Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ērkšķainais HDTV attīstības ceļš

   

HDTV attīstības ceļa sūrā realitāte

 

Iegādājies veikalā augstas izšķiršanas spējas televizoru, skatītājs tūlīt konstatē nepatīkamu lietu: parastās, analogās ētera TV programmas kvalitātes ziņā uz lielā ekrāna izskatās vienkārši briesmīgi, bet pieeja īstam ciparu HD signālam šobrīd ir stipri ierobežota.

 

Apvērsums

Šobrīd augstas izšķiršanas spējas televīzijas HDTV attīstības perspektīva, neraugoties uz strauji augošo popularitāti, atduras pret mūsdienu televīzijas asajām realitātes šķautnēm. Pasaulē var novērot visas iespējamās videotehnikas uzlabošanas spirāles kārtējo vijumu. Jaunie formāti, kurus pārredzamā nākotnē būs spiesta pieņemt sabiedrība, gandrīz vienmēr ir saistīti ar samērā dārgiem risinājumiem.

Par to, ka jaunā televīzija tiešām ir labāka par pašreizējiem standartiem, šaubu nav. Pēdējo reizi tik liels apvērsums televīzijas raidīšanas tehnikas jomā notika sakarā ar krāsaino pārraižu sākšanu. Tagad kaut kas līdzīgs notiek ar HDTV – samērā grūts un ļoti dārgs process, jo ir nepieciešams mainīt gandrīz visu aparatūru – gan raidošo, gan uztverošo. Mērķis tomēr it tā vērts! Viss HDTV burvīgums slēpjas attēla detaļās, kopējos plānos un notiekošā realitātes efektā, kad viss ir maksimāli pietuvināts oriģinālam – nu gluži kā kino! Beidzot mēs varēsim pāriet no analogā signāla uz pilnīgi ciparu, kas izslēdz kvalitātes zudumus raidīšanā un pārrakstīšanā, garantējot stabili augstu attēla kvalitāti ekrānā un daudzkanālu (pat 7.1) skaņu. Turklāt pašreizējais attēla pārraides veids, izmantojot pārlecošo kadru izvērsi, ir pagātnes artefakts.

Šobrīd standarts 1080i jau skaitās morāli novecojis un visi HD aparatūras ražotāji orientējās uz progresīvu vārda tiešajā nozīmē 1080p. Izmantojot šo standartu, attēls tiek pārraidīts veseliem kadriem, dodot maksimālo izšķiršanas spēju 1920 x 1080, kas ir tāda pati kā filmām Blu-Ray diskos. Salīdzinājumam: DVD video izšķiršanas spēja ir 720 x 576. Tomēr arī HDTV vēl nav robeža, jo japāņu NHK gatavo nākošo attīstības spirāles vijumu (apmēram 2020. gads). Formātā Ultra HD attēla izšķiršanas spēja ir 7680 x 4320, kas parasto HD pārsniedz 16 reizes, nemaz jau nerunājot par daudzkanālu 22.2 skaņu! Gandrīz vai negribas ticēt, ka kaut kas tāds var būt iespējams, kur nu vēl apgalvot, ka nākotnē šāds augstas izšķiršanas spējas dinozaurs var pat izrādīties dzīvotspējīgs.

 

HDTV ikdiena

Atgriežoties pie pašreizējām aktualitātēm, vispirms jau skatītājam vajadzēs iegādāties attiecīgu informācijas attēlošanas līdzekli – televizoru, monitoru vai projektoru ar HD atbalstu. Vispieejamākie pašreiz ir HD-Ready standarta šķidro kristālu (LSD) televizori. Nepieciešams pievērst uzmanību šāda televizora kontrastam (optimāli tas ir 1000:1), krāsu atdevei, iekšējiem signālu apstrādes un pārveidošanas algoritmiem, tam, lai būtu pieejama ciparu ieeja HDMI. Tomēr galvenais nepatīkamais pārsteigums, ko sagatavojis HD-Ready logotips, ir attēla mazā izšķiršanas spēja 1366 x 768 vai pat 1024 x 768. Diemžēl tikai dārgākie televizoru modeļi ar Full HD apmēram 1000 latu vērtībā spēj nodrošināt visas HDTV prasības (1920 х 1080).

Līdzīgus pārsteigumus ar izšķiršanas spēju potenciālajam pircējam ir sagatavojušas arī videokameras, piedāvājot apgraizīto HDV variantu – 1440 x 1080. Ja vēl kamerā tiek izmantota pārlecošā kadru izvērse, tad jāņem vērā apstāklis, ka visi HD televizori ir iekārtas ar progresīvo izvērsi un tad iegūtais videosignāls automātiski tiek konvertēts un faktiski daļa no attēla izšķiršanas spējas zūd vēl vairāk. Protams, to visu var neņemt vērā, tomēr šis fakts norāda uz HDTV sistēmas nepilnībām un trūkumiem kopumā.

Tiem, kas vēlas izmantot datortehnikas resursus, ir nepieciešams iegādāties divu kodolu procesoru un 25 collu monitoru ar izšķiršanas spēju 1920 x 1200. Vairumam lietotāju gan ir pieejams tikai ekrāns 1280 x 1024, kas šajā gadījumā patiesībā tāds kompromiss vien ir. Lai samontētu videomateriālu, kas filmēts ar HDV kameru, nāksies izmantot ļoti jaudīgu datoru. Turklāt, ja ieraksti ir veikti AVC HD formātā, nepieciešams padomāt par to, ar kādu programmu iespējams šo video samontēt vai pārdzīt skatītājam draudzīgākā formātā. Katrā ziņā HD materiālam būs nepieciešams ļoti daudz vietas.

Skatīties no datora cietā diska HD video ir iespējams, ja videokartes DVI izeju pievieno ar kabeli pie HD televizora. Internets diemžēl tiešsaistes HDTV pārraidēm nav piemērots, daudz lielākas iespējas paveras kabeļtīklu operatoriem, attīstot IPTV (video uz pieprasījumu) pakalpojumu klāstu, jo datu pārraides ātrums var sasniegt 100 Mbit/s. Vairāki kanāli internetā ir pieejami atvieglotajā variantā 720p, tomēr attēla kvalitāte datu plūsmas ātruma (2 Mbit/s) ierobežojuma dēļ ir vidēja. Arī ADSL tehnoloģija, kuras absolūtais ātruma maksimums ir 8 Mbit/s, tikai ar grūtībām spēj nodrošināt HD prasības. Problēmu var atrisināt, izmantojot jaunākās paaudzes tehnoloģiju ADSL 2. Prasības telefonu līnijām ir ļoti augstas, tāpēc šobrīd liekas, ka nākotnē HD videomateriāla izplatīšanai kabeļu tīkli ir vairāk piemēroti.

 

Tehnoloģijas cena

Pusotru stundu garu HD filmu, izmantojot kompresijas standartus WMV vai DiVX, ir iespējams ierakstīt uz parasta DVD diska. Tātad HDTV iespējas var tikt realizētas, arī izmantojot lētākus risinājumus, nepieciešams vien attiecīgs atskaņotājs un disku piedāvājums. Tuvākā gada laikā šie uzdevumi droši vien tiks atrisināti. Krievijas interneta resursos jau tagad iespējams atrast un pasūtīt filmas ar Full HD izšķiršanas spēju, kas ierakstītas parastajos dubultajos DVD diskos MPEG2 formātā, cena – 16 latu.

Datu pārraidē ar ātrumu 19–20 Mbit/s morāli novecojušais standarts MPEG2 neļauj pilnībā nodrošināt HD attēla izšķiršanas spēju. Spriežot pēc piedāvājuma, tie ir HD ieraksti no satelītiem ar skaņu angļu valodā 5.1 formātā. Tomēr licencētu kino produkciju iespējams sagaidīt tikai tad, ja tiks izmantots aizsardzības algoritms HDCP. ASV tā ir obligāta, ar likumu aizsargāta prasība visai HD aparatūrai. Lai aparatūras ražotāji varētu izmantot Intel izstrādāto ciparu datu tiesību aizsardzības un vadības algoritma DRM variantu, ir jāmaksā par licenci. HD videomateriāla ražošana izmaksā vairākas reizes dārgāk par parasto DVD standarta, turklāt bez tehniskās puses jāņem vērā arī juridiskais moments – aizsardzība prasa naudu.

Šobrīd situācija pasaules tirgū ir izveidojusies par labu 25 GB un 55 GB Blu-Ray diskiem – to piedāvājums kļūst aizvien lielāks. Maksa ir apmēram $30 par disku, vēlāk cena var samazināties. Ja nav paredzēts aizsardzības algoritms DRM, lielās kompānijas nepārdod tiesības izmantot savas filmas un teleprogrammas. Piemēram, tieši tāpēc aizkavējās trīs NTV+ paketes HD kanālu raidīšanas sākums no Eutelsat W4, jo vairums piedāvājuma bija ārzemju materiāls, kas tulkots krieviski. 

 

NTV+ High Definition starts

2007. gada maija sākumā Krievijas satelīttelevīzijas kompānija NTV+ sāka piedāvāt abonementiem HD paketi, kas sastāvēja no trim kanāliem: HD Kino, HD Sport un HD Life. Daudziem skatītājiem bija nepatīkami uzzināt, ka, lai šos kanālus redzētu, ir nepieciešamas iegādāties jaunu MPEG4 HD uztvērēju Thomson DSI-4000NTV.

Galvenie nosacījumi: abonementa maksa katru mēnesi apmēram Ls 30, aparatūras izmaksas jaunajiem lietotājiem Ls 340, karte ar pieslēgšanu Ls 90, bet pašreizējie klienti pērk tikai uztvērēju par 325 latiem. Salīdzinājumam: Eiropā līdzīgas HD paketes mēnesī maksā 10–20 eiro. Vārdu sakot, dārgs prieks! Turklāt vēl NTV+ vadība paziņoja, ka viņu kanālus ar citu uztvērēju skatīties nevarēs, tātad slēgtās platformas princips. HD satelītuztvērējs Thomson ir tam spilgts piemērs. Pēc tehniskās uzbūves tas ir aparāta Terminal TPS HD brālis, kura programmatūra ir speciāli radīta NTV+ prasībām. DSI-400NTV tehniskais raksturojums:

  • HDMI izeja;
  • DVB-S/DVB-S2 uztvērējs;
  • S/PDIF optiskais ciparu interfeiss;
  • SCART analogajiem audio/video savienojumiem;
  • ST7100 čipsets;
  • iebūvēta jaunākās paaudzes Viaccess 3.0 kodēšanas sistēma.

Lai dekodētu HD videokompresijas formātu MPEG4 AVC (H.264), pirmo reizi pasaulē šim nolūkam uztvērējā tiek izmantots integrēts procesors ST 7100, kas var kalpot par ļoti sarežģītas sistēmas kodolu, jo uztur darbu ar cieto disku, izmantojot SATA protokolu, ļauj pieslēgt Ethernet interfeisu, atbalsta USB pieslēgumu. Arī ST 7100 grafiskā sistēma ir ļoti jaudīga – var veidot visdažādākos izvēles logus, arī divu vienlaikus kanālu dekodēšanu, izmantojot PIP funkciju.

Kaut arī procesors ir jaunākās paaudzes Cut 3.3 ar indeksu Z, kas apzīmē pilnu funkciju klāstu, šajā uztvērējā no tā visa praktiski gan nekas daudz netiek izmantots. Kas zina, varbūt vēlāk šim bāzes modelim sekos cits uztvērējs, jau daudz interesantāks no lietotāja viedokļa. Nopietnas problēmas ir ar HDMI pieslēgumu. Lai gan NTV+ speciālisti ir minējuši versiju 1.3, pat čipa ražotājs ziņo tikai par 1.1. Praksē reāli uztvērējs DSI 4000NTV nodrošina tikai RGB formātu. Diemžēl ir virkne HD-Ready logotipa televizoru modeļu, kuriem, pieslēdzot šo aparātu, ir novērojami nopietni HDMI interfeisa darbības traucējumi. Uztvērējam ir arī citas nepilnības: nav elektroniskā programmu gida EPG, nepārdomāta grafikas krāsu gamma, iespējams tikai viena operatora kanālu saraksts.

Lai gan bez problēmām var redzēt citas kompānijas, piemēram, TPS, kanālus: Canal+, NRj, Arte, iepriekšējā operatora (NTV+) programmu saraksts tiek izdzēsts. Tātad katru reizi, kad skatītājs vēlas redzēt ko vairāk, jāizbauda zināmas neērtības – jāpārskaņo uztvērējs. Trīs NTV+ programmas tiek raidītas no Eutelsat W4 36°A 29 transpondera (12265 GHz L 27500 ¾), datu pārraides ātrums var sasniegt 38 Mbit/s. Izmantojot kompresijas algoritmu MPEG4 H.264, video datu plūsmas ātrumi gan nav lieli – no 8 līdz 11 Mbit/s. Raidīšanai NTV+ izmanto amerikāņu četru kanālu koderi Harmonic Electra 7000, ko šobrīd uzskata par labāko pasaulē. Attēla kvalitāte neatpaliek no zviedru un vācu kanāliem. Sporta pārraižu translācijas, par klasiku kļuvušas filmas, kanāls par dzīves stilu – tas satura ziņā ir pietiekošs piedāvājums, lai skatītājam būtu iespējams pilnībā izbaudīt visus HDTV pasaules vilinājumus. Jaunā standarta 1080p izšķiršanas spēja ļauj iegūt ļoti skaidru, detalizētu un reālistisku attēlu. Tas, kurš kaut vienreiz iepazīs HDTV iespējas, diez vai gribēs atgriezties pie parastās televīzijas, pat ciparu standartiem!

Henriks ZEIĻAKS

henriks@delfi.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001