Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Digitālā revolūcija viesistabā

   

Šodien mūzikas un filmu uzglabāšana sava datora cietajā diskā vairāk nav jaunums

 

Datora monitors un PC skaļruņi ir kļuvuši par nopietnu konkurentu viesistabas televizoram un stereosistēmai. Tajā atrodamās filmas un mūzika ir radījušas veselu vientuļnieku paaudzi, kas tās skatās uz datora monitora un nemaz nezina, kā stereosistēmā skan kvalitatīva mūzika. Varbūt labāk būtu apvienot datoru ar tradicionālo izklaides vidi viesistabā un savu filmu vai fotogrāfiju kolekciju apskatīt, sēžot uz dīvāna kopā ar draugiem ?

 

Ne jau darba dokumentu dēļ tiek pastāvīgi palielināti datoru cietie diski. Tas tiek darīts, lai varētu uzturēt arvien pieaugošās foto, mūzikas un filmu kolekcijas, kuras, pateicoties internetam un apmaiņas tīkliem, tiek papildinātas ne tikai ar veikalā pirktajiem ierakstiem.

Ilgu laiku izklaides un elektronikas industrija izlikās neredzam mediju datorizācijas tendenci, jo tā ir saistīta ar autortiesību ievērošanas problēmām un tiek uzskatīta par ļoti neērtu tēmu. Pirms vairākiem gadiem nelieli elektronikas ražotāji, likuma priekšā burtiski staigājot uz naža asmens, sāka izstrādāt iekārtas, ar kuru palīdzību filmas, fotogrāfijas un mūziku varam skatīties un klausīties savā viesistabā bez datora līdzdalības.

 

Network media players – tīkla mediju atskaņotāji

Pirmie pionieri šajā nozarē bija Slimdevices (tagad – Logitech Slimdevices) un Roku. Abas firmas ražoja iekārtas, kuras, izmantojot UpnP protokolu un īpašu servera programmatūru, pieslēdzās datora cietajam diskam un spēja atskaņot uz tā esošo mūziku. Produkta attīstības līnija un izstrādes veids tām bija radikāli atšķirīgs.

Slimdevices veidoja interesentu kopa, un tās programmatūra bija atvērta papildināšanai; mūzikas atskaņotāja Squeezebox drīzāk atgādināja kādas open source programmatūras izstrādi. Slimdevices produkti sākumā bija, maigi sakot, neglīti, bet savu uzdevumu pildīja perfekti, atskaņojot mūziku gan no Windows, gan Linux datoriem.

Kompāniju Roku savukārt ir radījis sadzīves elektronikas izstrādes profesionālis Entonijs Vuds, kurš ir pazīstams kā DVR (cietā diska videoieraksta) iekārtas ReplayTV radītājs. Tādēļ jau no paša sākuma tās produkts Soundbridge bija ne tikai funkcionāli pilns, bet arī interesanta dizaina paraugs. Roku atšķirībā no Slimdevices centās aptvert pēc iespējas lielāku tirgu, licencējot savu tehnoloģiju un piegādājot Soundbridge pamatshēmas lielajiem elektronikas ražotājiem. Arī Eiropā tagad varam nopirkt Roku izstrādāto Pinnacle Soundbridge.

Vēl viens nozares aizsācējs ir dāņu uzņēmums Kiss Technologies (kopš 2005. gada – Cisco Systems sastāvdaļa). To revolūciju, ko Roku un Slimdevices izraisīja digitalizētās mūzikas atskaņošanā, Kiss aizsāka tehnoloģiski sarežģītākā medija – filmu un videoklipu – atskaņošanā. Kiss pirmie DVD atskaņotāji spēja parādīt uz TV ekrāna parastajā CD matricā ierakstītās DivX formāta filmas, ko tagad dara katrs RIMI par 30 latiem nopērkamais DVD pleieris. Modernākie modeļi kā DP-600 bija ar iebūvētu cieto disku, datortīklu un Wi-Fi pieslēgumu un spēja atskaņot filmas caur datortīklu no datora cietā diska. Tādējādi pazuda nepieciešamība ierakstīt filmu pirms noskatīšanās CD vai DVD matricā, un pasaule atkal kļuva nedaudz zaļāka.

Galvenā tīkla atskaņotāju priekšrocība viesistabā ir to mazais izmērs un klusā darbība. Digitālā audio pieslēgumvietas ļauj tos pievienot modernajiem kinozāles resīveriem un baudīt CD kvalitātes skaņu (protams, ja arī ieraksts veikts nesaspiestā audio formātā). Pie mīnusiem jāpiemin atkarība no datortīkla ātrdarbības un PC noslodzes. Ar mūzikas atskaņošanu parasti problēmas nerodas, jo plūsmas ātrums nepārsniedz 1 Mbit/s, bet video un jo īpaši augstās izšķirtspējas HD video datu plūsma var pārsniegt 20 Mbit/s. Šādā ātrumā katra datora aktivitāte (negaidīta antivīrusu programmas startēšana vai Skype zvans) liek ekrānā redzamajam attēlam noraustīties. Tādēļ, lai uzlabotu atskaņošanas kvalitāti, tika radīti mediju serveri – iekārtas, kas apvieno parasto CD/DVD atskaņotāju un cieto disku filmu, foto un mūzikas uzglabāšanai.

 

Mediju serveri

Arī mediju serveru pasaulē ir savi pirmatklājēji un topa produkti. Viena no pirmajām firmām, kas nopietni ķērās digitālo tehnoloģiju pieslēgšanai tradicionālajai viesistabas stereosistēmai, ir Imerge. Tās radītais produkts XIVA, kas īstenībā ir operāciju sistēma, programmatūra un tehniskā platforma (hardware reference platform), ir pamats daudziem mūsdienu mediju serveriem. Speakercraft Jukebox, Marantz DH-9500, Elan, Xantech, Revox, Meridian un citu firmu produkti ir veidoti uz XIVA operāciju sistēmas bāzes un izmanto praktiski vienādus dzelžus. Arī cena tiem ir līdzīga – pāris tūkstoši eiro.

Par šo cenu saņemam pabiezam CD atskaņotājam līdzīgu iekārtu, kurā ir cietais disks mūzikas uzglabāšanai. Ērts vadības interfeiss uz TV ekrāna ļauj izvēlēties jebkuru no tūkstošiem mūzikas ierakstu. Mūzika aparātā var tikt ielādēta MP3 vai nekompresētā formātā no diskiem, izmantojot tās iebūvēto CD iekārtu, vai iekopēta no datora caur datortīklu. Tā kā serverim ir vairākas audioizejas, vienlaikus dažādās istabās var atskaņot dažādu muzikālo programmu.

Savukārt jaunā Vision serveru līnija, kas izstrādāta ASV uzņēmumā Escient un tagad tiek importēta arī Eiropā, izmanto pašu radītu programmatūru un dzelžu platformu. Jaunie Vision viesistabas serveri ne tikai atskaņo mūziku, bet arī ļauj 1 TB lielā cietajā diskā saglabāt filmas un fotogrāfijas – šādi patiesi atbrīvojot no nepieciešamības glabāt kaudzi ar DVD un CD diskiem to parastajā akrila formātā. Escient ražojumi ļauj klausīties arī interneta radio un ielādēt mūziku no Rhapsody interneta servisa.

Escient Vision veido jaunu standartu mūsu mājām – centralizēto mediju serveri. Turklāt, ja ir vēlme klausīties šeit uzglabāto mūziku arī ārpus viesistabas, datortīklam pieslēdzam nelielo Escient FP-1 tīkla mediju atskaņotāju un pieeju visai mūzikas kolekcijai. Ja esat arī laimīgais iPod īpašnieks, mūziku no šis iekārtas varat klausīties visā mājā, izmantojot Escient FP-1 pieslēgvietu.

Patīkama ir arī iespēja ar Escient produktiem klausīties mūziku, kas atrodas uz datora diska, izmantojot Escient Fireball PC bezmaksas programmatūru, tādējādi apvienojot abas – gan muzikālo pasauli, gan datorpasauli.

Iespēja iekopēt mediju serverī savas DVD filmas un pēc tam skatīties tās visā mājā nenāca viegli. Uz DVD autortiesību pārkāpumiem industrija, kuru pārstāv DVD CCA (Copy Control Association), skatījās ļoti stingri. Produktiem, kas dekodē, pārraida vai uzglabā DVD disku saturu, tiek izvirzītas augstas prasības, lai novērstu iespējamo disku kopēšanu.

Neraugoties uz to, ka de facto DVD kopēšana pasaulē notiek pilnā sparā, DVD CCA nolēma ierobežot iespēju oficiāli un legāli uzglabāt filmas digitālā formātā uz mediju serveriem un sāka paraugprāvu pret šīs nozares pionieri Kaleidescape. Tika izvirzīta absurda prasība, kas paredz fizisko DVD disku ievietot mediju serverī atskaņošanas laikā. Tādējādi tiktu nokauta pati mediju servera galvenā ideja – iztikt bez fiziskā nesēja. Par laimi, tiesas pirmajā instancē 2007. gada 29. martā Kaleidescape uzvarēja, un firmai atļāva turpināt DVD disku kopēšanu un uzglabāšanu savos serveros. To nekavējoties izmantoja pārējie tirgus dalībnieki, un mediju tirgū sāka birt kā no pārpilnības raga – Axonix, Escient, Idyl un citas firmas tagad steidza pabeigt savus uz Kaleidescape/CCA prāvas laiku iesaldētos projektus.

 

Nākotne

Šobrīd izskatās, ka mediju serveri cīņā ar autortiesību aizstāvjiem ir uzvarējuši, un drīz mēs varēsim brīvi kopēt un pārvietot gan savus MP3 failus, gan DVD diskus. No pirātisma mūs atdalīs vien likuma barjera, bet zināms, ka visus aiz rokas nenoķersi. Savu pilienu šajā mediju revolūcijā ienes arī jaunie BluRay atskaņotāji ar Ethernet pieslēgumu, kas vismaz teorētiski nākotnē ļaus skatīties filmas, kuras saņemtas, ielādējot no interneta servisiem.

Iespējams, ka nākotne ir digitāla, tomēr tajā vēl ir tik daudz neskaidrību. MP3 mūzikas DRM pretkopēšanas sistēma jau ir cietusi fiasko. Ja arī DVD CCA zaudēs prāvu, kas gan mūs atturēs no ierakstu pavairošanas kopējot? Vai tiešām pasaules tirgū filmu producenti tad varēs pārdot tikai vienu DVD disku, jo pārējie tiks nokopēti ? Jauns mediju uzglabāšanas, transporta un atskaņošanas modelis gaida savu izgudrotāju...

Aleksandrs BINDEMANIS

SIA Smarthouse

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001