Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Elektroniskā periodikas bibliotēka: Lursoft IT modelis

   

Bibliotēku projekts – starptautiskā konference

 

Līdz ar straujo informācijas tehnoloģiju attīstību digitālā laikmeta sabiedrības ēdienkartes pirmajā vietā izvirzās elektroniskās informācijas produkti. Aizvien plašāka, aizvien precīzāka, aizvien vieglāk atrodama informācija. Tieši tāpēc visā pasaulē ļoti pieprasīti ir gan saišu portāli, gan visdažādākie reģistri, gan citas lielas datu krātuves, kur visa svarīgākā informācija par tēmu apkopota vienuviet. Internetā pieejama arī Lursoft IT elektroniskā periodikas bibliotēka, kura iespaido ne tikai ar apjomu (gandrīz trīs miljoni publikāciju), bet arī ar jaunu pieeju – aizsargāt rakstu izdevēju un autoru autortiesības.

Tieši šo kopīgi ar Lursoft IT  izstrādāto digitālās bibliotēkas projektu Latvijas modelis aktuālas periodikas satura izplatīšanā nesen Seulā, Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas IFLA gadskārtējā kongresā, prezentēja Nacionālās bibliotēkas darbinieces. Līdz šim bija īpatnēja situācija, ka lasītājs internetā varēja iegūt informāciju „par brīvu”, bet īstenībā – uz autoru rēķina. Lursoft IT izstrādājis vienu no pirmajiem digitālās publikāciju bibliotēkas modeļiem pasaulē, kur ņemtas vērā ne vien informācijas saņēmēju vēlmes, bet arī informācijas autoru tiesības saņemt autoratlīdzību par publikācijām. Tas tiek nodrošināts elektroniski.

Latvija ir pioniere šajā jomā, jo mums atšķirībā no citām valstīm ir izdevies izveidot šādu centralizētu resursu uz privāto līdzekļu pamata, un vienlaikus valsts iegūst pieeju šim resursam centralizēti. Tālākais ir atkarīgs no valsts budžeta iespējām: vai tiks rasta iespēja, piemēram, studentiem un zinātniekiem kompensēt maksu par publikāciju lasīšanu, kā tas ir daudzās citās valstīs

 

Datubāze aug naktīs

Lursoft IT veido šo elektronisko bibliotēku jeb publikāciju arhīvu jau vairāk kā 10 gadus. Tajā apkopoti raksti no vairāk kā 40 periodiskajiem izdevumiem, arī ārpus Latvijas. Tos var atrast pēc autora vārda, raksta nosaukuma, izdevuma, atslēgas vārda vai citiem kritērijiem. Šī bibliotēka ļauj pilnībā ievērot katras atsevišķas publikācijas autortiesības. Turklāt tādi preses izdevumi kā, piemēram, Diena, kuras portāls diena.lv ar XML protokola palīdzību ir savienots ar Lursoft IT centrālo bibliotēku, var sekot, kuras publikācijas tiek vairāk lasītas, par ko interesējas lasītāji.

Sākot ar 2005. gadu par šo projektu ieinteresējās arī Kultūras informācijas sistēmas, un konkursa rezultātā ir izveidots sistēmas paplašinājums. Tas ļauj no publikāciju bibliotēkas, kas atrodas Lursoft datubāzē, izdalīt sadaļu, kas ir nepieciešama publikācijas, autora,  izdevuma u.c. datu identifikācijai. Atbilstoši starptautiskiem nolīgumiem tā tiek ievietota bibliotēku analītikas datubāzēs. Līdz 2005. gadam Latvijā šo darbu darīja ar rokām – vairāki desmiti darbinieku rakstīja publikāciju anotācijas. Lursoft IT  uzvarēja konkursā par elektroniskā publikāciju metadatu arhīva izveidi Nacionālajai bibliotēkai un pērn sāka to ieviest.

- Katru nakti dodam anotācijas par vairākiem tūkstošiem Latvijā izdoto publikāciju, - stāsta Ainars Brūvelis. - Cilvēki, kas strādā Nacionālajā bibliotēkā, tagad var nodarboties ar publikāciju analīzi un klasifikāciju.

Nākotnē paredzams, ka šo Analītisko datu bāzi varēs izmantot lietotāji no visām- vairāk nekā 680 bibliotēkām tikai Latvijā, un tajā sameklējuši nepieciešamās publikācijas, varēs pieslēgties Lursoft IT laikrakstu bibliotēkai un iegūt nepieciešamo publikāciju atbilstoši autora noteiktajam.

 

Bibliotēku iespējams izmantot arī autonomi, bez Analītiskās sistēmas izmantošanas,- bet šajā gadījumā nebūs iespējams meklēt, piemēram, pēc bibliotēku vidē plaši izmantotā UDK klasifikatora. Šādā veidā bibliotēku izmanto desmitiem tūkstošu lietotāju, ta skaitā vairākas, arī ASV bibliotēkas ir noslēgušas līgumus ar Lursoft IT.

 

Lursoft IT bibliotēkā nav īpašu valodu ierobežojumu, bet šobrīd publikācijas pārsvarā ir latviešu, angļu un krievu valodā.

 

Periodikas bibliotēkas priekšrocības varēsiet izbaudīt paši, ja ienāksiet www.lursoft.lv/

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001