maģistrālie riņķi, kas veido Lattelekom optiskās šķiedras piekļuves tīklu (OPT). Lattelekom optiskais pamattīkls jau tagad ļauj nodrošināt šādas klases pakalpojumus arī citās Latvijas pilsētās. Klientu pieslēgumu punktu ierīkošanai tiek izbūvēta optiskā sadales līnija no tuvākā OPT sadales punkta .OPT riņķa struktūra dod iespēju vajadzības gadījumā nodrošināt rezerves līniju pa citu maršrutu. Tīkla efektīvu darbību nodrošina ātrdarbīgi ATM un GigaEthernet komutatori.

Fiksētais tīkls kļūst mobils

Mobilitāte ir īpašība, ar kuru līdz šim lepojās tikai mobilā telefona īpašnieks. Tagad arī fiksētā tīklā ir pieejams pakalpojums, kurš ļauj justies neatkarīgam un baudīt brīvību. Tas ir Vienotais datu tīkls (IP VPN). Kopš 2000. gada novembra Lattelekom piedāvā Vienoto datu tīklu, bet 2001. gadā tam pievienosies arī Vienotais balss tīkls.
IP VPN ir virtuālais privātais tīkls, kas veidots uz IP infrastruktūras bāzes.
Virtuāls = klienti izmanto vienotu infrastruktūru, nevis būvē katrs savu tīklu atsevišķi. Vienotā bāze var būt gan internets, gan īpaši veidots tīkls VPN klientiem.
Privātais = tīkla drošība. Sākotnēji IP bija veidots kā atvērts tīkls, līdz ar to bija svarīgi paredzēt, lai uzņēmuma datiem un informācijai nevarētu piekļūt nelietīgos nolūkos.
Tīkls = šīs jaunās sistēmas potenciāls aptvert visu pasauli, apvienojot intraneta un extraneta tīklus.
IP VPN radās uz interneta bāzes Amerikā pirms pāris gadiem, kad pieauga pieprasījums pēc korporatīvajiem sakariem internetā. Tādējādi Vienoto biznesa tīklu (IP VPN) var uzskatīt par privāto internetu – komerciālu, slēgtu vidi. Lattelekom ir pirmais un šobrīd vienīgais Baltijā, kurš piedāvā šo pakalpojumu.
Visā pasaulē tagad tīkli pārtop par IP tīkliem – multiservisu platformām. Šajā vidē vienkopus iespējams saslēgt visas līdz šim radītās tehnoloģijas, gan Lan2Lan, gan Frame Relay, gan ADSL, gan Fast Data Net- turklāt visas šīs tehnoloģijas spēj saprasties savā starpā.

Kas dara VPN tik pievilcīgu?

Viena no Vienotā datu biznesa tīkla priekšrocībām ir iespēja strādāt, neatrodoties birojā, - piekļūt uzņēmuma datu bāzēm, atrodoties vizītē pie klienta, mājās vai ceļā. Tas ir iespējams, pateicoties iezvanpieejai, ko nodrošinās VBT. Turklāt VBT dod iespēju darba devējam paaugstināt darbinieku motivāciju, piedāvājot apmaksātu interneta iezvanpieejas lietošanu no mājām. Vienotais biznesa tīkls kliedē šaubas par drošību. Klienta informācijas drošību garantē IP VPN izveide OSI layer 2 tīkla līmenī. Interneta izmantošanas gadījumā tiek pielietoti datu aizsardzības protokoli Ipsec, DES, 3DES. Uzņēmumi, kuri līdz šim baidījās riskēt, tagad droši var organizēt un veidot B2B attiecības un B2B portālus.
Varat nodrošināt partneriem, piegādātājiem un klientiem iespējupiekļūt jūsu uzņēmuma informācijai izvēles veidā no jebkuras vietas pasaulē. Atkarībā no informācijas apjoma, kādu gatavojaties padarīt pieejamu un no mērķiem, ko vēlaties sasniegt: VBT dod iespēju izveidot dažāda līmeņa savienojumus ar partneriem, klientiem un piegādātājiem, sākot no parastās iezvanpieejas - beidzot ar patstāvīgo pieslēgumu.
Ja uzņēmumam ir informācija, kuru plānots pārdot, tad visdrošākais un ērtākais veids ir iegādāties 900. numuru. Par pakalpojumu maksā uzņēmums, kurš šo informāciju tirgo. Klients attiecīgi maksā par saņemto informācijas vienību, kuru nosaka informācijas piedāvātājs. Šajā gadījumā priekšrocība ir tāda, ka atšķirībā no norēķiniem internetā nevajag izmantot kredītkarti vai debetkarti, bet norēķini tiek veikti ar LTK starpniecību.

Uzņēmumi, kuri izvēlas attīstības ceļu

Vienotais Datu Biznesa tīkls ir piemērots dažādu nozaru, lieluma un rakstura uzņēmumiem - sākot no neliela, kurā strādā daži darbinieki līdz pat tādam, kurā ir vairāki simti biroju.
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc uzņēmums izvēlas VBT, ir iespēja kļūt konkurētspējīgākiem. Protams ir uzņēmumi, kuri vienmēr pirmie izmēģinās jaunos izgudrojumus un tādas noteikti ir tehnoloģiju un datoru firmas un mediju kompānijas, kuri paši par sevi ir līderi komunikāciju jomā. Tad seko apdrošināšanas kompānijas, nekustamā īpašuma un finansu firmas un firmas, kurām pieder ražotnes. Taču VBT, nenoliedzami, ir ieguvums arī valsts un izglītības iestādēm, transporta, veselības un citu nozaru uzņēmumiem.

Sapņojot sapni tālāk

- Atpalicība tehnoloģijās strauji sarūk. Amerika Eiropai šobrīd ir tikai gadu priekšā. Arī Latvijā vairākas jaunās tehnoloģijas tiek ieviestas vienlaikus ar citām Eiropas valstīm. Latvija ir pirmā Baltijā, kura piedāvā saviem klientiem IP VPN, - apliecina Andris Logins. - IP VPN ar savām maģiskajām īpašībām – savienot nesavienojamo un piekļūt informācijai no jebkuras vietas pasaulē, - ir sākums visu, ne tikai telekomunikāciju iekārtu savietojamībai.
Tīklu varēs izmantot ne tikai datoru savienošanai. No datortīkla tas pāraug par IP iekārtu tīklu, kuram būs iespējams pieslēgt ledusskapjus, TV un apsardzes iekārtas. Taču, ja cerat izmantot ledusskapi sērfošanai, tad jūs rūgti maldāties. Iekārtas piešķirs viena otrai jaunas funkcionalitātes iespējas, neatņemot pašreizējās, - komentē Andris Logins.
Tā mēs īstenojam savu sapni – piekļūt vajadzīgajai informācijai īstajā laikā. Šobrīd saņemam un pārsūtām informāciju kopā ar jaunākajiem sasniegumiem - Ātrgaitas datu tīklu (Fast Data Net) un Vienoto Datu Biznesa tīklu (IP VPN). Zeme ir sākusi griezties ātrāk.

Ginta OPMANE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001