Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Datu apjomi pieaug — kur glabāt?

   

Datu apjomi pieaug —

Nevienam tas vairs nav jaunums, ka datu apjomi pasaulē pieaug ģeometriskā progresijā. Protams, ka Latvija nav izņēmums un ar to saskaras jebkura organizācija. Skaidrs ir arī tas, ka nākotnē temps nemazināsies un prasības pēc datu glabāšanas iekārtām pieaugs. Jautājumi, uz kuriem IT vadītājiem jāatbild jau tagad, ir vienādi — kā visizdevīgāk un drošāk glabāt šos datus un kā visvieglāk atrast vajadzīgos.

 

Lai palīdzētu risināt augošās vajadzības datu glabāšanai, Sun Microsystems ir izstrādājis jauna tipa hibrīdserveri Sun Fire X4500. Tas ir uz diviem divkodolu AMD Opteron procesoriem bāzēts serveris un vienlaikus datu glabātava ar 24 Tb ietilpību. X4500 ir industrijā pirmais šāda veida risinājums, kur standarta 4RU (rack units) izmēru iekārtā ir tik liela datu ietilpība. Rēķinot šī datu glabāšanas servera cenu uz Gb, iegūstam pievilcīgus ~2 EUR par 1 Gb.

Standarta konfigurācijā hibrīdserveris tiek komplektēts ar Sun Solaris 10 operētājsistēmu, kas izmanto jauno ZFS (Zetta-byte File System). ZFS ir pirmā 128 bitu failu sistēma pasaulē.

Paskaidrojumam — viens ZB (zetabaits) ir 1,180,591,620,717,411,303,424 baiti — 10247, vai 270. Citiem vārdiem, tas ir 1 miljards terabaitu. Ar vienu pašu ZFS pilnīgi pietiktu visiem mūsu planētas pašreizējiem datiem.

Kādas tad ir galvenās jomas, kur šo iekārtu izmantot?

 

Datu noliktavas
(Data Warehousing)

Tā ir viena no sfērām, kur prasības pēc liela apjoma un vienlaikus ekonomiskām datu glabātavām ir visaugstākās. Protams, viens no iespējamiem ceļiem ir izmantot lielus tradicionālos datu masīvus, bet tas var izrādīties nevajadzīgi dārgi. Sun Fire X4500 ir izdevīgs risinājums arī vietas ekonomijas ziņā, jo vienā statnē iespējams ievietot pat desmit iekārtas, kas rezultātā ir 240 Tb.

Viens no līderiem datu noliktavu risinājumu jomā ir GreenPlum. Viņu piedāvātajā risinājumā tiek īpaši veiksmīgi izmantotas X4500 ZFS un PostgreSQL iespējas.

 

Interneta portāli

Labs piemērs ir digitālie foto un video faili, kuru daudzums un izmēri pieaug ļoti strauji, un bieži vien standarta serveru iekšējos diskos tiem nepietiek vietas. Noliekot blakus tikai vienu X4500, iegūsiet 24 Tb papildu vietas. Tādējādi portālu turētāji var piedāvāt daudz vairāk brīvas vietas klientiem.

 

Videonovērošanas sistēmas

Parasti videonovērošanas sistēmas video datu saglabāšanai izmanto lenšu iekārtas, jo tie ir jāsaglabā ilgāku laiku un ekonomisku apsvērumu dēļ nebija citu iespēju. Tagad video datus var glabāt jaunajā X4500, kas jau kļūst ekonomiski izdevīgi. Papildus parādās tādas priekšrocības kā iekārtas uzticamība, daudz vieglāka videomateriāla atrašana un attālināta piekļuve.

 

Ja tomēr Solaris 10 kāda iemesla dēļ neatbilst jūsu IT infrastruktūras vajadzībām, Sun Fire X4500 ir sertificēts Microsoft Windows Server 2003 un Red Hat Enterprise Linux operāciju sistēmām un pilnībā atbalsta X64 standarta arhitektūru. Jāpiebilst, ka šī iekārta nav paredzēta pilnīgi visām datu glabāšanas vajadzībām. X4500 neaizstās lielos un salīdzinoši dārgos datu masīvus, kas paredzēti kritiskām datubāzēm. Pats galvenais ir tas, ka tagad ir jauna un izdevīga alternatīva!

 

Plašāka informācija

http://www.sun.com/servers/x64/x4500/

GreenPlum http://www.greenplum.com/

 

Evijs TAUBE

evijs.taube@sun.com

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001