Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Wi-MAX vilnis tuvojas - saturieties!

   

WiMAX is a standards-based wireless technology that provides high-throughput broadband connections over long distances

 

Jau vairākus gadus pasaulē un arī Latvijā lietotāju atzinību iemantojusi bezvadu interneta pieslēguma tehnoloģija Wi-Fi (wireless fidelity), kuru plaši izmanto publiskās bezvadu interneta telpās un kuru labi pazīst arī SP lasītāji. Tomēr pasaulē tiek izstrādāti aizvien jauni standarti, kuri paredz iespēju sasniegt vēl lielāku bezvadu datu pārraides ātrumu, turklāt ievērojami palielinot darbības rādiusu un paplašinot funkcijas. Līderpozīcijas nākotnes platjoslas bezvadu tehnoloģijās neapšaubāmi ieņem Wi-MAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access), kura plašāku ieviešanu nozares eksperti saista ar straujām pārmaiņām interneta pakalpojumu tirgū. Vairākās valstīs sākušies Wi-MAX bezvadu tehnoloģijas testi, to plašāk paredzēts ieviest aptuveni pēc gada, bet pirmās bezdelīgas varētu atlidot vēl ātrāk.

 

Kas kopējs Wi-Fi un Wi-MAX?

Wi-Fi un Wi-MAX ir viena otru papildinošas, nevis konkurējošas tehnoloģijas. Wi-MAX ir piekļuves tīkla tehnoloģija, kas ļauj pievienot birojus un dzīvojamās mājas ātrgaitas internetam. Wi-Fi nodrošina bezvadu lokālā tīkla (LAN) savienojumu ēkas iekšpusē. Nākotnē, strādājot ar piezīmjdatoru, platjoslas bezvadu interneta savienojumiem būs iespējams izmantot gan Wi-Fi, gan Wi-MAX tehnoloģiju. Tās abas ir kā māsīcas, kas savā starpā labi saprotas un var strādāt kopā, lai izveidotu labāko savienojumu, kāds vajadzīgs klientam.

Tomēr atšķirībā no Wi-Fi, kurš nodrošina labas kvalitātes bezvadu interneta darbību tikai 300 metru rādiusā, Wi-MAX darbojas līdz 50 kilometru rādiusā un, iespējams, pat tālāk. Tātad pēc būtības tas ir plašas darbības bezvadu tīkls. Izmantojot interneta protokolu un radiotehnoloģiju, Wi-MAX ļauj uzņēmumiem izveidot bezvadu privātos tīklus, lietojot īpaša dizaina antenas, kuras var uzstādīt ēkā.

Wi-MAX bezvadu savienojumam un dažām funkcijām varētu būt nepieciešama papildu programmatūra, pakalpojumi vai ārējās iekārtas. Tīkla sistēmas veiktspēja, bezvadu veiktspēja un funkcijas var atšķirties atkarībā no klienta izvēlētā bezvadu tīkla plānojuma, vides, operētājsistēmas, aparatūras un programmatūras konfigurācijas.

Wi-MAX Foruma eksperti apgalvo, ka Wi-MAX varētu spēcīgi konkurēt un pat apdraudēt 3G un citas plaša apgabala bezvadu datu pārraides tehnoloģijas, prognozējot, ka Wi-MAX jaudīgie pieslēguma punkti varētu piedāvāt lētu bezvadu platjoslas piekļuvi veselai pilsētai.

 

Kādas ir Wi-MAX priekšrocības?

Wi-MAX ir standartizēta bezvadu tehnoloģija, kas nodrošina liela ātruma platjoslas savienojumus ar plašu darbības rādiusu. Wi-MAX iespējams izmantot dažādiem nolūkiem, to skaitā t. s. pēdējās jūdzes jeb piekļuves tīkla platjoslas savienojumiem, publiskajām interneta telpām, kā arī liela ātruma biznesa savienojumiem.

IEEE 802.16 standarta ieviešana dos Wi-MAX iespēju nodrošināt pilsētas tīkla (MAN) savienojumu ar ātrumu līdz 75 Mbit/s, kas spēs vienlaikus atbalstīt vairāk nekā 60 biznesa (T1 tipa) un vairākus simtus privāto savienojumu. Wi-MAX sistēmas varēs izmantot, lai pārraidītu signālu aptuveni 31 jūdzes (52 km) rādiusā no bāzes stacijas. Turklāt, kā apgalvo Wi-MAX Foruma speciālisti, savienojums būs iespējams arī tad, ja no pieslēguma vietas nebūs tiešas skata līnijas uz bāzes staciju.

 

 

Intel veicina Wi-MAX ieviešanu

Wi-MAX tīklu risinājumu izstrāde un ieviešana šobrīd ir viens no svarīgākajiem Intel uzdevumiem. Šoruden Intel izstrādāja pirmo integrēto 802.16-2004 mikroshēmu sistēmu, kura optimizēta rentablas klienta galiekārtas izstrādei saskaņā ar Bezvadu komunikāciju asociācijas konferencē apstiprinātajām direktīvām. Šobrīd piekļuves tīkla savienojumi parasti notiek ar vara kabeļa, DSL (ciparu abonentlīnijas), optiskās šķiedras kabeļa vai pat tradicionālās tālruņa līnijas palīdzību. Iespēja nodrošināt savienojumus bez kabeļiem ievērojami samazinās šo pakalpojumu cenas. Intel eksperti uzskata, ka sākusies t. s. bezvadu desmitgade, kurā Wi-MAX kļūs vismaz tikpat nozīmīgs, kāds šobrīd ir Wi-Fi.

Plānots, ka Wi-MAX ieviešana notiks trīs posmos: pirmais sāksies jau 2005. gada pirmajā pusē, kad Wi-MAX tehnoloģija (standarts IEEE 802.16d) nodrošinās fiksētos bezvadu savienojumus ar ārējo antenu palīdzību. Ārējo fiksēto bezvadu tehnoloģiju varēs izmantot lielas caurlaides spējas biznesa savienojumiem (T1/E1 tipa pakalpojumi), bezvadu publiskajām interneta telpām un šūnu tīklam, kā arī pakalpojumiem ar īpaši izstrādātu atlaižu sistēmu.

2005. gada otrajā pusē Wi-MAX būs pieejams ierīkošanai iekštelpās, kur tiks uzstādītas mazākas antenas, kas līdzināsies tām, kuras šobrīd izmanto Wi-Fi pieslēguma vietās. Šādos gadījumos Wi-MAX nodrošinās platjoslas bezvadu datu pārraides pakalpojumus un būs pieejams plašam patērētāju lokam, piemēram, dzīvojamos rajonos. Wi-MAX iekārtas varēs pieslēgt paši lietotāji, un tādējādi operatoram ievērojami samazināsies pieslēguma izmaksas.

Trešais posms varētu sākties 2006. gadā, kad Wi-MAX tehnoloģija tiks integrēta portatīvajos datoros, lai atbalstītu viesabonēšanu starp Wi-MAX pakalpojumu zonām.

2006. gadā Intel Centrino platforma atbalstīs bezvadu standartu Wi-MAX un 3G cpu līmenī, bet no 2007. gada to sola darīt arī citi ražotāji. Tiek prognozēts, ka 2006. gadā mobilajiem tālruņiem būs tāda pati jauda kā Pentium 3, tos atbalstīs dažādi radiopiekļuves un trīsdimensiju grafiskie standarti. 2008. gadā gaidāmas revolucionāras pārmaiņas mobilo tālruņu uzbūvē un dizainā, jo visas funkcijas tiks iebūvētas trijās mazās mikroshēmās.

 

Wi-MAX vilina operatorus un klientus 

Jaunie pasaules tirgus reģioni, kas nesen sākuši attīstīties un kur visticamāk būs tikai pavisam neliela fiksētā tīkla infrastruktūra, ir liels vilinājums jaunienācējiem. Iedomājieties, ka jāuzstāda tikai antena un tad bezvadu piekļuve ātrgaitas internetam tūkstošiem klientu birojos un mājās nodrošināta! Šādiem risinājumiem ir lielas perspektīvas Indijā, Meksikā un Ķīnā, kur fiksētā tīkla pārklājums visā valsts teritorijā izmaksātu nesamērīgi dārgi. Tāpēc tur daudz izdevīgāk fiksētā platjoslas interneta vietā izvēlēties bezvadu jeb Wi-MAX piekļuves tehnoloģiju.

Wi-MAX piekļuves pakalpojumi ir ne mazāk izdevīgi arī jebkuras citas valsts operatoriem un interneta pakalpojumu sniedzējiem, turklāt ne tikai iesācējiem, jo platjoslas bezvadu tehnoloģijas interneta piekļuvei kļūst aizvien spēcīgāks ierocis cenu karā. Ar Wi-MAX palīdzību jaunie operatori varētu sekmīgi konkurēt pat blīvi apdzīvotā pilsētas vidē. Šāda tehnoloģija dos iespēju piedāvāt lētus interneta pakalpojumus vēl pieciem miljardiem lietotāju pasaulē. Ne jau velti arī vairāki lieli telekomunikāciju operatori sākuši izvērtēt iespēju ieviest Wi-MAX tehnoloģiju un testēt to.

British Telecom (BT) kopš pavasara notiek intensīvi Wi-MAX testi, lai konstatētu, vai šo tehnoloģiju varētu sākt izmantot visā valstī. Izmēģinājumi notiek Skotijā, Ziemeļvelsā, Kornvolā (Portlevenā) un Ziemeļīrijā. Viens no testa uzdevumiem ir rast iespēju, kā vissekmīgāk apvienot fiksētās piekļuves priekšrocības (mājas un biznesa lietotājiem) ar mobilo piekļuvi tiem, kas atrodas ceļā. Paredzams, ka BT fiksētajai piekļuvei izmantos Wi-MAX standartu 802.16d, bet mobilajai - 802.16e. Tas dotu iespēju nodrošināt piezīmjdatoru un personālo digitālo palīgu (PDA) bezvadu savienojumu ar Wi-MAX antenu.

Wi-MAX testē arī tādi lieli operatori kā Iberbanda (Spānija), MVS Net (Meksika), Neotec (Brazīlija), PCCW (Honkonga), Reliance Infocomm (Indija) un UK Broadband (Lielbritānija).

 

Filipīnās jau darbojas Wi-MAX

Kamēr pasaules korporācijas un telekomunikāciju operatori sacenšas, lai iegūtu pēc iespējas drošāku un stabilāku vietu Wi-Fi bezvadu piekļuves tirgū, bet citas tikai sāk domāt par Wi-MAX ieviešanu, Filipīnu vietējais interneta pakalpojumu sniedzējs Meridian Telekom bez lieka trokšņa jau sācis piedāvāt Wi-MAX pakalpojumus biznesa klientiem ar vairākām filiālēm. Meridian Telekom jau ir vairāk nekā 1000 Wi-MAX klientu, kuri savieno savus centrālos birojus galvaspilsētā Manilā ar filiālēm tuvējās pilsētiņās. Uzņēmuma klienti ir arī skolas un citas pašvaldību iestādes.

Kad Nacionālā telekomunikāciju komisija pirms diviem gadiem piešķīra Meridian Telekom 3,5 GHz frekvenču joslu, lai varētu nodrošināt Wi-MAX iekšzemes pieslēgumus, uzņēmums jau sāka piedāvāt šos pakalpojumus. Šobrīd Meridian Telekom piedāvā Wi-MAX interneta pieslēgumus korporatīvajiem privātajiem tīkliem. Uzņēmuma speciālisti prognozē, ka Wi-MAX kļūs populārs visā pasaulē, jo ne velti šīs tehnoloģijas izstrādē piedalās tādi spēcīgi uzņēmumi kā Intel, Nokia un Proxim.

Kā prognozē tehnoloģiju tirgus pētījumu firma ABI, apvienotie ieņēmumi no Wi-MAX iekārtām un topošā standarta IEEE 802.20 ieviešanas 2008. gadā varētu pārsniegt 1,5 miljardus USD.

Protams, šobrīd vēl nav atbilžu uz visiem jautājumiem, notiek Wi-MAX iespēju izpēte, tomēr eksperti lēš, ka, plaši izvēršot Wi-MAX tīklus, konkurence platjoslas bezvadu datu pārraides tirgū varētu izvērsties vismaz tikpat sīva kā starp WCDMA un CDMA 2000 tehnoloģijām.

 

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001