Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Telekomunikācijas un IT Lielbritānijā

   

TELECOMMUNICATIONS SECTOR

 

Lai tuvāk iepazītu Latvijas jauno sadarbības partneru - Eiropas Savienības valstu - IT un telekomunikāciju nozari, Sakaru Pasaule šajā un turpmākajos numuros piedāvā dažādu faktu, statistikas datu un tirgus dalībnieku liecības par kādu no šīm tām. Sākam ar vienu no nozares vadošajām valstīm - Lielbritāniju.

 

Līderpozīcijas

Nozares eksperti, vērtējot, ar ko īsti Lielbritānijas IT&T nozare atšķiras no citām Eiropas valstīm, min tās līdera lomu vairākos telekomunikāciju virzienos, kā arī to, ka tā bija pirmā ES valsts, kura 1994. gadā sāka tirgus liberalizāciju. Vismaz telekomunikāciju nozarē no britu konservatīvisma nav ne vēsts!

Lielbritānija ir viens no visstraujāk augošajiem telekomunikāciju tirgiem pasaulē. 2002. gadā tā kopējā vērtība bija 36,25 miljardi mārciņu, bet 2003. gadā tirgus palielinājās par 4,6 procentiem. Lielbritānijai ir otrs lielākais telekomunikāciju tirgus apgrozījums Eiropā (aiz Vācijas) - 40,73 miljardi mārciņu (61 miljards eiro), turklāt, rēķinot uz katru iedzīvotāju, tas ir pats lielākais. Lielbritānijas telekomunikāciju nozares 6 825 uzņēmumos strādā 35 000 darbinieku (EITO, 2003).

2003. gadā valstī bija 54,5 miljoni mobilo abonentu (90 procenti no kopējā iedzīvotāju skaita). 91 procentā britu mājsaimniecību ir fiksētie, bet 83 procentos - mobilie tālruņi (no tiem 75 procenti - pieaugušajiem). Vidēji katra mājsaimniecība fiksētā tīkla balss pakalpojumiem ik mēnesi iztērē 73,85 mārciņas, bet mobilajiem - 18,75. Fiksētā tīkla platjoslas datu pārraides pakalpojumi pieejami 80 procentiem iedzīvotāju. Lielbritānijai ir lielākā instalēto optiskās šķiedras tīklu bāze Eiropā. Lielbritānija ir pasaules līderis optiskās šķiedras sistēmu un komponentu ražošanā.

Lielbritānijas operatori piedāvā vienas no zemākajām interneta piekļuves cenām pasaulē, 45 procentos mājsaimniecību ir interneta pieslēgums. Lielbritānijas biznesa klienti ir vieni no lielākajiem interneta pakalpojumu lietotājiem Eiropā: 2002. gadā 87 procentiem no tiem bija interneta pieslēgums, un briti ieņēma ceturto vietu aiz Vācijas, Japānas un Zviedrijas. Trešā daļa Lielbritānijas uzņēmumu dod iespēju klientiem pasūtīt preces un pakalpojumus tiešsaistē.

Vislielākais apgrozījums un tirgus pieauguma potenciāls ir tādos IT&T nozares virzienos kā fiksētā telefonija, mobilie sakari, nomātās līnijas, starpsavienojumi, kabeļu televīzija.

 

Valsts atbalsts uzņēmumiem

Lielbritānijas telekomunikāciju nozare saņem spēcīgu atbalstu un finansējumu gan no valdības (subsīdijas un kredītu garantijas), gan no uzņēmumiem - riska kapitāla veidā.

Tirdzniecības un rūpniecības departamenta Biznesa attiecību daļas pakļautībā esošais Komunikāciju un informācijas tehnoloģiju (KIT) direktorāts ir valsts institūcija, kuras mērķis ir veicināt un attīstīt Lielbritānijas telekomunikāciju nozari. KIT iniciatīva ir palīdzējusi nostiprināt Lielbritānijas kā vērā ņemama telekomunikāciju novatorisma spēka statusu pasaulē. Telekomunikāciju nozarē darbojas arī citas valsts institūcijas – Radiokomunikāciju aģentūra un Britu nacionālais Visuma izpētes centrs.

 

Regulators

2003. gadā tika dibināts vienots Lielbritānijas komunikāciju nozares regulators Ofcom (no Office of Telecommunications), kurš apvienoja vairākas (telekomunikāciju, radio un apraides) regulēšanas institūcijas. Ofcom izstrādā arī dažādu veidu digitālā satura stratēģiju un standartus un uzrauga satura piegādes vidi. Regulators plaši atvēris durvis nozares konkurencei (gan pašmāju, gan ārvalstu uzņēmumiem), un rezultātā panākta būtiska cenu samazināšanās. Liberalizācija Lielbritānijā ir spēcīgs dzinulis mobilo komunikāciju, interneta izplatības un citu datu pakalpojumu attīstībai, pozitīvi ietekmējot arī citu virzienu komunikāciju uzņēmumus, piemēram, apraides kompānijas un kabeļtelevīzijas operatorus. Šobrīd vairāk nekā 250 Lielbritānijas uzņēmumu saņēmuši licences iekšzemes un starptautisko pakalpojumu sniegšanai. Starp tiem spēcīgs tirgus līderis ir valsts vēsturiskais operators British Telecom.

 

Telekomunikāciju ombudsmens OTELO

Īpašs telekomunikāciju ombudsmens OTELO, kas darbojas jau vairāk nekā desmit gadu,  arī ir viena no Lielbritānijas īpatnībām, kas, iespējams, ir tikai pāris citās Eiropas valstīs un ASV. Kā SP pastāstīja IT un mārketinga speciālists Ortezs Grīns (Ortez Greene), kurš 19 gadu strādājis kādā britu IT konsultāciju firmā, šī institūcija ir radīta galvenokārt tādēļ, lai aizsargātu privāto telekomunikāciju uzņēmumu vai interneta pakalpojumu sniedzēju (OTELO biedru) klientu intereses un izskatītu viņu pretenzijas par telekomunikāciju pakalpojumu (fiksēto un mobilo) kvalitāti un apkalpošanu, kā arī par pakalpojumu neatbilstību invalīdu prasībām (piemēram, ja nedarbojas operatora pakalpojums, kas ar īpašas ierīces palīdzību tekstu pārvērš balsī vai balsi - tekstā) utt.

OTELO galvenais princips ir izskatīt pretenzijas godprātīgi, objektīvi un rūpīgi. Tiek uzklausīti abu pušu viedokļi un izvērtēti fakti. Turklāt pakalpojums ir bezmaksas un OTELO lēmums - pilnīgi neatkarīgs. Ombudsmens arī izlemj, kas būtu darāms, ja pretenzijas iesniedzējs un uzņēmums nevar vienoties. Galu galā iznākums noteikti ir tāds, ka OTELO dalībnieki respektē tā lēmumu, lai arī kāds tas būtu. Ortezs Grīns apliecināja, ka šī ombudsmena pakalpojumi Lielbritānijā ir ļoti populāri un parasti klienti, kas izvirza pretenzijas, ir apmierināti ar ombudsmena lēmumu. Un vēl kāds interesants aspekts - OTELO izskata tikai pretenzijas pret saviem biedriem. Tātad, ja uzņēmums vēlas, lai klienti tam uzticētos, tas kļūst par OTELO biedru, bet, zinot, ka klientam ir labs aizstāvis, noteikti centīsies strādāt tā, lai nebūtu pamata pretenzijām. Tā ir vērtīga pieredze, kuru derētu pārņemt arī citām valstīm.

 

Mobilie sakari

2002. gadā Apvienotās Karalistes ieņēmumi no mobilo sakaru pakalpojumiem pirmo reizi bija lielāki par ieņēmumiem no fiksēto līniju pakalpojumiem, sasniedzot 11,25 miljardus britu mārciņu. Kopš 1998. gada mobilo sakaru sektors ir pieaudzis aptuveni pusotras reizes, turpretī fiksēto telekomunikāciju sektora pieaugums šai laikā bijis tikai 13 procenti. Pašreizējais un perspektīvais mobilā tirgus piesātinājums ir augstāks nekā citās lielajās Eiropas valstīs.

Apvienotā Karaliste ir viens no lielākajiem progresīvo trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru produktu un pakalpojumu izstrādes centriem. GSM asociācija, kuras biedri pārstāv 191 valsti, apgalvo, ka Lielbritānija ir mobilo sakaru ekspertu šūpulis. Lielākā daļa šīs asociācijas 2003. gada balvu nomināciju tika piešķirta Apvienotās Karalistes uzņēmumiem, kuri saņēma arī trīs no četrām piešķirtajām nominācijām kategorijā Labākā bezvadu tehnoloģiju lietojumprogrammatūra un trīs no piecām nominācijām kategorijā Labākais bezvadu tehnoloģiju lietojumprogrammatūru izstrādātājs.

Britu inženiertehniskā pieredze devusi būtisku ieguldījumu arī Eiropas mobilā avārijas dienestu radiotīkla TETRA izstrādē. Primārie TETRA izstrādes centri ir izvietoti Lielbritānijā. Apvienotā Karaliste ir pasaules mēroga kosmosa tehnoloģiju un satelītsakaru tirgus un galvenā ražošanas un piegādes bāze Eiropā. Satelītkomunikāciju nozares apgrozījums ir aptuveni 700 miljoni mārciņu, un tajā nodarbināti aptuveni 6300 cilvēku.

 

Inmarsat – globālais līderis kosmosā

Kompānijas Cambridge Positioning Systems (CPS) Londonā bāzētajam Inmarsat pieder pasaules līdera pozīcijas satelītu komunikācijās. Inmarsat dibināts 1979. gadā, un šobrīd tam jau ir vairāk nekā 23 gadu pieredze satelītu komunikāciju tīklu projektēšanā, izgatavošanā un ekspluatēšanā.

Inmarsat piedāvā balss un ātrdarbīgus datu pakalpojumus uz sauszemes, jūrā un gaisā. Pakalpojumi ietver, piemēram, Inmarsat Regional BGAN, pasaules vadošo mobilo datu sistēmu, kas 99 valstīm piedāvā vismaz divreiz lielāku datu pārraides ātrumu nekā zemes GPRS pakalpojumi, un Global Area Network (GAN), ko, pateicoties tā globālajam mobilajam ISDN un Mobile Packet Data 64 kbit/s kanālam, iecienījuši plašsaziņas līdzekļi un uzņēmumi. Inmarsat ražo arī populāro balss un zema ātruma datu pārraides satelīttelefonu Inmarsat mini-M.

Kompānija sniedz pakalpojumus 86 valstīs, izmantojot 260 partneruzņēmumu tīklu, starp kuriem ir arī tādi plaši pazīstami telekomunikāciju uzņēmumi kā Telenor, Stratos, Xantic, France Telecom, SingTel un KDDI.

 

Mobilā tīkla pārklājums

GSM (2G) ir visizplatītākā mobilā darbības vide, kurā četriem lielākajiem operatoriem ir pilnīgs tīkla pārklājums. Licences nosacījumos teikts, ka līdz 1999. gada 31. decembrim šim tīklam bija jābūt pieejamam 90 procentiem Lielbritānijas iedzīvotāju. Šis nosacījums godam izpildīts. Savukārt 3G licencē paredzēts, ka līdz 2007. gadam šī tīkla pārklājumam jābūt 80 procenti. Divi no lielajiem operatoriem - 02 un T-Mobile - jau noslēguši līgumu par 3G infrastruktūras kopēju lietošanu, kas ļaus lētāk un ātrāk nodrošināt lauku teritoriju pārklājumu.

 

Mobilie operatori

Trim lielākajiem mobilajiem operatoriem (Vodafone, O2 un Orange) katram ir aptuveni 13 miljoni abonentu (25 % tirgus daļa), bet ceturtajam lielākajam - T-Mobile - pieder 20 procenti tirgus un 10 miljoni abonentu. Šai ziņā Lielbritānija spēcīgi kontrastē ar tām Eiropas valstīm, kur mobilajā tirgū dominē viens vai divi operatori.

Četriem GSM operatoriem (O2, Vodafone, T-Mobile un Orange) 2003. gada martā pievienojās pirmais 3G operators - 3. Pārējie operatori plāno izveidot savus 3G tīklus šogad. Lielbritānijā ļoti populāras ir arī priekšapmaksas mobilo sarunu kartes, kuras izmanto 30 miljoni lietotāju. Šī sociāli pievilcīgā mobilo sakaru pakalpojuma izplatību valstī īpaši stimulēja t. s. virtuālo operatoru ienākšana tirgū. Pazīstamākais no tiem ir Virgin, kuram ir divi miljoni lietotāju.

 

Vodafone

Uzņēmums Vodafone Group Plc dibināts 1984. gadā, bet tagadējo nosaukumu tas ieguva tikai 1991. gadā. Uzņēmums piedāvā plašu mobilo sakaru pakalpojumu diapazonu, to skaitā balss un datu pakalpojumus. Vodafone Group Plc ir strauji audzis, pievienojot citus uzņēmumus, tas ir lielākais mobilo pakalpojumu sniedzējs pasaulē. Uzņēmumam pieder akcijas un daļas 28 mobilo telekomunikāciju sakaru tīklos Eiropas valstīs, ASV, Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā, Āzijā un Tālajos un Tuvajos Austrumos, Āfrikā. Grupas mobilo pakalpojumu meitas uzņēmumi darbojas ar zīmolu Vodafone, bet ASV tas pazīstams kā Verizon Wireless.

2003. gada maijā uzņēmuma kopējā vērtspapīru tirgus kapitalizācija sasniedza 86 miljardus mārciņu, ierindojot to Financial Times biržas rādītājā FTSE 100 kā otro lielāko uzņēmumu.

2003. gada septembrī Vodafone Group Plc bija 127 000 aktīvu Vodafone Mobile Connect kartes lietotāju. Šāgada februārī Vodafone Mobile Connect paziņoja par 3G/GPRS datu kartes ieviešanu. Tā nodrošina piezīmjdatorus ar datu pārraides ātrumu 384 kbit/s.

2004. gada 1. aprīlī Vodafone Group Plc bija aptuveni 133,4 miljoni reģistrētu klientu. Uzņēmumā ir vairāk nekā 70 000 strādājošo.

 

Wi-Fi

Londonā jau darbojas vairāk nekā 200 publisko interneta bezvadu piekļuves telpu (hotspots), bet visā Lielbritānijā - vairāk nekā 4000, tas ir aptuveni puse no Eiropas Wi-Fi punktiem. Šeit tiek izmantots 2,45 MHz frekvenču spektrs. Par pakalpojumu ir liela lietotāju un operatoru interese. Visaktīvākie ir T-Mobile un BT.

Studentu pilsētiņās un dažos citos objektos jau ieviests un veiksmīgi darbojas perspektīvais pakalpojums Wi-Max, kas darbojas uz standarta 802.16 bāzes ar ātrumu 70 Mbit/s un 10 km rādiusā. To var uzskatīt par Wi-Fi jaunāko brāli, kas, protams, ir ātrāks un krietni iedarbīgāks.

 

Platjoslas pakalpojumi

ADSL platjoslas pakalpojumi Apvienotās Karalistes klientiem kļuva pieejami jau 90. gadu nogalē. Ļoti spēcīgs attīstības vilnis sākās posmā no 2000. līdz 2001. gadam, kad klientu skaits palielinājās gandrīz trīskārt. Uz platjoslas tehnoloģijām bāzētie digitālās kabeļtelevīzijas ieņēmumi 2002. gadā sasniedza pusotra miljarda mārciņu un prognozē, ka šogad tie palielināsies līdz 2,19 miljardiem (EITO, 2002&2003). 2007. gadā valdība plāno ierīkot platjoslas savienojumus visās skolās, bibliotēkās un slimnīcās. Šie lieliskie rezultāti un ieceres nozīmē, ka nākamgad Apvienotā Karaliste varētu sasniegt savu mērķi, beidzot kļūstot par platjoslas datu pārraides līderi lielā septītnieka (G7) valstu saimē.

No otras puses, platjoslas pakalpojumu tirgum vēl ir plašas attīstības iespējas. Pēc British Telecom datiem platjoslas datu pakalpojumi pieejami 99,6 procentiem, lai gan tas, protams, nenozīmē, ka tikpat daudz ir arī lietotāju. Daļēji tas varētu būt saistīts ar pakalpojumu cenām, tāpēc Apvienotā Karaliste cenšas veicināt konkurenci šajā tirgus daļā. Nesen uzņēmums Telewest sācis piedāvāt platjoslas risinājumu ar ātrumu 3 Mbit/s. Tas varētu būt labs stimuls konkurentiem uzstādīt aizvien jaunus lielāka ātruma un zemāku cenu rekordus.

Platjosjas datu pārraides pakalpojumiem Lielbritānijā ir īpaša vieta. Kā pastāstīja IT un mārketinga speciālists Ortezs Grīns, Apvienotās Karalistes datu pakalpojumi, īpaši ADSL, ir viens no visstraujāk augošajiem tirgiem pasaulē. Pirmais uzņēmums, kurš 1989. gadā sāka piedāvāt ADSL pakalpojumus, bija British Telecom (BT). Pēdējos divarpus gados BT ir īpaši intensīvi piedāvājis jaunus ADSL pakalpojumus. Šobrīd katras deviņas no desmit mājsaimniecībām un uzņēmumiem savienotas ar centrālēm, kuras nodrošina platjoslas pakalpojumus.

Kā stāsta Ortezs Grīns, 90. gadu beigās britu sabiedrībā valdījis uzskats, ka ADSL ir drauds citu nozares virzienu biznesam, jo tas agresīvi konkurēja ar nomātajām līnijām, kuru noma mēnesī bija 1000 mārciņu un vairāk - atkarībā no līnijas kapacitātes. Tiesa, ADSL un nomāto līniju cenu salīdzinājums pēdējiem ir visai neizdevīgs, jo ADSL mēneša maksa British Telecom ir tikai 100 mārciņu. Sīva konkurence ir neizbēgama, bet lielākais ieguvējs ir un paliek klients.

 

Lielākie uzņēmumi

Lielbritānijai pieder 5 procenti globālā telekomunikāciju tirgus un ir 6825 nozares uzņēmumi. Lūk, tikai daži pazīstamākie.

 

British Telecom

Apvienotā Karaliste bija pirmā, kur telekomunikāciju sektors tika privatizēts, un British Telecom (BT) bija pirmais uzņēmums, kura akciju daļa (51%) 1984. gadā tika privatizēta. Šobrīd tomēr BT un dažu citu ES lielvalstu vēsturisko operatoru attiecības ar savām valstīm ir atšķirīgas. Piemēram, Telecom France (TF) joprojām atbalsta Francijas valdība. Tomēr, kā uzskata Ortezs Grīns, tieši tāpēc TF nevar attīstīties tik ātri un nav tik atvērts konkurencei kā BT.

British Telecom aizvien paplašinājis darbības virzienus, pēdējos trijos gados tas investējis daudz līdzekļu, lai pievērstu lielāku uzmanību balss un datu pārraidei. Ortezs Grīns apliecināja, ka BT klienti ir vai visi valsts iedzīvotāji, jo uzņēmums sniedz kvalitatīvus balss un datu pakalpojumus, tam ir elastīga norēķinu un tarifu sistēma. Turklāt pakalpojumiem ir kvalitātes garantija un klients saņem tieši to, ko vēlas. Varbūt tieši šai gadījumā visuzskatāmāk izpaužas britu konservatīvisms, ka viņi turas pie pārbaudītām vērtībām un pakalpojumu sniedzējiem. Galu galā BT būvējis savu infrastruktūru un stiprinājis autoritāti kopš tā priekšteča Electric Telegraph Company dibināšanas 1846. gadā. Konkurences dēļ jaunie operatori cenšas pārdod pakalpojumus lētāk, bet nereti tiem nav vajadzīgās kvalitātes garantijas (arī tehnisko līdzekļu dēļ, jo daudziem nav pašiem savas infrastruktūras, viņiem tā jāpērk), nevar saņemt arī daudzus pakalpojumus.

Ortezs Grīns: - Tiesa, savulaik, kad sākās BT privatizācija, pret to bija diezgan spēcīga opozīcija. Cilvēki bija uztraukušies, jo domāja, ka samazināsies pakalpojumu apjoms un būs mazākas investīcijas infrastruktūrā, jo uzņēmumam būs jākrāj nauda, lai varētu samaksāt dividendes akcionāriem. Daudzi baidījās, kas notiks, ja valdība vairs nesubsidēs pakalpojumus. Tomēr privatizācijas ieguvums ir acīmredzams – konkurence, uzņēmuma straujāka attīstība un darbības efektivitāte.

Pirmais BT privatizācijas etaps bija vispārīgais publiskais piedāvājums, un tad lielu daļu akciju iegādājās privātpersonas. Tie bija simtiem tūkstošu parastu pilsoņu, BT klientu. Daudzi no viņiem gan tūlīt pārdeva akcijas dažādiem uzņēmumiem, gūdami labu peļņu. Šobrīd BT ir pilnīgi privatizēts, bet tā individuālo akcionāru ir neticami daudz – 1,5 miljoni. Tikai pavisam neliela daļa uzņēmuma pieder valstij – aptuveni 10 procenti.

Lai gan BT telefona tīklu un līniju daļa starp citiem nozares uzņēmumiem ir gandrīz nemainīga (aptuveni 82 %), tomēr tā kopējā daļa fiksētās telefonijas pakalpojumu ieņēmumos šobrīd ir tikai 69 procenti. Pērnā gada decembrī BT bija 29,6 miljoni balss un platjoslas datu pakalpojumu klientu.

 

Cable&Wireless

Pirms 132 gadiem uzņēmējs Džons Penders nodibināja Eastern Telegraf Company, kura sākotnēji būvēja telegrāfa kabeļus, savienojot ar tiem ievērojamākās pasaules tirdzniecības vietas. 19. un 20. gadsimta mijā tā bija gandrīz vai pasaules lielākā telegrāfa kompānija. Trīsdesmitajos gados dzima spoža doma apvienot telegrāfa kabeļu un Markoni radiobiznesu vienā firmā. 1935. gadā radās arī nosaukums Cable&Wireless. Sākuma posmā, izmantojot gan radiosakarus, gan tālsakaru kabeļus, tā galvenokārt nodrošināja sakarus starp Lielbritāniju un tās kolonijām. Piecdesmitajos gados, kad kolonijas ieguva neatkarību, Cable&Wireless sāka darboties arī kā iekšzemes operators.

Cable&Wireless, pasaules ceturtais lielākais starptautisko sakaru un datu pārraides operators, darbojas vairāk nekā 50 valstīts. Vairāk nekā 30 valstīs tas sniedz arī mobilo sakaru pakalpojumus. Turklāt uzņēmuma īpašumā ir pasaules lielākā jūras kabeļu ieguldīšanas flote. Cable&Wireless kuģi strādā ar modernām gultnes izpētes metodēm un iegulda kabeļus visās pasaules jūrās un okeānos.

 

CPS un topogrāfijas tehnoloģijas

Cambridge Positioning Systems (CPS) izstrādātā uzlabotā laika starpības noteikšanas E-OTD (Enhanced Observed Time Difference) tehnoloģija ir pasaules GSM tirgus standarts. Licences šīs tehnoloģijas iestrādei tīklos un produktos CPS ir izsniedzis tādiem pasaules mēroga uzņēmumiem kā Ericsson, Nortel Networks un Siemens. CPS sadarbojas arī ar tādiem mobilo telefonu un mikroshēmu piegādātājiem kā Samsung un Texas Instruments. Tehnoloģijas izmēģināšana un izvietošana šobrīd norisinās arī ASV, Eiropā un Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīs, kur E-OTD nodrošina rādījumus līdz 100 metru precizitātei visdažādākajās vidēs. Kompānija izstrādā jaunu vēl lielākas precizitātes topogrāfisko tehnoloģiju trešās paaudzes tehnoloģiju tirgiem.

 

ARM – mikroshēmas jebkuriem nolūkiem

ARM ir viena no ietekmīgākajām kompānijām pusvadītāju tirgū. Tā gan neražo mikroshēmas, bet projektē mikroprocesoru serdeņus, analogās mikroshēmu kopijas, kas ir nepieciešamas elektroiekārtām gan tagad, gan nākotnē. ARM no 12 darbinieku uzņēmuma 14 darbības gados izaudzis par starptautisku firmu, kura 700 darbinieku strādā deviņās valstīs.

Uzņēmuma izstrādātās mikroshēmas tiek izmantotas gan pārnēsājamās audioiekārtās, viedkartēs un digitālajās kamerās, gan arī tīklu iekārtās, automātiskajos drošības aprīkojumos un mobilajos tālruņos, kur 85 procentus izmantoto analogo mikroshēmu kopiju ražo ARM. Šobrīd uzņēmums ir izsniedzis savu mikroshēmu licences vairāk nekā 100 partneriem, t. sk. Intel, Motorola, Philips, Samsung, Sharp un Texas Instruments.

 

Celmlauzis Bluetooth risinājumos – Cambridge Silicon Radio

Virkni apbalvojumu ieguvusī Cambridge Silicon Radio piegādā pasaules tuvdarbības bezvadu komunikāciju tirgum vienas mikroshēmas radioaparatūru. Kompānija bija pirmā pasaulē, kas piedāvāja vienas mikroshēmas Bluetooth risinājumu, ietverot pilnībā integrētu 2,4 GHz radio, pamatjoslu un mikrokontrolieri vienā CMOS mikroshēmā. Tās produktus šobrīd izmanto aptuveni 60 procenti no pieciem miljoniem gala lietotāju Bluetooth iekārtās pasaulē. Klientu vidū ir tādi nozares līderi kā Sony, Toshiba, Intel, Microsoft, IBM, Hitachi, Samsung, NEC, Audi, Motorola, Fujitsu, 3Com, TDK un vairāk nekā 100 citu pazīstamu starptautisku uzņēmumu.

 

Picochip izstrādā megamikroshēmu

Bātas pilsētā izveidotā kompānija Picochip ir izstrādājusi vienu no ietilpīgākajām mikroshēmām pasaulē, kas vienlaikus ir arī lielākā un kompleksākā mikroshēma, kas jebkad projektēta Eiropā. Tā spēj nodrošināt no 10 līdz 100 reižu lielāku datu apstrādes jaudu nekā tradicionālās sistēmas, un tās darbība ir aptuveni septiņas reizes ātrāka nekā visprogresīvākajām tirgū pieejamajām mikroshēmām. Tajā ietilpst 430 procesori, kas visi integrēti vienā mikroshēmā. Tā tiek izmantota 3G bāzes stacijās: lielās jaudas dēļ vienā bāzes stacijā ir nepieciešamas tikai astoņas mikroshēmas, lai apstrādātu signālus, atdalītu balss un datu signālus un novērstu kļūdas.

Picochip tehnoloģija ir ne tikai lētāka par alternatīvi pieejamiem produktiem, bet arī tehniski elastīgāka, un tās jaunāko versiju opcijas ir ērti pieejamas un vienkāršas. Sistēma spēj nodrošināt dažādu standartu atbalstu, tādējādi tā ir īpaši pievilcīga Ķīnas tirgum, kur vienlaikus tiek izmantotas trīs dažādas nākamās paaudzes mobilo sakaru tehnoloģijas.

 

Mobile VCE – virtuālo tehnoloģiju izstrādes centrs

Mobile VCE, kas sākotnēji bija nozares profesionāļu, akadēmiķu un valsts kopēja iniciatīva, ir kļuvis par starptautiski atzītu revolucionāru spēku, kas ietekmē mobilo telekomunikāciju nākotni. Tā mērķis ir gādāt par Lielbritānijas universitāšu izpētes rezultātu praktisku izmantošanu pasaules Virtuālajā izpētes centrā, orientējoties uz mobilajām radiotehnoloģijām un lietojumprogrammām. Mobile VCE pamatā ir spēcīgā mobilo sakaru izpētes infrastruktūra, kas Lielbritānijā attīstījusies jau kopš 70. gadiem, un šobrīd centrs ir kļuvis par starptautisku organizāciju, kura darbā piedalās nozares pārstāvji no visas pasaules.

 

DATI darbība Lielbritānijā

Svarīgs ir arī fakts, ka jau trīs gadus (kopš 2001. gada septembra) veiksmīgi turpinās Lielbritānijas uzņēmuma ANITE (www.anite.com) un a/s DATI (Latvija) sadarbība. Kā pastāstīja DATI projekta vadītājs Viesturs Zūlis, ANITE drīzāk ir DATI klients, nevis partneris. Viens no ANITE darbības virzieniem ir IT projekti pašvaldībām (viņu pārziņā ir aptuveni 40 % no visas valsts pašvaldību projektiem), un tieši šai virzienā ar viņiem arī visvairāk sadarbojas DATI. Pēdējos gados aptuveni 50 DATI speciālisti strādājuši pie projektiem dažādās vidēs, arī pašvaldībās, daļa no tiem saistīta ar e-pārvaldi un dzīvojamā fonda uzskaites un pārvaldes programmu. Viens no DATI projektiem saistīts ar informācijas apmaiņas sistēmas izstrādi uz web pārlūkprogrammas bāzes. DATI savos projektos izmanto Microsoft.Net platformu, kam arī bija pozitīva loma sadarbības uzsākšanai ar ANITE.

 

Izpētes un attīstības (R&D) bāze

Lielbritānija ir viena no pasaules valstīm, kur R&D ieņem ārkārtīgi nozīmīgu vietu mobilo telekomunikāciju nozarē. Būdama pasaules R&D centrs 3G virzienā, Lielbritānija ir piesaistījusi investīcijas no lielākajiem tirgus dalībniekiem pasaulē. Tādi infrastruktūras piegādātāji kā Cisco, Nortel, Nokia, Lucent un Motorola ir izvērsuši ievērības cienīga apjoma R&D darbību tieši Lielbritānijā.

Lielbritānijas telekomunikāciju iekārtu tirgū nodarbināti aptuveni 35 000 cilvēku, tā apgrozījums ir aptuveni seši miljardi mārciņu, un vairāk nekā divas trešdaļas iekārtu ražo eksportam. Lielbritānijā atrodas arī piektdaļa pasaules elektronikas nozares, un šeit ir pārstāvniecības astoņiem no desmit pasaules lielākajiem elektronikas uzņēmumiem. Ar spēcīgās R&D bāzes atbalstu turpina attīstīties progresīvas elektronikas tehnoloģijas, kas ierindo Lielbritāniju starp pasaules radošākajām un dinamiskākajām valstīm.

2001. gadā trīs procenti visu Lielbritānijas R&D izmaksu bija tieši telekomunikāciju sektorā, un 18 procenti šo izmaksu – ar telekomunikācijām saistītajos informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sektoros, t. sk. IT datortehnikā (8 %), programmatūras un datorpakalpojumu sektorā (5 %) un elektronikas sektorā.

R&D ir būtiska nozīme iekārtu ražošanā, kurā strādā daudzi globāli izpētes centri un pārstāvniecības Lielbritānijā, vēl vairāk attīstot jau tā novatorisko vidi. Tādas kompānijas kā Motorola, Nortel, Ericsson un Lucent Technologies ir izveidojušas progresīvo tehnoloģiju un izpētes un attīstības centrus.

 

Reģionālie centri

Vairāki reģionāli grupējumi kļuvuši par tehnoloģiju nozaru centriem. Viens no šādiem centriem ir izveidojies Anglijas austrumu daļā ap tā saukto Silicon Fen, kur atrodas arī viena no pasaules lielākajām un attīstītākajām progresīvo tehnoloģiju pilsētām - Kembridža. Tehnoloģijas uzņēmumu grupējums ir izveidojies līdzās pasaulslavenajai universitātei, un tajā darbojas dažādu starptautisko uzņēmumu, piemēram, Microsoft, Toshiba, AT&T, Sun, ICL, Bull, UUNet, Cambridge Silicon Radio, Marconi, ARM un Symbian izpētes centri. Reģions lepojas ar visaugstāko tehnoloģiju projektētāju koncentrāciju valstī, un šeit ar izpēti nodarbojas daži no atzītākajiem tehnoloģiju izpētes ekspertiem Eiropā. Ievērojamas R&D aktivitātes notiek arī ap Ipsviču, kur strādā gan Britu telekomunikāciju izpētes laboratorijas (British Telecom Research Labs), gan uzņēmums Agilent Technologies.

Skotijā atrodas ievērojams iekārtu un elektronisko komponentu ražošanas un projektēšanas centrs Silicon Glen. Daži citi R&D un biznesa centri ir izveidojušies arī Anglijas dienvidaustrumu daļā, it īpaši Temzas ielejā - M4 koridorā uz rietumiem no Londonas – un Mančestras reģionā.

 

Piegādātājs visai pasaulei

Lielbritānijas telekomunikāciju nozare ir patiešām starptautiska. 2000. gadā tās eksports bija 6,8 miljardi mārciņu (10,25 mljrd. eiro), un iepriekšējo trīs gadu laikā eksporta vērtība pieauga gandrīz par trešdaļu.

Lielbritānijas telekomunikāciju pakalpojumu eksports no 1995. līdz 2000. gadam pieauga aptuveni par pusi, sasniedzot 1,6 miljardus mārciņu. Eksportēto telekomunikāciju preču vērtība bija 5,2 miljardi mārciņu. Lielākais Lielbritānijas telekomunikāciju eksporta tirgus ir ASV, kas veido aptuveni 12 procentus no kopējā pakalpojumu eksporta un 10 daļu no kopējā produktu un iekārtu eksporta. Eksports uz visām ES dalībvalstīm veido 60 procentus no kopējā eksporta.

 

Gunta KĻAVIŅA

Ciešā sadarbībā ar Lielbritānijas vēstniecību Latvijā

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001