Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Videozvans – hallo, es tevi redzu!

   

Autors

 

SIA Latvijas Mobilais Telefons allaž pirmais Latvijas tirgū ieviesis jaunas tehnoloģijas, to skaitā arī trešās paaudzes UMTS tīklu. Tomēr, lai arī cik progresīva būtu tehnoloģija, tā  patiešām atdzīvojas tikai tad, kad to atmodina jauni pakalpojumi. Un tieši tas ir noticis! Jau kopš janvāra vidus LMT klienti var iepazīt jaunu pakalpojumu Videozvans. Tas raksturīgs tieši UMTS tehnoloģijai, un, pateicoties šim pakalpojumam, 3G tālruņu īpašnieki beidzot var reāli izbaudīt, ka skaņu pasaule patiešām kļuvusi krāsaināka.

 

Kas ir videozvans?

Videotelefons fiksētajā tīklā parādījās krietni senāk, bet plaši neieviesās, jo bija pārāk elitārs. Kā SP apliecināja uzņēmuma Tehnoloģiju izpētes daļas vadītājs Ervīns Kampāns, LMT piedāvātais mobilā tīkla pakalpojums Videozvans ir krietni demokrātiskāks. Tā lietotājam  vajadzīgs tikai 3G tālruņa aparāts ar Videozvana atbalstu un jāaktivizē pakalpojums, kuru LMT šobrīd piedāvā iepazīšanās režīmā, t.i., par lētāku tarifu, kas atbilst parastajam sarunas tarifam. Protams, lai pilnvērtīgi izmantotu šo pakalpojumu, derētu uzzināt, kuram no jūsu draugiem vai biznesa parteriem ir mobilais tālrunis ar līdzīgām iespējām. Jā, neaizmirstiet arī par UMTS tīkla pārklājumu, jo vietās, kur pārklājuma nebūs, tālrunis automātiski pārslēgsies uz GSM tīklu, kurā Videozvans nedarbojas. Šobrīd Latvijas Mobilā Telefona UMTS tīkls pieejams gandrīz visā Rīgas teritorijā, bet tas attīstās ļoti strauji, un drīz jaunās tehnoloģijas varēs iepazīt arī citur Latvijā. 

Kā skaidri liecina pakalpojuma nosaukums, Videozvans ir mobilā saruna ar kustīgu bildi, kur lielākais akcents likts uz attēlu. Šobrīd tas vēl šķiet visai eksotisks pakalpojums, kur sarunas partneri var ne tikai dzirdēt, bet arī redzēt. Vēl vairāk,- varat redzēt ne tikai viņa seju, bet arī tuvāko apkārtni. Varat pat speciāli palūgt parādīt jūs interesējošo interjera vai eksterjera detaļu. Piemēram, tādējādi varat gūt pirmo iespaidu par māklera izraudzīto nekusto īpašumu, kādu interesantu dārza dizaina elementu  vai vienkārši aplūkot ko skaistu.

Videozvans tiešām vairāk paredzēts sarunām, kurās galvenā loma ir attēlam, nevis balsij, tāpēc arī kopējais datu plūsmas apjoms sadalīts asimetriski - 48 kbit/s attēlam, pārējie 16 kbit/s – balsij (ķēdes komutācijas datu kanāls – 64 kbit/s). Videozvana bāze jeb tēvs ir datu zvans, tāpēc arī balss skan nedaudz sintētiski, nevis kā tradicionālajā sarunā. Attēls tiek pārraidīts modificētā MPEG4 formātā, bet balss pārraidei tiek izmantots modificēts protokols H263, kuru izmanto arī fiksētajā telefonijā.

Ja gadās, ka abi videosarunas dalībnieki atrodas netālu viens no otra, var reāli saklausīt balss aizturi, kas rada atbalsij līdzīgu efektu. Tas tāpēc, ka tālrunim jāveic sarežģīts datu apstrādes darbs: aizture ir jau pašā aparātā, turklāt tas saspiež attēlu MPEG4 formātā, iekopē klāt skaņu, bet otra videozvana dalībnieka aparāts to visu saņem, atkodē un atskaņo. Tas ir pietiekami grūts uzdevums pat gudrajiem 3G tālruņiem, tomēr aizturi (0,5-1,5 sek.) nejūt, ja sarunas dalībnieki atrodas tālu viens no otra.

     Videozvans ir pakalpojums, kas beidzot pavisam skaidri un nepārprotami parāda trešās mobilās tehnoloģijas paaudzes pārākumu pār GSM. Videozvana atbalstam tālruņa aparātā ir iebūvēta otra kamera.

LMT rekomendē Videozvana pakalpojumam izmantot sešus UMTS tehnoloģiju atbalstošus tālruņu modeļus: Nokia 6630, Nokia 6680, Nokia N70, Nokia N90, Samsung SGH-Z130, SonyEricsson K600i.   

 

Videozvana nākotne

Videozvans gan pārsvarā paredzēts kā izklaides pakalpojums, bet tam var būt arī ļoti praktiski mērķi, piemēram, ja, iepērkoties veikalā, vēlaties saskaņot vakartērpa izvēli ar draugu, kurš tobrīd atrodas otrā Rīgas malā. Reizēm būtu ļoti noderīgi saglabāt tālruņa atmiņā arī kādu nozīmīgu videosarunas fragmentu. Kā apliecināja Ervīns Kampāns, ar dažiem tālruņu modeļiem tas jau tagad ir iespējams un droši vien šī funkcija pilnveidosies. Uz šī pakalpojuma bāzes varēs saņemt videopasta (videoziņojuma) pakalpojumu, kurš darbosies līdzīgi mobilajam balss pastam. To varēs lietot jebkurš, kuram pieejams videozvans. Ja videozvana saņēmējam nebūs tehnoloģiskas iespējas to saņemt, varēs aplūkot videoziņojumu arī internetā.

Tomēr vēl interesantākas iespējas Videozvana klientus varētu sagaidīt nākotnē, jo šis uzskatāms tikai par bāzes pakalpojumu, kuru var ļoti intriģējoši attīstīt, piedāvājot jaunus satura pakalpojumus. Tas atkarīgs arī no tā, cik radoši darbosies šo pakalpojumu piegādātāji. Piemēram, Āzijā, kur Videozvans ieguvis lielu klientu atsaucību, tiek izmantoti t.s. avatari jeb aizstājēji. Tas nozīmē, ka īstā sarunas partnera sejas vietā mobilā tālruņa monitorā var ievietot kādu citu (piemēram, populāra multenes varoņa, olimpisko spēļu uzvarētāja) seju vai balsi vai arī šādā veidā uzdoties par kādu citu personu. Iespējams arī signāltoņu vietā noskatīties kādu jautru videoklipu u. tml. Katrā ziņā attīstības perspektīvas ir pietiekami lielas, viss atkarīgs no tā, cik azartiski būsiet jūs, jaunie 3G tālruņu un pakalpojumu lietotāji, cik daudz krāsainu mirkļu vēlēsities notvert ar vienu vienīgu videozvanu. Un tad arī Videozvans no eksotiska pakalpojuma drīz kļūs par vispāratzītu 3G priekšrocību.

Gunta KĻAVIŅA

 

www.lmt.lv

 

 

 

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001