Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Gudrais apģērbs: IT sasniegumi modes pasaulē

   

Tas, ka globalizācijas laikmetā dators ir kļuvis par mūsdienu cilvēka ikdienas sastāvdaļu, nevienu vairs nepārsteidz. Taču nu pienācis brīdis, kad informācijas tehnoloģijas lēni, bet pārliecinoši iekaro arī modes pasauli.
   

ASV Masačūsetas Tehnoloģiju institūta pētnieki radījuši minidatoru, kas, piestiprināts vai iešūts apģērbā, spēj pildīt visas personālā vai portatīvā datora funkcijas. Valkājot – šī vārda tiešajā nozīmē – savu datoru, cilvēks var brīvi pārvietoties, veltīt uzmanību arī citām lietām, turklāt, kā apgalvo Tehnoloģiju institūta pētnieki, darba produktivitāte no tā necieš.
Valkājamā datora klaviatūru, peli un monitoru aizstāj virtuālie ekvivalenti. Datora akumulators darbojas vidēji 8–10 stundas, un digitālais šūnu modems nodrošina brīvu pieeju interneta tīklam. Datoram ir pieslēdzams arī CD atskaņotājs, faksa aparāts vai peidžers. Ja kādam valkājamā datora funkcijas tomēr šķiet nepietiekamas, ir iespējams tās paplašināt ar funkcijām, kas darbojas neatkarīgi no datora lietotāja aktivitātēm. Virtuāli ir iespējams viss - piemēram, valkājamais dators var nodrošināt tā saukto phone-free telefona zvanu vai arī atspoguļot sirdsdarbības stāvokli brīdī, kad cilvēks uz slēpēm laižas no kalna vai lec ar izpletni. Dators spēj sniegt gan aktīvo informāciju, piemēram, apkārtnes karti, kas ļauj atrast tuvējo slimnīcu vai kādu citu objektu, gan pasīvo informāciju, piemēram, kā pareizi mazgāt apģērbu.
Pētījumā par tā sauktā gudrā apģērba izmantoðanu militārajām vajadzībām ASV valdība ieguldījusi divus miljardus dolāru, pieļaujot, ka jau tuvākajā laikā ASV armijas karavīru formas tērpi būs aprīkoti ar valkājamo datoru.
Masačūsetas Tehnoloģiju institūta pētnieku radītais gudrais apģērbs izraisījis ne tikai informācijas tehnoloģiju speciālistu, bet arī modes mākslinieku un dizaineru interesi. Pasaulē pazīstamais Parīzes modes mākslinieks Olivjē Lapidus (Olivier Lapidus) bija pirmais, kas augstās modes pasaulē ieviesa informācijas tehnoloģijas. – Haute Couture ir kā laboratorija, kur var eksperimentēt un radīt kaut ko jaunu un neredzētu - līdzīgi kā to dara automašīnu ražotāji, piedāvājot konceptautomašīnas. Es iedvesmojos no modes mākslas evolūcijas, no mežģīnēm, izšuvumiem un aplikācijām. Manos darbos harmonizē senās metodes un avangarda tehnika,– atzīst Olivjē Lapidus. To, ka viņam patīk ekperimentēt, Lapidus pierādīja 1984. gadā, kad modes pasaule ar patiesu pārsteigumu uzņēma viņa tērpu kolekciju, kurā pirmo reizi tika izmantota saules enerģija, kas uzlādēja elektroniskos tērpu rotājumus. Arī visās 2000. gada kolekcijās izmantoti jaunākie tehnoloģiju sasniegumi, taču nav aizmirstas cilvēku vēlmes un labsajūta.
Olivjers Lapidus atzīst, ka viņa sapratne par jaunākajām informācijas tehnoloģijām nav tik laba kā sapratne par apgērbu šūšanu, tādēļ Lapidus modes nams sadarbojas ar Nokia. Olivjers Lapidus ir pārliecināts par izvēlēto ceļu un sadarbības partneri: – Lai gan līdz šim tika uzskatīts, ka telekomunikācijām un tekstilrūpniecībai ir ļoti maz vai vispār nav nekā kopīga, jāatzīst, ka šo nozaru izsmalcinātība ļauj tām apvienoties un radīt trešā gadu tūkstoša produktus trešā gadu tūkstoša patērētājam.
Nokia Research Center paðlaik izstrādā jaunus gudro apģērbu projektus. Nokia sola, ka jau drīzumā veikalu plauktos parādīsies cepurē iestrādātas radioaustiņas. Kāda būs šo izstrādājumu cena? Gudrā apģērba raţotâjs Somijas uzňçmums Reima Tutta (www.reima.fi) uzskata, ka cena vienmēr būs divas reizes augstāka nekā tādam pašam apģērbam bez tehnoloģiskajiem jauninājumiem.

Apìçrbs noteiks embrija sirdspukstus

Ðoruden pirmo reizi pasaules vēsturē Royal Philips Electronics NV un Levi`s Strauss & Co sākuši tirgot elektroniskos apģērbus. Eiropas lielākajos veikalos par vairāk nekā 550 latiem var iegādāties Massimo Osti modelētu jaku, kurā iestrādāts Philips tehnoloģijas mobilais telefons un MP3 failu atskaņotājs. Philips Design paðlaik izstrādā topošajām māmiņām paredzētu apģērbu, kas spētu noteikt embrija sirdspukstus, kā arī apģērbus veciem cilvēkiem, kas tieši ģimenes ārstam spētu pārraidīt informāciju par pacienta vispārējo veselības stāvokli. Somijas uzņēmums Reima Tutta uzskata: – Vissvarīgākais ir sākt ar to, kas nepieciešams potenciālajam pircējam, jo nav jēgas ražot gudro apģērbu tikai tādēļ, ka mēs to varam. Šādam apģērbam jābūt drošam un noderīgam un jākalpo tā valkātājam.

Andra CERIŅA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001