Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Jauno mājas datoru plašās iespējas

   

Iegādājoties mājas datoru, parasti vien ir jāsavieno nesavienojamais – tam jāsavieno gan biroja „rakstāmmašīnas” vienkāršību, multimediju ierīces daudzfunkcionalitāti un arī spēļu mašīnas prasību pēc visaugstākajiem jaudas un ātrdarbības parametriem

 

Iegādājoties mājas datoru, parasti tajā ir jāsavieno nesavienojamais – tam jāapvieno biroja rakstāmmašīnas vienkāršība, multimediju ierīces daudzfunkcionalitāte un arī spēļu vides prasība pēc visaugstākajiem jaudas un ātrdarbības parametriem atbilstoši ģimenes locekļu dažādajām vajadzībām. Šī apskata mērķis ir ielūkoties tajās iespējās, ko piedāvā jaunākās tehnoloģijas, kas šobrīd ir pieejamas modeļos, kuri vairāk ir orientēti uz mājas lietotājiem.

 

Audio iespējas

Šobrīd gandrīz jebkura datora pamatplates neatņemama sastāvdaļa ir tajā iebūvētā skaņas karte. Visbiežāk ar to ir pietiekami, lai nodrošinātu divu stereokanālu skaņu, austiņu pastiprinātāju un mikrofona ieeju. Papildus iespējas nodrošina skaņas kartes, kas jau ietilpst, piem., Intel jaunākajās pamatplatēs, ar 5.1  vai 7.1 standarta surround skaņas efekta iespējām, lai palīdzētu radīt telpā kinoteātriem raksturīgo telpisko akustiku, ļaujot pieslēgt piecus vai vairāk skaļruņus.

Tādējādi jau standartkomplektācijā mājas lietotājs var sekmīgi realizēt telpiskas paskaņošanas iespējas, ko dzīvokļa gabarītos šāds risinājums spēj nodrošināt ar pat ne pārāk kvalitatīvām plastmasas korpusu skandām. No šādi aprīkotas pamatplates caur skaņas konektoru S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface) var pievienot ārējos skandas, izmantojot speciālu savienojošo kabeli.

TV uztvērēji

Arvien biežāk mājas datora komplektā lietojot TFT displeju, kļūst vienkāršāk un ērtāk to izmantot arī kā televizoru. Visvienkāršāk to realizēt ar jebkuru TV uztvērēja karti, un tādējādi datorā var ierakstīt, apturēt un attīt laikā atpakaļ televīzijas tiešraižu programmas un saglabāt tās cietajā diskā, lai varētu tās noskatīties vēlāk, tādējādi pilnībā aizstājot nepieciešamību pēc videomagnetofona. Esošie lielāko TV kompāniju interneta resursi, kurās ievieto dažu raidījumu (pamatā ziņu, informatīvo raidījumu) informāciju, nekad nebūs pietiekoši visu raidījumu arhivēšanai, tāpēc šādi risinājumi nekonkurē savā starpā.

Papildus lietotāju ērtības rada arī iespēja lietot tālvadības pulti programmu un režīmu vadībai, tādējādi var baudīt pilnu televizora servisu.

Video iespējas

Jaunākajos Intel pamatplates modeļos šobrīd ar chipset 915 un jaunākajiem modeļiem tiek iestrādāts videoapstrādes kontollers,[A1]  kas ļauj izmantot līdz 128 MB no datora kopējās atmiņas. Protams, ja salīdzina šādu iebūvēto grafisko regulatoru un tā realizāciju atsevišķas kartes veidā, apstrādājot lielu datu apjomu, pirmajā gadījumā centrālais procesors tiek noslogots stipri vairāk, taču jūtami šādu iespaidu var izjust tikai liela vai intensīva rakstura grafiskās informācijas apstrādē, kur datorspēles būtu vienas no raksturīgākajiem piemēriem, īpaši ar precīzi izzīmētiem un pustoņiem bagātiem toņiem piesātinātas. Protams, svarīgs ir datora kopīgās atmiņas daudzums, jo iespēja izmantot līdz 128 MB no kopatmiņas prasa prasa, lai datorā tā būtu vismaz 256 MB apjomā, jo pēc pašā Microsoft rekomendācijām visām jaunākajām operētājsistēmām tā nevar būt mazāka par 128MB.  Taču, kā rāda pieredze, mājas datoram optimāls operatīvās atmiņas daudzums ir 512MB, tādējādi maksimāli izmantojot paša procesora veiktspēju, jo operētājsistēmas darba failu (swap file), saglabāšanai vietas pietiek pašā operatīvajā atmiņā, nevis tie jāraksta relatīvi lēnākajā cietajā diskā.

Skatoties uz iebūvētās pamatplatē vai arī ārējās videokartes aizmugurējo paneli, var mulsināt piedāvātā izejas spraudņu dažādība:

S-Video, paredzēta televīzijas kabeļa pieslēgšanai, parasti tam izmanto vadus, kuru otrs gals ir aprīkots ar tulpes tipa konektoru pievienošanai pie televizora video/audio ieejas (2. attēls)

  • DVI (tas ir vai 24 vai 29 kontaktu spraudnis), kas paredzēts jaunās paaudzes CRT un TFT displejiem.

Kā redzam 5. attēlā, ar A un B simbolu ir attēloti divu iespējamo veidu S-Video spraudņi (ar 4 vai 7 kontaktiem), ar C ir attēlots variants ar kompozīto (Composite; t. i., apvienoto signālu, kur krāsu signāls un sinhronizācija ir apvienota vienā kontaktā) spraudni. Lai sarežģītu lietotāju dzīvi vēl vairāk, var teikt, ka ir izdzīvojuši un pastāv vairāki šī standarta spraudņu varianti:

-          ar Video-IN un Video-Out signālu, kas izvadīti uz vienu konektoru;

-          tikai ar kompozīto videosignālu;

-          ar kompozītais videosignālu vai S-Video;

-          tikai S-Video.

Kā redzam attēlā, vidējā no trim attēlotajām videokartēm ir variants, kas būtu universāls mājas datoram, kad ir iespējama TFT displeja pievienošana pie DVI-I spraudņa (pa kreisi), parastā televizora pievienošana pie S-Video spraudņa (vidējais) un VGA spraudņa parastā (CRT) displeja pieslēgšana pie analogā spraudņa (pa labi).

Jaunā standarta spraudnis DVI (Digital Visual Interface) paredz izmantot visas tās iespējas, ko sniedz jaunās paaudzes CRT un TFT displeji. Atkarībā no kodējuma tas nodrošina vai tikai analogā signāla (kas paredzēts analogajiem displejiem ar kineskopu), gan tikai digitālā signāla (TFT displejiem) vai arī kombinēto risinājumu, kas nodrošina abu signālu veidu pārraidi. Tas nepieciešams tāpēc, ka katra pārveidošanas reize no ciparu signāla (kāds tas ir visās videokartēs) uz analogo (kāds tas nepieciešams kineskopu displejiem) rada papildu kropļojumus. Šajā pārejas brīdī, kad TFT displeji vēl veido tikai daļu no tirgus, karšu ražotāji ir spiesti meklēt universālus risinājumus, lai konkrētai kartei būtu iespējams pieslēgt dažādas tehnoloģijas displejus. Tabulā paradīti četri populārākie jauno displeju/videokaršu konektori, kam būtu jāpievērš uzmanība to iegādes brīdī:

  • DVI-D (24 kontakti, tikai digitālais signāls);
  • DVI-A (24 kontakti, tikai analogais signāls);
  • DVI-I (29 kontakti, gan analogais, gan digitālais signāls);
  • DFP (Digital Flat Panel, nodrošina tikai digitālo signālu).

Taču pašreizējās displeju paaudžu nomaiņas laikā drošāk ir iegādāties tādu videokartes modeli, kurā ir gan DVI-I konektors ar universālo signālu jebkura tipa jaunajam displejam, gan arī VGA konektors parastā CRT displeja pieslēgšanai.

 

Intel mājas izklaides datora platforma

Intel strauji virzās arī uz milzīgo mājas digitālo iekārtu lietotāju tirgu. Augustā tika prezentēta jauna platforma Intel Viiv, kas paredzēta kā kodols jaunajiem mājas digitālajiem centriem. Šāds kodols jebkādas sarežģītības un komplektācijas risinājumam nodrošinātu vienotu vadību (protams, ar vienu tālvadības pulti) vairākām iekārtām, savienojamību tīklā un ērtu programmatūras platformu mājas risinājuma daudzpusīgajām vajadzībām. Tā pamatā ir specializētais divkodolu procesors, vairāki specializēti kontrolleri (bezvadu tīkls, audio, video utt.), kas būs tieši orientēti mājas lietotāju specifiskajām vajadzībām.

Sistēmas ar Intel Viiv tehnoloģiju lietotājiem būs pieejamas dažādās formās, jo Intel jauno platformu ir iecerējis tādējādi, ka ražotājiem ir iespējams veidot ierīces, kas līdzināsies parasto sadzīves elektroiekārtu dizainam (līdzīgs stacionāriem radio vai DVD atskaņotājiem), gan arī aprīkot ar šādām funkcijām tradicionālā desktop vai tower dizaina datorus. Arī produkta pozicionējums ir izsakāms dažos vārdos – ātra interneta piekļuve mūzikai, video, spēlēm, attēliem.

Mājas digitālā centra platformai ir izvēlēta Microsoft Windows Media Center Edition operētājsistēma, kas kļūst arvien populārāka šādu mājas lietošanas ierīču klasē un nodrošina līdzīgu vadību kā parastajam televizoram. Lietotājiem ir iespēja skatīties filmu vai spēlēt datorspēli, vienlaikus lejupielādējot arī jaunāko mūziku, izmantojot vienotu integrētu sistēmu un vadot to ar tālvadības pulti. Jaunās platformas iespējās ir visas nu jau parastās multimediju iespējas – CD, DVD iekārtas vai arī tās ieraksts, skaņa atbilstoši 5.1 surround tehnoloģijai (to vēlāk varētu uzlabot līdz 7.1), kas ļauj pieslēgt vairākus skaļruņus mājas kinozāles efekta radīšanai, kā arī vienkāršota vadība ar vienu vadības pogu.

Šādā digitālajā centrā īpaši ērti ir lietot iekšējo TV uztvērēja karti, jo kopā ar datoru var ne tikai skatīties programmas, bet arī ierakstīt, apturēt un attīt atpakaļ televīzijas tiešraižu programmas un saglabāt tās cietajā diskā, lai varētu noskatīties vēlāk.

 

Citi zīmolu datori mājas lietotājiem

Fujitsu-Siemens piedāvājums mājas lietotājiem ir produktu līnija, ko apvieno nosaukums SCALEO. Tajā ir pārstāvēts ļoti plašs produktu klāsts, bet uzmanību varētu pievērst diviem pretpoliem. Viens no tiem ir SCALEO P – iespaidīgi masīvs Tower korpuss, kuram noteikti pietiks vietas jebkurām paplašināšanas iespējām visiem mājas lietotājiem. Zilais neona korpusa apgaismojums tumšā telpā kopumā rada futūristisku iespaidu. Pamatkomplektācijā izmantotas divas CD/DVD iekārtas – lasošā un rakstošā, lai padarītu ērtāku un ātrāku disku kopēšanu.

Komplektācijā ir iespējami Intel vai AMD procesori, pamatplatē tie nodrošina audio ar 5.1 surround iespējām, lai varētu veidot mājas kinozāles efektu. Vairāku datoru apvienošanai mājas tīklā var izmantot WiFi karti. Svarīga un ļoti noderīga īpašība sadzīves iekārtām ir to klusums. Mājas apstākļos tas ir nozīmīgs faktors, jo bieži šai iekārtai jāsadzīvo ar daudziem ģimenes locekļiem, tāpēc datoros ir izmantoti speciāli kanāli karstā gaisa novadīšanai no procesora, arī visas kustīgās daļas (cietais disks, CD/DVD iekārtas) tiek piemeklētas ar vismazāko trokšņa līmeni. Arī procesora siltuma dzesēšanai tiek izmantoti tikai ventilatori ar gultņiem, tādējādi nodrošinot gan ilgmūžību, gan arī iespējami zemāku trokšņu līmeni.

Visneparastākais modelis pieder pie SCALEO C klases. Tā dizains vairāk līdzinās stacionārajam mūzikas centram, taču tas ir pilnasinīgs dators, kam ir parocīgas visas multimediju iespējas – indikators radio un CD/DVD režīmu atspoguļošanai, iebūvētā skaņas iespēja ar 5.1 surround, kas ļauj pieslēgt vairākus skaļruņus mājas kinoteātra efektam. Ērtākai vadībai, kā jau visām sadzīves iekārtām, tiek izmantota infrasarkanā vadības pults. Dators ir aprīkos ar tādas klases iekārtām nu jau par standartu kļuvušo Microsoft Windows Media Center Edition operētājsistēmu, kas nodrošina vairāku multimediju risinājumu vienotā veselumā – šī programmatūra apvieno audio, video, radio un televīzijas iespējas. Patīkams sīkums ir iespēja izmantot digitālo radio un CD/DVD atskaņošanas režīmu, pat ja dators ir izslēgts. Pamanāms mīnuss šīm mājas klases iekārtām ir mazāks garantijas laiks nekā biznesa datoriem –tikai viens gads.

 

Aivars ORBIDĀNS


 [A1]Vai tomēr tas būtu īstais vārds Controller latviskojumam – vismaz izlasot pirmās reizes, tas ne ar ko neasociējas…

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001