Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Gudram tīklam — intelektuāli maršrutizatori

   

Fenomenālais interneta izplatības ātrums nemazinās. No 68,7 miljoniem interneta lietotāju 1997. gadā tas varētu palielināties līdz 227 miljoniem 2001. gadā. Līdz ar to salīdzinājumā ar balss pārraidi datu pārraides apjomi pieaug sprādzienveidīgi. Vēl gluži nesen, 1998. gadā, datu un balss pārraides apjoms bija vienāds, bet jau šogad datu pārraide pieckārt pārsniegs balss pārraides apjomu un 2005. gadā — pat 23 reizes (1. zīm.).

Mainās datu pakalpojumu struktūra

Līdz šim pieprasītākie bija klientu pieslēgumi datu pārraidei ar ātrumu līdz 2Mbit/s, piemēram, Frame Relay vai nomātās līnijas, bet pašreiz jau parādās pieprasījums pēc daudz lielākiem datu pārraides ātrumiem un integrētiem datu, balss un multimediju pakalpojumiem uz IP bāzes. Pašreizējā IP datu pārraides uzlikto tīklu (overlay networks) arhitektūra nav spējīga nodrošināt integrētus liela ātruma pakalpojumus. Tie negarantē servisa kvalitāti, kas nepieciešama tādiem pakalpojumiem kā VoIP, video un virtuālie privātie tīkli (VPN). Jaunās liela ātruma piekļuves tehnoloģijas kā ADSL, kabeļu modemi un LMDS (Local Multipoint Distribution Service) izvirza jaunas prasības nesošajiem tīkliem (edge and core networks). Galvenās īpašības, kas raksturo jaunās paaudzes datu pārraides tīklus ir: tīklu paplašināšanas iespēja līdz ar pakalpojuma pieprasījuma pieaugumu; aparatūras drošums un karstā rezervēšana; QoS garantija; servisa līguma (Service Level Agreement) garantijas kontrole; integrētas papildfunkcijas — pārraidīto datu daudzuma uzskaite, vienota norēķinu sistēma par visiem klientam sniegtajiem pakalpojumiem u.c..

Siemens jaunie risinājumi

Siemens kopānija Unisphere piedāvā vairākus produktus, kas pilnībā atbilst visām šīm prasībām. Pirmais no tiem ir jaunas paaudzes nesošo tīklu piekļuves maršutizators ERX 700 un ERX 1400 (Edge Routing Switch). ERX 1400 nodrošina mērogojamu kapacitāti tūkstošiem lietotāju un līdz ar to ir izmantojams nesošajos tīklos. Tas ir modulārs maršutizators ar 14 kartēm un komutācijas jaudu līdz 10 Gbit/sek. Tam ir pieejami interfeisi, sākot no E1 līdz STM–4 un Gigabit Ethernet. ERX 700 ir pilnīgs ERX 1400 analogs, vienīgi tā korpuss ir mazāks un tajā var ievietot septiņas kartes. Abos maršutizatoros uzstāda vienas un tās pašas kartes, un tie izmanto vienu tīkla vadības sistēmu. Līdz ar to klientam ir iespēja izvēlēties optimālāko modeli ar attiecīgu jaudu. Būtiski ir tas, ka abi maršutizatori ir ar pilnu aparatūras rezervēšanu, nodrošinot nesošajiem tīkliem nepieciešamo aparatūras drošumu. Lai garantētu QoS, maršutizators nodrošina pakešu bezaiztures komutāciju uz interfeisa kartes ar pilnu interfeisa ātrumu. Tas panākts ar pilnīgi jaunu risinājumu, papildinot maršutizatoru tradicionālo RISC procesoru arhitektūru ar aparatūras risinājumu (ASIC) — specializētām mikroshēmām, kuras aparatūras līmenī veic IP pakešu maršutizēšanu. ERX maršutizatoru vadības interfeiss līdzinās Cisco maršutizatoru komandrindas interfeisam. Tas atvieglo darba uzsākšanu ar jauno maršutizatoru tiem, kuri iepriekš ir lietojuši Cisco aparatūru. ERX vadāms no Siemens tīklu vadības sistēmas MainStreetXpress 46020, kuru plaši lieto lielu telekomunikāciju tīklu end-to-end vadībai, arī Latvijā. ERX var vadīt arī ar SNMP. ERX maršutizatori lietojami kā nomāto līniju un ADSL pieslēgumu koncentratori nesošajam ATM vai IP tīklam. Viens ERX maršutizators spēj apkalpot līdz pat 4000 frakcionālo E1 pieslēgumu un uzturēt 32000 IP sesiju.

Virtuālais ceļš — taisnāks un efektīvāks

Šobrīd aktuāls kļūst pieprasījums pēc IP virtuālajiem privātajiem tīkliem (IP VPN). Pašreizējās maršutizatoru tehnoloģijas ļauj veidot uz klientu aparatūras intelekta balstītus IP VPN. Parasti izmanto nomātos publiskā tīkla ATM vai Frame Relay pieslēgumus bez IP maršutizācijas. Šis risinājums nav optimāls nedz no lietotāja, nedz arī no pakalpojumu sniedzēja puses. Daudz efektīvāk tīkla resursus var izmantot, veidojot IP VPN ar virtuālo maršutizatoru palīdzību (2. zīm.). Šajā gadījumā nepieciešamais savienojums notiek pa t ai snākoceļu — caur nesošo tīklu, lieki nenoslogojot datu pārraides kanālus un samazinot maršutizēšanas soļu skaitu. Virtuālie maršrutizatori nodrošina katram klientam individuālu, viņa paša izvēlētu, tīkla maršutizācijas protokolu (RIP/OSPF), IP adrešu diapazonu un servisa kvalitāti. Līdz ar to par realitāti kļūst VoIP balss servisi. ERX maršutizatori uztur līdz 64 virtuālajiem maršrutizatoriem vienlaikus. Tas nozīmē, ka caur vienu maršutizatoru var apkalpot līdz 64 pilnīgi izolētus IP tīklus.

Integrācijas atslēga — mediācija

Tradicionālajām balss pārraides tehnoloģijām (VoTDM) klāt nākusi balss pārraide caur ATM (VoATM) un IP (VoIP) tīklu. Šīs tehnoloģijas ir efektīvas piekļuves tīklos, taču transporta tīklos, kuriem jānodrošina nepieciešamie parametri kvalitatīvai balss pārraidei, rodas sadarbības problēma starp balss pārraidi dažāda veida piekļuves un transporta tīklos. Tāpēc nepieciešama jauna funkcija, kurai jānodrošina sadarbība starp piekļuves un transporta tīkliem. Šī funkcija, kuru dēvē par mediāciju (mediation), nodrošina balss pārraides sadarbību transporta, vadības un kvalitātes garantijas, kā arī signalizācijas līmenī (3. zīm.). Turklāt tas attiecas uz visiem servisiem, ko klients vēlas saņemt no pakalpojuma piegādātāja — telefona savienojumi, ziņu nosūtīšana, konferences zvani un ziņojumu izplatīšana (broadcasting). Siemens uzņēmums Unisphere piedāvā servisa mediācijas komutatoru SMX 2100 (Service Mediation Switch) ar servisu un signalizācijas vadības iekārtu SRS 3000 (Service Ready Switch). Piedāvātais risinājums ir tā sauktais Soft PBX, kas pēc funkcionalitātes pilnīgi aizvieto tradicionālās telefona centrāles un ir paredzēts lielajiem telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem. Balss kanālu pieslēgumi tiek realizēti ar interfeisiem E3, STM1 vaiSTM4 ar koncentrāciju caur piekļuves tīkliem. Balss transporta mehānisms var būt gan tradicionālais VoTDM, gan VoIP un VoATM. SMX nodrošina 40 000 balss kanālu komutāciju. SMX 2100 veic datu plūsmu atdalīšanu no balss plūsmas un nodrošina transporta līmeni, komutējot balss kanālus līdzīgi klasiskajai telefona centrālei (4. zīm.). SRS 3000 veic telefonijas signalizācijas apstrādi, piemēram, nodrošinot sadarbību ar publisko telefona tīklu, izmantojot signalizācijas protokolu SS7. Vienkāršākos tīkla risinājumus var izveidot arī bez SRS 3000 lietojuma. Ar jaunajiem produktiem ERX 1400, SMX 2100 un SRS 3000 Siemens ir radījis lielajiem datu pakalpojumu operatoriem iespējas sniegt klientiem 21. gadsimta prasībām atbilstošu IP servisu.

Dainis ZIEMELIS
SIEMENS SIA
Vīlandes ielā 3
Rīgā, LV-1010
Tālr. 7015500
Fakss 7015501
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001