Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ceļā uz viedmodi

   

Apģērbs kļūst „viedāks”

 

Attīstoties bezvadu elektronikai, arvien plašākas kļūst iespējas to integrēt apģērbā, kur tā kļūst par cilvēka palīgu. Tā kā apģērbs ir cilvēka ikdienas sastāvdaļa, tad tā ir viena no vispiemērotākajām vidēm elektronisko asistentu izvietošanai. Apģērbam ar integrētajām elektroniskajām ierīcēm tuvākajā nākotnē varētu būt tikpat liela piekrišana kā savulaik tranzistoru radioaparātiem vai patlaban mobilajiem telefoniem. 

 

Nākotnes apavi

Kalifornijas korporācija GTX (Global Trek Xploration Corporation) izveidojusi jaunu sporta apavu modeli Xplorer ar iebūvētu raidītāju, kas ļauj, izmantojot GPS (The Global Positioning System), noteikt apavu nēsātāja atrašanās vietu, ātrumu un pārvietošanās virzienu. Apavi paredzēti bērniem un pusaudžiem, kuru pārvietošanos drošības nolūkos vēlētos kontrolēt vecāki. Sporta apavos iebūvētās iekārtas fiksē apavu nēsātāja pārvietošanos un, tiklīdz pārkāpta pieļautā pārvietošanās apgabala robeža, tiek nosūtīta īsziņa uz norādīto mobilā tālruņa numuru. Vecāki bērnu pārvietošanos var vērot arī internetā, izmantojot korporācijas servisprogrammu. Ievadot paroli, uz datora ekrāna var redzēt bērna atrašanās vietu, kā arī pārvietošanās ceļu pilsētas vai rajona kartē.

Savukārt Sayo Isaac Daniel 2006. gadā izgatavojusi apavus ne tikai ar zolē iemontētu GPS mikrosistēmu, bet arī ar trauksmes pogu, kuru var nospiest ar kājas īkšķi. Pēc trauksmes pogas nospiešanas tiek nosūtīta īsziņa uz iepriekš norādītu tālruņa numuru. Šie apavi var būt noderīgi visiem, kuri baidās pazust: veciem, slimiem cilvēkiem, bērniem, sēņotājiem. Sporta apavos iemontētās ierīces baro baterija, kura uzlādējama caur datora USB portu.

Adidas 2005. gadā izveidoja sporta apavu modeli Adidas 1 ar iebūvētu 20 MHz mikroprocesoru, kas spēj izpildīt piecus miljonus operāciju sekundē. Mikrprocesors apstrādā zolē iemontētā sensora noraidītos datus, un sporta apavu pazoles amortizācija pielāgojas sportista skriešanas stilam, ātrumam un skrejceļa reljefam, pārspriegojot tērauda trosīti, kas regulē zoles papēža daļas atsperīgumu. Datu apstrādes sistēma sver tikai 40 gramus un arī ir iemontēta sporta apavu zolē. Mikroprocesors aprēķinos ņem vērā arī sportista veiktos iestatījumus, kurus var veikt, izmantojot divas podziņas un piecas gaismas diodes apavu sānu daļā. Iekārtu baro miniatūra baterija, kuras darbības laiks ir apmēram 100 stundas.

Nike sadarbībā ar Apple kopš 2006. gada ražo komplektu Nike+iPod Sport Kit, kurā ietilpst sporta apavi Nike un bezvadu atskaņošanas sistēmas iPod atskaņotājs. Ar šīs sistēmas palīdzību iPod ekrānā var nolasīt informāciju par sportista veiktā ceļa garumu, patērēto laiku un pat par sadedzinātajām kalorijām. Uzkrāto informāciju var saglabāt ne tikai atskaņotājā, bet arī ar speciālas programmas palīdzību ielādēt datorā, kas dod iespēju salīdzināt vairāku Adidas 1 sporta apavu nēsātāju rezultātus. Apavu zolē ir iebūvēts mikročips, kas pārraida datus iekārtai aprocē uz sportista rokas augšdelma.

Mazpazīstamā kompānija Dada 2006. gadā sāka ražot sporta apavus Code M ar iebūvētu mp3 atskaņotāju. Izmantojot bezvadu sakaru tehnoloģijas, apavos iebūvētais atskaņotājs spēj atskaņot mūziku, kamēr ģērbjaties vai ejat pa ielu. Pat atstājot apavus priekštelpā, iespējams klausīties mūziku visā dzīvoklī. Signāla darbības attālums ir apmēram 10 metri. Iemīļoto raidstaciju var klausīties, izmantojot bezvadu austiņas, vai arī klausīties apavu atmiņā ierakstītu mūziku, izmantojot apavos iebūvētos skaļrunīšus. Apavos iebūvētās atmiņas apjoms ļauj glabāt ap 100 mp3 formāta failus. Datu apmaiņu ar datoru nodrošina apavu sānu daļā iebūvēts USB ports. Nākotnē kompānija plāno ražot sporta apavus arī ar LCD displeju un GPS raidītāju.

 

Muzikālās galvassegas un burvju cepure

Pazīstamā sporta piederumu ražošanas kompānija Nike ražo vīriešu silto ziemas cepuri Nike Hatphones ar fibrošķiedras slāni, iebūvētajām stereofoniskajām austiņām un speciālu kabatiņu, kas atrodas cepures aizmugurējā daļā, Apple iPod Nano atskaņotāja ievietošanai. Kabatiņai ir speciāls caurspīdīgs lodziņš, lai būti ērti darboties ar atskaņotāju.

Savukārt LushProjects inženieris Aians (Iain) izveidojis ausaini Hat Hack ar nelielu LCD displeju pieres daļā. Ausaines ausīs atrodas baterija un ierīces vadības pults, bet oderē - vadi. Uz dīvainās cepures tablo var parādīt ne tikai jebkuru tekstu pēc cepures saimnieka izvēles, bet arī uzspēlēt senaizmirstas spēlītes Pong vai Space Invaders. Cepures iekārtā ietilpst arī jutīgs mikrofons un pastiprinātājs. Tā, piemēram, ja cepures nēsātājs atrodas koncertā, tad blakusesošie uz cepures tablo var vērot kaut ko līdzīgu gaismas mūzikai. Iekārtas aprīkojumam izvēlēta cepure, jo tieši šis apģērba gabals inženierim licies vispiemērotākais risinājums skaļiem nakts pasākumiem. Ideja autoram radusies, piedaloties daudzos nakts festivālos un tapusi apmēram pusgada laikā.

Pavisam pēc zinātniskās fantastikas izklausās ASV Perdjū (Purdue) universitātes fiziķa Vladimira Šalajeva vadībā izstrādātā teorija burvju cepures izveidei, kas balstās uz nanotehnoloģijām, taču mēdz piepildīties pat visfantastiskākās idejas. Cepures pamatā ir izejmateriāla elektromagnētiskās īpašības, precīzāk - to pakāpeniskas izmaiņas cepures iekšpusē, kā rezultātā gaismas viļņi spēj apliekt cepuri un zem tās esošo objektu, padarot tos neredzamus. Diemžēl patlaban pat teorētiski tas iespējams tikai pie noteikta viļņa garuma un pagaidām nav zināms, vai izdosies izveidot universālo cepuri, kura būtu neredzama visā redzamajā gaismas spektrā.

Burvju cepure varētu izskatīties pēc doba stikla cilindra, kura sienās perpendikulāri cilindra vertikālajai asij atrastos sīkas, daudzkārt tievākas par cilvēka matu, zelta vai sudraba nanoadatiņas. Tieši šo adatiņu izmēri noteiks, kādā gaismas viļņu frekfencē darbosies burvju cepure. Objekts, kas ievietots cilindrā, un arī pats cilindrs būs neredzami. Cilindra un gaismas mijiedarbība izpaudīsies tādējādi, ka gaisma no cilindra virsmas neatstarosies, neizkliedēsies, neiekļūs cilindra iekšpusē, bet aplieksies ap cilindru, līdzīgi kā upes ūdens apliecas ap tilta balstu un būs redzams tas, kas atrodas aiz cilindrā slēptā objekta. Izgudrojuma ideja tika publicēta 2006. gadā starptautiskajā zinātniskajā žurnālā Science. Pat ar ierobežotu neredzamību ierīci var izmantot militārām vajadzībām - darbojoties noteikta garuma viļņu frekfencē, izgudrotā konstrukcija var slēpt ierīces, kas darbojas tajā pašā frekfencē un tās kļūst nepamanāmas iekārtām, kas nodrošina redzēšanu naktī.

Vējjakas sportiskiem un mobiliem cilvēkiem

2002. gadā Softswitch Inc laida pārdošanā pirmos izstrādājumus, kas bija izgatavoti no intelektuālā materiāla, kas ārēji atgādina parastu sintētisku audumu, taču tam piemīt arī īpašība vadīt elektriskos signālus. Tā bija vējjaka ar kabatā iebūvētu Sony Walkman atskaņotāju, kuru varēja vadīt, izmantojot uz piedurknes uzzīmētas pogas. Vējjakas audums satur metāla daļiņas, kas izolētas ar polimēru slāni. Uzliekot pirkstu uz auduma virsmas (piemēram, uz zīmētām pogām), mainās metāla daļiņu pretestība, kas noraida vadības signālu atskaņotājam. Šādu vējjaku var arī mazgāt, protams, izņemot no tās atskaņotāju un austiņas.

Motorola un Burton sadarbības rezultātā 2006. gadā tika laista pārdošanā aukstām ziemām un sniegadēļu lietotāju elitei piemērotais vējjakas Audex Bluetooth Jacket modelis ar iebūvētu Bluetooth adapteri. Vējjakas kapucē iebūvētas austiņas un mikrofons, bet kontrolpanelis novietots piedurknes virspusē. Kontrolpanelī redzams zvanītāja telefona numurs. Vējjakas konstrukcija ļauj tās nēsātājam, pat braucot ar sniegadēli, klausīties mūziku, saņemt mobilā telefona zvanus un zvanīt. Audex sērijas vējjaka izveidota sadarbojoties Motorola Bluetotch - bezvadu tehnoloģijās un Burton - sniegadēļu aprīkojuma ražošanā, lai varētu lietot mobilos sakarus neturot rokās ierīces.

Wild Planet un Gap jau 2004. gadā bija izveidojušas interesantu bērnu vējjakas modeli Hoodio ar iebūvētu FM uztvērēju. Modelim ir arī iebūvēta ūdensnecaurlaidīga vadības pults kreisajā piedurknē, mazgāšanas reizē noņemams barošanas bloks un austiņas.

Intersants ir arī 2007. gada CeBIT izstādē demonstrētais Vācijas kompāniju Bogner Jeans un Solartex Project veidotais vējjakas modelis ar iebūvētajām saules baterijām. Jakas nēsātājs var visu dienu lietot savu portatīvo datoru, mobilo telefonu, mp3 atskaņotāju un citu elektronisko tehniku, atrodoties ceļā un uzlādējot tās ar saules baterijām.

Arī SCOTTeVEST, kas specializējusies augsto tehnoloģiju iedzīvināšanai apģērbā, izstrādājusi ūdens un vēja necaurlaidīgu vējjaku ar noņemamām saules baterijām. Vējjakai ir noņemamas piedurknes, tās muguras daļā piestiprināta Global Solar ražotā saules baterija PowerFLEX, kas uzlādē akumulatoru jakas kabatā. Lai pilnībā uzlādētu akumulatoru, nepieciešamas divas trīs stundas, taču uzlādējamā ierīce var tikt pieslēgta akumulatoram arī tā uzlādes laikā.

Velta MIKA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001