Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilo telefonu jaunumi izstādē CeBIT 2006

   

Mobilie telefoni pasaulē lielākajā tehnoloģiju gadatirgū CeBIT 2004

 

Martā Vācijas pilsētas Hannoveres izstāžu kompleksā, kurā ietilpst 30 halles, veselu nedēļu risinājās vērienīgs informācijas tehnoloģiju(IT) un telekomunikāciju pasaules forums. Nu jau droši var teikt, ka IT un telekomunikāciju sfēras ir izgājušas no krīzes posma, un analītiķi tām paredz tālāku izaugsmi.

 

Gada galvenais notikums

Rīkotāji uzsver, ka izstāde šogad ir plašāka un spilgtāka nekā citus gadus. Statistika gan rāda, ka dalībnieku un apmeklētāju skaits palicis iepriekšējā gada līmenī. Nevarētu teikt, ka izstāde kļuvusi daudz interesantāka un svaigāka. Regulāram tās apmeklētājam šķiet, ka ar katru gadu tā kļūst mazāk aizraujoša. Ražotāju stendu noformējums un izvietojums gadiem paliek nemainīgs. Jāpiezīmē, ka dažādu šovu, loteriju skaits sarūk un tie atkārtojas. Protams, stendos izstādītie jaunākie produkti ir interesanti, tomēr to parādīšanas veids bieži vien ir tradicionāls. Šogad savdabīgu izņēmumu radīja mazāk pazīstama kompānija VK Mobile, kura sevis reklamēšanai un klientu pievilināšanai piedāvāja visai skaļu mūziku, dejas un kailas, apgleznotas meitenes. Patiesu dzīvīgumu ienesa gaidāmā pasaules futbola čempionāta simbolika un viss, kas saistās ar futbolu.

Mobilo telefonu ražotāji ar katru gadu arvien vairāk izstādi uztver kā telekomunikāciju profesionāļu forumu, kurā var aptaustīt jaunāko un satikties ar sadarbības partneriem, nevis par ekskursantu pievilināšanas vietu. Iespējams, ka tāpēc pirmās trīs izstādes dienas tiek izceltas kā biznesa dienas. Pēdējā laikā telekomunikāciju speciālistu un mobilo operatoru pārstāvju interese pieaugusi par profesionāļu 3GSM kongresu. Tajā ražotāji jau prezentē lielu daļu topošo produktu. Nozares analītiķi prognozē, ka kongresa nozīmīgums tuvākajā laikā noteikti pieaugs, taču Vācijas lielais CeBIT gadatirgus joprojām paliks galvenais gada notikums mobilajā sfērā.

Galvenie notikumi mobilo telefonu nozarē norisinās 26. paviljonā, kurā, protams, izvietojušies lielie un pazīstamākie vārdi: Nokia, Samsung, SonyEricsson, Benq-Siemens, LG, Sagem u. c. Tiem izstādē noteikti jāpiedalās un jāatgādina par sevi ikvienam, jāparāda galvenajiem konkurentiem savi jaunumi, kā arī jāapliecina pārākums. Diemžēl šogad Motorola stendā galvenokārt tika izstādītas rācijas, mobilajiem telefoniem atvēlot nelielu slēgtu vitrīnu. Daži no tādiem mazāk pazīstamiem ražotājiem kā Pantech un Grundig noturējušies prestižajā 26. hallē. Grundig stends kļuvis pat lielāks un interesantāks, tiem šogad pievienojušies VK Mobile, Xcute Mobile, Eten, Dnet u. c.

Kopumā jau vairākus gadus manāmi palielinās dalībnieku skaits no Āzijas (Korejas, Japānas un pēdējā laikā straujāk no Ķīnas), turpretī Eiropas uzņēmumu daļa sarūk. Jūtams, ka mobilos telefonus un ar tiem saistītos produktus piedāvā arvien vairāk jaunu, mazākpazīstamu un nezināmu firmu un gandrīz visas ir no Āzijas reģiona valstīm. Šo ražotāju tālruņi nenoliedzami ir visai interesanti, to forma, krāsa un citi dizaina risinājumi ir pievilcīgi un, iespējams, pat veiksmīgi, tomēr tiem būs grūti konkurēt ar lielo un pazīstamo koncernu ražojumiem. Daži no reto kompāniju tālruņiem tiešām bija visai atšķirīgi un vienreizēji, taču vairums tik ļoti līdzinājās lielo un slaveno zīmolu modeļiem, bieži vien tos atšķīra tikai korpusā redzamais ražotāja logotips un stenda nosaukums. Nevar nepieminēt acīmredzamu tendenci, ka arī lielie ražotāji un tirgus līderi cits no cita mēģina iegūt informāciju un mācīties, tāpēc ražojumi ir pat ļoti līdzīgi konkurenta piedāvātajiem.

Diemžēl lielāko daļu no stendos redzētā šajā rakstā nav iespējams ietvert, tādēļ pievērsīsimies vadošo un pie mums populārāko ražotāju stendiem.

 

NOKIA jaunumi

Somu kompānijas un pasaules līdera Nokia stends šogad izskatījās vēl lielāks un plašāks, un apmeklētāji tajā jutās ērti. Baltais stends nosacīti bija sadalīts divās daļās: aksesuāri un telefoni. Aplūkojamo produktu klāsts bija visai plašs. Parādīti tika autotelefoni 810 un 616, dažādi aksesuāri, Bluetooth austiņas, lādētāji. Nokia izstādīja jau pieejamos un populāros L`Amour sērijas tālruņus: 7360, 7370, 7380, N sērijas: N70, N90, N80, N91, kā arī zināmos 8800, 6103, 6270, 6280, 3250. Daži modeļi jau tika prezentēti agrāk 3GSM kongresā Barselonā. Vairāki jaunumi žurnāla iznākšanas laikā Latvijā jau varētu būt pieejemi - Nokia E60, 6125, 6131. Tāpēc īsumā par vēlāk gaidāmajiem modeļiem – N71, E61, E70, 6233, 6136, 6070 un N92. Jāpiezīmē, ka Nokia kā jau katru gadu pārsvarā izstāda jau zināmos modeļus, jaunākie parasti pakāpeniski tiek prezentēti visa gada laikā.

Nokia N71 ir 3G atlokāmais tālrunis ar integrētu 2 Mpix kameru (zibspuldzi un 20x ciparu palielinājumu). Telefonam ir liels iekšējais 262 144 krāsu displejs, mūzikas atskaņotājs. Nokia šogad izveidojusi jaunu biznesa līniju un apzīmējusi to ar burtu E. Nokia E61 ir 3G Symbian S60 sērijas viedtālrunis ar pilno klaviatūru, kas atvieglo ziņojumu rakstīšanu, tā forma nemaz neatgādina mobilo tālruni. Lielais ekrāns spēj atainot 16 miljonus krāsu. Telefonā ir WLAN, 75 MB iekšējā atmiņa, bet nav paredzēta atmiņas karte un kamera.

Modelis E70 vizuāli atgādina jau pazīstamos atlokāmos viedtālruņus 6820 un 6822 ar paplašināto klaviatūru abās displeja malās. Tam ir WLAN, 2 Mpix kamera, 75 MB iekšējā atmiņa, papildus iespējama miniSD atmiņas karte.

Ilgi gaidītais flagmanis Nokia 6233, kuru ražotāji solīja gada sākumā un uz kuru lika lielas cerības, parādīsies tikai vasaras beigās. Pusgads šobrīd ir ilgs laiks, iespējams, konkurenti jau būs tirgū parādījuši ko līdzīgu. Atturīgajā 3G telefonā ir 2 Mpix kamera, 262 144 krāsu displejs, FM radio, MP3 atskaņotājs, 3D stereo skaļruņi, Bluetooth un e-pasta funkcija.

Atlokāmais Nokia 6136 īpaši izceļams ar to, ka ir pirmais savā klasē ar 16 miljonu krāsu displeju. Šī iekšējā TFT tehnoloģijas ekrāna izšķirtspēja QVGA, ārējā 262 000 krāsu – 128 x 160 pikseļi. Tālrunim ir savdabīga forma, tā vāciņš ir mazāks un īsāks par apakšējo daļu, vāciņu var atvērt, nospiežot pogu korpusa sānos. Telefonā ir 1,3 Mpix kamera ar 8x ciparu palielinājumu, WLAN, 32 MB iekšējā atmiņa, UMA tehnoloģijas atbalsts.

Nokia 6070 ir populārā modeļa 6030 turpinājums. Jaunums ir visai vienkāršs: ar lieliem taustiņiem, 65 000 krāsu 128 x 160 pikseļu izšķirtspējas ekrānu, EDGE atbalstu, VGA kameru un FM radio. Nokia N92 nav klasisks 3G telefons, drīzāk multimediju, bet ierīce tiešo TV pārraižu aplūkošanai, izmantojot DVB-H standartu. Tā ir atlokāma dažādos veidos, tai ir 2 Mpix kamera, liels QVGA 16 miljonu krāsu un 320 x 240 pikseļu ekrāns, WLAN un Bluetooth atbalsts. Papildus telefoniem un mobilo aksesuāriem Nokia interesentiem piedāvāja dažādus interesantus risinājumus un izklaides iespējas.

Īpašs Yahoo portāls Nokia telefonu lietotājiem. Kombinējot mobilo portālu Yahoo Go! un Nokia tālruni, lietotājs šajā lapā var izmantot kalendāros datus, e-pastu, piezīmju grāmatu. No jaunākajiem tālruņiem šo iespēju uztur modeļi 6681, 6680 un N70.

Nokia Lifeblog 2.0. Jauna programmatūras versija, kas paredzēta N sērijas tālruņiem un dod iespēju veidot pilnu multimediju interneta dienasgrāmatu jeb blogus. Programma ielādē no mobilā īsziņu arhīvus, fotoattēlus un videoklipus. Ja neesat pie datora, Lifeblog atvieglo telefona lietotājam nepieciešamās informācijas nosūtīšanu uzreiz caur mobilo telefonu.

Press to Print stends. Izmantojot jauno modeli N92 un HP Photosmart printeri, uzņemtos fotoattēlus turpat izdrukāja un pasniedza apmeklētājiem. S60 Series stendā interesentiem ar jauno pilnās klaviatūras modeli E61 demonstrēja ērtās navigācijas priekšrocības. Xpress Music stends. Izmantojot nelielus JBL skaļruņus un telefonu Nokia 3250, iespējams klausīties mūziku birojā vai ceļojumā.

Šogad atšķirībā no iepriekšējiem gadiem blakus 26. hallei nebija atrodama CLUB Nokia Launge atpūtas ēka Nokia kluba biedriem, tās vietā izveidotas speciālas biznesa telpas Nokia viesiem. Parastajā vietā atradās Nokia Customer Care Contact Center, kurā speciālisti sniedza Nokia telefonu lietotājiem konsultācijas, palīdzību un nelielu mobilo apkopi. Nokia Automotive stendā interesenti varēja apskatīt vairākus jaunākos automašīnu modeļus ar NOKIA numuru zīmēm. Jau pirms izstādes Nokia paziņoja, ka izveidota jauna komanda ar vienotu dizaina organizāciju. Tās kompetencē būs pilns produktu izstrādes un ieviešanas cikls. Kompānija cer, ka jauninājumi palīdzēs veiksmīgāk izveidot un realizēt inovatīvus produktus un saglabāt līderpozīcijas tirgū.

 

Plašais SAMSUNG stends

Korejas uzņēmums kārtējo gadu ikvienu apmeklētāju pārsteidz ar stendā redzamo jaunumu daudzumu un šokē ar neredzētiem produktiem. Jauno mobilo telefonu modeļu klāsts ir visai iespaidīgs, tos pat grūti saskaitīt. Izstādīti gan Eiropas, gan Āzijas tirgum paredzētie. Diemžēl visus jaunumus šajā rakstā apskatīt nav iespējams, tādēļ uzmanība pievērsta interesantākajam un mūsu tirgum paredzētajam.

10 Megapixel vitrīna! Visiespaidīgākais jaunums ir Āzijas modelis SCH-B600 ar pasaulē pirmo mobilajā telefonā integrēto 10 megapikseļu (Mpix) kameru. Jāpiezīmē, ka kamerai ir 3 x optiskais palielinājums un LED autofokuss. Dizains ir specifisks, jo priekšpuse veidota kā tālrunis, aizmugure līdzinās īstam fotoaparātam. Samsung jau agrāk prezentējis pirmo 5 Mpix tālruni SCH-S250 un 7 Mpix modeli SCH-V770.

7 & 8 Megapixel stendi. Izstādīti jau zināmais modelis 7 Mpix V770 un 8 megapikseļu SPH-V8200. Eiropas standartam paredzētais modelis SGH-Z710 tika rādīts stendā 3 Megapixel.

Multimedia Music stendā izstādīti vairāki mūzikas telefoni: SGH-i750, SGH-i300x ar 4 GB atmiņu. Modelis SGH-i310 ir Windows Mobile 5.0 OS viedtālrunis ar 8 GB cieto disku (HDD), kurā ietilpst aptuveni 2000 dziesmu, stereo skaņu, 2 Mpix kamera un TV izeja. S-DMB vitrīnā lepni zaigojas vārdi World`s slimmest Satellite DMB phone- SCH-B340, kurš paredzēts mobilajai TV Āzijas tirgum. T-DMB stendā tika piedāvāts aplūkot Eiropas standarta mobilās ciparu TV modeli SGH-P900 ar grozāmu ekrānu. Tas speciāli tiks piedāvāts pirms pasaules kausa izcīņas futbolā.

DVB-H Mobile TV stends. Izstādīts modelis Eiropai SGH-P910 ar Landscape wiew iespēju. Tas nozīmē, ka, skatoties TV pārraidi parastajā režīmā, attēls ir mazs, bet, pagriežot ekrānu horizontāli, attēls ir pietiekoši liels un baudāms.

Slimmest HSDPA Phone stends. HSDPA tehnoloģijas Eiropas tirgum paredzētais SGH-Z560 ir ļoti plāns - tikai 16 mm. Telefonam ir TFT 262000 krāsu ekrāns, 2 Mpix un VGA kamera, uz vāciņa Touch sensitive taustiņi mūzikas apstrādei. Stylish Business stends. Tika izstādīta lielākā daļa no visiem tālruņiem. Biznesa SGH-D870 ir pasaulē plānākais mobilais ar slider mehānismu, tikai 13 mm, tajā ir 3,13 Mpix kamera, TV izeja un 80 MB atmiņa + microSD. Tālrunī integrēta interesanta funkcija - vizītkaršu skeneris. SGH-D300 ir atlokāmais ar lielu eņģi, kas sadalīta uz pusēm, tam ir vertikāli novietota QWERTY klaviatūra ar krāsainiem taustiņiem. Atlokāmajam SGH-Z520 ir TFT 262 000 krāsu ekrāns, 2 Mpix un VGA kamera, uz vāciņa pogas mūzikas apstrādei un stereo skaļruņi. SGH-Z400 uz atbīdāmā vāka iestrādāti burti UMTS, tam ir 2 Mpix un VGA kamera, Document Viewer - dokumentu pārlūkotājs. Atlokāmajam Symbian OS modelim SGH-Z600 ir 2 Mpix un VGA kamera, Document Viewer, 3D sound un stereo skaļruņi, 70 MB atmiņa + microSD.

Fashion gelerija. Izstādīti vairāki jau zināmie modeļi un daudz jaunumu. SGH-P300 saņēmis RedDot Award atzinību par dizainu. Tas vairāk atgādina kalkulatoru, jo ir ļoti plāns un taisnstūrains. Patērētājiem līdzīgi kā kalkulatori tiks piedāvāts vāciņos. SGH-E780 ir plāns, atlokāms, ar izsmalcinātu skaņu un Digital Power Amp, ārpusē mūzikas taustiņi. Vāciņa abās pusēs skaļruņi, kas atgādina sacīkšu auto lukturus. SGH-Z150 ievērības cienīgs ar to, ka esot pasaulē plānākais (9,8 mm) klasiskas formas bar type telefons. SGH-E870 ir minimālisma stilā veidots dizains no divu krāsu salikuma, alumīnija un balts, ar ļoti lieliem klaviatūras taustiņiem. SGH-Z310 ir 1,3 Mpix un VGA kamera, Document Viewer, 3D sound un stereo skaļruņi, 70 MB atmiņa + microSD. 3G slider modelim SGH-Z550 ir 2 Mpix kamera, Document Viewer, high sound un stereo skaļruņi, 138 MB atmiņa + microSD. Klasisks GSM modelis SGH-E900 ir elegantas formas melns telefons ar 2 Mpix kameru, TV izeju un pieskāriena atslēgu.

Vairāki stendi saistīti ar attēlveidošanu un spēlēm, piemēram, Samsung Fun Club stendā tika piedāvāts ielādēt telefonā spēles, mūziku un videoklipus. Foto stendā novietoti divi Kodak fotoautomāti-printeri. Interesentiem piedāvāja caur IrDa vai Bluetooth mobilā fotoattēlus izdrukāt kā fotogrāfijas. 3D Graphics Game stendā bija izstādīts pasaulē pirmais 3D game & S-DMB telefons SPH-B3200, kurā iebūvēts 3D akseleratora čips un iespējams pieslēgums TV. World`s first Mobile WiMAX stendā modelis SPH-M800 - pasaulē pirmais WiMAX smartfons.

Jau otro gadu lielā stenda malā speciāli izveidota Samsung Gallery jeb īpašo produktu galerija ar vairākām vitrīnām: Samsun - tehnoloģiju pionieris, World`s first  World`s best, kurā veiksmīgi akcentēts viss labākais, ko kompānija piedāvā, Bang & Olufsen risinājumi. Divas vitrīnas paredzēja aksesuāriem. 27. hallē tika izdalītas īpašas Samsung Gaming un Samsung Football zonas. Samsung telekomunikāciju prezidents norāda, ka korejiešu giganta turpmākie produkti arī būs tehnoloģiju pionieri, eleganti un funkcionāli, taču ne pārāk sarežģīti.

 

SONY ERICSSON vērienīgais piedāvājums

Šobrīd aizvien pieaug japāņu-zviedru koncerna loma. Ar katru gadu tiek piedāvāti daudz interesantāki un veiksmīgāki tālruņi. Uzņēmums daudzus modeļus jau bija prezentējis pirms izstādes – 3GSM kongresā. SonyEricsson stends bija gaišs un liels, tajā notika dažādas atrakcijas un loterijas, atsevišķa vieta bija aksesuāriem, mobilajiem risinājumiem automašīnām, datu ierīcēm, mūzikai, attēlu printēšanai, taču galvenā uzmanība tika pievērsta pašiem telefoniem. Stenda vidū bija izvietota ovāla, slīdoša līnija ar visu telefonu klāstu.

Jaunākais ražotāja flagmanis SonyEricsson K800i solās būt veiksmīgs populārā modeļa K750i turpinājums un vēl vairāk atgādina digitālo fotokameru un ne tikai. Jaunajā modelī ir 3,2 Mpix kamera ar Cyber-shot DSC-T series lēcu, Xenon zibspuldze, 16x digitālais zoom, autofokuss, red-eye funkcija, attēlu un video stabilizators. Tam ir liels 2`` QVGA krāsu displejs un jauns atmiņas kartes M2 slots. Kamera aktivizējama, objektīva vāciņu atbīdot uz leju.

SonyEricsson W950i Walkman ir UMTS smartfons (Symbian 9.1 OS) ar 4 GB atmiņu (aptuveni 4000 dziesmu). Tajā ir pilnvērtīgs MP3 atskaņotājs, FM radio ar RDS, 3D spēles, TFT 262 000 krāsu skārienjutīgs displejs, Bluetooth, IrDa, USB un JogDial ritenītis korpusa sānos. M600i ir 3G Symbian OS viedtālrunis bez kamerām ar lielu 2,6`` TFT 262144 krāsu skārienjutīgu displeju (240 x 320 pikseļi), iekšējo atmiņu 80 MB un 64 MB M2 karti. Modelis W300i ir līdzīgs zināmajam Z530i, tiek pozicionēts kā lētākais Walkman muzikālais telefons komplektā ar jauno 256 MB atmiņas M2 karti.

SonyEricsson K610i ir viens no mazākajiem 3G telefoniem, izmēri 102 x 45 x 17 mm. Tajā integrēta 2 Mpix un VGA kamera, 3D spēles, liels 1,8`` TFT 262 000 krāsu ekrāns, M2 atmiņas karte. Modeli K510i ražotāji piedāvā kā lētāko ar 1,3 Mpix kameru. Tā TFT 262 000 krāsu displeja izšķirtspēja tikai 128 x 160 punkti, iekšējā atmiņa 28 MB, atmiņas karte nav paredzēta, bet ir maināmi vāciņi.

Klasiskajam telefonam K310i ir standarta VGA kamera, UBC 65536 krāsu displejs ar izšķirtspēju 128 x 160 punkti, iekšējā atmiņa 15 MB. Vairāki budžeta J sērijas modeļi: J100i, J210i, J220i un J230i ar STN 65536 krāsu nelielas izšķirtspējas displejiem un bez kamerām.

 

Jaunākais BENQ-SIEMENS stendā

Tradicionāli Siemens stends bija viens no 26. hallē lielākajiem, tā vienā galā izvietojies apvienotā koncerna Benq Mobile stends. Kompānijas mobilajiem telefoniem paredzētā platība bija paliela, iespējams, tāpēc šķita, ka tas ir visai maz apmeklēts. Teritorija bija izklāta ar zaļiem paklājiem, kas imitēja futbola laukuma segumu. Izstādē jaunā un tagad jau drīzāk Āzijas kompānija piedāvāja dažādus interesantus mobilos risinājumus, Limited Edition ekskluzīvos modeļus, aksesuārus, prezentēja UMTS tālruņus, ierīces ar mobilās TV uztveršanas iespējām. Ražotāja līderis solās būt plāns(16,5 mm) slider tipa EDGE telefons EL71, aprīkots ar 1,3 Mpix kameru un 2`` QVGA (240 x 320 pikseļi) 262 000 krāsu displeju un microSD (TransFlash) atmiņas kartes slotu. Nedaudz lētākajam vidējās klases modelim CL71 nav QVGA ekrāna, tā biezums 17,8 mm.

CF61 ir atlokāms ar diviem displejiem un maināmiem paneļiem, vāciņā asimetriski novietotu 1,3 Mpix kameru. Interesants ir mūzikas mīļotājiem paredzētais modelis E61, tā korpusa augšējā slīpajā skaldnē MP3 pleijera vadības taustiņi. Modelis EF51 drīzāk atgādina pleijeri, nevis mobilo. Korpusa apakšējā daļa ir atlokāma, vāciņā lielas pleijera pogas. Tālrunī ir 3D skaņa un grafiskais ekvalaizers. C81 ir melnā krāsā un paredzēts lietišķiem jauniešiem, kas meklē multimediju tālruni. EF81 ir atlokāmais ar diviem ekrāniem un vadības taustiņiem uz vāciņa. Modelis P51 ir komunikators ar Windows Mobile 5.0 OS, iebūvētu GPS, Wi-Fi, 1,3 Mpix kameru, skārienjutīgu 2,83`` QVGA (240 x 320 pikseļi) 65 000 krāsu ekrānu, Qwerty tastatūru. S81 ir klasisks un plāns (13 mm) UMTS telefons ar 1,3 Mpix kameru. S88 - biznesa klases tālrunis ar 262 144 krāsu (176 x 220 punkti) OLED ekrānu un plašu 170 grādu redzes leņķi. Modelim ir 2 Mpix kamera ar autofokusu un 16x digitālo zoom, microSD atmiņas kartes slotu.

Daudzie A sērijas telefoni ir tipiski budžeta kategorijai. Modelis AF51 īpaši paredzēts sievietēm, ar atlokāmu korpusu, diviem displejiem, ārējo var izmantot par spogulīti. Īpaši jāpiemin jaunais HSDPA telefons EF91, tam ir 3,2 Mpix kamera, 262 144 krāsu LTPS TFT 240 x 320 pikseļu iekšējais ekrāns, 3D skaņa, microSD atmiņas kartes slots korpusa augšpusē. Izstādē BenQ-Siemens prezentēja komunikatoru uz Linux bāzes ar iebūvētu DVB-H (Digital Video Broadcast Handheld) uztvērēju ciparu TV skatīšanai. Korpuss veidots kā plāksne ar lielu 3,6`` 640 x 480 pikseļu ekrānu un diviem stereo skaļruņiem abās pusēs.

 

LG

Otras lielākās korejiešu kompānijas LG stends gan bija nedaudz mazāks un ne tik vērienīgs kā Samsung, taču tajā notika daudz dažādu muzikālu priekšnesumu un atrakciju. Stendā bija izvietotas aksesuāru, Design Collection, Roberto Cavalli Edition zebras un zelta sērijas telefonu vitrīnas. Atsevišķi izdalīti vairāku formātu (SDMB, TDMB, DVB-H) Mobile Broadcasting stendi, kuros izstādīti dažādu standartu mobilie tālruņi ar TV uztveršanas iespējām. Izklaidei paredzēts foto un Wowlg.lg stends, šī ražotāja telefona īpašniekiem piedāvāja reģistrēt IMEI kodu un laimēt jaunu LG modeli.

Telefonu klāsts plašs, daudz interesantu produktu gan Āzijas standartā, gan Eiropas tirgum. Aparāti orientēti uz atšķirīgu dizainu, izsmalcinātu skaņu un dzidrām krāsām. Daudz trešās paaudzes telefonu, tos viegli atpazīt pēc stilīgās 3G emblēmas un burta U modeļa nosaukumā. Telefons U400 ir slider tipa ar 2 Mpix kameru un ar savdabīgu apaļu ārējo klaviatūru. U880 ir atlokāmais mūzikas tālrunis ar diviem ekrāniem (iekšējais TFT, 262 000 krāsu, 176 x 220 pikseļu, ārējais - TFT, 65 000 krāsu) un mūzikas taustiņiem vāciņā, 1,3 Mpix kameru.

U890 ir interesants ar to, ka klaviatūra atvērtā veidā stipri līdzīga Motorola L sērijas telefoniem. Atlokāmais modelis U8550 ir ar iebūvētu TV uztvērēju un ārējo antenu, mūzikas taustiņiem vāciņā un lielu skaļruni, tiks piedāvāts dažādās krāsās. Apmeklētājiem tika parādīts jau Latvijā iepriekš prezentētais modelis KG920 ar 5 Mpix kameru, CCD matricu, optisko zoom funkciju un 2`` QVGA ekrānu. Īpašu interesi izraisīja modelis KG3200. Tas vairāk atgādina kabatas kalkulatoru, nevis tālruni. Telefons ir tikai 9 mm biezs, bet aprīkots ar 1,3 Mpix kameru, tā ekrāns ir pietiekoši liels, klaviatūra aizņem pusi no virsmas, taustiņi ir lieli un ērti.

LG F3000 jeb Star Car nosaukums liecina, ka tas neizskatās pēc parasta telefona, bet no priekšpuses līdzinās sporta autiņam. Divi skaļruņi korpusa abās pusēs izskatās pēc auto lukturiem. Modelis M6100 ir slider konstrukcijas tālrunis, bet aizvērtā veidā atgādina īstu MP3 pleijeri. Slaiderim KU400 ir neparasts dizains, jo klaviatūras ārējā daļā asimetriski novietots apaļš un griežams navigācijas kursors. Telefonam ir QVGA ekrāns, 2 Mpix kamera, 70 MB iekšējā atmiņa, Bluetooth atbalsts un paredzēta microSD atmiņas karte.

 

Svarīgākās tendences un nākotnes vīzijas

Šogad izstādes moto bija: jo plānāks mobilais, jo labāks. Motorolas aizsākto tendenci uztvēruši citi un sākuši cīņu par plānāko aparātu. Izstāde skaidri parāda, ka drīzumā parādīsies vairāk slim jeb plāno un superplāno telefonu. Plānākie: klasiskie jeb bar type- Samsung SGH-Z150 – 9,8 mm, LG KG320 – 9 mm, kalkulatora formas - VK Mobile VK2010 – 8,8 mm, slider- Samsung SGH-D870 – 13 mm, atlokāmais - Pantech G-3700 14,9 mm.

Raksta tapšanas laikā Samsung prezentēja tā brīža pasaulē plānāko telefonu X820 ar 6,9 mm. Izskatās, ka vismaz pagaidām Nokia un Sony Ericsson ir starp tām retajām, kas superplānos telefonus neplāno. Palielinās slider jeb atbīdāmo telefonu skaits. Vairākas kompānijas atdarina, kopē dizainu no Motorola slim līnijas un klaviatūru (LG, Pantech, VK Mobile, DNET). Īpaši jāatzīmē VK Mobile, daudz telefonu līdzīgi Motorola, Samsung un Nokia. Mainās klasiskās formas, aparāti atgādina sieviešu pūdernīcas, tālvadības pultis, kalkulatorus.

Telefonos ir aizvien labākas kameras. Tuvākajā nākotnē gaidāmas 1,3, 2 un 3,2 megapikseļu kameras ar video iespējām, zibspuldzi (arī Xenon), vairākkārtīgu (16x digitālo un 3x) optisko zoom, attēlu stabilizatoru, red eye funkciju, pat CCD matricas (5 Mpix LG KG920 un 3 Mpix SGH-Z710), 3G telefoniem parasti tās ir divas. Korpusi aizvien vairāk sāk līdzināties digitālajām kamerām. Tiek prognozēts, ka, parādoties tirgū mobilajiem ar 3,2 megapikseļu kamerām, pieprasījums pēc digitālajām kamerām samazināsies.

Ar telefona kameru uzņemtos attēlus var izdrukāt ar mobilajiem printeriem. Tālruņi ar PictBridge drukas iespēju un TV izeju (Samsung). Sony Ericsson dažos modeļos līdzīgi kā agrāk Sony telefonos parādās JogDial ritenīši.

Telefoniem (pārsvarā 3G, komunikatoriem un viedtālruņiem) lielāki 1,8, 2, 2,8 collu ekrāni parasti ar 65 000, 262 000 krāsu, dažos QVGA (320 x 240) izšķirtspēja, 16 miljoni krāsu. Vairākiem ražotājiem modeļi ir bez pilnās klaviatūras un ar sensoru displeju. Prezentēti vairāki telefoni mūzikas faniem (Nokia, SonyEricsson, Samsung, BenQ-Siemens, LG u. c.), dažus var pieslēgt ārējai sistēmai. FM radio un pilnvērtīgs MP3 atskaņotājs jau ir ikdienišķa lieta. Vairākos ir ekvalaizers, divi skaļruņi, 3D surround skaņa un karaoke (LG). Korpusa ārpusē ir atsevišķi taustiņi mūzikai.

Spēļu mīļotājiem tiek piedāvāti telefoni ar 3D spēlēm un grafisko akseleratoru. Atmiņas mobilajos kļūst arvien lielākas. Lietotāja atmiņa telefonos jau pat 80-138 MB (mūzikas modeļos - Samsung SGH-i310 ar iebūvētu 8 GB HDD, SonyEricsson W950i- 40 GB). Atmiņas kartēm dažādi standarti, dažiem ražotājiem pārdošanas komplektos paredzēti adapteri. Izplatītākie standarti:

MicroSD- BenQ-Siemens, Nokia, LG, Samsung.

MiniSD- BenQ-Siemens, Nokia.

RS-MMC- BenQ-Siemens, Nokia (pamazām atsakās).

Memory Stick PRO Duo- SonyEricsson.

Memory Stick Micro M2- SonyEricsson.

Vairākiem ražotājiem vērojams EDGE telefonu piedāvājums, tagad arī Samsung, BenQ-Siemens, SonyEricsson, Sagem. Parādījušies tālruņi ar iebūvētu GPS (Samsung). Daži ražotāji piedāvāja dažādas UMTS, EDGE, HSDPA datu kartes (SonyEricsson, Amoi). Mobilo telefonu ražotāji piedāvā jaunus risinājumus- Mobile Blogging jeb interneta dienasgrāmatas (Nokia, SonyEricsson).

Vadošie un lielie mobilo ražotāji, kā arī daži mazāk pazīstami uzņēmumi sākuši piedāvāt vairāk Eiropas UMTS sistēmas tālruņu. Analītiķi paredz, ka Eiropā 2010. gadā 3G kļūs vadošā mobilo sakaru tehnoloģija. Droši var teikt, ka mobilās tehnoloģijas jau ir ceļā no trešās paaudzes 3G uz nākošo posmu - 4G.

Nākotnē aktuāli kļūs telefoni ar televīzijas uztveršanas iespējām (Nokia, Samsung, LG, BenQ-Siemens, Nec, Sharp). Vairāki ražotāji informējuši, ka pirms gaidāmā Vācijas futbola čempionāta, sadarbojoties ar mobilajiem operatoriem, tirdzniecībā tiks piedāvāti mobilie telefoni ar TV uztveršanas iespējām. Šobrīd ir sešas atšķirīgas tehnoloģijas, kas realizē mobilo TV. Eiropā visticamāk par vadošo standartu kļūs DVB-H, ko atbalsta arī tirgus līderis Nokia, kā arī Samsung, BenQ-Siemens un Nec.

Šogad ir ievērojami vairāk komerciālo telefonu ar HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) tehnoloģiju, kas nodrošina daudz ātrāku datu pārraidi nekā WCDMA standarts - praktiski no 1 līdz 2 Mbit/s. Eiropā jau vairāki lielākie operatori paziņojuši par HSDPA komerciālu ieviešanu (T-Mobile, Vodafone, Orange France u. c.).

Eiropā mobilos telefonus jau izmanto kā fiksētos, kur, lietotājam atrodoties telpās,

tālrunis automātiski pieslēdzas Wi-Fi zonai un kļūst par interneta mājas telefonu. Nokia piedāvā divus risinājumus. Viens variants ir divi telefoni vienā korpusā ar manuālu pārslēgšanos starp tīkliem un diviem atsevišķiem numuriem (Nokia E60, E61, E70), otrs - GSM/Wi-Fi telefons ar numuru un automātisko pārslēgšanos (Nokia 6136). Nokia ar jauno modeli 6136 paredzējusi izmantot UMA (Unlicensed Mobile Access) tehnoloģiju, kas nodrošina lietotājam ērtu pārslēgšanos starp GSM tīkliem un WLAN savienojumiem, kur, izvēloties WLAN tīklu, iespējams tajā izmantot balss pārraidi.

Izstādē bija mazāk Concept jeb nākotnes telefonu, tos šogad piedāvāja aplūkot TCL&Alcatel, Pantech, pāris modeļu – LG un BenQ-Siemens. Interesanta tendence, ka vairākas kompānijas sākušas speciāli ražot modeļus daiļajam dzimumam (Sagem, VK Mobile), daži pat paredzējuši radīt speciālas modeļu līnijas (Samsung, TCL&Alcatel, Sanyo). SonyEricsson dizaineri radījuši visai reālu nākotnes telefonu Black Diamond ar 4 Mpix kameru un priekšējo paneli no polikarbonāta materiāla.

Vairākas nepazīstamas kompānijas sākušas ražot dažādus specifiskus mobilos tālruņus. Martā tirdzniecībā parādījušies četri jauni Krievijā ražoti mobilie ar nosaukumu Sitronics. Šobrīd sākta mobilo telefonu ražošana ticīgiem cilvēkiem. ASV kristiešiem tiek piedāvāti telefoni ar kristīgo melodiju un sprediķu ielādi, Izraēlā parādījušies īpaši tālruņi konservatīvajiem jūdiem. Pasaulē un arī Eiropā populārāki kļūst maziem bērniem paredzēti telefoni, tiem ir rotaļlietu forma, spilgtas krāsas un minimāls funkciju klāsts. Eiropas tirgū drīzumā parādīsies mobilie tālruņi gados veciem cilvēkiem ar lielu displeju, lieliem taustiņiem, spēcīgu vibrozvanu, gaismas diodēm un maināmiem baterijas elementiem. Japāņu kompānija NTT DoCoMo kopā ar NEC prezentējusi jaunu ekoloģiski tīru tālruni, kura korpuss veidots no augu valsts produktiem. Koncerns Sanyo šobrīd piedāvā modeli W41SA, kas var skenēt rokrakstu, pārvērst to attēlā un tālāk nosūtīt kā MMS ziņojumu.

Rezumējot izstādē redzēto, kļūst skaidrs, ka mobilais tālrunis drīzumā tā lietotājam būs vairāku šobrīd nepieciešamu un atšķirīgu iekārtu savienojums vienā veselā, kur mobilā telefona pamatfunkcijām tiek paredzēta aizvien mazāka loma.

Raimonds BEIERS

Raksts tapis sadarbībā ar LMT

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001