Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vecums nav šķērslis gudrajai mājai

   

Kamēr cilvēks ir spēka pilns, reti kad viņš aizdomājas, ka arī viņam dzīvē pienāks „zelta gadi”

 

 

Kamēr cilvēks ir spēka pilns, viņš reti aizdomājas, ka arī viņam pienāks zelta gadi. Kad kļūstam veci un vairs neatceramies, vai esam izslēguši gludekli, un kad tuvinieki pastiprināti interesējas par mūsu veselības stāvokli, ir laiks radikāli pārkārtot vidi, kurā dzīvojam, un padomāt par savas dzīves kvalitātes uzlabošanu.

 

Pasaulē un Latvijā

Cilvēks arī vecumu vēlas pavadīt savās mājās, turklāt dzīve pansionātos izmaksā pietiekami dārgi. Īpaša attieksme un kopšana ir vajadzīga ne tikai veciem cilvēkiem, bet arī invalīdiem. Ārpus Latvijas cilvēkiem vecumā un viņu vajadzībām veltī daudz laika un viņu labā strādā veseli institūti. Mēs ar šo problēmu parasti saskaramies, kad kāds no radiniekiem kļūst aprūpējams.

Pateicoties Eiropas Savienības finansējumam un IT tehnoloģiju attīstībai, ir veikti daudzi pētījumi, kā cilvēkiem palīdzēt dzīvot pilnvērtīgi. Nepretendējot uz sistemātiskumu izklāstā, vēlētos aplūkot, manuprāt, interesantākās aprūpes koncepcijas, kuras nākotnē varētu pārņemt. Dažs varētu iebilst, ka mūsdienu Latvijā būtiskāk ir aprūpējamos cilvēkus nodrošināt ar iztikas un sadzīves komforta (siltais ūdens, apkure utt.) minimumu. Ticu, ka tas agri vai vēlu tiks atrisināts. Pienāks laiks, kad sāksim rūpēties par to, kā paildzināt aprūpējamu cilvēku aktīvo dzīvi un uzlabot tās kvalitāti.

 

Sabiedrības zināšanu fonds

Gan senatnē, gan arī tagad veci cilvēki ir mūsu sabiedrības tradīciju krātuve. Pateicoties tehnikas progresam, mūsdienās viņu darba iemaņas zaudē aktualitāti ļoti ātri. Tomēr tādas vērtības kā ģimenes tradīcijas, pieredze saskarsmē ar cilvēkiem un vienkārši dzīvas gudrība joprojām ir konvertējamas vērtības arī tagadējās valūtās. Galu galā ilgie gadi, kas nostrādāti savā nozarē, cilvēku padara par ekspertu – par spīti strauji skrejošajam progresam. Tādēļ neizbrīna kādas tehnoloģiju firmas sēras par ilggadējā 84(!) gadu vecā darbinieka aiziešanu – kurš bijis kā tēvs visiem darbiniekiem.

Pagarinot cilvēka aktīvo dzīvi, tiek dota iespēja nodot zināšanas jaunākai paaudzei, kā arī piepildīt paša cilvēka vecumdienas.

 

Būt kontaktā

Seno laiku sabiedrības dzīves modelis – vairākas paaudzes zem viena jumta – ir aizgājis nebūtībā reizē ar daudzdzīvokļu māju un hipotekāro kreditēšanu. Tādēļ šobrīd veci cilvēki bieži paliek vieni un nevienam nevajadzīgi. Bet tieši veciem un vientuļiem cilvēkiem visvairāk nepieciešama uzraudzība, nemaz nerunājot par cilvēcisku saskarsmi.

 

Aprūpe no attāluma

 

 

Alternatīva radinieku aprūpei un pansionātam ir pastāvīga kvalificēta medicīniska uzraudzība, kas tiek veikta no attāluma un tad, kad tā ir nepieciešama. Medicīnas iestādes un aprūpes centri var uzstādīt īpašu serveru aparatūru, kas nodrošina sakarus ar aprūpējamo pacientu un ļaut attālināti saņemt datus par veselības stāvokli. Datu pārsūtīšana notiek caur internetu drošā režīmā, pacienta mājās to nodrošina komunikāciju modulis.

Viena no šīm sistēmām ir Health Buddy – ASV izmēģināta un atzīta pacientu uzraudzības tehnoloģija. Health Buddy mājas modulim ir neliels ekrāns un vairākas pogas. Katru dienu ar tā palīdzību pēc iepriekš sastādīta scenārija var aptaujāt tūkstošiem pacientu, kuru mājās uzstādīts Health Buddy. Tādā veidā ārsts var sekot līdzi hronisku slimnieku vai vecu cilvēku veselības stāvoklim, uz mājām laikus nosūtot medicīnisko personālu vai vienkārši vākt veselības statistiku. Dažkārt tikai nepieciešams konstatēt, ka aprūpējamais cilvēks ir možs un spējīgs atbildēt uz vienkāršajiem jautājumiem. Centrālā vadības sistēma apkopo rezultātus un saskaņā ar iebūvēto algoritmu ziņo ārstiem par aprūpējamā veselības stāvokli, ja tam nepieciešams pievērst uzmanību.

Health Buddy mājas modulis ne tikai izpilda aptaujas funkcijas, bet tam var pieslēgt arī dažādus analīzes aparātus. Piemēram, pacients pats var izmērīt un uz centru noraidīt asinsspiediena datus, glikozes saturu asinīs (būtiski diabēta slimniekiem), spirometriskos mērījumus (palīdz diagnosticēt elpošanas slimības un astmu) un savu ķermeņa masu (kura izmaiņas var norādīt uz palielinātu ūdens uzkrāšanos organismā).

Šāda veida datu centralizēta apstrāde ļauj laikus diagnosticēt problēmsituācijas un atbrīvot medicīnas personālu no liekiem zvaniem vai vizītēm, samazinot aprūpes izdevumus un koncentrējoties uz nopietniem slimību gadījumiem. Pēc Health Buddy datiem, sistēmas ieviešana ļāvusi par 60 procentiem samazināt slimnīcā pavadīto dienu un mājas vizīšu skaitu.

 

 

 

 

Neuzkrītoša novērošana

Aprūpējot vecus vai slimus cilvēkus, ir svarīgi neiejaukties viņu privātajā dzīvē, jo galu galā privātā dzīve ir iemesls, kādēļ viņi izvēlējušies palikt savās mājās. Šādos gadījumos īpašas iekārtas palīdz pacientiem droši dzīvot pierastajā ikdienas ritmā, zinot, ka palīdzība būs klāt, kad tā būs nepieciešama.

Piemēram, gultai piestiprināti sensori reģistrē, kad cilvēks ir piecēlies no gultas un nosūta trauksmes signālu, ja ilgāku viņš laiku pavada nekustīgi gultā. Vai arī, ja aprūpējamais naktī ir izgājis uz tualeti un nav atgriezies 10 minūšu laikā, uzraugošajam personālam var tikt nosūtīts trauksmes signāls.

Mobilais telefons ar iebūvētu GPS uztvērēju ļauj noteikt atrašanās vietu garāku pastaigu mīļotājiem, kuri apmaldījušies. Veci cilvēki dažreiz gūst traumas, negaidīti pakrītot – un tā reizēm notiek bez īpaša iemesla, zaudējot orientāciju un noreibstot galvai. Šādos gadījumos ķermeņa stāvokļa analizators dod trauksmes signālu medmāsai, tiklīdz cilvēks ir pakritis un patstāvīgi nespēj piecelties.

Interesants risinājums konservatīviem pacientiem (un mēs visi vecumā būsim konservatīvi!), kuri nevēlas sava mājokļa atslēgas uzticēt medmāsai, ir KeyFree – atslēgas turētājs, kas to glabā īpašā kabatiņā pie dzīvokļa durvīm un padod aprūpes medmāsai pēc koda ievadīšanas. Atslēdzot dzīvokli un ieejot tajā, medmāsas pienākums ir atslēgu nolikt atpakaļ tai paredzētajā vietā – pretējā gadījumā atskan trauksme.

Šī īpatnējā iekārta norāda, ka aprūpē pirmkārt nepieciešams ievērot cilvēka faktoru. Jaunajām aprūpes tehnoloģijām jābūt draudzīgām lietotājam un saprotamām arī cilvēkiem vecumā un ar atmiņas zudumu.

 

Gudrā māja aprūpējamiem cilvēkiem

 

 

Gadījumos, kad mobilitāte ir traucēta, piemēram, pie gultas vai ratiņkrēsla piesaistītiem cilvēkiem, ir nepieciešams vadīt visu mājas iekārtu darbību no savas atrašanās vietas. Izdzirdot durvju zvanu, ir iespējams pie gultas vai krēsla pievienotajā monitorā redzēt apmeklētāja seju un, nospiežot pogu, atvērt durvis.

Tāpat ieslēgt mūziku, televizoru, pārslēgt programmas un ieslēgt/izslēgt gaismas ir iespējams no pārnēsājamas pults. Šajā gadījumā mājai vai dzīvoklim jābūt attiecīgi aprīkotam ar gudrās mājas vadības sistēmu, kurai ir pieslēgts pārnēsājams vadības ekrāns.

Gudrā māja var būt noderīga ne tikai cilvēkiem ar traucētu mobilitāti. Alcheimera slimības skartajiem gudrs mājas dators var atgādināt par veicamajiem darbiem vai to, ka jāiedzer zāles. Tāpat gudrā māja kritiskās situācijās var rīkoties patstāvīgi. Piemēram, ugunsgrēka gadījumā atvērt ārdurvis, ieslēgt gaismu visā mājā un izslēgt mūziku. Vai, piemēram, mājiniekiem aizejot, automātiski atslēgt visas elektroiekārtas, kas varētu būt tikušas ieslēgtas – gludekli, plīti, televizoru u. tml.

 

Kāda būs nākotnes māja?

Mēs visi reiz būsim veci, un reiz pienāks arī mūsu brīdis izvēlēties, vai vecumdienas pavadīsim pansionātā vai centīsimies saglabāt pierasto dzīves ritmu savās mājās. Otrajā gadījumā mūsu mājai jābūt gatavai pieņemt un izmitināt cilvēku ar arvien pieaugošu spēju zudumu. Gudrās mājas instalācija un mājas komunikāciju tīkls, kas nodrošina visas mājas vadību no jebkuras istabas vai vietas dzīvoklī, ir solis pretī drošai un komfortablai nākotnei.

 

Pēc izstādes Domotica & Slim Wonen un firmu materiāliem sagatavojis

Aleksandrs BINDEMANIS

SIA Smarthouse

 

Materiāli no:

Stichting Smart Homes (www.smarthomes.nl)

Health Hero (www.healthhero.com)

QuoVadis Netherland BV (www.qvn.nl)

RTD BV (www.rtdhetdorp.nl)

Vitaphone GmbH (www.vitaphone.de)

Life Signal BV (www.lifesignal.nl)

I-Products (www.i-products.nl)

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001