Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vēlies uzzināt bezvadu progresa kodu? CDMA!

   

Kā būtu, ja gluži tāpat kā parlamentu varētu ievēlēt arī vispopulārākās saziņas tehnoloģijas

 

Kā būtu, ja gluži tāpat kā parlamentu varētu ievēlēt arī vispopulārākās saziņas tehnoloģijas? Diez, kuru tehnoloģiju partijas veidotu valdību un kuras strādātu opozīcijā? Bet, kamēr Latvijas sabiedrība vēl nav atklājusi savu izvēli, pienācis laiks tuvāk iepazīties ar kādu no perspektīvākajām bezvadu tehnoloģijām – CDMA. Kā mainījušies priekšstati par to un kā pēdējo gadu laikā attīstījusies pati tehnoloģija? Par to – Triatel tehniskais direktors Viktors TOPORS un mārketinga direktors Raimonds PEĻŅA.  

 

Drošība – CDMA īpašā pievilcība

CDMA (Code Division Multiple Access) tehnoloģijas radīšanas sākotnējais mērķis bija drošas un neatšifrējamas kodētas informācijas pārraide militāriem nolūkiem. Šis princips darbojas vēl šobaltdien: iespēja noklausīties sarunas CDMA tīklā faktiski līdzinās nullei (jeb matemātiskā izteiksmē - 264), jo katrai sarunai izstrādāts individuālais kods, kas mainās vairākkārt vienas sarunas laikā. CDMA SIM karti līdz šim nevienam hakerim nav izdevies klonēt. Kā stāsta Raimonds Peļņa, Triatel pat speciāli uzaicinājis dažus spēcīgus hakerus, lai pamēģina to izdarīt. Neizdevās! Gluži vai vajadzētu ieteikt CDMA telefonus tām amatpersonām, kas nevēlas, lai svešām ausīm neparedzētie izteikumi tiktu pārtverti un vēlāk apspriesti publiski…

 

CDMA izplatība pasaulē

CDMA tehnoloģijas pievilcība ir arī liela bezvadu tīkla kapacitāte un lieliskas tās palielināšanas iespējas. CDMA pirmā versija, kuru dēvē par cdmaOne jeb IS-95, ir bezvadu sistēma, kuras bāze ir standarts TIA/EIA IS-95 CDMA. Šī tehnoloģija atbilda 2G mobilajai paaudzei, un tajā ietilpa divas versijas – IS-95A un IS-95B.

Īstu revolūciju bezvadu pasaulē radīja uz CDMA 2000. gada standarta IMT-2000 bāzētā tehnoloģijas modernizācija, kuru tā arī nosauca – par CDMA2000. Šajā trešās paaudzes CDMA bezvadu tehnoloģiju saimē ietilpst CDMA2000 1X, CDMA2000 1xEV un CDMA 2000 EV-DO, kas darbojas 1,25 MHz frekvenču joslā, kā arī MC3X, kas darbojas atšķirīgā – 5 MHz frekvenču joslā. CDMA2000 1X bija pasaulē pirmā 3G tehnoloģija, kura ASV, Dienvidkorejā un dažās citās valstīs sāka darboties komercrežīmā jau 2000. gada oktobrī, kad Eiropā vēl nebija izsolītas pat pirmās UMTS licences. 2003. gadā CDMA jau bija ieviesuši 90 operatori 45 valstīs – galvenokārt Ziemeļamerikas, Dienvidamerikas, Dienvidaustrumāzijas un Austrumeiropas (Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Polijā, Rumānijā u. c.) reģionos.

Šobrīd jau 169 operatori pasaulē piedāvā uz CDMA bāzētus pakalpojumus. Tagad CDMA tīkls komercrežīmā darbojas arī Čehijā, Portugālē, Spānijā, Skandināvijas valstīs (Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā) un, protams, Latvijā. Igaunijā plānots izsolīt CDMA licenci nākamā gada sākumā, arī Lietuvai ir līdzīgi plāni. Tas liecina, ka atsevišķās CDMA saliņas arī Eiropā kļūst aizvien plašākas, līdz ar to arī iespējas sazināties un slēgt viesabonēšanas līgumus – lielākas.

Tas, protams, nenozīmē, ka abām 3G tehnoloģijām – CDMA un UMTS – būtu jācīnās par klientiem: katrai no tām ir savas priekšrocības, un tās pavisam mierīgi var pastāvēt līdzās vai, precīzāk, pastāvēt tur, kur otras darbība nesniedzas vai nav komerciāli izdevīga. Šoreiz iepazīsimies tuvāk ar CDMA priekšrocībām.

 

Triatel CDMA spēles laukumā

2004. gada aprīlī, kad pasaulē jau bija sākusies CDMA nākamās pakāpes - EV-DO (Evolution Data Optimized) sistēmas - testēšana, Triatel vadība izlēma: ir laiks likt kārtis galdā un parādīt arī Latvijas klientiem, ko šī tehnoloģija spēj. Jo tieši tā ir šīs bezvadu tehnoloģijas lielākā priekšrocība – spēja attīstīties arī nākotnē un apziņa, ka pēc pāris gadiem negaida strupceļš.

Tas ir svarīgi gan operatoriem, kuri jau iepriekš var plānot tīkla un pakalpojumu attīstības stratēģiju, gan klientiem, kuri var būt pārliecināti, ka nav velti pirkuši (vai nomājuši) tieši CDMA tīklā izmantojamos modemus un tālruņus un nav velti cerējuši uz ātriem un kvalitatīviem bezvadu sakariem. Kādas ir tās iespējas un pakalpojumi, ko nodrošina tieši Triatel?

 

Vai CDMA pieejams ārpus Rīgas?

R. Peļņa: - Līdz gada beigām paredzēts noklāt ar CDMA tīklu visas pilsētas, ne tikai rajonu centrus. Un pat prāvākus ciematus, kuros ir vismaz 1000 iedzīvotāju. Mazajos ciematos, mežos un viensētās šogad vēl neplānojam uzstādīt CDMA bāzes stacijas. Tomēr, ja kaut kur meža biezoknī mīt kāds ekonomiski aktīvs svaiga gaisa un brīvas dzīves cienītājs, ir iespējams izstrādāt individuālo komunikāciju un interneta piekļuves risinājumu par saprātīgām cenām. Starp citu, tieši šādi ekonomiski aktīvi, mobili brīvmākslinieki (konsultanti, aģenti, dizaineri, mākleri, žurnālisti u. c.) ir ļoti iecienījuši mūsu interneta pakalpojumus un tīkla iespējas. Otra liela klientu grupa ir tie, kuriem citi interneta un sakaru veidi nav pieejami. Spilgts piemērs ir Ērgļu apkaime, kur lielo plašumu un kalnainā reljefa dēļ citi pakalpojumu sniedzēji ar citām tehnoloģijām ir bezspēcīgi, bet mums ar CDMA lieliskajām iespējām risinājums jau ir izstrādāts un līdz gada beigām arī Gaiziņkalna apkaimē būs sakari un internets.

V. Topors: - Jā, viena no CDMA tehnoloģijas priekšrocībām ir salīdzinoši liels bāzes staciju darbības rādiuss – 15-25 kilometri – atkarībā no vides un reljefa. Tas nozīmē, ka tīklu var uzbūvēt krietni ātrāk un tam nepieciešamas daudz mazākas izmaksas nekā UMTS, tā kā ieguvēji ir arī klienti. Labprāt būvējam tīklu un sniedzam pakalpojumus mazpilsētu un lauku pagastu iedzīvotājiem, īpaši tādēļ, ka ar nelielu abonentu blīvumu CDMA tīkls darbojas efektīvāk, dodot arī iespēju lietotājam iegūt lielāku datu pārraides ātrumu. Kā jau katras tehnoloģijas bāzes stacijām, arī šīm ir noteikti abonentu tilpuma ierobežojumi, tāpēc vietās, kur abonentu ir vairāk, nekā pieļauj pakalpojuma kvalitātes un datu pārraides ātruma prasības, uzstādām papildu bāzes stacijas lielākās datu plūsmas sektorā. Šo iemeslu dēļ Triatel pakalpojumi patiesi ir paredzēti vienkāršajai tautai. Līdz gada beigām plānojam 95 procentus tīkla pārklājumu, bet pakalpojumi šogad būs pieejami 85-90 procentiem Latvijas iedzīvotāju.

R. Peļņa: - Sakarā ar CDMA tīkla darbības īpatnībām nereti uzstādām torni ar bāzes stacijām Rīgā, ārpus centra (piemēram, uz mūsu biroja ēkas jumta) un ar to noklājam teritoriju 15 km rādiusā, t. sk. arī Upesciemu un citas Rīgas rajona teritorijas, kur, lai arī cik paradoksāli tas liktos, šī nereti ir vienīgā iespēja pieslēgt internetu. Pat Mārupē joprojām nav iespējas saņemt kabeļinterneta pieslēgumu, jo pārsvarā tur ir privātmājas.

 

Ko iegūst Triatel klients?

R. Peļņa: - Jāteic skaidri un gaiši – zelta kalnus ne, bet kvalitatīvu un ātru internetu gan. Protams, arī fiksētos un/vai mobilos telefona sakarus (atkarībā no tā, kādu galiekārtu klients ir izvēlējies). CDMA tālruņus un modemus klients var pirkt uzreiz vai ņemt uz nomaksu. Turklāt, pērkot trešās paaudzes CDMA mobilo tālruni Ubiquam U-105 (ar telefona un modema funkcijām), piedāvājam lieliskas atlaides, un klientam jāmaksā tikai Ls 80, t. i., mazāk nekā puse no reālās vērtības. Drīzumā būs plašāk pieejams arī patlaban vienīgais EV-DO telefons ar iebūvētu modemu Ubiquam U-300. Protams, klienti var iegādāties CDMA tālruņus arī citās valstīs, tomēr iesakām to labāk darīt mūsu uzņēmumā, jo tālruņi pirms nonākšanas klientu rokās tiek rūpīgi testēti, tie ir droši lietojami mūsu tīklā, turklāt mēs arī uzņemamies atbildību par to kvalitāti.

Jāteic, ka aizvien vairāk ražotāju pievēršas CDMA tālruņu izlaidei, un to klāsts kļūst aizvien daudzveidīgāks. Ražošanu sākusi arī Nokia, bet pašreizējie modeļi nav paredzēti Latvijā izmantotajai frekvenču joslai, tāpēc šobrīd tie nav pieejami. Toties drīzumā Latvijas tirgū parādīsies LG telefoni.

V. Topors: - Potenciālos Triatel klientus noteikti interesē mūsu piedāvātie datu pārraides ātrumi. Šobrīd visā tīklā piedāvājam ātrumu 1 Mbit/s (2,4 Mbit/s – uz sektoru). Protams, ātrums konkrētā galalietotāja datorā ir atkarīgs no aktīvo lietotāju skaita attiecīgajā brīdī. Bet, lai nebēdā tie, kuriem tas tomēr šķiet par lēnu. Esam jau sākuši nākamās CDMA versijas – EV-DO Rev.A (Revision A) - testēšanu un plānojam to ieviest komercrežīmā nākamā gada sākumā. Rev.A lejupielādes ātrums ir 3,2 Mbit/s, bet augšupielādē - 1,8 Mbit/s. Nākamgad plānojam arī EV-DO Rev.B testus, kur parādās fantastisks ātrums - līdz 72 Mbit/s. To jau apliecinājuši ASV uzņēmuma Verizon testi. Tiesa, līdz galalietotājam nonāks nedaudz mazāks ātrums – līdz 50 - 60 Mbit/s (ceļā pazūd ~ 10 %), bet tas tik un tā ir vairāk nekā jebkurā citā tīklā. Šobrīd elektronisko sakaru tirgū nav cita līdzīga piedāvājuma.

 

Lodziņš uz nākotni

Protams, tas nenozīmē, ka šīs CDMA jaunās versijas nomainīs cita citu visā tīklā un uzreiz. Kā jau tas biznesā pieņemts, lielāki piekļuves ātrumi vispirms tiks piegādāti tur, kur būs lielāks pieprasījums. Tā kā acīmredzot visas šeit minētās CDMA versijas draudzīgi pastāvēs cita citai līdzās. Pamattīkls arī turpmāk būs uzbūvēts pēc CDMA2000 1X standarta, šobrīd aptuveni 30 procenti tīkla ir pieejami EV-DO risinājumi, turklāt ne tikai Rīgā, bet visā Rīgas apkārtnē, Jūrmalā, Siguldā, Ogrē, Salaspilī, Aizkrauklē, Valmierā, Jelgavā, Kuldīgā un citur – visās pilsētās, kuras par to interesējušās.

Bet nākamgad - tad jau redzēs. Nav ko skriet notikumiem pa priekšu. Vēl jāpadomā par jauniem, pievilcīgiem pakalpojumiem (plānots piedāvāt arī mobilo televīziju) un par starptautisko CDMA konferenci, kura oktobra sākumā notiks Rīgā. Gluži it kā konferences dalībnieki gribētu vēlreiz pārliecināties, kā darbojas CDMA datu pārraide un internets Rīgā. Konferenci rīko Lucent, Huawei un visu šo lielisko tehnoloģiju izstrādātājs – firma Qualcomm. Latvijas puse nodrošinās konferences tehnisko atbalstu. Tā notiks Radisson SAS, kur pastāvīgi darbojas Triatel CDMA tīkls.

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001