Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Jaunākās idejas virtualizācijās risinājumos

   

Nesen ir dzimis jauns projekts – openxVM, uz atvērtā pirmkoda risinājumiem XEN un Opensolaris balstīta iniciatīva.

Serveru virtualizācija pati par sevi nav nekas jauns un jau vairākus gadus tiek aktīvi izmantota datu centru risinājumos. Visa pamatā ir ideja par fizisko serveru iespējami racionālāku izmantošanu, lai to resursi ideālajā gadījumā tiktu izmantoti pilnībā. Bez virtualizācijas risinājumiem serveri tiek izmantoti vidēji par 15 procentiem, pārējie 85 procenti resursu stāv neizmantoti, kaut gan tur mierīgi varētu izvietot vēl vismaz piecus līdzīgas jaudas virtualizētus serverus. Rezultātā sešu fizisko serveru vietā mums būtu vajadzīgs tikai viens. Protams, dzīvē viss nav gluži tik vienkārši kā skaitļos. Ir jārēķinās gan ar neilgām pārslodzēm, gan papildu rezervēm drošībai, gan daudziem citiem aspektiem. Tomēr skaidrs ir viens, ka serveru virtualizācija ir ienākusi katrā datu centrā, un šādu risinājumu rodas arvien vairāk.

Plaši izmantojot serveru virtualizāciju, datu centru administratoriem bieži vien jāsaskaras ar jaunām problēmām. Piemēram, kā virtualizēto saimniecību vadīt un pārraudzīt. Agrāk noteikti bija daudz lielāka skaidrība, jo katrā fiziskajā serverī atradās viena operētājsistēma, kurā darbojās viens vai daži servisi. Tagad virtualizētā vidē vienā fiziskā serverī var izvietot dažādas operētājsistēmas un daudzi servisi, kuri ir izolēti un katrs dzīvo savu dzīvi.

Lai nodrošinātu augstas pieejamības risinājumus, bieži vien tiek izmantoti klasteri, kad savstarpēji tiek saslēgti divi vai vairāki fiziskie serveri, uz kuriem savukārt izvietoti daudzi virtuālie serveri. Darba gaitā šie virtuālie serveri pat var pārvietoties no viena fiziskā servera uz citu, piemēram, fiziskas kļūmes vai pārslodzes gadījumā. Pilnīgi reāli var izveidoties situācija, kad administratoram no rīta kāds laiks jāpavada, meklējot kādu pazudušu virtuālo serveri.

Ja pie visas šīs sarežģītības pieliekam vēl to, ka fiziskie serveri, operētājsistēmas un virtualizācijas risinājumi ir daudz un dažādi, tas rada jaunus uzdevumus datu centru veidošanai, lai saprastu, kurš risinājums un kurā brīdī ir piemērotāks.

Lai piesaistītu pēc iespējas plašāku izstrādātāju, interesentu un lietotāju loku, Sun Microsystems ir izveidojis visiem atvērtu virtualizācijas projekta iniciatīvu - openxVM projektu. Tas ir balstīts uz tādiem atvērtā pirmkoda risinājumiem kā XEN un Opensolaris. xVM apvieno ne tikai virtualizācijas, bet arī vadības risinājumus. Tehniski risinājuma pašā pamatā ir xVM hipervizors (hypervisor), kas ļauj izvietot dažādu operētājsistēmu, piemēram, Windows, Linux un Solaris virtuālos serverus.

Dzīvē ir svarīgi labi uzvesties ciemos un arī labi uzņemt ciemiņus. Iespējams, līdzīgi ir arī ar operētājsistēmām un virtuālajiem serveriem – lai kāda operētājsistēma būtu labs ciemiņš virtualizētā serverī, šai operētājsistēmai vienlaikus jābūt labam viesu uzņēmējam. Iespējams, tas nozīmē, ka industrija virzīsies uz to, lai nākotnē būtu iespēja dažādas operētājsistēmas virtualizēt uz jebkuras no populārākajām serveru platformām. Piemēram, Windows virtuālie serveri darbosies uz Solaris virtualizācijas platformas un Solaris virtuālie serveri darbosies uz Windows virtualizācijas platformas.

Visiem virtualizācijas interesentiem iesakām nākotnē sekot un iesaistīties:

http://www.openxvm.org/ notiekošajā!

 

Evijs TAUBE

evijs.taube@sun.com

blogs.sun.com/latvia

Sun Microsystems

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001