Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Lielāka veiktspēja, samazināts enerģijas patēriņš, uzlabota drošība – jauno serveru ikdiena

   

Lielāka veiktspēja, samazināts enerģijas patēriņš, uzlabota drošība –

 

Laikā, kad tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, izvēloties piemērotākos serveru, darbastaciju, datoru komplektācijas un programmatūras risinājumus, ir jāizvērtē jaunākais industrijā, jo tieši pēdējo paaudžu IT produktu pamatkomponenšu un platformu izstrādē, ražotāji pievērš īpašu uzmanību iekārtu veiktspējas palielināšanai, vienlaicīgi nodrošinot būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu.

 

Tiem uzņēmumiem, kuri vēlas papildināt savu serveru saimniecību, noteikti ir svarīga

dažādu paaudžu datortehnikas savietojamība. Arī šajā ziņā jaunākie produkti ir draudzīgāki, un to savietojamības iespējas darbībai vienotā sistēmā ar vecākām iekārtām un programmatūru, kombinējot vairāku ražotāju iekārtas, ir uzlabotas, tādējādi jauno serveru dēļ nebūs jānomaina visas sistēmā ietilpstošās iekārtas. Papildus nosauktajiem uzlabojumiem, būtiski ir arī citi jaunāko paaudžu IT produktu komponenšu aspekti, tostarp augstāka datu saglabāšanas drošība.

Viena no būtiskajām servera komponentēm ir procesors, un ar to bieži vien tiek uzsākta servera komplektācijas izvēle. Lai jūs varētu daudzpusīgāk izprast jaunākās paaudzes serveriem paredzēto procesoru tehnoloģiju attīstības sasniegtos uzlabojumus un priekšrocības, iepazīstināsim jūs ar pēdējiem sasniegumiem procesoru izstrādē.

Kā zināms, 90 % no pasaules sākuma un vidējā līmeņa serveriem tiek komplektēti ar Intel procesoriem. Pārējos 10% serveru tiek izmantoti AMD, Sun microsystems, IBM un citu ražotāju procesori. Ņemot vērā šo tirgus sadalījumu un faktu, ka Latvijā lielai daļai klientu ir nepieciešami tieši sākuma un vidēja līmeņa serveri, pievērsīsimies Intel, pasaulē vadošajam mikroshēmu ražotājam, tā jaunākās paaudzes serveru procesoriem un to īpašībām, kas palīdzēs izvērtēt, kurš no jaunajiem procesoriem būtu piemērotākais jūsu pārstāvētā vai jūsu interešu lokā esošā uzņēmuma serveru komplektācijā.

 

Woodcrest – līdera pozīcijas

Šā gada jūnija beigās Intel korporācija laida klajā divu kodolu Intel® Xeon® 5100 sērijas procesorus, pirms tam zināmus ar segvārdu Woodcrest. Šie procesori paredzēti augstas ražības serveriem, darbastacijām, komunikāciju, datu glabāšanas, apstrādes un ar to saistīto segmentu apkalpošanas iekārtām.

Šo procesoru uzbūvē ir izmantota jauna Intel® Core™ mikroaritektūra, kas nodrošina Intel® Xeon® 5100. sērijas procesoriem līdera pozīcijas serveru (kas bāzēti uz divu kodolu x86 arhitektūru) veiktspējā, enerģijas patēriņa efektivitātē un vērtībā, ko tie rada ekspluatācijā izmantotajā darbības segmentā.

Salīdzinājumā ar iepriekšējās paaudzes Intel serveru produktiem, Dual-Core Intel Xeon procesoru 5100. sērija nodrošina līdz pat 135 procentiem2 augstāku veiktspēju un līdz 40% mazāku enerģijas patēriņu3. 5100. sērijas procesori serveriem izceļas arī ar nozarē konkurētspējīgiem rezultātiem daudzu aplikāciju  izmantošanas procesā un industrijas veiktspējas testu radītājos.

 

Risinājums lielākai veiktspējai, nepalielinot serveru telpu

Jaunie divu kodolu Intel® Xeon® 5100. sērijas procesori ir sengaidīts risinājums un atvieglojums tiem uzņēmumiem un IT menedžeriem, kam nepieciešams panākt datortehnikas darbības veiktspējas palielinājumu esošo datu centru platībā, turklāt vienlaicīgi iegūstot samazinātas tehnikas apkalpošanas un uzturēšanas izmaksas. Attīstot enerģijas efektivitātes filozofiju, kas pirmo reizi tika realizēta klēpjdatoram paredzētajā Intel® Pentium® M procesorā, jaunie uz Dual-Core Intel Xeon 5100. sērijas procesoriem būvētie serveri nodrošina būtiski palielinātus resursus tiem datu centriem, kuriem ir ierobežota telpa veiktspējas palielināšanai, paaugstinot datorsistēmu blīvumu esošajā platībā, vienlaicīgi samazinot nepieciešamo enerģijas nodrošinājuma jaudu un sistēmu dzesēšanas prasības. 5100. sērijas procesoriem, salīdzinājumā ar serveriem, kuros bija izmantoti Intel Xeon viena kodola procesori, ir līdz trīs reizēm lielāka veiktspēja un tie vairāk nekā trīs reizes efektīvāk izmanto enerģiju. Tie ir arī patērē mazāk enerģijas daudzu biznesa aplikāciju lietošanas procesā. Turklāt cena attiecībā pret veiktspēju ir ļoti izdevīga.

Augstākminētās 5100. sērijas procesoru īpašības ir ļoti svarīgas, jo globālās tendences liecina, ka enerģijas patēriņa izmaksas aug un līdz ar to arī tehnikas veiktspējas palielināšanas un sistēmu dzesēšanas izmaksas. Pašlaik liela blīvuma statnes un asmens serveri palīdz samazināt telpu, tīklu uzturēšanas, kabeļu izvietošanas un vadības izmaksas, kā arī kopējo enerģijas patēriņu. Tomēr tie paaugstina enerģijas patēriņa intensitāti līdz līmenim, kas var pārsniegt daudzu telpu izmantošanas iespēju robežas. Tā kā nepieciešams arvien palielināt veiktspēju un padarīt efektīvākas dzesēšanas sistēmas, arvien biežāk rodas situācijas, ka serveru saimniecībām atvēlētās telpas pārsniedz savu ietilpību ātrāk nekā gaidīts, liekot uzņēmumiem izšķirties par dārgiem uzlabojumiem vai jaunām konstrukcijām. Tāpēc papildus enerģijas patēriņa samazināšanas tehnoloģijām, kas ir saistītas ar veiktspēju un dzesēšanas iespēju attīstību, nepieciešama pārdomāta IT stratēģija enerģijas izmantošanas optimizācijai visā datu apstrādes centrā.

 

Savietojams ar Benslija platformu

5100. sērijas procesori ir balstīti uz pasaulē vadošo 65 nanometru ražošanas procesu, kas turpina samazināt tranzistoru izmērus un enerģijas patēriņu, tajā pašā laikā palielinot to darbības ātrumu. Jaunie procesori izstrādāti tā, lai tie būtu savietojami sistēmā ar citām komponentēm kā daļa no tā saucamās Benslija platformas (Bensley Platform)  un tāpēc tie ir izmantojami daudzos serveru produktu segmentos. Benslija platforma tā lietotājam nodrošina jaunākās serveru tehnoloģijas, tajā skaitā ātrāku un uzticamāku atmiņas tehnoloģiju FB-DIMMs, kā arī Intel Virtualizācijas tehnoloģiju (Intel® Virtualization Technology (Intel® VT)), Intel Aktīvo servera menedžeri (Intel® Active Server Manager (Intel® AMT)) un Intel® I/O Acceleration Technology (Intel® I/OAT). Sistēmas līmenī Benslija sistēma demonstrē neapstrīdamas līdera pozīcijas veiktspējas energoefektivitātē.

FB-DIMMs veida atmiņas ir pieejama visā pasaulē no visiem vadošajiem atmiņu ražotājiem un to cena ir konkurētspējīga kontekstā ar salīdzināmām reģistrētajām DIMMs veida atmiņu cenām. Intel un atmiņu ražotāju industrija vairāku programmu ietvaros sadarbojas, lai paātrinātu šīs būtiskās tehnoloģijas ieviešanu un pieņemšanu visā pasaulē.

Intel 5100. sērijā procesori tiks ražoti ar ātruma frekvenci līdz 3 Ghz,  ātrāku 1333 Mhz iekšējo kopni un 4Mb izdalīto L2 kešatmiņu. 3Ghz versija būs ar konstrukcijas kliedēto enerģijas jaudu 80 W. Pārējiem modeļiem tā būs 65 W. Zemāku spriegumu versija, kura tiks piedāvāta trešajā kvartālā būs ar kliedēto jaudu 40W.

 

Montecito – dubultota veiktspēja

Intel korporācija ļoti aktīvi darbojas jaunu, arvien veikstspējīgāku procesoru izstrādē. Tikai nepilnu mēnesi pēc Woodcrest procesoru sērijas laišanas tirgū, Intel iepazīstināja visu pasauli ar vēl vienu jaunu procesoru sēriju, kuras segvārds bija Montecito. 18. jūlijā Intel paziņoja, ka klientiem būs pieejami pieci jauni divu kodolu Intel® Itanium® 2 9000. sērijas procesori, kas paredzēti vissarežģītākajiem augstākās klases serveriem un datortehnikas platformām pasaulē. Jauno procesoru veiktspēja ir dubultota un to darbībai vajadzīga mazāks enerģijas daudzums, uzlabojot procesora veiktspēju viena vata patēriņa laikā 2,5 reizes salīdzinājumā ar šīs sērijas procesoriem ar vienu kodolu. Arī šiem procesoriem ir vesela virkne uzlabojumu un jauninājumu līdztekus minētajiem, kurus šajā publikācijā sīkāk neanalizēsim. Interesentiem detalizētāka informācija pieejama pie Intel partneriem Latvijā, tajā skaitā EET RĪGA.

 

Energoefektīva IT stratēģija uzlabo sistēmu veiktspēju

Lai gan energoefektīva procesora veiktspēja un sniegums ir ļoti būtisks servera vērtības noteicējs, tomēr jāatceras, ka tas nav vienīgais rādītājs, kam jāpievērš uzmanība maksimāla energoefektivitātes rezultāta un veiktspējas uzlabojuma panākšanai. Lai to iegūtu, jaunās uz Intel Xeon 5100. sērijas procesoriem balstīto serveru nodrošinātās iespējas ir jāpapildina ar enerģijas patēriņa jomā efektīviem IT risinājumiem, ietverot datu glabāšanu, tīklu infrastruktūru un komunikāciju sistēmas, kā arī enerģijas apgādes un dzesēšanas sistēmas, kas ir elastīgākas, efektīvākas un vairāk sadalītas autonomos, pēc vajadzības maināmos sistēmas vadības un ekspluatācijas moduļos.

IT nepieciešama katras atsevišķās sistēmas utilizācija jeb maksimālās sistēmas izmantošanas lietderības panākšana. Tas nozīmē procesu virtualizāciju, konsolidāciju, kā arī efektīvu darba slodzes vadību un optimizētu programmnodrošinājumu, kas pilnībā izmanto visas jaunās servera iespējas, lai nodrošinātu labāku veiktspēju ar mazāku un enerģiju taupošāku aprēķinu ciklu.

Lai adekvāti novērtētu jaunāko tehnoloģiju nepieciešamību, ieteicams vērsties pie speciālistiem, kas konsultēs un palīdzēs jums izvēlēties piemērotāko servera komplektāciju.

 

 

 

 

Jauno divu kodolu Intel® Xeon® 5100. sērijas procesoru veiktspējas galvenie uzlabojumi:

 

Procesors spēj izpildīt vairāk instrukciju viena takts cikla laikā – katrs kodols vienlaicīgi spēj apstrādāt līdz 4 instrukcijām viena takts cikla laikā salīdzinājumā ar 3 instrukcijām iepriekšējo paaudžu procesoros. Papildus tam daudzu vienkāršu instrukciju pāri tiek sakombinēti vienā instrukcijā, tādējādi vēl papildus uzlabojot datu apstrādes efektivitāti.

 

Ātrāka un efektīvāka piekļuve datiem – efektīvāka atmiņas apakšsistēma un, pateicoties vairākiem kodoliem, optimizēta, paplašināta kešatmiņas arhitektūra būtiski paātrina piekļuvi datiem, tādējādi vairāki kodoli var nodrošināt augstāku produktivitātes līmeni.

 

Ātrāka būtisko pamatinstrukciju izpildīšana – viena takts cikla laikā izpildīto SIMD instrukciju efektivitāte ir dubultojusies un četrkāršojusies peldošā punkta darbību izpilde.

 

Dinamiska veiktspējas vadība – veiktspējas intensitātes piegāde galvenajām procesora apakšsistēmām tiek dinamiski vadīta iekārtas izmantošanas laikā, lai nepārtraukti optimizētu sniegumu ar efektīvu enerģijas patēriņa attiecību, atkarībā no tā, kā mainās darba uzdevumi.

 

Nosauktās īpašības serveriem, kas būvēti uz divu kodolu Intel Xeon 5100. sērijas procesoriem, nodrošina tiem klasē vislabāko veiktspēju un veiktspēju uz viena vata patēriņu, lietojot daudzas aplikācijas un veicot industrijas testus, kā arī patērējot kopumā mazāk enerģijas nekā konkurējoši risinājumi.

 

 

 

Gatis Pabērzs

EET RĪGA valdes priekšsēdētājs

gatis@eet.lv

 

Atsauces

 

 

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001