Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mājas audiosistēma visām vajadzībām

   

Kas ir

 

Parasti no rītiem, viesību laikā, vai vienkārši labā garastāvoklī pagriežam savas stereosistēmas pastiprinātāja skaļuma regulatoru tā, lai iemīļoto dziesmu dzirdētu visā mājā. Vannasistabā un guļamistabā skaņas līmenis ir gluži pieņemams, kamēr viesistabā trīc sienas un kaimiņi atkal dauza ar slotu pa griestiem.

 

Lai mūzika skan visur

Šādos brīžos ienāk prātā doma – cik labi gan būtu, ja arī virtuvē, vannas istabā un citās telpās varētu ierīkot skaļruņus un klausīties to pašu mūziku. Šos skaļruņus varētu pievienot pastiprinātājam, un tad mūzika skanētu visur. Lai pareizi saslēgtu šādu sistēmu, jāievēro milzums sīkumu, piemēram, ka pastiprinātājs var nepavilkt vairākus paralēli pieslēgtus skaļruņus; turklāt, ko darīt, ja kādā no apskaņotajām telpām mūziku tomēr vēlamies izslēgt?

Jaunās tehnoloģijas piedāvā elegantu risinājumu – mājas audiosistēmu (multiroom audio). Istabās tiek uzstādītas akustiskās sistēmas un neliela vadības klaviatūra gaismas slēdža lielumā. Skaļruņi visbiežāk tiek iebūvēti sienās vai griestos, un tam ir praktisks apsvērums – lai vadi netraucētu uzkopt istabas. Ar klaviatūras vai tālvadības pults palīdzību ir iespējams ieslēgt istabu – izvēlēties skaņas avotu un noregulēt skaļumu. Katrā istabā, neatkarīgi no pārējām dzīvokļa vai mājas telpām, varam klausīties iemīļoto mūziku.

Mājas audiosistēmas skaņas avots var būt jebkas - televizors, mājas kinozāles DVD atskaņotājs, CD stereosistēma, radio, TV tuneris vai pat Mp3 pleijeris. No šiem skaņas avotiem varam klausīties mūziku jebkurā telpā. Ja vēlamies, ar vienu pogas spiedienu varam likt mūzikai atskanēt visā mājā un katrā istabā noregulēt savu skaļumu, tembru, balansu un citus parametrus.

Papildinot mājas audiosistēmu ar mūzikas serveri, kurā uz cieta diska tiek glabāta visa kompaktdisku kolekcija, ģimenes locekļiem būs iespēja klausīties katram savu iemīļoto mūziku.

Mājas audiosistēmu ražotāju piedāvātās multiroom sistēmas atšķiras gan pēc jaudas un iespējām, gan filozofijas. Tālāk apskatīsim populārākās dažāda līmeņa mājas audiosistēmas, turklāt piebilstot, ka to ražotāju skaits sniedzas krietni pāri desmitam un sev piemērotu risinājumu varēs atrast katrs.

 

OCTOPUS sienas vadības klaviatūra.

 

OCTOPUS mājas audiosistēma

Angļu firmas Opus Technologies mājas audiosistēma Octopus ir viena no vienkāršākajām, un tā ir balstīta uz A-Bus tehnoloģiju. Tās priekšrocība ir uzstādīšanas ērtums. Octopus audiosistēmas vadības bloku novieto viesistabā blakus pārējai skaņas aparatūrai vai ieslēpj, piemēram, sienas skapī – ikdienā tam piekļuve nav nepieciešama. No centrālā vadības bloka uz katru istabu tiek novilkts 5. vai 6. kategorijas ekranēts datorkabelis, pie kura pieslēdz vadības klaviatūru. Klaviatūrā iebūvētais 2 x 7 W stereopastiprinātājs dod pilnīgi pietiekamu skaļumu vidējai istabai; protams, mājas kinozālei ar to būtu par maz. Instalācijas ērtums padarījis šo sistēmu par ļoti populāru un praktiski par standartu jaunbūvētos dzīvokļos Lielbritānijā.

Pie viena vadības bloka var pieslēgt līdz četrām istabas klaviatūrām un četriem skaļruņu pāriem. Šo skaitu ir iespējams palielināt līdz 32, saslēdzot vairākus vadības blokus. Sistēmā iebūvētā sadzīves elektronikas datubāze ļauj atpazīt praktiski jebkuru mūsdienu elektronikas iekārtu un vadīt to no istabas klaviatūras. Pie viena vadības bloka var pieslēgt sešus skaņas un video avotus. Tas nozīmē, ja guļamistabā vēlaties noklausīties iemīļoto CD, kas atrodas viesistabas stereosistēmā, jums atliks tikai piespiest podziņu. Octopus vadības bloks ar infrasarkano staru palīdzību ieslēgs CD pleijeri un novirzīs audiosignālu uz guļamistabu. Ar papildu bloka palīdzību videosignālu var noraidīt uz jebkuru vietu, piemēram, ja vēlaties skatīt apsardzes kameras vai kabeļtelevīzijas attēlu uz jebkura mājas televizora.

Jāpiebilst, ka praktiski visas mājas audiosistēmas vada skaņas avotus, izmantojot infrasarkanos starotājus – emiterus, kas tiek pielīmēti pie aparatūras uztvērēja lodziņa. Avots: www.opus-technologies.co.uk

 

Opus 500 – skaņas sistēma audiofiliem

Opus 500 sistēmas ražotājs arī ir Opus Technologies. Tomēr tā radikāli atšķiras no iepriekš minētās Octopus – pirmkārt jau ar to, ka vadības panelim ir LCD ekrāns, kas ļauj redzēt atskaņojamās radiostacijas vai dziesmas nosaukumu, kā arī atvieglo sistēmas vadību. Skaņas jauda katrā istabā ir no 2 x 20 W līdz pat 2 x 100 W, jo katrai ir paredzēts savs kvalitatīvs digitālais pastiprinātājs. Opus 500 sistēma, pateicoties iebūvētam LCD ekrānam, ļauj ērti vadīt jebkuru skaņas avotu, arī mūzikas serveri, kurā varētu būt pat tūkstošiem dziesmu.

Opus 500 vadības bloku tāpat izvieto viesistabā blakus pārējai aparatūrai vai arī atsevišķā tam paredzētā vietā. Vadības blokā ir iebūvēts augstas kvalitātes AM/FM radio, un tam var pieslēgt piecus ārējus skaņas avotus. Viens Opus 500 centrālais bloks var apkalpot līdz četrām istabām un četrām apakšzonām. Apakšzonās (parasti tās ir istabas ar otršķirīgu nozīmi, piemēram, vannas istaba blakus guļamistabai) var regulēt tikai skaņas skaļumu, bet ne avotu.

Opus 500 iekārtu uzstādīšana ir nedaudz sarežģītāka kā Octopus, jo šeit jālieto īpašais Opus BTC-1 kabelis, kurā ir paredzēta papildu jauda pastiprinātāju barošanai. Katrā istabā ir iespējams arī pieslēgt vietējo skaņas avotu, kuru var klausīties caur kvalitatīvajiem sistēmas skaļruņiem, piemēram, bērnistabā Mp3 pleijeri, bet darbistabā – datoru ar Mp3 kolekciju. Tā ir būtiska šīs sistēmas priekšrocība.

Opus 500 sistēma nodrošina daudz tādu iespēju, kuru nav Octopus sistēmai. Šeit ir gan Party režīms – kad visā mājā tiek spēlēta viena un tā pati mūzika; gan iespēja pieslēgt apsardzes signalizāciju pie vadības bloka, lai visās istabās būtu dzirdams trauksmes signāls. Tāpat arī iespējams izslēgt visu mājas mūziku, dodoties pie miera vai prom no mājas. Ja, klausoties skaļu mūziku, iezvanīsies telefons, automātiski tiks samazināts skaņas līmenis visās istabās. Daudzu gadu pētījumi ir radījuši patiešām ērtu un iespējām bagātu visas mājas izklaides sistēmu. Avots: www.opus-technologies.co.uk

 

SpeakerCraft MZC-66 mājas audiosistēma

ASV ražotāja Speakercraft piedāvātās MZC-66 un MZC-88 mājas audiosistēmas (sešu vai astoņu istabu apskaņošanai) ir multiroom sistēmu klasika. Atšķirībā no iepriekš minētajiem Opus Technologies ražojumiem, šeit vienā centrālajā vadības blokā atrodas gan skaņas ieeju procesors, gan jaudas pastiprinātāji visām istabām, un to jauda ir pilnīgi pietiekama – MZC-66 nodrošina 12 x 30 W jaudu, bet MZC-88 lepojas ar 16 x50 W izejām. Tāpēc gan istabas klaviatūras, gan arī skaļruņu vadus velk no viena centrālā punkta, kas atvieglo instalāciju, bet palielina izlietotā kabeļa daudzumu.

Speakercraft mājas audiosistēma tiek vadīta no samērā vienkāršas istabas klaviatūras vai no ērta LCD ekrāna ar izvēlnes rullīti – kuru variantu izvēlēties, paliek pasūtītāja ziņā. Viegli pieslēdzamais MODE Jukebox mūzikas serveris Speakercraft sistēmu padara par ideālu variantu ģimenei, kuras locekļiem ir katram sava istaba un atšķirīgas muzikālās gaumes.

Jāatzīmē, ka Speakercraft ir viselastīgākā un funkcionāli vispilnīgākā no visām rakstā apskatītajām sistēmām. Īpaša programmatūra ļauj jebkuru klaviatūras taustiņu ieprogrammēt vajadzīgajai darbībai, ir gan telefona un interkoma pieslēgšanas ligzdas, gan arī Party režīms un visu istabu izslēgšanas režīms. Īpaši derīga ir iespēja vakaros ierobežot skaņas skaļumu noteiktās istabās.

Kā jau ASV ražotājs, Speakercraft ātri seko līdzi laikmeta tendencēm – tādēļ papildus var iegādāties īpašu paliktni Apple iPod ievietošanai, un mūziku no tā var klausīties visā mājā. Speakercraft mājas audiosistēma ļauj nodrošināt 32 istabas ar neatkarīgu mūzikas un video avotu izvēli. Avots: www.speakercraft.com

 

Mājas audiosistēmas uzstādīšana

Visvieglāk mājas audiosistēmu uzstādīt mājā vai dzīvoklī, pirms pabeigta baltās apdare, jo sienās ir jānoslēpj savienojošie vadi. Mājas audiosistēmas uzstādīšanai nepieciešami CAT5e, RG6 un akustiskie vadi, tie ir jāievelk saskaņā ar katras individuālās audiosistēmas uzstādīšanas instrukciju. Mājas audiosistēmu industrijā gan pastāv īpašs standarts - ANSI/CEA-2030, kas nosaka instalācijas īpatnības ASV. Vairumā gadījumu tas ir lietojams arī Eiropā.

Parasti jaunos īpašumos iesaka novilkt vadus uz visām istabām, kurās varētu klausīties mūziku, jo vadu iebūvēšana sienās izmaksā salīdzinoši lēti. Ja nākotnē radīsies vēlme uzstādīt mājas audiosistēmu, tad to varēs viegli izdarīt, izmantojot šo instalāciju. Paklausot šim padomam, 2003. gadā trešā daļa no ASV jaunuzceltajām mājām bija apgādātas ar mājas audiosistēmu; savukārt divās trešdaļās māju sienās bija atstāti nepieciešamie kabeļi, lai mājas audiosistēmu varētu instalēt nākotnē (Parks Associates, 2005. gada pētījums).

 

 

Mājas audiosistēmas sastāvdaļas

  • Katrā istabā būs nepieciešams akustisko sistēmu komplekts. Parasti akustiskās sistēmas tiek neuzkrītoši iebūvētas sienās vai griestos un nokrāsotas atbilstoši telpas tonim. Pilnvērtīgas akustiskās sistēmas ar filtru un atsevišķiem zemo un augsto frekvenču skaļruņiem sniedz skanējumu, kas neatpaliek no tradicionālajiem grīdas vai plaukta variantiem.
  • Lai istabā varētu izvēlēties skaņas avotu, pārslēgt FM stacijas vai CD diska skaņdarbus, nepieciešams vadības panelis. Tas parasti atrodas ērti sasniedzamā vietā, iebūvēts istabas sienā, un ir parastā elektrības slēdža lielumā. Uz paneļa izvietotas pogas skaņas regulēšanai, kā arī gaismas diodes stāvokļa indikācijai. Dārgākajos modeļos ir arī LCD ekrāns izvēlētās dziesmas vai FM raidstacijas nosaukuma attēlošanai. Skārienjutīgie lielie LCD ekrāni nodrošina vēl augstāku komfortu un parasti ir sastopami luksusa klases apartamentos. Visas mājas audiosistēmas funkcijas ir vadāmas arī ar infrasarkano tālvadības pulti.
  • Skaņas aparatūra (radio, TV, Mp3, pleijeris, DVD utt.), kuru vēlamies klausīties visā mājā, tiek pieslēgta pie mājas audiosistēmas centrālā vadības bloka. Tas, saņemot komandas no vadības paneļa istabā, pārraida signālu pieslēgtajai skaņas aparatūrai, izmantojot infrasarkanos starus. Šādā veidā ir iespējams vadīt jebkuru sadzīves audio un video aparatūru, kurai ir sava tālvadības pults. Vadības bloka atmiņā ir 10 000 dažādi aparatūras kodi, kas ļauj tam pieslēgt praktiski jebkuru mājas elektronikas iekārtu.
  • Mūzikas serveris ir papildu iekārta, ko varētu nosaukt par mājas audiosistēmas vislabāko daļu. Lai arī salīdzinoši dārga, šī ierīce, padarot mājas audiosistēmu maksimāli ērtu, pilnīgi attaisno samaksāto naudu, jo ļauj saglabāt uz cietā diska tūkstošus jūsu iemīļoto dziesmu, kas ir pieejamas jebkurā istabā, un jebkuru dziesmu var atskaņot tikai ar dažiem pieskārieniem sienā iebūvētajam vadības panelim vai tālvadības pultij.

 

 

Andrievs NIEDRA

SIA Smarthouse

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001