Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Hannovere CeBIT notikumu virpulī

   

CeBIT, Hannovere, 15-21

 

15.-21. marts šogad kā allaž aizritēja CeBIT zīmē. Lai gan daudzi starptautiskie IKT nozares gadatirgi ir zaudējuši kādreizējo spožumu un pazuduši no spēles laukuma, par slaveno Hannoveres CeBIT to noteikti vēl ilgi nevarēs teikt. To apliecināja arī nedaudz pompozā 27 Eiropas valstu elektronisko sakaru ministru un EK informācijas sabiedrības komisāres Vivjenas Redingas ierašanās gadatirgus atklāšanas dienā, kā arī oficiālas diskusijas par standartiem, nozares attīstību. Neizpalika arī ikgadējās lielās IKT nozares balvas pasniegšana par pašu novatoriskāko produktu vai pakalpojumu ar lielu tirgus potenciālu. Uz balvu pretendēja 450 kandidāti, no kuriem tika atlasīti 20 labākie. Grand Prix pasniedza Vivjena Redinga un to kopā ar 200 000 eiro prēmiju ieguva trīs labākie.

 

CeBITv - CeBIT TV

Lai popularizētu nozari, Deutsche Messe ir nolīgusi pazīstamo TV scenāriju autoru un web TV ekspertu Kristianu Spaniku, kurš veidos īpašu CeBIT TV jeb CeBITv. Šī televīzija darbosies ne tikai gadatirgus laikā, bet visu cauru gadu, tā būs veltīta nozares jaunumiem un tai būs trīs kanāli, lai apmierinātu dažādu skatītāju grupu intereses. Tās mērķis ir gan celt CeBIT un augsto tehnoloģiju prestižu, gan palīdzēt potenciālajiem apmeklētājiem un dalībniekiem labāk orientēties nozarē notiekošajā. Tas palīdzēs vairot arī pašas interneta televīzijas popularitāti, kas nākamajā desmitgadē neapšaubāmi būs viena no aktuālākajām moderno tehnoloģiju izpausmēm un attīstības virzieniem.

 

Iespēja viesoties gudrajā mājā

Protams, CeBIT nekādi nevar iztikt bez nozarē tik populārās digitālās jeb gudrās mājas risinājumiem, kas nebeidz mūs pārsteigt. Šoreiz tāda gudrā māja ar 16 stilīgām istabām bija ierīkota pašā CeBIT. Tās sauklis bija: Jūtieties kā mājās… pasaules lielākajā gadatirgū. Katrā ziņā, jebkurš, kas tur iegriezās, varēja gluži vai aptaustīt un katrā ziņā sajust jaunu moderna dzīvesstila dimensiju! Visās 16 lielajās istabās, kas kopā aizņēma milzu teritoriju 700 m2 platībā, varēja visdažādākajās izpausmēs izbaudīt digitālo mājas elektroniku, audioefektus, neparastu dizainu, sensoriem un tādiem kā specefektiem pilnu vidi, kas gan šobrīd vairāk līdzinās digitālajam sapnim par rītdienu.

 

Nākotnes electronikas parāde

Nākotne sākas jau šodien! – ar šādu vadmotīvu Urban Tool, vadošais jaunu un inovatīvu mobilo risinājumu zīmols, savā CeBIT stendā demonstrēja ekskluzīvus un stilīgus emocionālās un valkājamās elektronikas produktus. Nevar gan teikt, ka tas būtu gluži jauns elektronikas virziens, valkājamo elektroniku esam iepazinuši jau pirms vairākiem gadiem, tomēr svarīgākais ir tas, ka šis ir dzīvs un aktīvs tirgus segments, kur jaunas idejas ienāk ļoti strauji. Droši vien tieši tāpēc, ka šī produkcija iedarbojas uz potenciālo lietotāju ļoti emocionāli un saista ar vienkāršo, bet pārsteidzoši efektīvo ideju.

 Īpašu izstādes apmeklētāju uzmanību piesaistīja aizkustinošais nākotnes komunikācijas produkts perCushion jeb dīvāna spilventiņš emocionālām, draudzīgām sarunām. Ar perCushion spilventiņa palīdzību iespējams radīt noskaņu, it kā draugs sēdētu tajā pašā istabā un sarunātos ar jums: jums rokās nav telefona, jūs guļat uz dīvāna ar perCushion spilventiņu pagalvī. Tehnoloģiski tas darbojas tā: mobilais telefons pa vietējo bezvadu tīklu paziņo digitālajam spilventiņam, ka pienācis gaidītais zvans, un ar Bluetooth palīdzību jūs varat atbildēt uz to, turpinot gulēt uz spilventiņa, kurā ir iebūvēts Bluetooth savienojums, mikrofons un skaļrunis interaktīvai sarunai, kā arī uzlādējams akumulators. perCushion ir Austrijas uzņēmuma Lösungsmittel R&D speciālistu intensīvas sadarbības rezultāts ar Vācijas Brēmenes universitātes Mobilo pētījumu centru. Tās mērķis ir izstrādāt jaunus un novatoriskus risinājumus un meklēt atšķirīgus ceļus, kā īstenot mobilās komunikācijas tā, lai tās kļūtu personiskākas un emocionālākas.

 

grooveRider – kaifs bez robežām! grooveRider ir vēl viens stilīgs CeBIT prezentētais Urban Tool jaunums stilīgiem lietotājiem. Tas ir gudrais T-krekliņš, kas drīzumā varētu kļūt par visu iPod fanu stila un garderobes neatņemamu sastāvdaļu. Tas ir pasaulē pirmais T-krekls ar lietotāja interfeisu no tekstīlijas, kas ļauj regulēt iPod. grooveRider ļauj darbināt šo stilīgo Apple pleijeri ar sensoru palīdzību, kuri ir iestrādāti tieši T-kreklā. Ar tiem iespējams aktivizēt komandas play/pause, uz priekšu, regulēt skaņas augstumu utt. Īpaša kabata paredzēta arī pašam iPod, lai pasargātu to no neatļautām kustībām. Starp citu, šis T-krekls sveiks un vesels izkļūst pat no veļas mašīnas!


RF identifikācija (RFID)

CeBIT, protams, atspoguļo aktuālākās nozares tendences, joprojām liela loma ir tīklu un pakalpojumu konverģencei, intelektuālajiem bezvadu risinājumiem, mobilajai un interneta televīzijai u.c. Svarīgi, ka Eiropas Komisija īpaši aktualizējusi t.s. RFID jeb radiofrekvenču identifikācijas uzlīmju plašāku izmantošanu ražošanā un sabiedrības ikdienā. Tas saistīts ne tikai ar preču uzskaites un automatizācijas, bet arī ar drošības jautājumiem un plašāku elektronisko norēķinu ieviešanu. Eiropā plānots izstrādāt pat īpašu RFID stratēģiju. Par to CeBIT informēja Vivjena Redinga.

 

Lai gan kopējie CeBIT gadatirgus ieņēmumi pēdējos gados ir kritušies, bet tas joprojām ir lielākais notikums IKT nozarē un plašākā uzņēmumu pulcēšanās vieta pasaulē. Piemēram, pērn Hannoveres gadatirgū piedalījās 23 398 dalībnieki un uz šo pasaules lielāko izstāžu centru (ap 300 000 m2) bija ieradušies 1,8 miljoni apmeklētāju. Šī grandiozā pasākuma rīkotāja Deutsche Messe sadarbībā ar izstādes dalībnieku komiteju jau kopš pērnā gada vidus strādā pie pilnīga CeBIT rekonstrukcijas projekta, kura pirmos rezultātus varam gaidīt jau nākamgad. Vai tas varētu būt jauna spara avots senajam CeBIT?

 

Gunta KĻAVIŅA

 


 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001