Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Oriģināla un atbilstoši licences noteikumiem nopirkta datorprogramma – garantija efektīvam darbam

   

Autors

 

Šķiet, sabiedrība arvien vairāk apzinās, cik svarīgi ir pareizi iegādāties un lietot oriģinālo programmatūru. Tas ir svarīgi ne tikai tādēļ, lai nekļūtu par likumpārkāpēju, bet arī tādēļ, lai garantētu to, ka ikdienas darbu netraucēs nepatīkami pārsteigumi, kurus programmatūras izstrādātājs sagatavojis neoriģinālu produktu lietotājiem. Daudziem radīsies jautājums, kādēļ izmantoju vārdu oriģinālā programmatūra, bet cenšos izvairīties no vārda pirātiska programmatūra. Tas tādēļ, ka par pirātisku programma uzskatāma tikai tad, kad ir pierādīts (precīzāk - lietotājs nevar pierādīt pretējo) fakts, ka tiek izmantota zagta programmas kopija. Arvien biežāk arī Latvijas datorlietotāji cieš tieši no nezināšanas un rezultātā bez ļaunprātīga nodoma lieto nepareizi iegādātu vai neoriģinālu programmatūru. Noskaidrot, ko jaunu lietotājiem piedāvā un nodrošina Microsoft, palīdzēja saruna ar Microsoft Latvia pretpirātisma vadītāju Katerinu ZAVGORODŅAJU.

 

Oriģinālas programmatūras iniciatīva

Jau apmēram gadu Microsoft īsteno oriģinālas programmatūras iniciatīvu (Genuine Software Initiative). Tās galvenais mērķis ir veicināt izglītību jautājumos, kas saistīti ar intelektuālā īpašuma aizsardzību. Tiek aktivizēta sadarbība ar publisko sektoru un likumdošanas orgāniem, lai tādējādi veicinātu sakārtotas likumdošanas bāzes radīšanu. Arvien lielākas pūles tiek veltītas arī individuālo un nelielo uzņēmumu datorlietotāju izglītošanai. Kā liecina starptautiskās pētījumu organizācijas IDC 2006. gada pētījuma rezultāti, pirātisma līmenis Latvijā ir samazinājies par vienu procentu - no 57 % līdz 56 %. Tā kā valsts pārvaldē ar legālas programmatūras lietošanu saistītās lietas ir gandrīz sakārtotas, vairāk jāpievēršas tieši privātajiem un nelielajiem biznesa lietotājiem.

Līdzšinējā pieredze liecina - lai nodrošinātu sekmīgu programmatūras ražotāja intelektuālā īpašuma un godīgu patērētāju interešu aizsardzību, pašam ražotājam ir par to nopietni jārūpējas, ņemot talkā tehnoloģijas.

 

Windows Genuine Advantage

Windows Genuine Advantage (WGA) ir daļa no oriģinālas programmatūras iniciatīvas. Jaunajā operētājsistēmā Windows Vista ir iekļauts Windows Genuine Advantage, ko nodrošina iebūvēta programmatūras aizsardzības platforma (SPP). Tā ir pretpirātisma tehnoloģija, kas būtiski apgrūtina datorprogrammu pirātismu un aizsargā klientus un industriju no pirātiskās programmatūras riskiem.

Plānots, ka pavisam drīz tiks laists klajā Windows Genuine Advantage (WGA) atjauninājums, kas nodrošinās atkārtotu Windows Vista programmatūras autentiskuma pārbaudi un būtiski ietekmēs tos lietotājus, kuri iegādājušies Windows Vista programmatūras versijas, kas nav oriģinālas.

- Domājot par partneriem un klientiem, Microsoft pastiprina pūliņus cīņā ar datorpirātismu, lai nodrošinātu vislabāko kvalitāti un pieredzi darbā ar programmatūru. Šāds atjauninājums tiek laists tirgū, lai radītu godīgu un vienlīdzīgu darba platformu mūsu partneriem un klientiem, kas ir maksājuši, lai iegādātos oriģinālu programmatūru. Oriģinālas Windows Vista operētājsistēmas lietotāji baudīs visas priekšrocības, turpretī neoriģinālo versiju lietotāji saskarsies ar ierobežotas funkcionalitātes režīmu, - stāsta Microsoft Latvia biznesa attīstības un mārketinga vadītāja Daiga Jace.

Ja Windows Vista programmatūras aizsardzības platforma identificēs versijas, kas nav oriģinālas vai kurās ir veikti tīši vai netīši grozījumi (tampering), tā atspējos vairākas būtiskas funkcijas. Šādā gadījumā lietotājam tiks paziņots par nepieciešamību vēlreiz aktivizēt Windows Vista ar derīgu atslēgu un/vai kļūt legālam lietotājam.

Lietojot neoriģinālas programmatūras versijas, lietotāja darbvirsmā pastāvīgi būs redzams atgādinājums, kas brīdina, ka instalētā operētājsistēmas versija nav oriģināla. Tiks atspējoti Windows Aero, Windows Defender un Windows ReadyBoost. Nebūs pieejami bezmaksas  atjauninājumi un lejupielādes. Jāpiebilst, ka tos jauninājumus, kas novērš būtiskus drošības draudus, saņems visi operētājsistēmas lietotāji. Tomēr neoriģinālās versijas lietotājiem ir daudz lielāka iespēja, ka to datori var tikt pakļauti spiegu programmu un ļaunprātīgu programmu kaitīgajai darbībai.

Ja trīsdesmit dienu brīdinājuma perioda laikā netiks veikta Windows Vista aktivizācija, dators sāks darboties ierobežotas funkcionalitātes režīmā, kurā nav pieejama izvēlne Start un uzdevumjosla, tomēr tiek saglabāta pieeja lietotāja dokumentiem un internetam. Operētājsistēmas Windows Vista funkcionalitāte būs ierobežota – darbosies noklusējuma pārlūkprogramma un pēc vienas stundas darba dators automātiski izslēgsies. Lai atsāktu darbu, dators būs atkal jāieslēdz.

Daudzu lietotāju prātos radīsies jautājums, kas saistīts ar dažāda veida uzlaušanu (crack). Daudzi lieto neoriģinālas Windows XP versijas, kuras reiz salabotas, darbojas pilnas funkcionalitātes režīmā un pat nodrošina visu atjauninājumu saņemšanu. Windows Vista (WGA) šī metode nederēs, jo operētājsistēmas autentiskuma pārbaude notiek KATRU REIZI, lejupielādējot jauninājumus un veidnes no Microsoft lejupielādēšanas centra. Tātad, pat ja tiks veikta operētājsistēmas sekmīga uzlaušana un tā darbosies pilnas funkcionalitātes režīmā, tas turpināsies tikai līdz pirmajam mēģinājumam iegūt jauninājumu vai kādu citu papildu pakalpojumu. Pēc tam 30 dienu laikā lietotājs nonāks līdz ierobežotas funkcionalitātes režīmam un viņam būs jāpieņem lēmums: iegādāties oriģinālo programmatūru vai arī veltīt visus spēkus oriģinālās atslēgas atrašanai, ja tā pazudusi.

 

Legalizācijas risinājumi

Sākot no pagājuša gada, Microsoft Latvia savu produktu lietotājiem piedāvā iespēju anonīmi legalizēt nelicencētu Windows programmatūru. Windows XP Professional Get Genuine Kit legalizācijas komplekts ir pieejams divās komplektācijās, kurās ietilpst viens oriģinālais disks (CD), viens licences līgums (EULA) un viena vai desmit autentiskuma sertifikāta (COA) uzlīmes, kas līmējamas uz datora, kurā tiek instalēta operētājsistēma, līdzīgi kā datoriem ar programmas OEM versiju. Lai instalētu šo programmatūras versiju, pirms tam nav nepieciešams atinstalēt esošo. Protams, var arī instalēt operētājsistēmu no jauna vai vienkārši apliecināt tās oriģinālumu, izmantojot Windows atslēgu atjaunošanas rīku (Windows Product Key Update Tool). Get Genuine Kit operētājsistēmas kopija nav nododama, tā, līdzīgi kā OEM, ir piesaistīta konkrētam datoram.

Šoruden  iespēju anonīmi legalizēties gūs arī nelicencēta Microsoft Office lietotāji Latvijā. Microsoft piedāvā Get Genuine Kit for 2007 Office Small Business Edition latviešu valodas versiju. Šī anonīmās legalizācijas pakete būs pieejama vienas licences versijā, un tā ir līdzvērtīga pilnas komplektācijas produktu (FPP) versijai. Tiesa, izvēloties šo anonīmās legalizācijas veidu, ir jāzina, ka šī programmatūras versija nenodrošina nedz iespēju izvēlēties citas valodas versiju, nedz arī iespēju atkāpties uz iepriekšējām Office versijām. Pirms šīs Office versijas instalēšanas jāatinstalē visas neoriģinālās programmatūras versijas.

 

Cenas

Noteikti ir vērts apsvērt iegādāties anonīmās legalizācijas produktus. Windows XP Professional Get Genuine Kit aptuvenā cena ir 120 latu, kas ir aptuveni divas reizes mazāk nekā, piemēram, Windows Vista Business mazumtirdzniecības versija, bet Office 2007 SBE GGK (Get Genuine Kit) latviešu versija maksā vismaz par trešdaļu mazāk nekā 2007 Office SBE latviešu valodas pilnas komplektācijas produktu versija.

 

Uzmanieties! Viltojumi!

Viens no būtiskiem nosacījumiem, kas jāatceras, veicot programmatūras instalāciju, ir tāds, ka šī instalēšana ir jāveic no oriģināla datu nesēja (medija). Iegādājoties kādu programmu, mēs labticīgi domājam, ka piegādātā paka satur tieši šādu oriģinālu datu nesēju. Tomēr tas lielā mērā ir atkarīgs no programmas iegūšanas veida. Piemēram, pilnās versijas (FPP) programmas iespējams iegūt arī otrreizējo preču tirgū, proti, no rokas. Kāds draugs pat reiz izmantoja šādu iespēju, pērkot to no kādas ASV kompānijas, kas ar šādu otrreizējo (second hand, kā apģērbiemJ) programmatūras tirdzniecību nodarbojas pilnīgi legāli, iegādājoties programmu. Bet kur ir garantija, ka šādi iegūta programma ir oriģināla?

To var pārbaudīt, apmeklējot speciāli Microsoft Latvijā izveidotu mājaslapu (http://www.microsoft.com/resources/howtotell/default.aspx?displaylang=lv), kurā iespējams pārliecināties par izmantotā programmas instalācijas komplekta oriģinalitāti. Šeit atrodama arī informācija par nesen atklātajiem produktu viltojumiem.

 

Pareizi nopirkt

Lai, lietojot programmas, izvairītos no nevajadzīgiem pārpratumiem, ir svarīgi ne tikai izvēlēties oriģinālus programmu produktus, bet arī pieskaņot to versijas savām vajadzībām. Šobrīd arvien vairāk datorlietotāju izvēlas piezīmjdatorus, jo to cenas ir samērojamas ar galddatoru cenām, bet papildu priekšrocības ir acīmredzamas. Liela daļa piezīmjdatoru ir komplektēta ar operētājsistēmas OEM, tātad oriģinālu versiju. Tomēr ir svarīgi zināt, ka, piemēram, Windows Vista Home OEM licence nenodrošina tiesības atkāpties uz iepriekšējo programmatūras versiju, proti, Windows XP. Vērts atcerēties, ka operētājsistēmas OEM licence nav pārnesama uz citu datoru. Ja šāds produkts ir saņemts atsevišķi no aparatūras, šo produktu lietot ir aizliegts.

Sīkāka informācija Microsoft mājaslapā  http://www.microsoft.com/latvija/licensing/default.mspx

 

 

 

Raitis MISA

 

 

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas prezidents Imants Freibergs: - Ikvienam ražotājam ir tiesības aizsargāt savu intelektuālo īpašumu. Produktu viltojumi kaitē IT nozarei un izkropļo godīgu konkurenci. Domāju, ka Microsoft soļi tehnoloģiju autortiesību aizsardzībā būs efektīvs līdzeklis, lai apkarotu datorpirātismu, tādējādi tiešā veidā rūpējoties arī par patērētāju interešu aizsardzību.

 

SIA EET Rīga valdes priekšsēdētājs Gatis Pabērzs: - Mums kā datoru ražotājam un tirgotājam cenu ziņā ir grūti konkurēt ar nelegālu datorprogrammu tirgotājiem. Microsoft izveidotā pretpirātisma tehnoloģija Windows Genuine Advantage palīdz nodrošināt taisnīgus spēles noteikumus visiem.

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001