Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Pirātkaršu ēra aiziet pagātnē

   

Satelītuztveršanas aktualitātes

 

Veikalos tiek piedāvāti aizvien jaunāki satelītuztvērēju modeļi, un kļūst grūti izvēlēties piemērotāko, tomēr uztveramo programmu skaits būtiski nemainās. Tas jau tā ir milzīgi liels, bet piekļūšana kodētājiem, pašiem interesantākajiem kanāliem ir stipri ierobežota.

 

Ja ir ātrs interneta pieslēgums

Tehnoloģijas kļūst sarežģītākas, jo arī satelītoperatori domā par to, kā apkarot nesankcionētu skatīšanos. Kompānija NTV+ pēc vairākām karšu maiņām jūtas relatīvā drošībā, aizsargājot sevi ar Viaccess 2.5 Special Edition versiju. Šī drošība ir šķietama, jo programmas alternatīvā veidā var skatīties, izmantojot internetu. Card Sharing ir vārdi, kas daudzām kompānijām sagādā galvassāpes. Turklāt ar šo hakeru izstrādāto piekļūšanas sistēmu kodētajām programmām praktiski nav iespējams cīnīties. Pamatā visam ir pastāvīgs, ātrs interneta pieslēgums. Starp uztvērēju un oficiālo karti tiek pieslēgts speciāls interfeiss, kas nolasa kartes atbildes uz komandām. Šos datus hakeri on-line veidā pārraida internetā. Šobrīd tādu serveru, kuriem par simbolisku samaksu var pieslēgties satelīttelevīzijas skatītāji, kļūst aizvien vairāk. No šādas tehnoloģijas nav pasargāta neviena kodēšanas sistēma, pat visdrošākā - Videoguard.

Būtībā sistēma netiek uzlauzta, jo izmanto oficiālo karti un interneta telpa ir tikai starpnieks procesā, kad kodētās programmas redz liels skatītāju skaits. Card Sharing mērķim visvairāk piemēroti ir Dreambox satelītuztvērēji, jo tiem ir sava tīkla karte (100 Mbit full duplex), tāpēc aparātu var pieslēgt internetam tieši, bez datora starpniecības. Latvijā Dreambox satelītuztvērēji DM7000 un DM500S kļūst strauji populāri. Skatītājs samaksā servisa nodrošinātājam par pakalpojumu, pieslēdzas serverim ar uztvērējā ieinstalētu programmu un var vērot iemīļoto programmu, kamēr vien darbojās internets un ir signāls no satelīta. Protams, konferencēs var atrast arī Card Sharing bezmaksas serverus un arī jautājums, ko skatīties, paliek katra paša ziņā.

Otra tendence, gan mazāk efektīva, ir kodēšanas sistēmu emulācijas programmu ierakstīšana satelītuzvērēja atmiņā. Runa ir par jau uzlauztiem algoritmiem, un tādu kļūst aizvien mazāk, jo satelītoperatori veiksmīgi apkaro pirātismu. Piemēram, Seca Mediaguard 2 algoritmu var ierakstīt uztvērējos Samsung 9500 VIA un VIA CI. Izmanto Conax kodēšanas sistēmas emulāciju, tāpēc nepieciešama arī karte ar instrukciju. Atslēgas gan glabājas pašā aparātā un to maiņas gadījumā jāpārraksta RAM atmiņa. Ieguvums ir daudz interesantu spāņu, itāļu un poļu programmu.

 

Operatori sadarbojas

Pēdējā laikā pārdošanā ir aparāti ar kodēšanas sistēmu emulācijas iespējām, kuriem kartes nolasītāja nav vispār. Tomēr ir jāsaprot, ka nākotnē ar šādiem satelītuztvērējiem varēs redzēt tikai brīvās, nekodētās pārraides, jo EMU programmu perspektīvas ir visai sliktas. Par to liecina paketes SKY Italia atteikšanās raidīt Seca Mediaguard 2 sistēmā un jau šīgada pavasarī izmantot tikai Videoguard. Arī skandināvu operators Canal Digital jau pirms laba laika mainīja abonentu kartes, un šobrīd darbojas tikai uzlabotās CAS 5 un CAS 7 modifikācijas. Jau CAS 5 kartēs izmantots jauns, daudz sarežģītāks algoritms, un pati karte ir izveidota tā, lai to funkcionalitāti būtu grūti atkārtot pat uzlaušanas gadījumā. Pēdējās paaudzes kartēm CAS 7 uzlabojumu ir vēl vairāk, un pāreja uz tām arī ir tikai laika jautājums, jo Canal Digital rūpīgi seko līdz visām hakeru aktivitātēm un vienmēr ir kādu soli priekšā. Tas nozīmē to, ko jau sen varēja paredzēt, – Conax sistēmā kodētie kanāli no Thor satelīta 1˚ rietumos atkal ir kļuvuši pirātiski nepieejami un nelīdz vairs pat slavenās M 2 kartes.

Francijas kompānija TPS pagājušā gada nogalē kārtējo reizi uzlaboja Viaccess 2.3 sistēmu, divreiz mainot TPS Crypt algoritmu. Tas nedeva vēlamo rezultātu, un tagad pavasarī, kad visi abonenti ir saņēmuši jaunas kartes, var sagaidīt paketes pilnīgu pāreju uz Viaccess pēdējo versiju 2.5, kas nozīmē pirātiskas skatīšanās galu arī visās EMU programmās.

Spāņu pakete Digital +, kas tiek izplatīta no Astra satelītiem, lai apkarotu pirātisku programmu skatīšanos Seca Mediaguard 2 sistēmā, februārī saviem abonentiem sāka karšu nomaiņu. Jaunā sistēma saucas Nagravision Cardmageddon, un pilna pāreja uz šo kodēšanu notiks līdz aprīļa beigām, tomēr, iespējams, jau agrāk sāksies pirātkaršu izslēgšana ar dažādiem tehniskiem paņēmieniem. Tas attiecas arī uz poļu paketi Cyfra +, kas tāpat izmanto Seca Mediaguard 2 kodēšanas sistēmu. Šādas akcijas parasti notiek vienlaikus vairākiem operatoriem.

 

Zūd uzticība hakeru tehnoloģijām

Pēdējos gados var novērot tendenci, kad skatītājam, lai alternatīvā veidā varētu redzēt kodētos kanālus, ik pa brīdim jāpērk jaunus dzelžus – visdažādākās kartes, piemēram, Titanium, Titanium 2, M 2, Opos un moduļus; Magic module, Matrix modifikācijas, Dragon CAM. Nesen parādījās uzlabots Dragon CAM Fire Crypt Twin v.4.1 ar papildu SIM kartes nolasītāju un gada abonementa karti pornokanāliem INXTC, X – Plus TV, kā arī Matrix Reborn un Reality CAM. Iespēju ziņā visi šie universālie moduļi vairāk vai mazāk dublē cits cita funkcijas un neko principiāli jaunu nepiedāvā. Satelīttirgū tā vienkārši ir jauna prece peļņas gūšanai.

Uzticība hakeru tehnoloģijām pamazām zūd, jo par pirātisku skatīšanos ilgākā laika gaitā dažreiz jāmaksā vairāk nekā par garantētu oficiālo. Labs piemērs ir NTV+ pakete un hakeru aktivitātes šai sakarā. Šobrīd neviens vairs nešaubās, ka lietot legālu karti ir izdevīgāk, jo šī kompānija pastāvīgi uzlabo kodēšanas aizsardzību. Var teikt, ka pirātkaršu ēra lēnām aiziet pagātnē. Card Sharing tehnoloģija gan saglabā aktualitāti un strauji attīstās, tomēr tā nav masveida parādība interneta izmantošanas un arī datora lietošanas dēļ, jo skatītājam tad ir jābūt zinošam un izglītotam.

Henriks ZEIĻAKS 

Tālr. 9259505

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001