Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Virtuālais grafiti pret reālo grafiti

   

Programmas nosaukums: BlackDogs Graffiti Writer

 

Cik daudzreiz gan neesam pukojošies par neglītiem uzrakstiem aprakstītām sienām? Lielākā sabiedrības daļa noliedz grafiti kā mākslas stilu. Tomēr savi argumenti par labu grafiti kā mākslai ir arī to piekritējiem un radītājiem.

 

Piekritēji un noliedzēji

No vienas puses, grafiti - tā ir grafiti meistaru iespēja izteikties un izrādīt savu prasmi publiski pieejamās vietās, izmantojot lētus un pieejamus mākslinieciskos darbarīkus (visbiežāk aerosola krāsu baloniņus), bet, no otras puses, ir vispārēja sabiedrības neapmierinātība ar privātā un sabiedriskā īpašuma bojāšanu, likumu iesaiste cīņā pret grafiti, kā arī līdzekļu ieguldīšana grafiti iznīcināšanā. Gadiem ejot, starp grafiti piekritējiem un noliedzējiem tiek meklēti kompromisi - grafiti kā savdabīgs stils atspoguļojas modes elementos, reklāmu noformējumā - tiek izmantoti ne vien aerosola krāsas baloniņi, bet arī papīrs un audums.

Viena no šādām kompromisa transformācijām ir grafiti veidošanas iespējas virtuālajā vidē - internetā. To atbalsta arī pieredzējuši grafiti meistari, jo tā atkal ir viena no iespējām parādīt savus darbus pēc iespējas plašākai publikai. Tas ir ļoti atzīstami, ja ņem vērā, ka ASV katru gadu cīņā ar grafiti vandalismu izlieto ap astoņiem biljoniem dolāru, kurus varētu izmantot daudz lietderīgāk, piemēram, datoru iegādei skolās, izglītībai u. c.

 

No burtiem līdz zvaigznēm un puķēm

Grafiti atšķiras no jebkura uzraksta uz sienas ar to, ka tas ir māksliniecisks. Grafiti stila izveidi sekmēja pūšamās krāsas baloni, kurus izgudroja norvēģis Ēriks Rotheims 1929. gadā. Nitrokrāsas baloni ir ērtāk lietojami nekā krāsu kārbas un otas. Ar šo balonu palīdzību parakstus vai rakstus varēja uzzīmēt ātri, un tie varēja būt jebkura izmēra. Sākumā grafiti pārsvarā izmantoja politiskie aktīvisti lozungiem un ielu bandas, lai apzīmētu savu teritoriju.

Pirmie grafiti radās 1960. gadu beigās Filadelfijā (ASV). Toreiz tie bija vienkārši paraksti, izteicieni uz sienām. Kad grafiti uzrakstu veidošanas mānija izplatījās lielajās pilsētās, daudziem tas nepatika, jo pārsvarā tā nebija māksla, bet gan vandalisms. Ar laiku rakstītāji sāka apvilkt burtus ar citu krāsu, parādījās bultas, izliekumi, spirāles, savienojumi, trīsdimensiju burti. Uzraksti sākumā pārsvarā bija uz sienām, autobusiem, tad pamazām sāka pāriet uz metro vilcienu vagoniem, jo, ja zīmē uz vilciena sienas, darbs apceļo visu pilsētu. Ārpus lielajām pilsētām grafiti zīmēja pārsvarā uz kravas vilcieniem, līdz atklāja, ka vilcienu depo vai vagonu parkā ir iespējams aprakstīt daudz vairāk vagonu īsākā laika posmā.

Rakstītāji papildināja parakstus ar attēliem, piemēram, puķēm, zvaigznēm un citām figūrām. Dažas figūras bija tikai skatam, bet citas varēja arī kaut ko nozīmēt, piemēram, kroņus zīmēja tie rakstītāji, kas pretendēja būt par grafiti karaļiem.. Lielāka izmēra paraksts ar resnākām līnijām pievērsa vairāk uzmanības nekā vienkāršs paraksts ar normāla platuma līniju. Burtus varēja apvilkt ar citu krāsu. Burtu iekšieni tagad varēja aizpildīt ar dažādām dekorācijām: punktiņiem, krustsvītrojumu, zvaigznēm, šaha dēļa kvadrātiem. Bultas, vijumi, savienojumi un izliekumi tika ieviesti kā burtu greznojumi.

 

Grafiti kļūst par mākslu

Šīs piedevas kļuva sarežģītākas un tapa par pamatu Wild Style (mežonīgais stils). 1970. gados grafiti sienu zīmējumus var uztvert kā naivu, nepieredzējušu un neizglītotu mākslinieku nejaušu veiksmi. Bez klasisko mākslas pamatu studijām grafiti rakstniekiem izdevās iekļūt mākslas pasaulē, piedāvājot tai pilnīgi jaunas formas. 1972. gadā Ņujorkā notika pirmā vērienīgā grafiti izstāde. Prestižā mākslas galerija SoHo jau 1975. gadā atvēra grafiti ekspozīciju.

Kad 1980.-1985. gados pastiprinājās cīņa pret grafiti uzrakstiem ielās un metro, grafiti sāka parādīties grūti pieejamās vietās, piemēram, uz ēku augšējām daļām. 1980. gadā aizsākās intensīva grafiti gabalu dzēšana. Tika apstiprināti likumi, kas aizliedza pārdot balonu krāsu mazgadīgajiem un pieprasīja tirgotājiem turēt balonus slēgtās kastēs un vitrīnās, lai tos būtu grūtāk nozagt. Likumdevēji izstrādāja bargākus sodus par grafiti rakstīšanu. Pilsētu pārvaldes iedalīja vēl vairāk naudas vagonu parku apsardzei. Grafiti zīmētāji sāka meklēt jaunus izpausmes veidus. Zīmēšana uz automaģistrāļu sienām bija viens no variantiem. Šos darbus katru dienu apskatās no simtiem automobiļu.

1980. gados tika izveidots pirmais grafiti veltīts žurnāls International Grafiti Times. 1993. gadā Ņujorkas tagadējais mērs R. Džuliani īpaši nopietni ķērās pie grafiti apkarošanas. Tā kļuva par pilsētas un vietējo pašvaldību prioritāti. - Grafiti romantizēšana nozīmē necieņu pret līdzcilvēku īpašumtiesībām, grafiti rada nekārtības un haosa iespaidu, turklāt pēdējā laikā grafiti paraksti ir bandu un narkotiku dīleru sazināšanās veids, - paziņoja R. Džuliani. Tomēr, nepakļaujoties noliedzējiem, grafiti stila grafiku jau sen izmanto reklāmās, grafiti stila krāsas un zīmējumi labi izskatās uz afišām un reklāmām. Arī mode pārņem grafiti simbolus, jo ar roku uzrakstīts vārds izstaro enerģiju, grafiti uz apģērba – tā ir iespēja runāt ar simboliem

Grafiti paplašina pasauli

Ar tā palīdzību ir iespēja izteikt kādu konkrētu nostāju, ideju, kas balstīta uz notikumiem sabiedrībā. Vienmēr pastāv jautājums, uz kuru rast īsto, pareizo atbildi nav viegli – vai tas ir mākslas veids vai vandalisms? Grafīti mākslinieki atzīst, ka par vandālismu var runāt tikai tad, kad kaut kādā veidā tiek bojāts cita cilvēka īpašums. Latvijas likumdošanā par vandalismu draud naudas sods no 5 līdz 50 latiem. Vērojot Vecrīgas ielas, šķiet, ka tur grafīti ir vandalisma iezīmes, jo tiek nelikumīgi aprakstītas sienas, veikalu logi un durvis. Vecrīga zaudē savu skaistumu un burvību, jo no apzīmētajām sienām izlaužas mūsdienīgā pasaule. Lai kas būtu grafīti - sienas zīmējums vai māksla, raksti vai simboli uz sienām, tā ir nerespektējoša ielaušanās privātā īpašumā.

Bet no otras puses grafiti nav radies, lai industrializēto, cilvēku apdzīvoto telpu padarītu skaistāku vai izpelnītos mākslas kritiķu uzmanību. Ar grafiti urbanizētā vide – noteiktas telpas, ielas, sienas, rajoni – tiek atdzīvināta, arhitektūrā zūd sienas, sagrūst monumentālā noslēgtība. Grafiti savdabīgā veidā paplašina telpu. Katram burtam grafiti ir savs stils – raksturs. Šī loma paplašina burta jēdzienu, ļaujot izteikt krietni vairāk, nekā ar vārdiem, kas iespiesti tradicionālajā veidā. Saziņas līdzekļu pasaulē tam ir milzīga nozīme.

Grafiti ir vairākas paralēles ar reklāmu, kurās redzam lielus, pamanāmus vārdus ar spēcīgu ietekmi uz mūsu apziņu. Jau 60. gadu beigās, kad grafiti strauji radās Ņujorkas pilsētvidē, grafiti rakstniekiem bija svarīgi padarīt tieši savu vārdu pamanāmāku un nozīmīgāku, kā arī redzamāku par ziņojumu dēļu un skatlogu kliedzošajiem saukļiem. Mūsdienās notiek pasākumi, kur visi zīmē uz sienas kā galerijā. Tas, kas padara mūsdienu grafiti par kultūras elementu, ir šīs mākslas pagātne - attīstītie zīmēšanas stili. Ja nebūtu šīs pagātnes, tad grafiti un, piemēram, jebkura reklāma uz sienas, būtu viens un tas pats - vienkārši zīmējums, jo uz sienām spēj zīmēt ikviens.

1994. gadā tika izveidota pirmā grafiti interneta vieta Art Crimes. Tagad tādu lapu ir simtiem, un tās sniedz informāciju tiem, kas vēlas sevi attīstīt šajā mākslā. Internetam ir liela loma grafiti attīstībā 1990. gadu otrajā pusē un pašlaik. Tagad grafiti mākslinieki var ļoti vienkārši un ātri sazināties un apmainīties pieredzē. Dažas interneta vietnes, kurās interesenti var izmēģināt veidot grafiti:

 

BlackDogs Graffiti Writer

Programmu BlackDogs Graffiti Writer var atrast interneta adresē http://blackdog.net/graffiti/write/index.html. Ar šo programmu online režīmā var izveidot grafiti stila uzrakstus un tos saglabāt datorā. Tekstlodziņā ievada tekstu, kuru vēlas redzēt grafiti uzrakstā. Veidojamajiem uzrakstiem var izvēlēties dažādus fontus, kā arī teksta un fona krāsas.

 

Graffiti Generator

Interneta adresē http://www.calderdale-online.org/community/fun/graffiticreator.html var veidot grafiti ar programmu Graffti Generator. Ar to var izveidot stilīgus grafiti uzrakstus, kuri nav garāki par astoņiem burtiem. Uzrakstā var pārkrāsot vienu, visus vai dažus burtus, kā arī mainīt visu vai dažu burtu izmērus. Lai saglabātu datorā izveidoto darbu, nospiediet taustiņu PrintScreen (PrtScr), atveriet jebkuru grafisko redaktoru (Paint, Adobe Photoshop u. c.), izveidojiet jaunu dokumentu (File-New) un spiediet vienlaikus taustiņus Ctrl+V (vai izmantojiet komandas Edit-Paste). Izgrieziet savu darbu no ekrāna fona ar kādu no pieejamajām grafiskā redaktora iespējām. Saglabājiet rezultātu datorā, vēlams jpg formātā.

The amazing Bloggraffiti Wall

Programmu Bloggraffiti Wall var izmēģināt interneta adresē http://www.blograffiti.com. Ar to var ātri izveidot nelielus zīmējumus un uzreiz publicēt tos internetā, kur tos var apskatīt kopā ar citu mākslinieku šedevriem. Savus un arī citu veidotos darbus datorā iespējams saglabāt swf, jpg un png grafiskajos formātos. Patlaban portālā var aplūkot ap 600 000 grafiti darbu un nedarbu.

 

Playdo Graffiti

Playdo Graffiti atrodama adresē: http://graffiti.playdo.com. Lai varētu darboties ar šo online portālu, datorā jābūt instalētai programmai - spraudnim (plugin) Adobe Shockwave Player. Programmas lietotājs pūš grafiti zīmējumu uz gaišpelēku flīžu sienas. Uzzīmētos attēlus var saglabāt līdzīgi kā ar programmu Graffti Generator - lietojot tastatūras pogu PrtScr.

 

Vandalsquad

Programma Vandalsquad atrodama adresē http://www.vandalsquad.com. Ar to var online režīmā apgleznot dažādus visā pasaulē grafiti zīmētāju iecienītus objektus, piemēram, Londonas metro sienas, Berlīnes mūri, Tokijas dzelzceļa vagonus u. c. Programmas lietotājam jāreģistrējas portālā, norādot savu e-pastu, kurā var saņemt portāla lietotāja ID kodu. Tikai pēc ID ievadīšanas programmas lietotājs var izpausties, veidojot grafiti. Izveidotie darbi glabājas portāla serverī.

 

ZeWall

Programma ZeWall atrodama adresē http://www.zewall.com, un ar tās palīdzību var izgreznot tādus eksotiskus objektus kā Parīzes skursteņus, Londonas autobusus u. c. Viena no visvieglāk lietojamām un interesantākajām grafiti veltītajām online programmām. Jebkuru darbu var saglabāt gan serverī, gan datorā, izmantojot peles labo pogu un komandu – save Picture as… Portālā daudz saišu uz citām grafiti tēmai veltītām web lapām.

 

Graffiti Creator

Ar programmu Graffiti Creator, kas atrodas adresē: http://www.graffitigen.com, var izveidot un saglabāt vienkāršus grafiti uzrakstus. Var izvēlēties burtu un fona krāsas, burtu veidu un lielumu. Gatavos darbus saglabā, spiežot labo peles pogu un izvēloties komandu Save Picture as…

Velta MIKA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001