Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Lielāks ātrums? Oho, - īsts bezvadu cunami!

   

Autors

 

SIA VERSIJA, kuru daudzi pazīst arī kā kādreizējo EUnet sadarbības partneri, nu jau no 1991. gada sekmīgi kopj pati savu interneta biznesa lauciņu.  Uzņēmuma mērķis nav vis par katru cenu plesties plašumā, bet būt tieši tik lielam, lai spētu labi pārredzēt savus klientus, saklausīt viņu vēlmes, piedāvāt augstākās šķiras biznesa klases internetu. Bet, lai klienti saņemtu pašus modernākos un ātrākos interneta pakalpojumus, SIA VERSIJA allaž piedāvā ko jaunu. Šoreiz tā ir bezvadu piekļuves sistēma Proxim Tsunami MP.11a, kas nodrošina īpaši ātru datu pārraidi. Plašāk par tās iespējām SP stāsta profesors, Dr.habil.sc.ing., SIA VERSIJA viceprezidents Vladimirs KARPUHINS.

 

Jums vajadzīgs lielāks ātrums?

Pēdējos divos gados, kopš sākusies tirgus liberalizācija, SIA VERSIJA vēl intensīvāk attīsta optisko kabeļu tīklus, kā arī pilnveido  radiotīklus, kuros tiek izmantotas gan agrāk iegādātās BreezeNet bezvadu piekļuves iekārtas, gan jaunās, ātrdarbīgās Proxim Tsunami MP.11a. Kā atzīst Vladimirs Karpuhins, BreezeNet iekārtas ekspluatācijā ir gana stabilas, bet datu plūsmas kļūst aizvien intensīvākas, un aizvien vairāk ir gadījumu, kad klientiem BreezeNet nominālais ātrums - līdz 3 Mbit/s  (reāli abonentiem tas ir 1,8 Mbit/s) - nešķiet pietiekams.

- Taisnību sakot, klientu vēlēšanās iegūt aizvien lielākus ātrumus nav īsti pamatota, - skaidro Vladimirs Karpuhins. - Tas ir kas līdzīgs situācijai, kad, izvēloties automašīnu, par galveno kritēriju izvēlas ātrumu, ko tā spēj sasniegt. Tiesa, ne visi tā dara. Ir arī tādi, kas izvēlas ekonomisku transportu, kas atbilst reālajām ikdienas vajadzībām, nevis rallija noteikumiem. Tieši tāpat ir arī ar interneta ātrumu. Tomēr gadās situācijas, kad lielāks ātrums ir nepieciešams arī, lai izvairītos no pārslodzēm piekļuves tīklā. Tāpēc esam gandarīti, ka beidzot varam piedāvāt klientiem ātrdarbīgas bezvadu piekļuves iekārtas Proxim Tsunami MP.11a (nominālais ātrums - līdz 54 Mbit/s) iespējas. Par tās ražošanas sākumu ASV firma Proxim paziņoja pērnā gada augustā, un decembra sākumā mēs to jau testējām.

 

Vai divi standarti ir šķērslis?

Amerikas IEEE un Eiropas ETSI bezvadu piekļuves iekārtu standarti izstrādāti dažādiem frekvenču  diapazoniem. Mēs, protams, varētu par šīm atšķirībām pat nedomāt, ja vien tās aizvien biežāk neskartu nozares ražotāju un operatoru ikdienas darbu. Eiropā jau sen (no 1989. gada) eksistē standartu projekti HyperLAN 1, HyperLAN 2, HyperMan, HyperAccess u.c., bet diemžēl no standartiem līdz reālai aparatūrai tā arī netika. Galu galā izstrādātie standarti tika nolikti plauktā, un ETSI izstrādāja jaunu - ETSI 301-893, kurš pārklāja 95 % to specifikāciju, kuras attiecās uz HyperLAN. Šis standarts jau ir apstiprināts.

Amerikāņu firma Proxim, kura ražoja aparatūru, kas atbilda Amerikas standartiem, pērnā gada augustā pirmā pasaulē sāka ražot aparatūru Proxim Tsunami MP.11a, kas  atbilst Eiropas standartam ETSI EN 301893. Šī aparatūra ir saņēmusi pazīstamās vācu firmas CETECOM ICT Services GmbH sertifikātu CERTIFICATE OF CONFORMITY pērnā gada augustā, bet jau tā paša gada novembrī   firmai VERSIJA  izdevās sertificēt šo aparatūru arī Latvijā. 

VERSIJA ir pirmā Latvijā, kas saņēmusi šādu sertifikātu un izmanto šo aparatūru. Testēšanas laikā SIA VERSIJA saņēma pagaidu atļauju par Tsunami MP.11a izmantošanu līdz maijam, tagad SPRK ir izsniegta pastāvīgā atļauja.

- Procedūra bija diezgan sarežģīta, - stāsta Vladimirs Karpuhins, - jo pērnā gada novembrī vēl nebija pieņemts jaunais frekvenču plāns, bet pēc Pasaules radiokonferences (WRC 2003) lēmuma, kas jūnijā 2003. gadā notika Ženēvā, tas ir mainījies un atvērtas vairākas frekvenču joslas 5 GHz diapazonā. Augšējās 5 GHz diapazona frekvencēs šobrīd var strādāt tikai ASV, lai gan, iespējams, Eiropā un Latvijā varētu atvērt arī šo diapazona daļu. Piemēram, Īrijā tas tika atvērts pirms diviem gadiem, Lielbritānijā tas arī notiks tuvākajā laikā.

Proxim Tsunami  MP.11a ļauj strādāt visos šajos diapazonos - gan indoor 5.150-5.350 MHz, gan indoor/outdoor 5.470-5.725 MHz, gan Amerikas diapazonā 5.725-5.875 MHz.  Ražotāji  pielāgo šo aparatūru katrai valstij, tāpēc tā tiek ražota trijās modifikācijās - ASV, Lielbritānijai un Eiropai. ASV modifikācija atšķiras ar to, ka šajā ierīcē pieļaujama visu triju frekvenču diapazonu izmantošana un lielākā izstarotā jauda, Eiropā darbojas pirmie divi diapazoni, bet Lielbritānijai ir atšķirīga modifikācija tikai tādēļ, ka tur ir cits energoapgādes tīkla standarts.

 

Ko iegūst klienti?

Proxim Tsunami MP.11a ir bezvadu piekļuves sistēma, kurā ietilpst lokālais bezvadu piekļuves tīkls RadioLAN. Tas dod iespēju piedāvāt klientiem ātrdarbīgus bezvadu pakalpojumus. Tsunami  MP.11a ļauj palielināt nominālo ātrumu līdz 54 Mbit/s, bet reālais ātrums, kādu uzrādīja VERSIJA  testi 4 - 4,5 kilometru attālumā,  ir 22 Mbit/s.  

- Proxim Tsunami un BreezeNet iespējams dažādi kombinēt, - skaidro Vladimirs Karpuhins. - Ja, piemēram, ēkā atrodas viens liels biznesa klients, tad tā birojā visdrīzāk vajadzētu uzstādīt atsevišķu BreezeNet abonenta komplektu, kas nodrošinātu darba vajadzībām pietiekamu datu pārraides ātrumu. Ja kādā ēkā ir vairāki lieli klienti, tad katram no tiem var uzstādīt atsevišķu BreezeNet abonenta komplektu. vai arī vienu Proxim Tsunami MP.11a visai mājai. Tas spētu nodrošināt reālu ātrumu 2 - 2,1 Mbit/s katram no desmit biznesa klientiem Piemēram, nesen nomainījām BreezeNet abonentiekārtas ar Proxim Tsunami MP.11a Vecrīgā, Kaķu namā, un tā nodrošina visus mūsu klientus šajā ēkā ar ļoti ātrdarbīgu internetu. Protams, Proxim Tsunami var izmantot arī viens ļoti liels klients, kuram nepieciešams ātrums līdz 54 Mbit/s.

Vienmēr cenšamies rīkoties tā, lai  mūsu iespējas un iekārtas mainītos līdz ar klientu prasībām - gan ātruma, gan kvalitātes, gan pakalpojumu ziņā. Turklāt servisa kvalitāte ir atkarīga ne tikai no mūsu darbinieku spējām, bet arī no kvalitatīvas  aparatūras, kas atbalsta optisko kabeļu tīkla vai radiotīkla infrastruktūru. Ja rastos kanālu  pārslodze,  klienti, protams, būtu neapmierināti, bet mēs darām visu iespējamo, lai šādu situāciju nebūtu.

Būvējot maģistrālās līnijas korporatīvajiem tīkliem, var izmantot kombinēto shēmu.  Maģistrālās līnijas var būvēt uz Proxim Tsunami bāzes, bet tālākiem tīkla atzariem izmantot Ethernet vai arī citas radiosistēmas ar mazāku ātrumu. Tas ļauj gan izveidot optimālu tīklu, gan nodrošināt vajadzīgo tīkla kapacitāti katrā tā posmā.

 VERSIJA būvē optiskos tīklus Rīgas centrā, bet jaunajos rajonos ir uzstādītas radiotīkla bāzes stacijas. Tādējādi VERSIJAI ir izdevies paplašināt darbības lauku - kombinējot fizisko tīklu ar radiotīklu.

Tik intensīvi būvējot tīklus, VERSIJAI radās vajadzība pēc saviem speciālistiem, lai nevajadzētu izmantot  kontraktorfirmu pakalpojumus. Tāpēc pirms gada tika nolemts dibināt meitas uzņēmumu VerLAN, kurš izpilda arī citu pasūtītāju darbus, bet savējiem vienmēr ir priekšroka. Turklāt VerLAN izpilda ne tikai kabeļu un tīklu montāžas darbus, bet arī citus, kas saistīti ar elektrības, ugunsgrēka un apsardzes signalizāciju un cita veida vājstrāvas darbus. Tur strādā  cilvēki ar lielu pieredzi, par kuriem saņemtas tikai pozitīvas atsauksmes. Arī tā var spodrināt mātes uzņēmuma VERSIJA labo slavu. Un, protams, ar cunami ātruma Proxim Tsunami.

 

Versijas starptautiskais starts ar Proxim Tsunami

Pasaules čempionāta Formula 2000 norises laikā Rīgā, 21. un 22. augustā, firma VERSIJA nodrošināja interneta pieslēgumu preses centram un sacensību sekretariātam. Turklāt Latvijas ūdens motosporta federācija vērsās pie SIA VERSIJA  burtiski pēdējā brīdī, pirms paša sacensību sākuma. Tomēr pat tādā ekstremālā situācijā gan tehnika, gan speciālisti spēja būt uzdevuma augstumos. VERSIJA operatīvi noorganizēja darbus, tās meitas uzņēmuma VerLAN speciālisti burtiski dažās stundās uzstādīja aparatūru un samontēja lokālo tīklu uz AB dambja, kur atradās preses centrs. Bet Proxim Tsunami MP.11a kārtējo reizi pierādīja, ka uz to var pilnīgi paļauties un tā lieliskais ātrums ir aparatūras nosaukuma cienīgs.

 

 Gunta KĻAVIŅA

SIA Versija

Arhitektu ielā 1

Rīgā, LV-1050

Tālr. 7210909

Fakss 7326513

e-pasts: kv@vernet.lv

www.versija.lv

 

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001