Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Baltic IT&T degpunktā – e-pakalpojumi

   

Towards an Information Society in the Baltic States"

 

Starptautiskais forums Baltic IT&T2007:eBaltics (18.-20. aprīlī), kurš šogad notika jau vienpadsmito reizi, kļuvis par nozīmīgu nozares tradīciju, kur koncentrētā veidā var vērot IKT nozares svarīgākās izpausmes, kas aktuālas visai Eiropai, ne tikai Baltijas jūras reģionam, kā tas bija foruma pirmajos gados. Paplašinājusies arī foruma dalībnieku ģeogrāfija, ar katru gadu aug tā prestižs. Šogad tāpat kā citkārt forumu organizēja LIKTA kopā ar Data Media Group, aktīvi līdzdarbojoties arī e-lietu sekretariātam un foruma atbalstītājiem. Un tieši e-lietas arī bija foruma uzmanības degpunktā.  

 

Foruma laboratorijās

Foruma devīze šogad bija Veidosim efektīvus partnerattiecību tīklus (Building effective partnership networks), un dzīve ir pierādījusi, ka bez labiem partneriem neiztikt arī IKT nozarē, kur lieliem projektiem bieži nepieciešams vairāk augstas raudzes IT speciālistu, nekā to ir vienā uzņēmumā. Partnerattiecības nozīmē ne tikai kopīgus projektus, bet arī gan līdzīga profila IKT uzņēmumu, gan valstu vienotu stratēģisko virzienu. Un tad var ne vien ar pateicību pieņemt Bila un Melindas Geitsu dāsno ziedojumu Latvijas bibliotēku tīkla izveidei, bet arī lūkot, ko varam dot pretī Amerikai un visai pasaulei. Forumā notika plenārsesija diskusijai par bibliotēku lomu e-līdzdalības un informācijas pieejamības nodrošināšanā, informāciju tehnoloģiju izmantošanas un mūžizglītības aktivizēšanā. Tajā piedalījās arī Bila un Melindas Geitsu fonda pārstāve Džesika Dora no ASV.

Forumu paplašināja ne tikai bagātīgais tēmu klāsts un paralēlās sesijas, bet arī īpašās demonstrācijas zāles. E-paraksta laboratorijā visā foruma laikā varēja vērot uzņēmumu RIX Technologies, ZZ Dats un Datorprogrammu apgāda prezentācijas par e-paraksta aktualitātēm. Laboratorijas īpašais viesis šoreiz bija Microsoft vecākais konsultants Ronnijs Bjons (Ronny Bjones), kurš iepazīstināja ar Microsoft koncepciju par elektroniskā pakalpojuma un lietotāja identifikācijas sadarbību, vienlaikus nodrošinot augstu drošības līmeni pret dažāda veida uzbrukumiem, to skaitā pret viltus web lapām.

E-paraksta laboratorijā varēja izmēģināt, kā darbojas e-pakalpojumi, saņemt speciālistu konsultācijas un arī pavisam droši izrunāties par visām problēmām, e-paraksta līkločiem, e-pakalpojumu lieliskajām iespējām un ieviešanas šķēršļiem, galu galā nonākot pie visai pozitīva secinājuma: Latvijā ir pietiekami daudz spēcīgu un varošu IT profesionāļu, kuri katrs savā uzņēmumā radoši un pārliecinoši strādā un noteikti neļaus e-paraksta kuģītim sapīties krasta meldros. Tāpēc arī Elektroniskā paraksta laboratorija bija viena no vietām, kur lielākā daļa konferences dalībnieku centās ienākt ja ne tieši prezentāciju laikā, tad noteikti – aplūkot stendu materiālus un parunāt ar minēto uzņēmumu speciālistiem.

Pēc līdzīgiem principiem bija iekārtota Francijas IKT uzņēmumu, izglītības, zinātnes iestāžu un citu Francijas augsto tehnoloģiju tēlu raksturojošu institūciju prezentācijas telpa, kas nozīmīgi papildināja Francijas pavasara gaisotni Latvijā (par šo ekspozīciju vairāk lasiet šī SP numura 30. lpp.).

 

E-veselība

No foruma sēžu zālēs aplūkotajām galvenajām tēmām - e-veselība, inovācija, e-līdzdalība, IT drošība un identitāte, e-pārvalde pašvaldībās, bibliotēku gaismas tīkls u. c. - šoreiz nedaudz tuvāk par e-veselību.

Plenārsesijas mērķis bija parādīt, kas un kā attīstījies IKT jomā veselības aprūpes nozarē pēdējā gada laikā, kā virzās e-veselības koncepcijas īstenošana valstī un kas līdz šim ir paveikts e-veselības risinājumu un pakalpojumu ieviešanā. Sesijā īpaša uzmanība tika pievērsta sistēmu savstarpējai savietojamībai, Eiropas mēroga e-veselības pakalpojumiem, bija iespēja noklausīties un salīdzināt, kā darbojas e-veselības projekts Latvijā, Igaunijā, Somijā, Dānijā un Islandē.

Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš sniedza e-veselības aktivitāšu plāna pārskatu periodam no 2007. līdz 2013. gadam, kad paredzēts realizēt pamatnostādnes, ieviešot e-veselības sistēmas sastāvdaļas - informācijas sistēmas, datu apmaiņas standartus,  tehnoloģijas un programmu nodrošinājumu.

Forumā ar savas ārstniecības iestādes pieredzi e-veselības IS attīstībā  dalījās arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valdis Zatlers (foruma laikā bija interesanta prezentācija pašā slimnīcā) un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Arnolds Veinbergs, kā arī Tukuma un Jēkabpils rajona reģionālo slimnīcu pārstāvji, Latvijas vadošo IT uzņēmumu eksperti.

Igaunijas pārstāvis Olivers Lilleprūns uzsvēra, ka Igaunija būs pirmā valsts pasaulē, kas ieviesīs visu valsti aptverošu e-veselības sistēmu. Šogad Igaunijā tiks realizēti trīs projekti: informācijas sistēma e-veselības datu apstrādei, elektroniskā slimības vēsturu reģistrācija un izmeklējumu elektronisko attēlu datu centrs. Paredzēts, ka digitālie attēli tiks uzglabāti 110 gadu, lai varētu kontrolēt slimības gaitu, ja nepieciešams, arī nākamajā paaudzē. Elektronisko recepšu projektā vien Igaunija šogad paredzējusi ieguldīt 3,7 miljonus kronu.

 Somijā darbojas 257 veselības centri, un visa valsts ir sadalīta 20 slimnīcu reģionos. 95,6 procenti Somijas slimnīcu var pārsūtīt savus datus elektroniski, valstī nesen pieņemts arī e-veselības likums.

 


 

 

 

 

 eHealth: Policies and Implementation Progress in the Baltic Sea Region and Europe, Pilot Projects and Best Practice

 

Officially supported by the Ministry of Health of Latvia

  

 

eHealth State Policy and Projects in Estonia

Oliver Lillepruun, Project Manager, Estonian eHealth Foundation

 

The National Electronic Patient Record Archive − the Finnish Solution

Dr. Teemupekka Virtanen, Special Adviser in eHealth projects, Ministry of Social Affairs and Health, Finland

 

Secure Networking in the Health Sector - the Danish showcase and EU projects

Martin Bech, Deputy Director, UNI-C, Denmark

 

Best Practice Case from Landspitali University Hospital: Implications of EU Data Protection Directive and National Legislation on Hospital Administration and IT

Dr. Torfi Magnusson, Chief  Executive Advisor, Landspitali University Hospital, Iceland

 

The achievements in creation of hospital’s information system (HIS)

Dr. Valdis Zatlers TOS, Chairman of the board, Latvia

 

Challenge of Secure Biodata Handling − Estonian Genome Project

Erkki Leego, CIO of the Estonian Genome Foundation, Managing Partner & CEO, Hansson, Leego & Partner Ltd, Estonia

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001