Sakaru Pasaule - urnls par
modernm komunikcijm

  
  


Atpaka Jaunais numurs Arhvs Par mums Meklana

Kosmiskais klimats Arhitektu iel

   

 

Tie, kuri 4. un 5. septembrī tīšām vai nejauši ieklīda mazajā Arhitektu ieliņā blakus Latvijas Universitātei, varēja vērot neparastu skatu: ieliņas galos, tieši zālītē, bija uzstādīts optiskais teleskops, radioteleskops un stendi ap plakātiem. Bet pats interesantākais ielas vidū noparkotais autobuss ar uzrakstu SWEETS, kurā varēja ielūkoties visi, kas vēlas.

Tagad arī rīdzinieki zina, ka akronīms SWEETS īstenībā apzīmē ES finansētu projektu Space Weather and Europe - an Education Tool with the Sun (Kosmiskais laiks un Eiropa izglītojoši pasākumi saistībā ar Sauli). Starptautiskā heliofiziskā gada ietvaros SWEETS organizē šī autobusa turneju pa deviņām Eiropas valstīm, lai sabiedrībai pieejamā un saprotamā veidā pastāstītu par kosmisko laika apstākļu cēloņiem un ietekmi.

Autobusa iekšpusē izvietotajā ekspozīcijā varēja aplūkot attēlus, kuros parādīta saules ietekme uz kosmiskajiem laika apstākļiem. Videoekrānā bija redzams pasaulē pirmais kompaktdisks par kosmisko klimatu: izrādās, ka tas ietekmē arī navigācijas un sakaru pavadoņu darbību, augstsprieguma līnijas, cauruļvadu līnijas, kā arī Vācijas ātrvilcienu ICE un diemžēl arī globālo sasilšanu.

SWEETS autobusa apmeklētājiem bija iespēja reālā laikā operatīvi piekļūt pavadoņu datiem no Eiropas Kosmosa aģentūras un NASA. Šim nolūkam katrā apstāšanās vietā autobusam bija vajadzīgs kvalitatīvs ātrgaitas interneta pieslēgums, kuru Rīgā nodrošināja firma VERSIJA. Neradot nekādus satiksmes traucējumus, VERSIJAS komanda ierīkoja lokālo interneta piekļuves tīklu tieši autobusā. Pasākuma organizatori augstu novērtēja gan lielisko interneta pieslēguma kvalitāti, gan VERSIJAS komandas operatīvo un kvalificēto darbu.

VERSIJA allaž izcēlusies ar spēju rast oriģinālus risinājumus nestandarta situācijās. Atcerēsimies kaut vai pasaules čempionāta Formula 2000 Rīgas posmu 2004. gadā. Toreiz tikai VERSIJA bija gatava uzņemties risku ļoti īsā laikā nodrošināt kvalitatīvu interneta pieslēgumu sacensību preses centram un sekretariātam, kas atradās uz AB dambja. Tagad VERSIJA kārtējo reizi ir pierādījusi, ka, spītējot kosmiskā klimata spēcīgajai ietekmei, tās piedāvātais internets pilnībā atbilst pašu progresīvāko ES projektu līmenim.

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001