Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Sargāsim bērnus arī internetā!

   

NetSafe – intervija ar Maiju Katkovsku 11 392 z

 

Vai esat novērojuši, ka interneta vidē reizēm uzvedamies daudz pārdrošāk, bravūrīgāk nekā reālajā dzīvē? Bieži šķiet, ka, slēpjoties aiz nika un burzmojot draugos.lv, varam justies pilnīgi droši, un, kas tur liels, ja reizēm kāds nepazīstamais vēlas e-pastā uzzināt ko tuvāk par pievilcīgu meiteni un, iemantojis viņas uzticību, it kā nejauši uzzina, kur viņa dzīvo… Kāpēc uz ielas izvairāmies no kontaktiem ar svešiem, aizdomīgiem cilvēkiem un aizslēdzam dzīvokļa durvis, bet internetā pilnīgi aizmirstam par piesardzību?! Lai pievērstu sabiedrības un galvenokārt skolēnu, skolotāju un vecāku uzmanību drošībai internetā, Latvija ar Net-Safe projektu ir aktīvi iesaistījusies Eiropas Savienības Insafe tīklā, kurš dažās valstīs darbojas jau kopš 2002. gada. Projekta koordinators Latvijā ir Īpašu uzdevumu ministra e-pārvaldes lietās sekretariāts ar sadarbības partneri - Latvijas Interneta asociāciju.

 

Droša interneta mājvieta

Var uzskatīt, ka Net-Safe projekta pirmais lielākais un redzamākais publiskais uznāciens Latvijā bija gada sākumā īpaši interneta drošības tematikai radītais portāls www.netsafe.lv jeb www.drossinternets.lv. Šī drošam internetam uzbūvētā mājvieta dažam atgādina košu animācijas filmiņu, citam jautru spēļu laukumu (tur var virtuāli paspēlēt pat klavieres!), bet skolēniem ar lielāku stāžu un nopietnāku dzīves uztveri – arī intelekta pārbaudi interneta drošības jautājumos un noderīgu padomu krātuvi. Izveidotas sadaļas arī skolotājiem un vecākiem.

Svarīgi, ka portāls būvēts tā, lai bērnam vai jaunietim, to pirmo reizi atverot, tas būtu pietiekami interesants un ievelkošs, lai gribētos tajā ienākt vēl un vēl. Jā, sākumā varbūt patiesi uzspēlēt kādu spēlīti, bet pēc tam ar pamodinātu zinātkāri ielūkoties arī citās virtuālajās istabās un saitēs. Pamācoši ir palasīt arī pērnā gada nogales apjomīgā pētījuma datus par to, cik droši jaunieši, vecāki un skolotāji jūtas internetā, kas ietekmē viņu paradumus, kas izraisa bažas. Portālā, protams, tiek atspoguļotas visas Net-Safe projekta norises: gada sākumā skolēni varēja piedalīties Eiropas Insafe tīkla logo konkursā, rakstīt komentārus pasaules bloga maratona lapā, maija sākumā noslēdzās radošo darbu konkurss par tēmu Jaunieši – internets – drošība, bet vasarā tiek gatavoti radošie semināri bērniem un jauniešiem visos Latvijas novados.

Palasot tikai Net-Safe pasākumu pirmā posma (līdz 2008. gada martam) programmu, redzams, ka to ir daudz, tie ir dažādi, atraktīvi, bagāti ar vērtīgu informāciju un noteikti – uzmanību piesaistoši. Par to, kas jau paveikts un vēl tiek gatavots, noteikti jāpateicas gan e-lietu sekretariāta un Latvijas Interneta asociācijas (LIA) atbalstam, gan projekta komandai un tās vadītājai Maijai Katkovskai. Un, protams, pašiem jauniešiem, skolotājiem un vecākiem, bez kuru atsaucības tāds projekts vispār nebūtu iespējams.

Ir izveidota arī šī projekta uzraudzības komisija, kuras sastāvā ir e-lietu sekretariāts, Latvijas Interneta asociācija, psiholoģijas lektore no Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas, Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas pārstāvis, Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāvis, Rīgas Bērnu tiesību aizsardzības centra pārstāves, LU Datorikas institūta lektore –informācijas sistēmu drošības speciāliste, pārstāvis no Izglītības un zinātnes ministrijas. Vārdu sakot, spēcīga profesionāļu komanda, kas nopietni un vispusīgi gādā par to, lai Net-Safe projekts sasniegtu mērķi.

 

Pievilcīgi pasākumi – kā no pilnības raga

Ļoti iespējams, ka Net-Safe projekta noslēguma posmā aktīvākie jaunieši pēc savas iniciatīvas varētu izveidot droša interneta lietotāju klubiņu vai virtuālo forumu, daloties zināšanās un pašu rūgtajā pieredzē par nepatīkamiem starpgadījumiem internetā. Šobrīd tas notiek projekta Net-Safe pasākumos un radošajos konkursos vai vienkārši ziņkārības pēc uzklikšķinot uz mulsinošā banera Dari TO arī internetā!, kas atrodams netsafe.lv un šī projekta atbalstam sociālās kampaņas laikā aprīlī un maijā bija ievietots arī dažādos portālos - draugiem.lv, tvnet.lv, delfi.lv, apollo.lv un daudzos citos.

Kā stāsta Maija Katkovska, jauniešu interese par šo saiti bijusi neticami liela, lai gan daļa no viņiem droši vien jutās vīlušies, cerot ieraudzīt gluži citu TO, nevis videoklipu par bērnu aizsardzību internetā. Tomēr galu galā mērķis ir sasniegts – Net-Safe portāls tika atvērts un uzmanība piesaistīta. Starp citu, arī par videoklipu (īsuma labad saukšu to par meiteni ar trusīti), kas trijās versijās tika rādīts vairākos televīzijas kanālos, dzirdētas pozitīvas atsauksmes gan no skolotājiem, gan no videosižetu adresātiem.

Kā informē Maija Katkovska, sākta sadarbība arī ar X Channel, kas darbojas Origo tirdzniecības centrā: tur no 10. maija līdz 10. augustam uz lielajiem ekrāniem, kas izvietoti ārpusē, pie stacijas, ik pēc 5–7 minūtēm tiks rādīti šie klipi. Tā kā šī ir sociālā reklāma, ir svarīgi vienoties, lai videoklipi tiktu parādīti bez maksas, jo projekta līdzekļi tam nav paredzēti. Par laimi, arī komerckanālos atradušās dzirdīgas ausis.

Maijā noslēdzās Net-Safe rīkotais radošais konkurss par tēmu Jaunieši – internets – drošība, kur skolēni varēja iesūtīt jebkādus darbus par interneta drošību brīvā stilā. Tika atsūtīti 20 darbi, un Maija Katkovska atzīst, ka tas šādam konkursam ir gana daudz, īpaši tādēļ, ka tēma nebūt nav viegli atspoguļojama radošos darbos. Tomēr jaunieši atraduši visai interesantus izpausmes veidus: zīmējumus, spēles un pat videofilmu ar visai aktuālu sižetu – iepazīšanās risks internetā. Priecē arī tas, ka lielākā daļa autoru nav no Rīgas. 4. jūnijā notika konkursa dalībnieku apbalvošanas ceremonija, kur Lattelecom sarūpētas balvas ieguva piecu labāko darbu autori, bet e-lietu ministre Ina Gudele, Latvijas Interneta asociācija un draugiem.lv pasniedza īpašas balvas savām simpātijām. Pirmo trīs vietu ieguvēji prezentēja savus darbus. Starp tiem bija arī minētā Edvīna Grīnvalda (Ventspils 4. vidusskola) videofilma, kura ieguva otro vietu. Pirmajā vietā – Mārtiņa Zeltiņa (Penkules pamatskola) spēle, bet trešajā – Emīla Zariņa (Iļģuciema vidusskola) animācijas filma.

Vasarā šo publisko pasākumu virkni turpinās interneta drošības radošie semināri katrā Latvijas novadā. Tie notiks katra novada divās vai trijās pilsētās visas dienas garumā. Piemēram, Zemgalē tie būs Bauskā, Dobelē un Jēkabpilī. Katrā pilsētā būs nedaudz atšķirīga dienas programma. Vispirms vairāki vieslektori pastāstīs par interneta drošību, un jauniešiem būs pieejami datori ar internetu. Būs iespēja izstrādāt projektu par interneta drošību, informatīvus bukletus jauniešiem par to, kā uzmanīties internetā, vai kaut ko uzzīmēt (datorā vai uz papīra), radoši pastrādāt nelielās grupiņās (3-4 dalībnieki), solītas arī gardas pusdienas. Dalībnieki līdz 8. jūnijam var pieteikties uz semināriem, rakstot uz e-pastu info@netsafe.lv, detalizēta informācija par šo pasākumu norisi atrodama www.drossinternets.lv mājas lapā. Tiks tie, kuri pieteiksies pirmie, jo dalībnieku skaits katrā pasākumā ir ierobežots. Tā ka pasteidzieties! Būs interesanti un noderīgi!  

 

Vai zināt, ka: 

  • gandrīz puse jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem internetā tērzē ar svešiem cilvēkiem;
  • 66 % jauniešu (14-18 gadi) un 60 % bērnu (6-13 gadi) uzskata, ka interneta lietošana nevar izraisīt nekādus draudus;
  •  61 % jauniešu un 45 % bērnu nav stāstīts par to, kā lietot internetu drošāk;
  • 83 % vecāku, 80 % jauniešu un 66 % bērnu nezina, kur vērsties, ja internetā saskaras ar nelegāla vai kaitīga satura materiālu.

 

Cik droši jūtas jaunieši internetā?

Visi šie pasākumi un pats projekts ir vērsts uz to, lai bērni un jaunieši internetā varētu justies droši, skaidri apzinoties, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt internetā un no kā būtu vienkārši jāuzmanās, lai vieglprātīgi neiekristu krāpnieku un ļaundaru tīklos. Vislielākās bažas rada tas, ka jaunieši vecumā no 14 līdz 18 gadiem īpaši viegli ielaižas virtuālajā sarakstē ar gluži svešiem cilvēkiem, nedomājot par potenciālajām briesmām.

Diemžēl par vienu no krāpnieku, šantāžistu un psihiski nelīdzsvarotu cilvēku iecienītākajiem mērķiem pēdējā laikā ir kļuvis portāls draugiem.lv, jo piekļūt tā reģistrēto lietotāju profiliem un nereti izaicinošajām meiteņu fotogrāfijām svešiniekiem ir daudz vieglāk nekā šķiet. Sevišķi bīstami ir ielaisties sarakstē ar acīmredzami nelīdzsvarotiem svešiniekiem. Tāpēc nadzīgākie draugoties gribētāji būtu jāinformē par potenciālajām briesmām. Draugiem.lv veidotāji to arī cenšas darīt, tomēr būtu labi, ja arī vecāki aktīvāk interesētos par to, ko bērns dara internetā. Pozitīvi vērtējami piemēri, kad pusaudža māte vai tēvs piesakās bērna profilā un var neuzbāzīgi vērot, ar ko meita vai dēls sarakstās, vai neveidojas bīstamas situācijas, vai kāds aizdomīgs svešinieks necenšas izvilināt bērna adresi, personas datus u. tml.

Mums varbūt šķiet, ka vieglāk izvairīties no acīmredzamajiem kibernoziedznieku, pedofilu, naida kurinātāju, personas datu izkrāpēju tīkliem. Tomēr ne jau visas bīstamās situācijas ir tik viegli pamanāmas pat pieredzējušiem interneta lietotājiem, - noziedznieki kļūst aizvien slīpētāki un profesionālāki. Tāpēc arī bērniem un jauniešiem nevajadzētu ignorēt aizdomīgās situācijas, bet vērsties pēc padoma pie vecākiem, skolotājiem vai galu galā – pie policijas. Net-Safe projekta otrajā posmā arī paredzēts aktivizēt reālas palīdzības un padoma sniegšanu ar īpaša saziņas kanāla palīdzību.

Bet šobrīd jāpadomā par to, kā varam intensīvāk informēt skolēnus un jauniešus par drošību internetā. Diemžēl arī oficiālajā skolas informātikas programmā nav speciālas tēmas par drošību internetā, tā ka šādu jautājumu iekļaušana pilnībā atkarīga no skolotāju iniciatīvas, ieinteresētības un zināšanām. Protams, ir daudz skolotāju, kas to saprot un informē skolēnus par drošības problēmām, bet viņu rīcībā, iespējams, nav pietiekami plašas informācijas.

Tāpēc būtu svarīgi iekļaut drošības jautājumus skolu oficiālajā informātikas programmā. Kā pastāstīja Maija Katkovska, šādas sarunas ar Izglītības un zinātnes ministriju jau ir bijušas. Iecerēts izmantot citu Eiropas valstu pieredzi. - Zinu, ka Vācijā tieši skolotājiem ir izstrādāts ļoti apjomīgs materiāls par drošību internetā, - stāsta Maija Katkovska. - Mēs paši, projekta radošā komanda, izstrādājam materiālus, ņemam to, kas Eiropā jau sagatavots, tulkojam un kopā ar Izglītības ministriju gatavosim materiālu, lai piedāvātu to skolām. To gan šogad vēl nepaspēsim iekļaut programmā, bet vismaz izdalīsim tajās skolās, uz kurām brauksim informēšanas kampaņas laikā rudenī. Iespējams, kopā ar robotu no pazīstamā videoklipa. Gaidiet ciemos droša interneta komandu, bet tikmēr atcerieties, ka internetā labāk ir justies drošam nekā būt pārdrošam!

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001