Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ku-Mobil radio – jauna dzīvība vecajās satelītu miesās

   

Устаревшие спутники вернутся в строй

 

Samērā nesen Vācijas Kosmosa aģentūra (DLR) kopīgi ar Eiropas Kosmosa aģentūru (ESA) prezentēja projektu Ku-Mobil, kurš nodrošina mobilo ciparu radioapraidi un multimediju pakalpojumus automašīnu radiouztvērējos. Tas ir lielisks risinājums, kas ļauj vēlreiz izmantot savu laiku nokalpojušos telekomunikāciju satelītus, kuri atrodas ģeostacionārajā orbītā. Šie satelīti pārraida ciparu radiosignālus Ku diapazonā (frekvences nomināls 11GHz), no tā arī cēlies projekta nosaukums.

Mūsdienu kosmisko telekomunikāciju satelītu reālās darbspējas ir daudz lielākas nekā paredzētais ekspluatācijas ilgums. Parasti 12 – 15 gadu laikā satelīti degvielu bija iztērējuši, un pēc tam tos nācās novirzīt no ģeostacionārās orbītas, lai gan to aparatūra vēl strādāja. Vismaz tā bija līdz šim. Tagad zinātnieki raduši iespēju iepūst jaunu dzīvību vecajās satelītu miesās.

Mājas satelītuztvērēju antenas nespēj sekot brīvi kustīgiem satelītiem, tāpēc tie pēc oficiālā ekspluatācijas laika beigām ciparu televīzijas apraidei vairs nav derīgi. Taču raidīt ciparu radio, video un datus uz mazizmēra automašīnu uztvērējiem tie var ļoti labi. Protams, tādā gadījumā uz mašīnas korpusa jābūt piestiprinātai nelielai satelītantenai, kas spēj sekot kustīgajam satelītam, bet uz auto priekšējā paneļa – īpašam uztvērējam.

Satelītu mobilā radioapraide jau realizēta ASV: pēc BBC datiem XM-Radio un Sirius abonentu skaits ir 13 miljoni. Satelīta signāls ļauj atskaņot mūziku ar audiodiskiem piemītošu kvalitāti un raidīt vienlaikus līdz 100 radiostacijām.

Viens no satelītu mobilās radioapraides trūkumiem ir signāla pazušana pilsētu lielo augstceltņu rajonos un tuneļos, lai gan to varētu kompensēt ar virszemes retranslatoru būvi. Eiropas inženieri piedāvā citu problēmas risinājumu: radioprogrammas pārraidīt failos (līdzīgi kā tas ir internetā – Podcast koncepcija).

Pat tad, ja kontakts ar satelītu ir tikai laiku pa laikam, lietotājs var klausīties mūziku vai ziņas ar nelielu laika nobīdi, taču bez traucējumiem, pārrāvumiem. Tikko lietotāja automašīnas uztvērējam ir kontakts ar satelītu, radioprogrammas tiek pārraidītas failu pakešu veidā un saglabātas uztvērēja cietajā diskā. Ja kāds posms izkrīt, faili atskaņošanas secību nezaudē. Turklāt pastāv iespēja radioprogrammu personalizēt.

Projekta Ku-Mobil realizēšanā piedalās arī sakaru un TV apraides uzņēmumi SES GLOBAL. SES ASTRA, automašīnu ražotājs BMV, radiokorporācija Deutsche Welle, citi uzņēmumi un zinātniskie institūti.

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001