Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

3GSM kongress Kannās – zem 3G zvaigznes

   

 

Kamēr Latvija grima februāra pelēcībā un aukstumā, Francijas kūrortpilsētā Kannās no 14. līdz 17. februārim jūras un mūžzaļo palmu fonā norisinājās gadskārtējais, nu jau trešais, pasaules 3GSM kongress.

 

Uz sarkanā paklāja

Pasākums norisinājās Kannu festivālu pilī, vietā, kas slavena ar filmu festivālu zvaigznēm, kāpnēm un tradicionālo Kannu sarkano paklāju.

Šogad 3GSM kongress bija pulcējis gandrīz visus pasaules strauji augošās mobilās industrijas pārstāvjus. Izstādes ekspozīcijās bija pārstāvēti vairāk nekā 600 uzņēmumu. Trīs dienu konferencēs piedalījās vairāk nekā 50 nozares uzņēmumu – operatoru, iekārtu un programmatūras ražotāju - augstākā līmeņa vadītāji.

Apmeklējums bija tik milzīgs, ka pirmajās dienās nelielā kūrortpilsēta bija pilnīgi paralizēta. Visas pilsētas viesnīcas un autostāvvietas pārpildītas, milzīgi sastrēgumi ielās un lieli cilvēku pūļi ar akreditācijas žetoniem pārliecinoši radīja iespaidu par mobilās industrijas varenību un attīstības perspektīvu.

Kongresa konferenču programmā uzstājās vadošie nozares konsultanti un uzņēmumu vadītāji no visas pasaules, bet īpaša uzmanība bija pievērsta izstāžu stendiem, kuri bija izvietoti festivāla pils zālēs, teltīs, jahtās un pat uz kāda kuģa.

Ikviens kaut cik nozīmīgs nozares spēlētājs vēlējās piesaistīt potenciālu klientu uzmanību, pārspējot izdomā citus. Ar firmas produktu ekspozīciju uz pietauvotas jahtas vairs pārsteigt nevarēja nevienu, jo pilnīgi viss Kannu ostas mols bija izīrēts izstādes dalībniekiem, kur tika pietauvotas milzīgās jahtas ar firmu simboliku un karogiem. Siemens tomēr pārspēja visus, noīrējot kruīza kuģi, kurš tika noenkurots netālu jūrā, un uz tā klāja izvietotajām izstādēm apmeklētājus nogādāja nelieli kuģīši, kuri kursēja ar 20 minūšu intervālu. 

 

3GSM nominācijas

Kongresa notika GSM asociācijas balvu pasniegšana vairākās nominācijā. Balvu pasniegšanas ceremoniju atklāja GSM asociācijas prezidents Robs Konvejs (Rob Conway).

Nominācijā Labākais GSM tālrunis tika izvēlēts Samsung SGH-D500, Labākais 3G tālrunis – Sony Ericsson V800/Vodafone 802 SE. Nominācijā Labākais SMS serviss uzvarēja Globe Telecom no Filipīnām ar mobilo pakalpojumu G-Cash. Labākais uzņēmumu pakalpojums bija Swisscom Mobile, kurš piedāvā GPRS/3GSM/WLAN pakalpojumu vienā SIM kartē jeb trīs vienā. Labākā izklaides aplikācija - Somethin’ Else no Lielbritānijas ar interaktīvo UK TOP40 mobilo vidi. Labākā mārketinga kampaņa – Telecom Development Company, Roshan’s Light and Hope no Afganistānas. Labākā glābšanas misija – Ericsson par kompakta mobilā risinājuma piegādi un uzstādīšanu pēc zemestrīces Irānas pilsētā Bamā.

 

3G attīstībā paredzams sprādziens

Konferences un izstādes kopumā skaidri norādīja uz strauju 3GSM standarta izaugsmes perspektīvām šogad. 3G attīstība vēl nesen bija iestrēgusi sakarā ar pieprasījuma trūkumu un salīdzinoši dārgajām tehnoloģijām, tomēr kongresa gaitā varēja skaidri novērot industrijas virzītājspēka – izklaides un papildus aplikāciju tirgus - uzplaukumu, kuru ir stimulējis pasūtītāju pieprasījums.

Mūzika, video, īsziņu attīstība, atrašanās vietas noteikšana, mobilās un azartspēles ir tikai daži virzītājspēki jaunajām tendencēm GSM industrijā. Īpaši tika akcentēts, ka kopš pērnā gada 3G lietotāju skaits ir pieaudzis par 505 (!) procentiem, izskanēja prognozes, ka šogad notiks 3G sprādzienveidīga attīstība ar vairāk nekā 60 komerciālu 3G tīklu atklāšanu vairāk nekā 30 pasaules valstīs. 3G lietotāju skaits pasaulē varētu palielināties līdz 12 miljoniem.

3G UMTS tehnoloģijai tuvākajā nākotnē tiek prognozēti nozīmīgāki panākumi nekā ar līdzvērtīgām tehnoloģijām, piemēram, CDMA, kurai lietotāju pieaugums 2004. gadā bijis tikai 26,6 procenti. Sacensībā par 3G klientu skaita pieaugumu ir iesaistījušies pasaules lielākie operatori, piedāvājot novatoriskus un pieejamus pakalpojumus.

 

Aiz stūra gaida jaunas tehnoloģijas

2005. gadā tiek prognozēts jaunās HSDPA tehnoloģijas pielietojums 3G tīklos, kas ļautu nozīmīgi palielināt pārraidāmo datu ātrumu vidējam lietotāju skaitam starp 2 Mbit/s un 7 Mbit/s vienas pārraides šūnas ietvaros. Paredzams, ka šis standarts konkurēs ar Wi-Fi un ADSL tehnoloģijām un mēģinās pierādīs savu dzīvotspēju. Šogad paredzama arī WIMAX un FLASH OFDM ātrgaitas datu sistēmas attīstība un komerciāla pieejamība, kas ļautu operatoriem ieviest dažādas IP multimediju apakšsistēmas.

Lai gan iepriekšējos 15 gados GSM operatoriem lielākos ienākumus ir nodrošinājuši tradicionālie balss pakalpojumi, tuvākajos gados gaidāms ļoti nozīmīgs pavērsiens, jo jauni pakalpojumi un lietojumi, kas kļūs pieejami, pateicoties tādām tehnoloģijām kā 3G un HSDPA, nodrošinās ievērojamāku ieņēmumu daļu.

 

Viss, kas svarīgs, sākas ar M

Tuvākajā laikā tiek prognozēta mobilo maksājumu attīstība, sākot no stāvvietas rēķina līdz Ziemassvētku dāvanas pirkumam. Lai attīstītu drošu un uzticamu mobilo maksājumu vidi, vairāki nozīmīgi IT un finanšu uzņēmumi (piemēram, Nordea, HSBC, Nokia, Accenture, HP u.c.) ir nodibinājuši tā saukto Mobey Forum, kuri aktīvi strādā, lai nozarē ieviestu vienotus standartus.

Šobrīd skaidri iezīmējusies jauna mārketinga un reklāmas industrijas vide – M jeb mobilā mārketinga vide. Kā spilgts piemērs konferenču laikā tika minēta Holivudas multiplikācijas filmas Nemo reklāmas kampaņa, kas notika ar filmas tematikas attēlu, ekrāna saudzētāju un spēļu izplatīšanu mobilajos tālruņos, kuri tika adresēti mērķauditorijai un sasniedza ievērojamus panākumus.

Par progresīvāko operētājsistēmu nākotnes viedajiem tālruņiem (smartphone) ir kļuvusi Symbian OS un uz tās bāzes radītā Series 60 Platform kļuvusi par virzītājspēku tālruņu ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Kongresa laikā prezentēts pasaulē pirmais komerciāli gatavais viedais tālrunis P930, kuru izgatavojis Lenovo, Ķīnas lielākais tālruņu ražotājs, un kurš darbojas, izmantojot Series 60 Platform.

Daudzi nozares uzņēmumi līdz kongresam bija pietaupījuši jaunumu paziņošanu. Kā spilgtākos var izcelt Ericsson HSDPA Phase 2 pārraides risinājuma komerciālās pieejamības demonstrēšanu; Lielbritānijas operators 02 demonstrēja jaunākās paaudzes BlackBerry 7100x iekārtas, kas apvieno telefona, plānotāja, informācijas apmaiņas un datu pārraides funkcijas. To lietotājs var izmantot gan parastos, gan speciāli šīm iekārtām radītos operatora pakalpojumus.

GSM asociācija atzīmēja panākumiem bagāto 2004. gadu, kad martā kopējais lietotāju skaits pārsniedza miljardu un turpināja ārkārtīgi strauji attīstīties salīdzinājumā ar citām tehnoloģijām. Nākamais Pasaules GSM kongress risināsies 2006. gada 13. februārī Barselonā.

Rihards GAILUMS

Kannas, speciāli SP

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001