Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

IBM pieredze, jaunākie atklājumi un tehnoloģijas kalpo medicīnas labā

   

IBM piedāvā slimības vēstures aizstāt ar trīsdimensiju datorprogrammu

 

Šobrīd Latvija atrodas ceļā uz pakāpenisku datorizāciju valsts veselības aprūpē – jau darbojas daži e-veselības risinājumi, piemēram, ārsti lieto programmatūru medicīnisko datu uzglabāšanai, radiologi attālināti veic izmeklējumus, elektroniski saņemot rentgena un datortomogrāfijas uzņēmumus un atpakaļ nosūtot radioloģisko slēdzienu. E-veselības sistēma ļauj ārstiem ātrāk iegūt pārbaužu rezultātus, piekļūt pacienta medicīniskajiem datiem, kas ievērojami atvieglo profilaktisko pasākumu veikšanu, slimību savlaicīgu atklāšanu, palīdz pieņemt lēmumu neatliekamās medicīniskās palīdzības gadījumos. Tomēr, lai pilnībā izmantotu milzīgās IT priekšrocības un panāktu tās Eiropas valstis, kurās e-veselības risinājumi jau ir ieviesti pirms kāda laika, Latvijai vēl tāls ceļš ejams. Patlaban Veselības ministrija ir sākusi darbu pie vairāku informāciju sistēmu vadlīniju izstrādes un medicīniskās informācijas apmaiņas standartu noteikšanas, un plānotais finansējums – 16 miljoni latu līdz 2013. gadam ļauj cerēt, ka Latvija varētu panākt, piemēram, Igauniju, kurā jau sākti e-veselības ieviešanas pilotprojekti, vai arī pietuvināties citu Eiropas valstu līmenim.

 

IBM pieredze Dānijā

IBM jau ilgāku laiku aktīvi darbojas e-veselības jomā, un kā viens no veiksmīgākajiem piemēriem Eiropā ir paveiktais darbs Dānijas veselības sistēmas modernizēšanā. Vēl 1994. gadā Dānijā apmēram 20–30 procentu no administratīvajiem izdevumiem tika tērēti dokumentu apstrādei. Neefektivitāte, kas raksturīga uz papīriem balstītā komunikācijā, radīja kļūdas, dublēšanos, izšķiestu laiku un neapmierinošu apkalpošanu. Lai uzlabotu situāciju, 1994. gadā valstī tika nodibināta e-veselības koordinējošā organizācija MedCom. Līdz 2002. gadam tā izstrādāja nacionālos standartus elektroniskās datu apmaiņas komunikācijai (EDI) galvenajiem informācijas plūsmas dokumentiem primārajā aprūpē, kur līdz tam tika izmantotas papīra veidlapas. Tas attiecās uz laboratoriju norīkojumiem un rezultātiem, praktizējošo ārstu pasūtītajām receptēm un nosūtījumiem pie speciālistiem, radioloģijas norīkojumiem un rezultātiem, mājas aprūpes vizīšu rezultātiem un apdrošināšanas prēmiju pieprasījumiem un izdevumu atlīdzinājumiem.

Visi nopirktie recepšu medikamenti Dānijā tiek uzskaitīti IBM Acure izveidotā centrālā datubāzē. Tajā katram pacientam ir savs medicīniskais profils, kas uzrāda visus viņa pēdējo divu gadu laikā pirktos recepšu medikamentus – kurš ārsts tos izrakstījis, kura aptiek izdevusi un kā tie apmaksāti.

IBM izstrādājis arī nacionālo dāņu e-veselības portālu sundhed.dk, kas darbojas uz IBM WebSphere aplikāciju servera un DB2 datubāzes. Portāls pacientiem piedāvā iespējas apskatīt savus datus, medicīnas profilu, medicīnas vēstures kopsavilkumu, atjaunot izrakstītās receptes un pasūtīt recepšu medikamentus no aptiekām, apskatīt kopējās aprūpes grūtniecības ierakstus, informāciju par medicīniskajiem noteikumiem, profilaktisko medicīnu, veselības likumiem un regulām, norādīt savu orgānu donoru izvēli, pierakstīties uz vizīti pie ārstiem, apskatīt noteikto pieņemšanas laiku kalendāru un uzstādīt atgādinājumus, elektroniski saņemt galveno praktizējošo ārstu konsultācijas. Lai pacients varētu lietot šo portālu, viņam ir nepieciešams e-paraksts. Iegūtais rezultāts – komunikācija ir kļuvusi daudz efektīvāka (skaidra, precīza, pilnīga un sistemātiska), racionālāka (ātra un ar zemām izmaksām) un plašāk izplatīta.

Kopš 2007. gada Dānijā darbojas arī e-receptes tīkls. Par sistēmas efektivitāti liecina skaitļi: 98 procenti recepšu ir elektroniskas, katru gadu Dānijas aptiekās tiek konstatēts ap 200 000 ārstu kļūmju, no kurām apmēram 75 000 varētu pasliktināt pacientu veselības stāvokli. E-receptes ieviešana ļauj pamanīt un samazināt šādu kļūmju daudzumu. Rezultātā ieguvēji ir visi – ārsti un slimnīcas tērē mazāk administratīvajiem procesiem un ātrāk saņem atlīdzību, savukārt pacienti saņem efektīvākus veselības aprūpes pakalpojumus un ātri iegūst informāciju par savu veselību.

 

Trīsdimensiju datorprogramma var aizstāt slimības vēstures

Pavisam nesen IBM zinātnieki ir prezentējuši programmatūru, kas palīdzēs ārstiem vizualizēt pacientu dokumentāciju un uzlabot to aprūpi. Programma piedāvā interaktīvu cilvēka ķermeņa 3D modeli, kas ļauj ārstiem strādāt ar medicīniskajiem datiem gluži tāpat kā ar pacientiem – apskatot cilvēka ķermeni.

Šī tehnoloģija izstrādāta IBM pētniecības laboratorijā Cīrihē un balstās uz grafiski attēlotu trīsdimensiju ķermeņa paraugu, kas ārstiem dod iespēju vizualizēt pacienta medicīniskos datus pilnīgi jaunā veidā. Šī inovatīvā vizualizācijas metode, saukta par ASME (Anatomic and Symbolic Mapper Engine), ļauj ārstam ar vienu datorpeles klikšķi sīkāk aplūkot kādu no grafiskajām ķermeņa daļām, lai iegūtu atbilstošo medicīnisko datu informāciju.

Sistēma ir integrēta ar pacientu elektronisko medicīnisko ierakstu datubāzi, vienkāršāk sakot – pacienta slimības vēsturi. ASME izmanto medicīnas sistēmas starptautiskos standartus (SNOMED), kas ietver ap 300 000 medicīnas terminu un ļauj veidot tiltu starp grafisko konceptu un teksta dokumentiem. SNOMED terminoloģija ir kā zināšanu krātuve, ar kuras palīdzību sistēmā tiek iekļautas medicīnas zināšanas tā, lai dators saprastu, ka pirksts ir plaukstas daļa, kā arī to, ka gripa un drudzis ir savstarpēji saistīti.

Saikne starp grafiskiem objektiem un elektroniskajiem medicīnas ierakstu datiem pamatā balstās uz šīm datorizētajām medicīnas zināšanām. Attēli nav izstrādāti kā diagnostikas instruments lēmumu pieņemšanai, bet gan kalpo kā līdzeklis informācijas sniegšanai. Pētījumi ir pierādījuši, ka ārsti lēnāk pieņem IT nekā citu profesiju pārstāvji, pat ja ieguvumi ir iepriekš demonstrēti. Īpaši tas attiecas uz jebko, kas varētu apšaubīt ārsta pieņemtos lēmumus.

IBM 3D vizualizācijas programma ļauj palūkoties zem pacienta ādas, lai redzētu sirds un asinsvadu, kā arī muskuļu sistēmu. Piemēram, ja pacients sūdzas par sāpēm ceļgalā, ārsts datora monitorā uzklikšķina uz attiecīgās ķermeņa daļas un iegūst visus atbilstošos datus. Tagad, ja pacients apmeklē ārstu un sūdzas par sāpēm mugurā, ārsts pacientam jautās par viņa slimības vēsturi, veiks izmeklējumus un izmeklēs. Pēc tam ārsts izskatīs daudzus dokumentus, taču, ļoti iespējams, ka viņam nebūs piekļuve pilnai pacienta slimības vēsturei.

ASME sistēma ļauj ārstiem uzklikšķināt uz dažādām 3D ķermeņa daļām, piemēram, muguras, un acumirklī iegūt visu pieejamo slimības vēsturi un informāciju, kas attiecas uz pacienta muguru, ieskaitot teksta ierakstus, laboratoriju rezultātus un tādus attēlus kā rentgenogrammas un magnētiskās rezonanses rezultātus. Ārsts pacienta muguras daļas var apskatīt arī detalizētāk, sašaurinot vajadzīgo informāciju pēc dažādiem meklēšanas parametriem. Šāda vizualizācija sniedz uzskatāmāku un pacientam saprotamāku skaidrojumu par viņa veselības stāvokli nekā virkne sarežģītu latīnisku terminu.

 

Pasaules progresīvākais superdators kalpo HIV vīrusa apturēšanā

Turpinot darbu risinājumu izstrādē medicīnā, IBM pētījumu centrs TJ Watson Research Center sadarbībā ar Edinburgas universitātes zinātniekiem ir izveidojuši komandu kopēja pētnieciska projekta veikšanai, kura mērķis ir viens no medicīnas sabiedrības lielākajiem uzdevumiem: atrast vakcīnu pret HIV vīrusu, lai apturētu cilvēka šūnu inficēšanu.

Grupa sākusi piecu gadu projektu, kas apvieno Edinburgas universitātes eksperimentālos laboratoriju pētījumus un pasaules spēcīgākā superdatora IBM Blue Gene simulācijas iespējas. Ideja ir izmantot datorus, lai simulētu veidu, kā dažādas vakcīnas var apturēt HIV vīrusa izplatīšanos un iznīcināt to pirms inficēšanas un kā vīruss var pārveidoties, cīnoties pret šo vakcīnu.

Projekta mērķis ir radikāli samazināt laiku, kas nepieciešams, lai izpētītu dažādās vakcīnas, un samazināt atšķirīgos eksperimentu rezultātus. Noslēguma mērķis: ātrāka izpēte, jaunu medikamentu attīstības iespējas un, cerams, kādu dienu arī vakcīna, kas apturēs HIV.

Kombinējot jaudīgās datortehnoloģijas ar jauniem eksperimentiem, speciālisti grib identificēt arī pašu inficēšanās procesu, izstrādājot inhibitorus tai vīrusa daļai, kas atbild par vīrusa ģenētiskā materiāla iekļūšanu cilvēka šūnā. Jauns aspekts šajā sadarbībā ir tās mēģinājumi vienlaikus konstruēt vairākus inhibitorus, tādā veidā novēršot vīrusa mutācijas.

Sākotnējie pētījuma rezultāti ir daudzsološi. Tie rāda, ka var izmantot datorus, lai simulēšanas procesā noteiktu molekulas, kuras var apturēt HIV vīrusu no cilvēku inficēšanas un kuras medikamentu ražotāji varētu izmantot, lai ātrāk pilnveidotu attiecīgos medikamentus.

Piedaloties globālajā cīņā pret HIV, IBM pētījumu laboratorijas Haifa Research Laboratories kopā ar Eiropas partneru grupu pagājušajā gadā izveidoja integrētu sistēmu anti-HIV ārstēšanai, kuras nosaukums ir EUResist. Plašu datubāzu integrācija, progresīva datu analīze un prognozēšanas instrumenti dod iespēju prognozēt, kā ģenētiskie HIV varianti reaģēs uz konkrētu ārstēšanu. Tādā veidā tas var palīdzēt ārstiem izvēlēties efektīvākos medikamentus un medikamentu kombinācijas HIV pacientiem.

Santa RUTKA,

IBM Latvija mārketinga komunikāciju vadītāja

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001