Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

FMeXtra ciparu radio Latvijā

   

FMeXtra ciparu radio Latvijā

 

FMeXtra ciparu radio apraide šogad vasarā sekmīgi tika palaista arī Rīgā. Tā kā UĪV diapazonā Rīgā brīvu frekvenču vairs nav, lieliska iespēja ir izmantot esošajā analogā frekvencē sistēmas FMeXtra iespējas, pārraidot ciparu plūsmu AAC+ formātā. FMeXtra sistēmu ir izstrādājusi Digital Radio Express Inc ASV (dibināta 1997. gadā), kas savulaik bija pamatlicēja ciparu radio standartam IBOC (In–Band On–Channel), ko pašlaik izmanto vidējo viļņu un FM ciparu apraidē ASV.

FMeXtra lieto to pašu frekvenču spektru, kas tiek izdalīts analogajam FM pārraides signālam, izmantojot nedzirdāmās frekvences no 53 līdz 99 KHz (FMeXtra arī netraucē RDS datu signālu pārraidēm). Šajā spektrā ir iespējams kompresēt četrus skaņas kanālus vai pārraidīt divas radiostacijas stereo režīmā ar datu plūsmu 32 kb/s AAC+.

FMeXtra izmaksu ziņā ir piecas reizes lētāka nekā DAB ciparu apraide, jo izmanto radiostacijas analogo FM raidītāju. Lai palaistu FMeXtra sistēmu, vajag iegādāties FMeXtra X1 enkoderu, kas tiek pieslēgts FM raidītāja ierosinātājam, un konfigurēt datu plūsmas (tas aizņem tikai nepilnas piecas minūtes, un FMeXtra datu plūsma jau ēterā!). FMeXtra X1 enkoders atpazīst AES3 vai SPDIF skaņas ciparu formātus, kuri jāpievada skaņas ieejas ligzdai. FMeXtra priekšrocība ir tāda, ka tā netraucē analogai FM programmas apraidei un ciparu apraides darbības zona ir labāka nekā analogam FM signālam. Tā, piemēram, Rīgā 100,5 MHz frekvencē analogā standartā tiek retranslēta BBC World Service programma ar labu signāla aptveramību Rīgā un tās apkārtnē, savukārt FMeXtra pārraides ciparu standartā (tiek eksperimentāli raidītas divas radiostacijas stereo režīmā) ir vēl uztveramas stereo režīmā, savukārt analogais signāls ir uztverams jau mono variantā. Izņēmums ir tikai tad, ja analogais signāls kļūst pavisam vājš, ar trokšņiem, tad FMeXtra datu plūsma vairs nav uztverama.

Lai uztvertu FMeXtra signālu, jāiegādājas uztvērējs Aruba, kas ir pārdošanā arī Latvijā. Uztvērējs atpazīst ne tikai ciparu signālu, bet arī analogās FM pārraides. Šoruden ir gaidāms jauns FMeXtra uztvērēja modelis, kā arī konvertori automašīnas radio uztveršanai. Tā kā Eiropā FMeXtra sistēma ir sertificēta, tādas valstis kā Nīderlande, Vācija un Itālija plaši izplata šo ciparu sistēmu. Pārdots vairāk nekā miljons uztvērēju. Latvija pašlaik atrodas ļoti izdevīgā situācijā, jo vēl nav sākta ciparu apraide valstī un esošās un topošās radiostacijas pašas var sākt ciparu apraidi FMeXtra standartā.

Tā kā visā pasaulē attīstās ciparu tehnoloģijas, FMeXtra piedāvā vienu no draudzīgākajiem risinājumiem, kā pakāpeniski pāriet no analogās apraides uz ciparu. Tā, piemēram, analogo FM signālu var pārraidīt mono variantā, līdz ar to palielinās frekvenču spektrs no 23 līdz 99 KHz, kurā var pārraidīt jau četras stereo radiostacijas vai vienu augstvērtīgu 156 kb/s skaņas kanālu CD kvalitātē. Vēl viena priekšrocība – FMeXtra ir iespējas pārraidīt un kodēt noteiktas radio programmas attiecīgām klausītāju grupām vai pat pārraidīt videokanālu!

 

FMeXtra sistēmas priekšrocības

·         FM analogās programmas pārraides netiek traucētas, ja tiek pārraidīta ciparu datu plūsma.

·         Iespēja pārraidīt vairākas radiostacijas ar dažādām datu plūsmām.

·         Izmantot jau esošo analogo FM raidītāju.

·         Zemas FMeXtra tehnikas izmaksas un vienkārša uzstādīšana.

·         Laba skaņas kvalitāte (pārspēj DAB ciparu radio standartu).

·         Labs ciparu signāla pārklājums (atkarīgs no raidītāja jaudas un raidantenas).

·         Iespēja kodēt radio programmas.

Vairāk informācijas par FMeXtra var uzzināt internetā www.dreinc.com

Raimonds KREICBERGS

E-pasts: tesug@ml.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001