Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vai Windows Vista dēj krāsainākas olas?

   

 

Kopš Microsoft izlaida Windows Vista, šī jaunā operētājsistēma jau ir paspējusi izpelnīties gan lietotāju uzslavas, gan arī kritiku. Protams, ir viegli uzsēsties uz kāda no šiem uzslavu vai nopelšanas viļņiem un ieturēt izvēlēto kursu, tomēr tas diez vai ir tas, ko es un arī jūs, lasītāji, vēlaties. Tādēļ šoreiz mēģināšu paust savu un tīmeklī atrastu viedokļu konglomerātu, iespēju robežās abstrahējoties no apritē populāriem viedokļiem.

 

Windows Vista versijas

Windows Vista ir piecas dažādas versijas, kas pieejamas gan mājas lietotājiem, gan arī datoru entuziastiem un biznesa lietotājiem. Tabulā redzamas šo versiju atšķirības un svarīgākās iezīmes.

 

Īpašība/Windows Vista versija

Home Basic

Home Premium

Business

Ultimate

Enterprise

Drošākā līdz šī izlaistā Windows versija. To nodrošina Windows Defender un Windows Firewall

+

+

+

+

+

Viegli atrast nepieciešamo ar Instant Search un Windows Internet Explorer 7

+

+

+

+

 

+

Windows Aero darbvirsma ar izvēlnēm, kas izskatās kā no stikla, Windows Flip 3D, un aktīvajiem sīktēliem (thumbnails)

 

+

+

+

 

+

Labākā izvēle piezīmjdatoram
Windows Mobility Center un Tablet PC atbalsts

 

+

+

+

+

Kopdarbs un dokumentu vadība ar Windows Meeting Space

 

+

+

+

+_

Fotogrāfiju pārvaldība un izklaide, izmantojot Windows Media Center

 

+

 

+

+

Windows Media Center atbalsts, izmantojot Media Center Extenders, piemēram, Xbox 360

 

+

 

+

+

Aizsardzība pret aparatūras kļūmēm ar Windows Complete PC Backup and Restore

 

 

+

+

+

Iespēja izmantot automatizētu failu rezerves kopēšanu

 

+

+

+

+

Ērta biznesa vides tīklošana, izmantojot Networking Center un Remote Desktop

 

 

+

+

+

Labāka datu aizsardzība ar Windows BitLocker Drive Encryption

 

 

 

+

+

Viegli izveidot DVD diskus, izmantojot Windows DVD Maker

 

+

 

+

+

Izklaidei pieejamas trīs spēles: Chess Titans, Mahjong Titans un Inkball

 

+

 

+

+

Veidojiet augstas izšķirtspējas videofilmas, izmantojot Windows Movie Maker

 

+

 

+

+

 

Windows Aero

Jaunais lietotāja interfeiss Windows Aero ir elegants, vizuāli efektīgs un ļauj labāk uztvert un apstrādāt informāciju, kas ir svarīgi laikā, kad tieši tas, cik ātri iespējams paveikt nepieciešamo, nosaka veiksmi gan biznesā, gan arī citās sfērās.

Divas jaunas Windows Aero nodrošinātas funkcijas ir Windows Flip un Windows Flip 3D. Tās ļauj aktīvo programmu logus izkārtot vizuāli pievilcīgā un arī praktiski ērtā veidā.

Nepamanīts nepaliks arī Start dialoglogs, kam ir caurspīdīguma efekts. Arī logu apmales (rāmji) ir nedaudz caurspīdīgi, tā kā, virzot tos virs citiem logiem, var nojaust, kas atrodas zem loga, kas šobrīd atrodas virspusē. Turklāt varat izvēlēties logu krāsu, piesātinājumu un pat caurspīdīguma pakāpi, lai rastu tieši tādu efektu, kā vēlaties.

Veicot aktīva loga minimizāciju, vērojama arī animācija, kas apzīmē loga virtuālo ceļu uz rīkjoslu. Tas palīdz viegli atrast šo logu, ja to ievajagas vēlreiz. Minimizētu programmu atrašanu rīkjoslā atvieglo arī sīktēli – nelieli attēli, kas ataino reālo minimizētās programmas loga saturu miniatūrā.

Cits veids, kā viegli atrast meklēto, ir izmantot trīsdimensiju Windows Flip 3D (Start+TAB). Nospiežot minēto taustiņu kombināciju, ekrānā secīgi parādās paprāvi visu palaisto programmu logi 3D kārtojumā. Tas ļauj pavisam viegli pārslēgties tieši uz to programmu, kas nepieciešama. Šajos logos iespējams, piemēram, vērot palaistu videoklipu vai jebkuru citu dinamiski mainīgu attēlu. Windows Flip (ALT+TAB) ir uzlabota, un tagad ekrānā redzamas ne tikai palaisto programmu ikonas, bet arī sīktēli.

 

Augstas ekrāna izšķirtspējas atbalsts

Windows Aero nodrošina augstas izšķirtspējas monitoru atbalstu. Tas ļauj piezīmjdatora vai LCD monitora ekrānu ar augstu izšķirtspēju padarīt vizuāli bagātāku. Windows Vista dod iespēju palielināt gan tās interfeisa, gan arī daudzu programmu izšķirtspēju līdz 144 punktiem/collā (par standarta ekrāna izšķirtspēju uzskata 72 punktus/collā).

 

Informācijas pārvaldības ērtums

Tūlītējā meklēšana ir meklēšanas režīms, kas ļauj viegli un ātri atrast visu nepieciešamo neatkarīgi no tā, vai informācija atrodas jūsu datorā, tīklā, internetā vai pat e-pastā. Meklēšana notiek, dinamiski veicot meklējamā objekta nosaukuma ievadi.

 

Augstāki drošības standarti

Daudz tiek runāts par to, ka Windows Vista ir līdz šim drošākā Windows versija. Tas ir likumsakarīgi, jo, kā uzsver Microsoft speciālisti, tā ir pirmā Windows operētājsistēma, kas veidota, no pašiem pamatiem nemitīgi domājot par drošību. Kā apgalvo uzņēmuma speciālisti, Windows Vista nesatur nevienu koda rindiņu, kas būtu mantota no iepriekšējām operētājsistēmas versijām. Apskatīšu dažas īpašības, kas nodrošina operētājsistēmas un datu drošību.

Iebūvētā funkcija, kas ļauj veikt pilnīgu datora dublēšanu un pilnīgu datu atjaunošanu, dod iespēju ne tikai dublēt personiskos dokumentus un failus, bet arī visus operētājsistēmas failus un programmas - pilnīgi visu, kas atrodas cietajā diskā. Katastrofālas aparatūras kļūdas gadījumā varat izmantot pilnīgās datora dublēšanas un pilnīgās datora atjaunošanas funkcijas, lai ar vienu vieglu darbību novērstu datorā radušās problēmas.

Windows Vista Ultimate izdevums ļauj arī atkopt iepriekšējās failu un dokumentu versijas, kas ir nejauši mainītas. Ēnkopija automātiski arhivē failu iepriekšējās versijas, un, ja nejauši saglabājat, maināt vai sabojājat dokumentu, viegli varat to atkopt, atjaunojot jebkuru šī faila iepriekšējo versiju.

Windows Vista Ultimate iekļauta tehnoloģija, kas nodrošina pašatjaunošanos. Tā ļauj automātiski identificēt un novērst problēmas, tiklīdz tās radušās, tādējādi palīdzot samazināt darbības traucējumu skaitu.

Windows SuperFetch palīdz uzlabot datora reakcijas laiku un padarīt sistēmas veiktspēju labāku. Windows SuperFetch funkcija seko, kuras lietojumprogrammas izmantojat biežāk, un nodrošina, lai šo programmu ielāde atmiņā notiktu ātrāk.

Windows Defender funkcija automātiski aizsargā datoru pret uznirstošajām izvēlnēm, palīdz uzlabot veiktspēju un novērst drošības draudus, kurus rada spiegotājprogrammas un citas kaitīgās programmas.

Vecāku kontroles funkcija rada iespēju uzraudzīt tīmekļa piekļuvi, ja datoru lieto bērni. Iespējams iestatīt izmantošanas laika ierobežojumus, kā arī pārvaldīt un ierobežot piekļuvi tīklam un datorspēlēm.

Internet Explorer 7 ir iebūvēta dinamiska drošības aizsardzība. Tā palīdz sasniegt augstāku tīmekļa pārlūkošanas drošību, ja salīdzinām ar iepriekšējām pārlūka versijām. Internet Explorer 7 iekļauta pikšķerēšanas novēršanas tehnoloģija, kas palīdz aizsargāt no krāpniecīgām web vietnēm, caur kurām iespējams nozagt personisko informāciju.

Ja datorā glabājat konfidenciālu un vērtīgu informāciju, BitLocker diska šifrēšana palīdz nodrošināt tās aizsardzību, šifrējot visu cietā diska saturu. Pat pēc datora zādzības vai maiņas šai informācijai var piekļūt tikai tā saimnieks, un pat aizmāršība, nododot datoru citam lietotājam, vairs nav tik bīstama kā agrāk.

Windows Vista ir ievērojami uzlabota lietotāju kontrole. Piemēram, izmantojot lietotāju standartkontus, varat droši ļaut bērniem lietot savu datoru, jo risks, ka viņi spēs instalēt ļaunprātīgu programmatūru vai veiks izmaiņas, kas kaitēs datoram, ir minimālas. Pat tie lietotāji, kam nav administratora tiesību, tagad var instalēt programmas (piemēram, kādu draiveri), kuru instalēšanai tādas ir nepieciešamas, jo operētājsistēma šādas tiesības uz laiku piešķir, bet tikai konkrētā uzdevuma veikšanai.

 

Valodu atbalsts

Windows Vista Ultimate ir pieejama 35 valodās. Ja datoru lieto vairākās valodās runājoši cilvēki, varat instalēt, cik vien valodu vēlaties, un pārslēgties starp tām, tikai atsakoties un pēc tam vēlreiz piesakoties sistēmā.

Windows Vista ir arī pirmā Windows operētājsistēma, kas pilnībā tiks lokalizēta latviešu valodā vasaras sākumā. Tātad, ja esat datora lietotājs iesācējs vai vienkārši ir grūtības ar angļu valodu un specifisko datorterminu uztveršanu, tad tieši Windows Vista ir tā, kas labi piemērota lietošanai latviski, jo arī visi palīdzības faili būs latviski. Tas pats sakāms arī par Microsoft Office 2007.

 

Arī izklaidei

Windows Vista Ultimate un Home Premium ir iekļauts Windows Media Center. Tas ļauj baudīt digitālās izklaides iespējas datorā un televizorā. Iespējams izmantot Media Center tālvadības pulti vai datora peli, lai apskatītu fotoattēlus kinematogrāfiskā slaidrādē, pārlūkotu mūzikas kolekciju, izmantojot disku vāku attēlus, viegli atskaņotu DVD diskus vai skatītos un ierakstītu iecienītākos TV raidījumus. Media Center pat atvieglo filmu lejupielādi un to skatīšanos jebkurā vietā.

Windows Media Center arī ļauj ierakstīt fotoattēlu slaidrādes un mājas videoierakstus profesionālos DVD diskos, izmantojot Windows DVD Maker, un skatīties tos standarta DVD atskaņotājā vai datorā.

Izmantojot Windows Vista Ultimate, iespējams spēlēt jaunākās augstas kvalitātes datorspēles ar telpiskiem efektiem. Windows spēles ir paredzētas visu vecumu un līmeņu spēlētājiem gan datorā, gan tiešsaistē. Windows Vista iekļauta DirectX 10, kas ir nākamā šīs grafiskās vides versija un kas nodrošina iespēju spēlēt jaunākās un grafiski uzlabotās spēles.

Arī filmu un videoklipu veidošanai pieejams labs rīks - Windows Movie Maker. Tas ļauj tvert, rediģēt un publicēt filmas standarta vai augstas kvalitātes formātā.

Windows Media Player 11 ir nākamā šī programmas versija un tajā iekļauti jauni rīki mūzikas, foto un video pārvaldībai.

 

Portatīvajam datoram

Windows mobilitātes centrs īpaši veidots, lai taupītu laiku, ļaujot ātri piekļūt galvenajiem mobilās sistēmas iestatījumiem un iestatīt tos vienā viegli atrodamā vietā. Jūs varat, piemēram, ātri pielāgot bezvadu tīklošanas, displeja, skaņas, planšetdatora un prezentācijas iestatījumus. Kā apgalvo Microsoft speciālisti, Windows Vista enerģijas taupīšanas tehnoloģijas palielina akumulatora darbības laiku bez uzlādes.

Piedāvājot jaunu un papildinātu zīmuļa un tintes funkcionalitāti, uzlabotu navigāciju un īpaši uzlabotu rokraksta atpazīšanas funkciju, Windows Vista Ultimate, Business un Home Premium ļauj izmantot Tablet PC datoru ar skārienjutīgu ekrānu vieglāk un efektīvāk, nekā lietojot Windows XP.

Sinhronizācijas centrs ļauj lietotājam ērti un viegli sinhronizēt datoru ar citiem datoriem, serveru failiem, koplietotajiem dokumentiem, digitālajām multivides ierīcēm, viedtālruņiem, kabatdatoriem un citām ierīcēm.

 

Prasības aparatūrai

Daudzi lietotāji uzskatīs, ka Windows Vista prasības pret tehniskajiem līdzekļiem nav adekvātas, jo ņemam vērā to, kādus datorus vairums cilvēku visā pasaulē un it īpaši jau mūsu reģionā lieto. Tomēr ir jāpatur prātā, ka jaunas operētājsistēmas versijas netiek izlaistas katru gadu un ir pilnīgi skaidrs, ka pēc gada vai diviem gandrīz visi jauniegādātie datori atbildīs Windows Vista tehniskajām prasībām. Turklāt jauno operētājsistēmu var veiksmīgi darbināt arī vājākos datoros. Vien nāksies iztikt bez dažiem vizuāliem smukumiem un papildu funkcijām.

 

Windows Vista ieteicamās sistēmas prasības

 • 1 GHz 32 bitu (x86) vai 64 bitu (x64) procesors
 • 1 GB sistēmas atmiņas
 • 40 GB cietais disks ar vismaz 15 GB pieejamas vietas
 • DirectX 9 grafikas atbalsts ar:

- WDDM draiveris

- 128 MB grafiskās atmiņas (minimums)

- Aparatūrā instalēts pikseļu ēnotājs 2.0

- 32 biti uz pikseli

 • DVD-ROM diskdzinis
 • Audio izvades ierīce
 • Interneta piekļuve

 

Windows Vista Ultimate

Minimālās atbalstītās sistēmas prasības

 • 800 MHz procesors un 512 MB sistēmas atmiņa
 • 20 GB cietais disks ar vismaz 15 GB brīvas vietas
 • Super VGA grafikas atbalsts
 • CD-ROM diskdzinis

 

Vai viss ir tik rožaini?

Tā kā Windows Vista vēl ir gluži jauns produkts, tam diemžēl ir arī savas ēnas puses. Datoram varētu būt nepietiekamas jaudas videokarte, lai gan tas neliedz iespēju izmantot Windows Vista bez vizuālajiem efektiem (Aero).

Tīmeklī var atrast norādes, ka Windows Vista uzstādīšana prasa apmēram 20 minūtes, tomēr, kā liecina neatkarīgu ekspertu praktiski novērojumi, tas tā var arī nebūt, piemēram, ja veicat Windows XP jaunināšanu. Šādā gadījumā jaunās operētājsistēmas uzstādīšana var aizņemt pat vairākas stundas.

Nākamie zemūdens akmeņi gaida dažādu iekārtu lietotājus. Piemēram, nav garantijas, ka Windows Vista vidē būs iespējams izmantot bezvadu piekļuvi, ka pareizi darbosies (ja vispār) tīmekļa kamera u. tml. Visas šīs problēmas lielā mērā saistītas ar to, ka nav pieejami atbilstoši iekārtu draiveri.

Turklāt liela daļa ražotāju nemaz negrasās izlaist Windows Vista draiverus vecākiem produktiem, piemēram, vecai, bet labai skaņu kartei vai kādam spēļu rīkam. Tātad, pārejot uz Vista, jārēķinās ar to, ka, pilnīgi iespējams, būs jāiegādājas arī jauna aparatūra, kurai ir pieejami atbilstoši draiveri.

Kabatdatoru lietotājus gaida pārsteigums. Windows Vista pareizi sadarbojas ar kabatdatoru tikai tad, ja tajā ir Pocket PC 2003 vai jaunāka versija. Tātad, ja jums ir kabatdators ar Pocket PC 2002 operētājsistēmu, tad Windows Vista to neatzīs, neceriet.

Tomēr, raugoties no gaišās puses, bez atjaunošanās nebūtu progresa, arī ražotāji aizvien vairāk rada īpaši Vistai pielāgotus produktus. Tā kā tie, kuriem būs Windows Vista, tik un tā būs zirgā.

 

Raitis MISA

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001