Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Divas ābola pusītes = viens vesels bizness

   

Exigen Grupa DATI

 

DATI un Exigen. Šo abu kompāniju savienība nebija nejaušība. Par cilvēkiem, kuri atraduši to īsto un vienīgo ābola pusīti mēdz teikt, ka tas ir liktenis. Tikpat liktenīgas savienības notiek arī biznesa pasaulē. Tieši tāda, kādu noslēgusi a/s DATI ar Exigen Group, kļūstot par pilntiesīgu šī starptautiskā koncerna dalībnieci. Kādus jaunus biznesa apvāršņus paver šī savienība? Par to SP stāsta Exigen Group uzņēmuma DATI prezidents Valdis LOKENBAHS.

 

- Vai iekļaušanos Exigen Group koncernā var uzskatīt par DATI lielo ķērienu? Varbūt pagrūti pierast pie jaunā statusa un uz šo partnerību raugāties nedaudz distancēti?

V. Lokenbahs: - Zīmolu DATI ļoti augstu vērtē gan mūsu darbinieki, gan sadarbības partneri. Tieši tāpat pasaulē vērtē arī zīmolu Exigen Group. Tagad DATI ir pilntiesīgs Exigen Grupas loceklis, un neredzu te nekādas pretrunas, jo no šo divu zīmolu saplūšanas tikai iegūstam. Katrā ziņā tāda izdevība rodas tikai tādiem uzņēmumiem, kuri ir pierādījuši profesionalitāti un spējas. Kopā ar Exigen esam ne vien lielākais IT uzņēmums Baltijā, bet arī viens no spēcīgākajiem pasaulē. Protams, tas nozīmē, ka kopā spējam tikt galā ar daudz apjomīgākiem projektiem nekā līdz šim.

- Pēc koncerna līguma noslēgšanas Exigen kļūst par vadošo uzņēmumu, bet DATI - par atkarīgo sabiedrību? Kā īsti ir ar to brīvību un atkarību?

V. Lokenbahs: - Tie ir tikai juridiskie formulējumi, kas īsti neizsaka biznesa attiecību būtību. Darbojamies pietiekami neatkarīgi, bet ar plašākām funkcijām un iespējām. Iegūstam daudz vairāk nekā zaudējam. Protams, no mums tiek arī prasīts – būt vēl aktīvākiem, intensīvāk un produktīvāk strādāt.

-         Starp citu, kas bija apvienošanās iniciators?

V. Lokenbahs: - Iniciatīva nāca no Exigen, kuram bija ļoti pozitīva sadarbība ar Exigen Latvia, agrāko SWH Tehnoloģiju, ar kuru arī DATI ir vēsturiski saistīts. Esam dalījušies un apvienojušies. Tagad acīmredzot bijām nonākuši līdz kārtējam ciklam, kad atkal bija jāapvienojas. Uzņēmumu apvienošanās ir aktuāla visā pasaulē. Lai varētu efektīvi izmantot resursus, lai netrūktu ne darbinieku, ne speciālistu konkrētās jomās, resursiem jābūt pietiekami lieliem. DATI šobrīd strādā aptuveni 350 profesionāļu, Exigen Latvia - ap 300, bet visā Exigen Group - aptuveni 1200.

- Kāpēc starptautiskos projektos nopietni rēķinās tikai ar uzņēmumiem, kuros ir vismaz 600 darbinieku?

V. Lokenbahs: - Ar 600 darbinieku ir iespējams panākt optimālu darba efektivitāti. Ja uzņēmumam būtu tikai viens projekts, kuram, piemēram, vajadzīgi 30 IT speciālisti, tad darbojas t. s. zvana princips – sākuma stadijā strādā viens cilvēks, kulminācijas posmā – 30, bet noslēgumā – atkal viens. No kādiem resursiem maksāt algu šiem 29, kamēr viņi nav nodarbināti!? Atliek vienīgi bankrots. Toties, ja IT uzņēmums ir liels un gandrīz vienlaikus strādā pie vairākiem projektiem, kas daļēji pārklājas, tad visiem pietiek darba un noslodzes samazinājums nav liels. Pasaules pieredze rāda, ka ļoti labs sistēmanalītiķu un programmētāju noslodzes koeficients gadā ir vidēji 0,6. Tas nozīmē, ka 60 procenti no viņu darba laika ir apmaksāti no projektu naudas. DATI noslodzes koeficients jau pirms apvienošanās bija lielāks - aptuveni 0,7 jeb 70 procenti, bet Exigen tas ir vēl augstāks - 91 procents, un tas iespējams tādēļ, ka speciālisti tiek nodrošināti ar darbu nepārtrauktā plūsmā vienpadsmit mēnešus gadā, bet divpadsmitais - atvaļinājums. Matemātiski var pierādīt, ka, ņemot vidējo projekta ilgumu (apmēram gads) un vidējo IT speciālistu daudzumu (apmēram 20-25) uz katru projektu, ekonomiski efektīvu realizācijas koeficientu var iegūt, ja uzņēmumā strādā aptuveni 600 darbinieku. Tādējādi var ļoti racionāli izmantot katru cilvēkresursu vienību. IT produktu ražošanas korporācijām, kāda ir arī Exigen Group, tas tiešām ir iespējams, jo tiek izstrādāti unificēti projekti (jeb nelielu sēriju produkti), kuru pasūtītāji ir vairāki vienas nozares klienti. Turpretī IT projektu ražošanā, kur darbojas t. s. zvana likums un Gausa sadalījums, tik augstu realizācijas koeficientu nav iespējams sasniegt.

- Vai DATIEM kādreiz vajadzējis atteikties no laba projekta vai sadarbības partnera tieši tādēļ, ka nepietiek resursu?

V. Lokenbahs: - Pērn oktobrī pie mums ieradās TeliaSonera pārstāvji, un, kad jautāju, kāpēc viņi tagad piekrīt ar mums sadarboties, viņi atbildēja, ka nu mēs esot pietiekami lieli, lai ar mums varētu sākt runāt. Iepriekš šādas sarunas nevarēja notikt, jo bijām par mazu. Pasūtītāji ir dažādi, bet prasības, kuras izvirza lielās Eiropas kompānijas, ir tādas, ka mazu kompāniju projektus vienkārši neizskata – un viss. Nopietnas starptautiskas kompānijas, kuru biznesā liela nozīme ir informācijas tehnoloģijām, uzskata par ārkārtīgi lielu risku sadarboties ar nelieliem IT uzņēmumiem. Citādi var gadīties, ka uzņēmums izstrādā projektu, bet vēlāk bankrotē un nevar izstrādāt atjaunošanas versijas. Ļaunākajā gadījumā viss būtu jāsāk no jauna – tikai ar citu partneri.

- Reiz jūs teicāt, ka, apvienojot spēkus, Exigen grupa nākotnē varētu konkurēt pat ar pasaules lielākajām IT projektu kompānijām Ķīnā vai Indijā, kur darbinieku skaits mērāms tūkstošos.

V. Lokenbahs: - Nē, desmitos tūkstošu. Var teikt, ja IT kompānijai, kura izstrādā informācijas sistēmas, ir vairāk nekā 1000 darbinieku, to tiešām var uzskatīt par nopietnu pasaules līmeņa spēku, ar kuru ir jārēķinās. Tā ir IT biznesa augstākā līga, un tad vairs nav svarīgi, vai šajā uzņēmumā strādā 1000 vai 10000 cilvēku. Exigen Group, kurai tagad ir vairāk nekā 1200 cilvēku, savā biznesa virzienā ir vienā klasē ar pasaules varenākajiem IT milžiem.

- Cik pasaulē ir šādu IT milžu – vai tie ir mērāmi desmitos vai simtos?

V. Lokenbahs: - Nevienam taču nevajag kādu nekonkrētu ārstu, vai ne? Toties var noskaidrot, ka Baltijā ir, piemēram, 18 labi ārsti, kas ārstē kataraktu. Tieši tāpat var noskaidrot, ka tajā virzienā un kvalitātē, kur strādā gan DATI, gan Exigen Group, ir aptuveni 30 nopietnu uzņēmumu, starp kuriem Exigen ieņem nozīmīgu vietu (pirmajā desmitniekā). Tas ir spēlētājs, kura stratēģiju un gada rezultātus regulāri analizē, ar kuru rēķinās.

- IT uzņēmumus tomēr analizē un vērtē pēc projektiem. Kuri DATI vai Exigen jaunākie projekti jums šķiet visnozīmīgākie un kā dalīsiet pienākumus, strādājot kopā?

V. Lokenbahs: - Mēs jau tagad strādājam kopīgos projektos. Viens no nozīmīgākajiem ir darbs starptautiskajai apdrošināšanas kompānijai AXA.

AXA uzņēmumam, kas atrodas Vācijā, DATI nodrošina biznesa procesu ārpakalpojumus (Business Process Outsourcing). Ar AXA centru Parīzē strādā Exigen. Ja reiz atrasti piemēroti sadarbības partneri, šādi projekti ļoti bieži turpinās vairākus gadu desmitus. Rietumos bieži izmanto šādus biznesa ārpakalpojumu projektus, lai dažas IT operācijas, kuras ir ļoti darbietilpīgas, izpildītu kāds sadarbības partneris - turklāt racionāli un par zemāku cenu. Piemēram, uzņēmumam ir jāapstrādā elektroniskie dokumenti, kurus dators atzinis par kļūdainiem, bet nav skaidrs, kura no iespējamām kļūdām ir īstā vainīgā. Tāpēc tas ir jāizpēta un jāapstrādā speciālistam. Vācijā šāds pakalpojums maksā ļoti dārgi, tāpēc tiek meklēti partneri, kuri var to izdarīt lētāk un efektīvāk. Tāpēc tiek izstrādāts BPO dokumentu apstrādes projekts ne tikai vienai, bet vairākām apdrošināšanas kompānijām vai citiem līdzīgiem uzņēmumiem. Domāju, ka arī šogad būtiski palielināsim šo segmentu. Ja viss izdosies, kā iecerēts, šo ārpakalpojumu realizēsim ar tādu Latvijas cilvēku palīdzību, kuri nav IT profesionāļi, bet ir apguvuši svešvalodas un māk labi strādāt ar datoru. Plānojam apmācīt un nodrošināt ar darbu aptuveni 70 cilvēkus. Turklāt salīdzinājumā ar situāciju Latvijas darba tirgū tas varētu būt ļoti labi apmaksāts darbs. Šādas darba vietas varētu būt reģionos, piemēram, Latgalē. Reģionu potenciālu izmantojam jau vairākus gadus - Rēzeknē  šobrīd strādā 12 cilvēki.

- Dzirdēts, ka Exigen Latvia sadarbojas ar tādiem interesantiem partneriem kā pasaules mūzikas gigants Universal Music Group un Warner Music Group, izstrādājot viņiem autortiesību apstrādes sistēmu.

V. Lokenbahs: - Tas ir viens no lielākajiem un nopietnākajiem Exigen projektiem, kurš joprojām turpinās. Projekta summa mērāma simtos miljonu dolāru. Tā kā loģistikas jautājumi ir tik tālu no šo mūzikas grupu pamatbiznesa, viņiem ir daudz izdevīgāk, ja kāda IT firma uzņemas visu kvalitatīvi un laikus izdarīt. 

- Pērn DATI bija cerība dabūt līgumu ar vienu no lielākajiem tērauda ražotājiem pasaulē, Zviedrijas uzņēmumu Sandvik. Vai izdevās?

V. Lokenbahs: - Jā, mēs esam uzsākuši darbu ar Sandvik  un ceram, ka izveidosim ilglaicīgu sadarbību.

- Exigen Latvia un DATI projekti pārsvarā (kopā 75 %) ir ārpus Latvijas, bet, šķiet, pēdējos gados aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta arī Latvijas projektiem. 

V. Lokenbahs:- Latvija ir viena no Eiropas Savienības valstīm ar straujāko attīstību, un tai ir nepieciešami informācijas tehnoloģiju pakalpojumi. Viens no mūsu nozīmīgākajiem projektiem kopš 1995. gada ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datu noliktavas sistēmas ieviešana un uzturēšana. Tas dod iespēju VID veikt nodokļu ieņēmumu un budžeta izpildes pārraudzību un informācijas analīzi, atklājot dažādas slēptas likumsakarības. Šī sadarbība turpinās, un rezultāti ir pozitīvi, - ar katru gadu nodokļu ieņēmumi palielinās, arī pateicoties informācijas sistēmām, kuras ir izstrādātas ar a/s DATI palīdzību.

Pēdējos gados esam aktīvi strādājuši finanšu sektorā – esam izstrādājuši projektus Latvijas lielākajās bankās Aizkraukles bankā, Hipotēku un Zemes bankā, Latvijas krājbankā. Tas ir viens no mūsu perspektīvākajiem biznesa virzieniem.

- Vai tagad, Exigen Group sastāvā, jūtaties tik vareni, ka neviens konkurents vairs nespēj ar jums sacensties?

V. Lokenbahs:- Konkurence pastāv, un tas ir dabiski. Intensīvi apmācām mūsu speciālistus, paaugstinot viņu kvalifikāciju, lai spētu piedāvāt pasūtītājiem jaunāko un labāko, kas šobrīd ir pasaulē. Exigen Grupai ir lieliskas iespējas, jo tā strādā daudzās valstīs. Mēs vairāk strādājam Vācijā, Lielbritānijā, Zviedrijā, Dānijā un Šveicē. Austrālijā realizējam projektus pašvaldību iestādēm. Dažos projektos sadarbojamies arī ar Latvijas IT uzņēmumiem, kuriem ir eksperti tādos specifiskos virzienos, kādu mums nav. DATI galvenajā darbības virzienā - lielu informācijas sistēmu veidošanā - noteikti esam stabilākais un lielākais uzņēmums Baltijā. Bet tas nenozīmē, ka mums nav vajadzīgi sadarbības partneri. Sekmīgi sadarbojamies ar tādiem uzņēmumiem kā MicroLink, Olympus, DigLat, DataPro u. c. Mūsu princips ir - labākajiem klientiem - labākos Latvijas resursus!

 

Gunta KĻAVIŅA

 

 

Exigen Group uzņēmums DATI

Ganību dambī 17a

Rīgā, LV -1045

Tālr. 7067798

Fakss 7821457

www.dati.lv

www.exigen.com

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001