Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Fujitsu-Siemens: mobilitāte noārda robežšķirtnes

   

Tablet PC

 

Oktobra sākums Vācijas dienvidu pilsētai Minhenei ir zīmīgs ar diviem notikumiem – Oktoberfest un Fujitsu-Siemens Computers dienām. Pirmais īpašus komentārus neprasa, toties otrais gan - vismaz viena raksta garumā.

 

Kad apvienojas Austrumi ar Rietumiem

Tieši pirms pieciem gadiem oktobra sākumā dibināts kopuzņēmums, kur līdzīgās daļās apvienojās divas datorkompānijas - vācu Siemens un japāņu Fujitsu, lai izveidotu vienu no lielākajiem uzņēmumiem Eiropā. Katra no tām nāca ar savu mantojumu: vāciešu stiprā puse bija datori, serveri un lieldatori, japāņu – mobilās ierīces un piezīmjdatori.

Rezultātā radās uzņēmums, kas patērētājiem spēj piedāvāt pilnu datorprodukcijas spektru – no mājas datoriem, portatīvajiem, galda datoriem un serveriem līdz pat lieldatoriem. Svarīgi, ka liela daļa no šiem izstrādājumiem joprojām top Vācijā, neraugoties uz populāro tendenci pārvietot ražotnes uz Austrumiem. Un tā jau pati par sevi ir uzņēmuma produkcijas kvalitātes garantija.

 

Tortes vietā - forums

Katru gadu Fujitsu-Siemens dibināšanas gadadienā tiek rīkota vērienīga jaunās produkcijas prezentācija un forums, kurā tiek aicināti partneri un klienti, lai atskatītos uz gada laikā notikušo un informētu par nākotnes tendencēm. Šogad kompānijas prezidentam Berndam Bišofam (Bernd Bischoff) bija pamats būt lepnam – pēc pārdošanas rādītājiem uzņēmums Eiropā izvirzījies trešajā vietā.

Galvenās šāgada foruma tēmas bija mobilitāte, datu centri un risinājumu optimizācija. Šajā SP apskatā vairāk pievērsīsimies mobilitātei, jo, strauji attīstoties infrastruktūras iespējām (Wi-Fi, bezvadu biroju risinājumi, mobilās datu pārraides aktivizēšanās u. c.), gluži vai lavīnveidīgi palielinās bezvadu pakalpojumu lietotāju un pašu galiekārtu skaits. Piemēram, 2003. gadā Igaunijā tieši bezvadu interneta telpas iespējas un izplatība stimulēja piezīmjdatoru pieaugumu par 80 procentiem. Līdzīga perspektīva ir arī Latvijai. Turklāt notiek neizbēgama mobilo iekārtu un risinājumu saplūšana divās it kā atšķirīgās produktu grupās – plaukstdatoros un mobilajos tālruņos.

 

Planšetdatori

Pēc daudzu praktiskā biznesa pārstāvju uzstāšanās Minhenes forumā šķita interesanti iepazīties ar produktu grupu, kas funkciju ziņā nosacīti atrodas starp plaukstdatoru un galddatoru. Tie ir tā sauktie planšetdatori (Tablet PC), kas ir piezīmjdatora lielumā, tikai tā skārienjutīgais ekrāns (12” vai 10.4”) ir iebūvēts vāka ārpusē. Tam nav klaviatūras, bet informācijas ievadei lietojams īpašs irbulītis (stylus), ar kuru uz ekrāna rakstīto tekstu pārveido iebūvētā teksta atpazīšanas programma. Iekšpusē ir noslēpies pilnasinīgs dators ar īpašu ekonomisko (ar mazāku strāvas patēriņu nekā piezīmjdatoriem) Intel procesoru M733, kas ļauj to lietot 6-8 stundas bez uzlādēšanas.

Nelielā masa (1,55 kg) un iespēja to izmantot arī ārpus telpām padara planšetdatoru pievilcīgu lietošanai medicīnas dienestiem, policijai, speciālajiem dienestiem. Ekonomiski aktīvās valstīs to jau izmanto šiem mērķiem, un planšetdators kļūst par aktīvu darbarīku poliklīnikās un stacionāros, ceļu policijas, drošības dienestu un speciālo glābšanas dienestu personālam, kur nepieciešams operatīvs darbs ar informāciju netradicionālos, nereti pat ekstremālos apstākļos, kur stacionārais dators nav pieejams.

Planšetdatora saikni ar ārpasauli nodrošina IrDa, IEEE 1353 protokola atbalsts datu pārraidei uz perifērijas iekārtām, bezvadu interneta protokola 802.11 a/b/g atbalsts dod iespēju strādāt bezvadu interneta telpā. Arī iebūvētais 40, 60 vai 80 GB disks ir pietiekošs liela apjoma informācijas glabāšanai. Padomāts arī par brīžiem, kad mobilais lietotājs atgriežas darba vietā, jo ar infrasarkano staru portu iespējams pieslēgt parastā formāta klaviatūru un peli. Turklāt iebūvētā jutīgo mikrofonu sistēma palīdz saglabāt arī balss informāciju, gluži kā izmantojot parasto diktofonu.

Tā kā šādas klases iekārtas tiek izmantotas kā koplietošanas resurss, jo ar to var strādāt vairāki cilvēki, par drošības elementu katra atsevišķā lietotāja pieejas tiesību noteikšanai un piekļuvei lokālajam tīklam kalpo viedkartes (smart cards). Tās nodrošina katram lietotājam savu resursu, kā arī vienkāršotu pieeju resursiem – līdzīgi kā bankas kartei. Jāatceras tikai PIN kods, pārējo paveiks pati karte.

Varētu jautāt – kāpēc gan klasiskais piezīmjdators nav gana labs? Kā liecina datorservisa uzņēmumu statistika, visbiežāk piezīmjdatoru neatgriezeniskie bojājumi rodas, mēģinot strādāt ar tiem pilnīgi nepiemērotos apstākļos (piemēram, turot uz ceļiem, strādājot braucošā mašīnā utt.) vai arī mēģinot to atvērt, pašam pārvietojoties. Šādi mehāniskie bojājumi ir iegansts, kādēļ zūd iekārtas garantijas remonta iespēja ar visām no tā izrietošajām sekām.

Jāpiebilst, ka forumā šādu iekārtu galveno lietotāju un reklamētāju lomā bija paši medicīnas un policijas darbinieki, jo tieši viņu darba specifika liek strādāt ar daudziem cilvēkiem ļoti svarīgu un sensitīvu informāciju, kad klasiskie darba instrumenti - papīra dokumentācija, kartotēkas utt. - vairs nav spējīgi nodrošināt adekvātu informācijas apmaiņu. Šobrīd Eiropas ekonomiski aktīvo valstu klīnikas un ārstniecības iestādes ir aprīkotas ar mūsdienīgām un resursietilpīgām tehnoloģijām, ar kuru palīdzību cenšas apkopot iespējamo informāciju par pacientu, kā arī veikto medicīnas procedūru rezultātus. Šāds risinājums palīdz pieņemt ātrus, uz uzkrāto informāciju balstītus lēmumus, jo pareizas (vai arī nepareizas) darbības rezultāts var būt pati lielākā likme – cilvēku dzīvība vai veselība.

 

Plaukstdatori

Fujitsu-Siemens plaukstdatoru (handheld) grupa šogad pārstāvēta ar četriem modeļiem, bet vislielāko interesi izraisa jaudīgākais no tiem, kurā koncentrēts šobrīd maksimāli iespējamais. Jaunais LOOX 720 lēnām un neatlaidīgi noārda jau tā plānās robežšķirtnes, kas vēl atdala mobilo telefonu, elektronisko piezīmju grāmatiņu, fotoaparātu un pilnvērtīgu datoru.

Protams, šī atraktīvā rīka (3.6” skārienjutīgs ekrāns) galvenā funkcija ir līdzīga jebkura cita datora piedāvātajam (elektroniskais pasts un biroja programmatūra, piekļuve internetam un vēl daudzi citi noderīgi sīkumi). Un tas viss pieejams, turot iekārtu vienā rokā, ar otru vadot navigācijas pogas vai arī izmantojot skārienjutīga ekrāna iespējas, ar speciālo irbulīti rakstot tekstus vai izvēloties funkcijas vai informāciju uz ekrāna. Protams, jebkuras mūsdienīgas mobilās iekārtas komponents svarīgu notikumu fiksēšanai ir iebūvētais 1,3 megapikseļu fotoaparāts. Komunikāciju iespējām ar ārpasauli tiek piedāvāts IrDa protokola, kā arī USB 2.0, Bluetooth un Wireless 802.11 b atbalsts. Tas nodrošina gan vispusīgu pieeju visām perifērijas iekārtām, gan arī darbu bezvadu publiskajās vai biroja telpās.

Varbūt ne tik nozīmīga, tomēr vērā ņemama ir šīs iekārtas VoIP (Voice over IP) iespēja, kas ļauj sarunāties, izmantojot interneta protokolu. Iekārta ir aprīkota ar mikrofonu, austiņām, iebūvētu skaļruni. Forumā Fujitsu-Siemens tehniskais direktors demonstrēja šādu komunikācijas iespēju, zvanot kādam no darbiniekiem. Diemžēl arī demonstrēšanas brīdī bija vērojamas VoIP telefonijas ēnas puses – neliela signāla aizkave, dažbrīd arī nestabila darbība. Taču rezumējot visu iepriekš uzskaitīto un ņemot vērā iekārtas vidējo cenu (ap LVL 350), tas aktīvam biznesa cilvēkam, kam nepieciešams daudz laika tērēt ceļā, ļauj būt lietas kursā par birojā notiekošo, neaizmirst ieplānotos darbus, pārskatīt elektronisko pastu vai interneta resursus, koncentrēt būtiskāko no vajadzīgajiem datiem, strādāt ar failiem un vēlāk apmainīties ar šiem datiem ar stacionāro vai mobilo datoru – un tas viss ar iekārtu, kuras izmēri nepārsniedz vidēja lieluma piezīmju grāmatiņu. Un līdzīgi kā pilsētas džipiem, to labākās īpašības parādās tikai pilsētā ar labu infrastruktūru – ar publisko vai uzņēmuma bezvadu interneta telpu.

Šāds produkts, kurš maksā aptuveni tikpat cik galddators, droši vien nebūs lietotāja vienīgais dators, bet tas var padarīt sakārtotāku lietišķa cilvēka ikdienas straujo ritmu. Un, apkopojot iepriekš uzskaitīto īpašību kopumu, var droši teikt, ka iespējas, kuras LOOX 720 zaudē mobilajiem telefoniem ar datu pārraides iespējām, tas pilnībā kompensē ar svarīgāko datorprogrammu un komunikāciju iespēju izmantošanu.

 

Mobilitāte un drošība

Kā parasti, aktuāli ir mobilo iekārtu drošības risinājumi, bet šoreiz gribētu vairāk pievērsties to fiziskajai drošībai, par kuru ne vienmēr atceramies, kamēr nav noticis kas neglābjams. Daudzas mobilās iekārtas ir aprīkotas ar papildu aizsardzības elementiem, lai tās padarītu drošākas pret iespējamiem triecieniem, nomešanu, gaisa mitrumu. Taču statistika ir nepielūdzama – līdz pat 60-70 procentiem mobilo iekārtu bojājumu iemesli ir tieši tādi: nokrišana, iekārtas saspiešana vai arī šķidro kristālu ekrāna bojājums. Tikai retais jaunas iekārtas lietotājs ielūkojas tās garantijas dokumentos, taču tur, parasti vissīkākajā drukā, ir apliecināts, ka iekārtas mehāniska bojājuma gadījumā garantijas apkalpošana nav spēkā. Nepatīkama atklāsme tādā veidā bojāta mobila datora lietotājam var būt fakts, ka, piemēram, bojāta šķidrā kristālu ekrāna nomaiņa varētu izmaksāt pat līdz pusei no jauna datora cenas. Arī pārējās šo iekārtu daļas ir integrētas pamatplatē, tātad pat it kā nenozīmīga bojājuma gadījumā jāmaina iekārtas centrālais un nebūt ne lētākais elements.

Bīstami un neprognozējami ieroči var izrādīties pat visparastākie (un, protams, arī neparastie - akrila) dāmu nadziņi, kas, kaislīgi rādot uz kādu ekrānā redzamo attēlu vai neuzmanīgi rīkojoties gar šķidro kristālu ekrāna virsmu, tajā var radīt neatgriezeniskas iegriezumu pēdas, jo ekrāna plēves virskārta ir ļoti plāna un viegli ievainojama. Mobilo iekārtu (ja vien tās nav aprīkotas ar skārienjutīgu ekrānu) lietotājiem būtu jāpierod, ka ekrāns nav tā vieta, kura būtu bez vajadzības jātausta un tai jāpieskaras.

Kā jau iepriekš minēts, ir svarīgi, kādā veidā mobilas iekārtas tiek pārvietotas. Tāpēc, pērkot piezīmjdatoru kopā ar somu, uzmanīgi papētiet tās mīkstās sānu malas un stūru papildus stiprības konstrukcijas. Stingri nopolsterēta soma nav modes vai dizaineru untums, - tas viss paredzēts maksimālai frontāla trieciena absorbcijai. Ja nu gadījumā somā ievietotais dators atsitas pret kādu cietu priekšmetu, nokrīt no pleca vai arī - kā tiešām nereti gadās – kāds nejauši uzsēžas uz somas. Iegādājoties šādu somu, ļaujiet, lai pārdevējs izskaidro katru, pat jūsuprāt visneticamāko, riska situāciju un necentieties izvēlēties pašu lētāko risinājumu, jo somas galvenais uzdevums ir maksimāli pasargāt tās īpašnieku no nepatīkamiem pārsteigumiem. Protams, nedrīkst aizmirst, ka bieži vien šādas somas saturs ir krietni vērtīgāks par vidusmēra lietotu auto.

Aivars ORBIDĀNS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001